Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac november zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
43%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 576 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Triumf noci
Autor: Edith Whartonová
Vydal: Vydavateľstvo: Plus / Albatros Media a.s.
Hodnotenie: 100%
Obsah:
Triumf noci od Edith Whartonovej predstavuje zbierku 10 krátkych strašidelných príbehov, 1 preslovu, doslovu a autobiografického dodatku (OBSAH): Predhovor....... str. 07 Zvonek na komornou....... str. 12 Později ....... str. 36 Oči....... str. 69 Triumf noci....... str. 91 Kerfol....... str. 119 Slečna Mary Pasková....... str. 144 Pán Jones....... str. 161 Zrnko granátového jablka....... str. 192 Zrcadlo ....... str. 226 Dušičky....... str. 247 Autobiografický dodatek....... str. 272 Alena Dvořáková (doslov)....... str. 276 Komentáre a vysvetlivky....... str. 294
Knižná recenzia„Nedávno jsem četla v knize jednoho módního esejisty, že duchové odešli, když přišlo elektrické světlo. Takový nesmysl! Ten autor se sice rád literárně babrá v otázkách nadpřirozena, ale zatím nedospěl ani na práh svého námětu. Kdybych si měla vybrat mezi věžatými hrady s cimbuřím, kde obcházejí bezhlavé oběti s řinčícími řetězy, a útulným předměstským domkem s ledničkou a ústředním topením, místo, kde bych, jakmile vejdu, cítila, že je tu něco v nepořádku, tak jsem vždycky pro tu druhou možnost: tam mě pořádně zamrazí! A jen tak mimochodem, nevšimli jste si, že duchy obyčejně nevídají nervní lidé s fantazií, ale věční kliďasové, kteří na ně nevěří a k tomu jsou přesvědčení, že by jim vůbec nevadilo, kdyby nějakého potkali?“ (Dušičky od Edith Whartonovej)

Edith Whartonová, popredná americká spisovateľka kvalitných moderných hororových príbehov 20. storočia a držiteľka prestížnej Pulitzerovej ceny, predstavuje aj dnes neodolateľnú a šarmantnú knižnú zábavu pre dlhé jesenné sychravé večery, ktoré sa oplatí tráviť v spoločnosti teplej deky, aromatického čierneho čaju a strach naháňajúcich preludov. Čaro jej rozmanitej poviedkovej tvorby ani po jej smrti nestratilo na svojej kvalite a hoci ubehlo od tejto smutnej udalosti takmer 76 rokov, Edith Whartonová, prvá lady anglo-amerických ghost stories, vás dokáže aj zo záhrobia presvedčiť o tom, že ak siahnete po akejkoľvek jej strašidelnej historke, budete sa báť až do špiku kostí.

Nakladateľstvo Plus (Albatros Media a.s.) prinieslo v roku 2012 na slovenské a české knižné pulty zbierku Strašidelných príbehov od Henryho Jamesa, ktorá práve milovníkom dobrej duchárskej literatúry vyčarila úsmev na tvári. A ani nie o rok neskôr sa rozhodlo pokračovať v dobre zabehnutej tradícií a čitateľom (aj tým menej a aj tým viac náročným) prináša až 10 krátkych hororových poviedok pod názvom Triumf noci tento raz však od ženskej autorky, ktorá zodvihla latku kvality tohto žánru poriadne vysoko.

O Edith Whartonovej sa obyčajne zvykne hovoriť, že patrí k výrazným osobnostiam svojej doby. Napriek tomu, že väčšinu svojho detstva strávila pripútaná k lôžku a so strachom zo strašidelných knižiek, dokázala vniesť do hororového žánra, ktorý začal svoju púť práve pri Edgarovi Allanovi Poovi, nezabudnuteľne príťažlivú modernú podobu. A tá tak trošku časom stereotypné viktoriánske sídla a obyvateľov v nich okorenila poriadnou dávkou nového spoločenského rozmeru. Zatiaľ čo väčšina jej rovesníkov – spisovateľov (napr. už raz spomínaný Henry James) riešila otázky existencie, príp. neexistencie duchov a viery v nich, Edith Whartonová problematiku sveta duchov doplnila o ezoterický a magicko-náboženský formát či napínavý rozprávačský postup. Napriek tomu, že sa aj ona výrazne zamýšľa nad tým, ako sa isté nepredvídateľné a tajuplné situácie dokážu nami vnímať a po čom všetkom sme ochotní siahnuť, aby sme ich racionálne zdôvodnili, nevtieravo a prirodzene nám podsúva svoj názor, že: „... člověk by měl prostě své strašidelné historky podat co nejméně přikrášlenými slovy a „ostatní ponechat přírodě“, protože vypravěč nadpřirozených příběhů by měl při vyprávění sám pociťovat náležitý děs. Pak možná dokáže svým čtenářům sdělit onen pocit čehosi divného a cizího, o čem se nesnilo ani Horáciově filozofii“ (Edith Whartonová, předmluva).

O výber poviedok do Triumfu noci sa postaral „výbor ze strašidelných povídek“, ktorý vsadil na Whartonovej tematickú rozmanitosť a typologickú pestrosť, takže každý jeden príbeh, ktorý sa vám do rúk dostane, tvorí samostatný uzavretý unikátny celok plný všelijakých fantastických mrazivých príhod vo farbistom prostredí s nádychom zašlej viktoriánskej éry. Statické prostredie, ktoré rozprávanie vsádza do ťaživej gotickej atmosféry pánskych honosných sídiel, Whartonová odľahčuje na prvý pohľad úplne stereotypným vzťahom medzi hlavnými aktérmi. Obyčajne ide o postavy vzdialených príbuzných, služobníctva, roztopašných pánov a dám z vysokej spoločnosti, ktorých ťaží vlastné imanie či stratené roky mladosti, ale aj o tuctových podomových obchodníkov, ktorí sa akýmsi nedopatrením ocitli vo víre neuveriteľných situácií, či o manželské dvojice bažiace po vlastnom duchovi. Avšak postupne, tak ako si príbeh sám plynie, odhaľuje Whartonová pravý zámer svojej strašidelnej historky. Takže to, čo sa nám na prvý pohľad zdalo byť niečím jednoduchým, priamočiarym a predvídateľným, naberá kontúry premyslene zosnovanej zápletky, ktorá si ani zďaleka nebude pokojne plávať v oceáne ľudského strachu. Edith Whartonová vás citlivo a nebadane lapí do vlastnej pavučiny snov. A tie vás nielen slušne vystrašia, ale aj prinútia dumať nad tým, či aj vy ste len tak náhodou toho svojho ducha už raz nestretli.

Okrem obyčajných duchárskych historiek, točiacich sa okolo duší zosnulých, ktoré pre nejakú špecifickú príčinu odmietajú opustiť miesto, v ktorom umreli alebo čoskoro umrú (Zvonek na komornou, Později a Triumf noci), ponúka vám zbierka Edith Whartonovej aj také príhody, ktoré sú neodmysliteľne späté či už s násilnou históriou konkrétneho pánskeho sídla (Pan Jones a Kerfol), alebo so schopnosťou predvídať vlastnú smrť (Oči). Samozrejme, zostavovatelia zbierky mysleli aj na čitateľov, ktorí sa sem-tam radi zasmejú (Slečna Mary Pasková) alebo majú v obľube jemne romantizujúce rozprávania o spolunažívaní si dvoch spriaznených duší, z ktorých sa jedna stále nedokáže zmieriť s trpkou príchuťou vlastnej minulosti (Zrnko granátového jablka). A pre tých najnáročnejších si pripravili pútavú mystickú poviedku pod príznačným názvom Dušičky, ktorá nielenže výber krátkych hororových próz z rozsiahlej tvorby prvej lady anglo-amerických ghost stories úderne uzatvára, ale ponúka vám i možnosť vstúpiť do sveta mŕtvych a zažiť zimomriavky prinášajúci nadprirodzený zážitok priamo na vlastnej koži. Či tak trošku prehodnotiť váš doterajší postoj k prichádzajúcemu dňu všetkých svätých, ktorý by ste nemali stráviť v akomkoľvek obydlí z viktoriánskej éry. Teda v prípade, že sa vám v predvečer „Dušičiek“ pošťastí stretnúť... (Ha! Už sa bojíte?)

Edith Whartonová, predchodkyňa Elizabeth Bowenovej a nasledovníčka Mary Eleanor Wilkinsovej-Freemanovej, sa narodila v roku 1862 a písaniu sa venovala prakticky od útleho veku. Napriek tomu, že jej literárny fond tvoria úplne jednoduché príbehy, príhody či historky, vyniká medzi všetkými známymi aj menej známymi anglosaskými autormi duchárskych príbehov 20. storočia svojou invenciou, ľudským rozmerom a nepopierateľnou originalitou. Je teda len a len na vás, či jej príbehom aj uveríte, alebo ich zaslúžene oceníte a vyčleníte pre jej tvorbu čestné miesto vo svojich malých – veľkých, hranatých – oválnych, súkromných – verejných, za to však vždy pestrých knižniciach!

„Nedostal jste so dovnitř? Co se prosím vás stalo? Ta rodina se může zbláznit, jen aby dům prodala, a starý kastelán má příkazy -“
„To je docela pravděpodobné. Ale žádný starý kastelán tam nebyl.“
„To je škoda, asi jel na trh. Ale jeho dcera - ?“
„Nebyl tam nikdo. Aspoň jsem nikoho neviděl.“
„To je neobvyklé! Doslova nikoho?“
„Nikoho, jen spoustu psů – celou smečku. Zdálo se, že jim to tam patří.“
Madame Lanrivainová nechala výšivku sklouznout do klína a ruce složila na ni. Několik minut ne mě zamyšleně hleděla.
„Smečku psů – vy jste je viděl?“
„Jestli jsem je viděl? Neviděl jsem nic jiného!“
„Kolik jich bylo?“ ztišila hlas. „Vždycky jsem byla zvědavá -“
Překvapeně jsem se na ni podíval: domníval jsem se, že to tam zná. „Vy jste v Kerfolu nikdy nebyla?“ zeptal jsem se.
„Ale ano, častokrát. Ale nikdy ne tohoto dne.“
„Jakého dne?“ (Kerfol od Edith Whartonovej)

Poznámka autorky textu: Súčasťou zbierky 10 hororových poviedok je aj rozsiahla štúdia od Aleny Dvořákovej, ktorá čitateľom ponúka komplexný rozbor zverejnených prozaických textov od Edith Whartonovej. Niektorými recenzentmi je väčšinou označovaná za „zdĺhavé a málo podnetné nadbytočné čítanie“, ktoré si však dovolíme odporučiť. A to aj z toho poetického dôvodu, že pár slov o tom, ako Edith Whartonová svoje strašidelné historky vytvorila, čím všetkým sa inšpirovala a po čom všetkom siahla, aby ste sa aj vy mohli spolu s ňou príjemne báť, je celkom obohacujúcim zážitkom pre každého duchárskeho knihomoľa :).
Autor/ka: Edith Whartonová
Názov diela: Triumf noci
Rok vydania: 2013
Vydavateľstvo: Plus (Albatros Media a.s.)
Počet strán: 299 (aj s rozborom od Aleny Dvořákovej)
Jazyk: český
Hodnotenie autorom recenzie: 100%
Recenzia od Yaonee (08. 10. 2013 10:24:50)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)