Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac február zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
43%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
13%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 623 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Flotila
Autor: Ernest Cline
Vydal: Ikar
Hodnotenie: 80%
Obsah:
Vydavateľstvo Ikar: Pre Zacka Lightmana je to spočiatku iba ďalší nudný deň v škole. Lenže potom sa na hodine matematiky pozrie z okna a na oblohe uvidí... UFO. Najprv mu napadne, že sa zbláznil ako jeho zosnulý otec. Vzápätí je o tom skalopevne presvedčený, pretože lietajúci tanier, na ktorý sa díva, je ako vystrihnutý z populárnej online videohry Flotila. Hráva ju pravidelne každý večer a jej cieľom je, aby hráči ochránili Zem pred inváziou mimozemšťanov. To, čo Zack vidí, je však až príliš skutočné a jeho schopnosti, podobne ako schopnosti miliónov hráčov na celom svete, sú to jediné, čo stojí medzi záchranou ľudstva a jeho nevyhnutnou záhubou. Ale aj keď sa so svojimi novými druhmi pripravuje na útok mimozemšťanov, ustavične myslí na všetky vedecko-fantastické knihy, seriály a filmy, na ktorých vyrastal. V hlave sa mu nevyhnutne vynára otázka: Nie je tento scenár až priveľmi skutočný?
Knižná recenziaFlotila – Keď počítačový nerdi zachraňujú ľudstvo

Ernest Cline je náš človek. Je to nadšený hráč, nerd a geek ponorený do sveta popkultúry. Ten si zamiloval tak, že fantazíruje s otvorenými očami o tom, aké by to bolo byť hrdinom jeho obľúbených príbehov. Už jeho prvý román – Ready Player One – bol o tínedžerovi, ktorý prežil dobrodružstvo svojho života a získal lásku vo videohre. Flotila je o niečom podobnom, ale zároveň úplne iná.

Cline píše to o čom my, alebo aspoň ja, snívame. Zachrániť svet, nebyť zbytočný, použiť znalosti Béčkových filmov a brakovej literatúry v prospech civilizácie a pri tom získať super sexi lásku, ktorá nám aj rozumie. Rozprávka pre nás, ktorí piatkové večery trávime vo virtuálnej realite.

Jeho príbehy sú popretkávané odkazmi na hry, filmy a hudbu. Je v tom prítomná istá rezignácia na originalitu, všetko tu už raz bolo. Vykrádaním by som to však nenazval. Cline sa inšpiruje, jeho knihy sú poctou artefaktom, ktoré ho inšpirovali. Sú správou pre všetkých ako je on. Príbehmi vytvorenými z lásky k popkultúre. Sny moderných detí na papieri.

Medzi týmto a vykrádaním je tenká hranica. Možno je to naozaj vykrádanie, ale nie priživovanie. Nie bezduchý kalkul bez srdca. Pravý opak.
Taká je aj Flotila.

Mix Posledného hviezdneho bojovníka, Enderovej hry a mnohých iných vecí. Zároveň je príbehom, ktorý obstojí aj bez znalosti „predlôh“.

Zack Lightman je tínedžer, ktorý je dobrý len v hraní videohier. Hlavne jednej konkrétnej – Flotily, simulátoru vesmírneho boja. Jedného dňa však zistí, že hra bola vytvorená tajomnou organizáciou na to, aby civilistov vycvičila potajomky do boja a našla najnadanejších z nich, ktorých by postavila do prvej línie. Lebo k zemi sa rúti mimozemská invázia a našu zničenú modrú guľu bude treba brániť. No nie je to snom každého hráča? Zistiť, že jeho obľúbený svet je skutočný a že tie hodiny strávené za obrazovkou neboli zbytočné?

Príbeh Flotily nie je najoriginálnejší a miestami je predvídateľný. Niektoré vzťahy sa formujú veľmi rýchlo, ale autor sa šikovne odvoláva na tlak spôsobený inváziou. Pod hrozbou vyhubenia sa každý rýchlo zaľúbi, aby si posledné hodiny pred bojom užil.
To je jedna z výhod knihy. Má rýchly spád a nad výraznejšími nezrovnalosťami v texte nie je čas sa zamýšľať. Našťastie ich tam ani nie je veľa. Flotila je premyslený a dobre napísaný príbeh. Jediným sklamaním môže byť uponáhľaný záver, kde sa vyvrcholenie celej knihy udeje na pár stranách. A udeje sa tam veľa. Aj momenty by mohli byť silné, ale emočný dopad sa v tej rýchlosti stráca. Čo je škoda, lebo zvyšok knihy funguje v tomto smere na jednotku.Flotila je kombináciou väčšiny klišé a stereotypov o mimozemskej invázií, aké vám napadnú. Je tam aj zdôvodnené, prečo je to tak, nie je to hlúpe a napísané je to šikovne, takže to čitateľovi nemusí nevyhnutne prekážať. Práve naopak – ak ste podobne naladení ako Cline, kniha vás chytí a nepustí. Ocitnete sa na mieste, kde je jedno, či je to vykrádačka alebo nie, bude tam len čistá radosť z čítania sci-fi. Možno ešte väčšia, ak patríte k mladším ročníkom. S istým preháňaním by sa dalo povedať, že Flotila je Ederova hra pre miléniovú generáciu.

Prirodzene nás láka porovnávať Flotilu s RPO. Ktorá z týchto kníh je lepšia? Asi RPO ale len o pixel. RPO má väčší a hlbší svet, príbeh je komplikovanejší a postavy majú čas nám prirásť k srdcu. Avšak Flotila je akčnejšia, prehľadnejšia a hlavne príbeh je napísaný konzistentnejšie. Cline sa sústredil na samotné rozprávanie, nie na svet. Ani popkultúrne narážky nehrajú takú rolu ako v RPO. To neznamená, že ich ubudlo. Flotila sa teda číta ľahšie a priam si pýta sfilmovanie, čo sa o RPO nedá povedať.

Flotila je iná ako Ready Player One. V istých bodoch je podobná, ale čitateľský zážitok bude mierne odlišný. Je plná klišé, ale nečíta sa zle, práve naopak. Ak patríte ku geekom, ale takým tým echt oldschool geekom, nie tým čo sa na to len hrajú, aby išli s módou, Flotila by vám mohla sadnúť. Lebo jej jediná slabina je záver.
Autor/ka: Ernest Cline
Názov diela: Flotila
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Ikar
Počet strán: 352
Jazyk: slovenský
Hodnotenie autorom recenzie: 80%

Pre Fantasy-svet.net recenziu napísal: Juraj Búry
Ďakujeme vydavateľstvu Ikar za poskytnutý recenzný výtlačok.

Recenzia od Yaonee (17. 02. 2017 10:52:46)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)