Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac november zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
43%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 576 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Serafína a čierny plášť
Autor: Robert Beatty
Vydal: CooBoo (Albatros)
Hodnotenie: 70%
Obsah:
Anotácia vydavateľstva: Serafína nikdy nemala dôvod neposlúchnuť svojho otca a opustiť svoj tajný úkryt v podzemí Biltmoru. Doma je stále čo objavovať, musí si však dávať pozor, aby ju nikto zo zbohatlíkov na poschodí nezbadal. Z Biltmoru sa však začnú záhadne strácať deti. Serafína spojí sily so synovcom majiteľa Biltmoru Braedenom Vanderbittom a riskujú všetko, aby odhalili vinníka. Je ním záhadný muž v čiernom plášti? Pri záchrane biltmorských detí hľadá Serafína odpovede, ktoré odhalia aj mozaiku jej minulosti...
Knižná recenziaRobert Beatty a Serafína a čierny plášť

V New Yorskom rebríčku najpredávanejších kníh minulého roka kraľovala Serafína. Jej odvaha a kuriózny vzhľad bavili new yorské malé aj veľké deti takmer 25 týždňov. Nadšené a hlavne pozitívne reakcie získala dievčina, ktorá niekoľko rokov bývala v suteréne starého viktoriánskeho sídla Biltmore a po nociach v ňom chytala potkanov, nielen od najväčšej internetovej stránky pre čitateľov a autorov Goodreads.com (cena za Najlepšiu detskú knihu v roku 2015), ale aj od nezávislej organizácie SIBA, ktorá každý rok oceňuje tie najlepšie knihy, aké sa urodili v americkej literatúre.

Ešte aj dnes žije otec i spisovateľ na plný úväzok, Robert Beatty, v horách blízko Ashevillu v Severnej Karolíne so ženou a 3 dcérami. Zaujíma sa o históriu a prírodu, rád si zajazdí na koni, miluje mačky a psy i Jane Austenovú. Nepohrdne ani programovaním, no oveľa viac ho zaujímajú ukryté tajomstvá sídla Biltmore, ktoré dali podnet pre vznik jeho knihy. Okrem Serafíny a niekoľkých obyvateľov veľkého hradného komplexu z roku 1899, postaveného na príkaz najvýznamnejšieho zberateľa umenia Georga Washingtona Vanderbilta II., je v Beattyho detskej knihe všetko skutočné. Spolu s jeho hlavnou hrdinkou sa teda môžeme prechádzať po strašidelnom suteréne, honosnej banketovej sále, impozantnej zimnej záhrade, nadčasovej súkromnej knižnici, alebo sa stratiť v tajných priechodoch a chodbách, ktoré vedú napríklad aj do takej biliardovej miestnosti i pánskeho salónika a sem-tam končia či už za veľkým organom, alebo iným lákavým kusom nábytku s prísľubom neobyčajného dobrodružstva. Fiktívny je iba príbeh, málo reálna zase Serafína, ale presne toto k dobrej detskej knihe patrí.

Ihravá kniha Serafína a čierny plášť vyšla v slovenskej pobočke vydavateľstva CooBoo (Albatros) tento rok. Podobne ako pôvodný rukopis sa chváli nezmenenou obálkou a sympatickou úpravou. Farebne ladí s vybranou anotáciu na zadnej strane a v dospelom čitateľovi (pretože aj pre neho je tento príbeh určený) vyvoláva príjemné spomienky na detstvo a rôzne bláznivé avantúry, o ktorých nesmela vedieť žiadna živá duša. Tak, ako väčšina detských kníh, prináša aj Serafína za hrsť poriadneho napätia, milé mravčenie v prstoch zo strašidelného nádychu a detektívnej zápletky, štipku mágie a šťastný koniec. Ten by, samozrejme, bez poučného odkazu a nabádania detského čitateľa k čítaniu s porozumením, nebol možný. Serafína a jej čierny plášť sa vlastne od bežných detských kníh veľmi nelíšia. Sú takmer takí návykoví ako agentúra Lockwood, prešibaní sťa P.A.S.C.A a miestami dospelí ako Conor a jeho nočná mora. Ale aj napriek tejto známej jednoliatosti, ktorú detská literatúra so sebou prináša, dokáže vaším svetom príbeh jedinečne otriasť.

Serafína má štyri prsty na nohách, jednu nadrozmernú košeľu a loví hlavne v noci. Okrem svojho tatka nepozná nikoho. Ako väčšina detí je zvedavá a rada si vymýšľa. Najradšej spí na starej matraci a najbezpečnejšie sa cíti, paradoxne, v suteréne. Práve suterén je jej útočiskom, miestom, na ktorom vyrastala, učila sa a pomáhala svojmu tatkovi, hlavnému mechanikovi Biltmoru. Jedna noc však otrasie všetkým, v čo verila a prinesie do jej života nielen zlo, ale aj prvé zvláštne priateľstvo.

Rick Riordan, J. K. Rowlingová, John Flanagan, Michael Ende, J. M. Barrie, ale aj Cressida Cowellová a mnohí ďalší autori pre deti a mládež ukryli vo svojich dielach unikátne posolstvá. Boli rozmanité a predsa mali niečo spoločné. Ich hlavné postavy boli iné. Nezapadali do vzorca, ťažšie sa včleňovali do kolektívu, niesli na pleciach tiaž celého sveta. Okúsili trpkosť straty, priskoro prišli o detstvo, museli dospieť, aby prežili. Nepochádzali z úplnej rodiny, niekedy nemali žiadnu rodinu, alebo, podobne ako Serafína, hľadali kúsok zo seba, ktorý sa stratil v okamihu, keď prišli na svet. Zatiaľ čo o iných hrdinov sa starali ich mamy alebo vzdialení príbuzní, v prípade Cowellovej Štikúta a Beattyho Serafíny sú to práve otcovia. Veľkí, trošku nemotorní, zanietení pre svoju prácu a so svojským ochranárskym komplexom, ktorý ukrýva to najväčšie a najmilujúcejšie srdce na svete. Bez nich by príbehy o záchrane detí či sveta vo všeobecnosti neboli také lákavé a knihy také živé. Bez nich by sme my, dospelí, nemali nad čím roniť slzy a vy, deti, by ste zase chceli rýchlo dospieť.

Robert Beatty vonkoncom nie je zlou voľbou. A neuškodí vám, ak jeho knihami skrášlite poličku vo svojej knižnici, pretože jeho tvorba v sebe mieša všetko, čo máme radi. Fikciu, horor, detektívku, mágiu, odvážnu hlavnú hrdinku, verného kamaráta, nezbedného psa, honosné staré sídlo, ktoré naozaj existuje, a otca, čo sám oddane vychováva svoju dcéru. Ani on a ani Serafína nie sú dokonalí. Nie vždy sa budú usmievať, mať dobrú náladu, či vyhýbať sa nepríjemnostiam, za ktoré si sami môžu.Serafína vám v istých momentoch bude pripomínať skôr malé mačiatko v ľudskej podobe, ako bojazlivé dievčatko ukrývajúce sa pred svetom a zlými ľuďmi na tmavom, ale teplom mieste priamo v srdci starého suterénu. Vzhľadom na to, kým Serafína v skutočnosti je, zahreje vás jej charakter pri srdci. Obľúbite si nielen jej spôsob lovu a vnímania istých vecí, ale aj myšlienkové pochody a farbisté prirovnania, ktorými si označkovala obyvateľov starého sídla. Každý jej krok budete prežívať naplno. A aj keď sa vám stane, že nepriateľa odhalíte skôr ako vaše deti, Robert Beatty vás o zážitok neoberie. Až do konca budete v napätí a s neskrývanou radosťou čakať na to, ako sa prvé dobrodružstvo malej Serafíny uzavrie.

Robert Beatty a jeho dve šarmantné agentky vo vydavateľstve Disney Hyperion, Emily Meehanová a Laura Schriebreová, odviedli na knihe naozaj kus výbornej práce. O vydavateľstve CooBoo sa to však povedať nedá, pokiaľ chceme utrúsiť niekoľko viet o jazykovej úprave a preklade. Chýb nebolo veľa, ale predsa len sa našli. Neboli zase až také okázalé, ako to obyčajne býva zvykom, takže čitateľ tých niekoľko šedivých vlasov prežije. Na druhej strane nám však nič neostal dlžný samotný preklad, ktorý úplne odignoroval charakter príbehu. Ten sa odohráva v 19. storočí. Napriek tomu, že ide prevažne o fikciu, jej základ tvoria reálni ľudia, reálne miesta i reálny kus histórie. Od tejto reality sa totiž Serafínino dobrodružstvo odvíja. Takže nielen slovný prejav, ale aj vystupovanie jednotlivých postáv, ich gestá i pridelený sociálny status, sú úzko prepojené s dobou, v ktorej sa spolu s rozprávačom ocitajú. Zatiaľ čo v originálnom rukopise už na začiatku rozprávania na vás oduševnene žmurká jednoduchá lexika s množstvom slangov typických pre robotníkov, v preloženom texte po nej niet ani stopy.

Preklad sa nelepší ani v prvej štvrtine, ani za polovicou, stále si plynie tak trošku svojsky. Nemastne a neslano. Veľmi moderne, miestami plytko až mechanicky, čím vo vás pomaly ubíja nadšenie i chuť prehrýzť sa dobrým príbehom ďalej.

Rozprávková kniha Serafína a čierny plášť je určená pre deti od 8 rokov. Tie nebudú vnímať text tak negatívne ako dospelí čitatelia. Sú však prekladateľom ukrátené o hlbší a zaujímavejší zážitok, ktorý pramení aj z historický reálií ukrytých priamo v príbehu, pretože ho autor zámerne stavia na spopularizovaní pre neho dôležitej turistickej pamiatky a obdobia, v ktorom bola postavená. A v neposlednom rade sa chcel tak trošku odlíšiť od súčasných autorov kníh pre deti. A to sa mu aj podarilo, čo však slovenský čitateľ nebude mať ako posúdiť.
Autor/ka: Robert Beatty
Názov diela: Serafína a čierny plášť
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: CooBoo (Albatros)
Počet strán: 320
Jazyk: slovenský
Hodnotenie autorom recenzie: 70%

Ďakujeme vydavateľstvu CooBoo (Albatros) za poskytnutý recenzný výtlačok.Recenzia od Yaonee (01. 08. 2016 08:05:50)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)