Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac november zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
43%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 576 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Hrobka (Příběhy a vize z let 1917-1920)
Autor: H.P. Lovecraft
Vydal: Plus
Hodnotenie: 75%
Obsah:
Za svého života byl Lovecraft znám jen úzkému okruhu přátel a milovníků originální strašidelné fantastiky. Dnes je považován za mistra strašidelné literatury ve všech jejích odstínech a za vizionáře literatury kosmického děsu, která odkrývá netušená tajemství naší mysli i minulosti, v níž dlí zlovolní démoni a nepochopitelné bytosti z hlubin času. Lovecraft svým dílem poskytl onen základní tvůrčí impulz, který provází desítky autorů a filmových tvůrců dodnes, jeho dílo se stalo kultem. Souborné beletristické vydání Lovecraftova díla v nakladatelství Plus je pro všechny příznivce moderní literární fantastiky událostí mimořádného významu. Vychází ve čtyřech svazcích, osu tvoří chronologie vzniku jednotlivých povídek, každý svazek je doplněn poznámkami editora a zasvěceným doslovem. Překladově se vydání opírá o odvážný editorský počin z první poloviny devadesátých let, kdy nakladatelství Zlatý kůň vydalo ve spolupráci s Českou speleologickou společností téměř celé Lovecraftovo dílo s ilustracemi Káji Saudka. První svazek Hrobka obsahuje 21 povídek, novel, črt a juvenilií, knihu uzavírá legendární stať Josefa Škvoreckého Podivný pán z Providence.
Knižná recenzia“Ti, již vyhledávají hrůzu, jsou častými hosty podivných, vzdálených míst.”

Preto vstúpte, milí priatelia, ktorí chcete pocítiť mrazenie v špiku vašich kostí. Vstúpte do sveta poviedok unikátneho autora, ktorý pretavil svoje vízie a fantázie do hororových či snových príbehov a ktoré vám vydavateľstvo Albatros prináša v prvom zväzku s názvom Hrobka.

“Poznáme, nač v noci vyjí psi, i proč po půlnoci kačky nastražují uši. Uzříme všechny tyto věci a také ještě úplně jiné věci, jaké dosud nikdo živý neviděl. Překonáme čas, prostor a všechny dimenze, a nahlédneme, jak se rodí svět, aniž bychom se hnuli z místa.”

V Hrobke nájdeme 21 poviedok, z ktorých najkratšia len o kúsok presahuje A5-ku a najdlhšia sa blíži k dvadsiatim stranám. Na koniec pridal Albatros ešte dva bonusy. Prvý v podobe komentárov a vysvetliviek k jednotlivým poviedkam (dátum ich vzniku, kde boli publikované, plus niekoľko zaujímavostí). Druhým bonusom je esej Josefa Škvoreckého. Niekde som sa dočítala, že je publikovaná už tretí krát, čo môže byť pre niektorých čitateľov sklamaním, no mne osobne to vôbec nevadilo (stretla som sa s ňou prvý krát), práve naopak. Objasnila mi niektoré skutočnosti, ktoré som si pri čítaní poviedok všimla, a odhalila, že Lovecraft bol aj vo svojom súkromí človek zaujímavý, i keď možno kontroverzný a plný rozporov.
Veľmi príjemné je i prevedenie knihy - snehobiely papier, pevná väzba a čiernobiele kresby, ktoré poviedky dopĺňajú a pomáhajú dotvárať ponurú atmosféru.
Vydavateľstvo Albatros, ktoré súborné dielo H.P.Lovecrafta vydáva, šťastne zvolilo chronologické radenie vzniku jednotlivých príbehov a tak môžme sledovať Lovecraftov vývoj v rokoch 1917 - 1920 od prvej poviedky Hrobka (Lovecraftov prvý vydavateľ August Derleth ju označil ako prvú poviedku, ktorú Lovecraft napísal po dosiahnutí dospelosti) po poslednú Fakta ohledně zesnulého Arthura Jermyna a jeho rodiny.

Lovecraftovo meno sa spája predovšetkým s hororom, no nie všetky príbehy v Hrobke sú hororového rázu.
Niektoré (Hrobka, Polaris, Za stenou spánku, Bíla loď či Celephais) vznikli na základe Lovecraftovho sna. Keďže trpel častými nočnými morami, a jeho sny boli živé a jasnozrivé, poviedky sa odohrávajú v zvláštnej snovej atmosfére, niekedy pretkanej strašidelnými a ponurými prvkami.

“Občas se sám sebe ptám, zda starý doktor Fenton neměl pravdu, když všechno připsal na vrub mé vybičované představivosti.”

Tieto príbehy spája ešte niečo, čo sa po dvoch zopakovaniach stáva ľahko predvídateľné - hrdina si nie je istý, či sa mu to naozaj stalo, alebo si to len vybájila jeho myseľ. Tento častý rozpor možno spôsobila Lovecraftova rozdvojenosť - jeho protikladná povaha je známa...
No tieto snové poviedky nie sú o nič menej strašidelné či bezútešné. Veď veci, ktoré sa odohrávajú v mysli človeka sú často desivejšie, ako všetky krvilačné či po ľudskej duši prahnúce príšery. Na ne vezmete pištoľ, motorovú pílu, nôž či sekeru, nohy na plecia, ale ako sa človek ubráni vlastnej mysli, keď nevie rozlíšiť realitu od snov a predstáv?

Niekoľko poviedok je skôr zabudnutými legendami, vyrozprávanými so značnou dávkou nostalgie (Paměť, Jak bylo zahlazeno město Sarnath, Strom či Ulice).

“Onen Duch, jenž bloudí po měsíčních paprscích, oslovil démona údolí a takto k němu děl: “Jsem stár a mnohé zapomínám. Prozraď mi skutky, vzezření a jméno těch, kdož vystavěli tyto stavby z kamene.”
A Démon odvětil: “Já jsem Paměť a vyznám se v knihách minulosti, avšak i já jsem stár. Tyto bytosti se podobali vodám řeky Věk - nedalo se jim porozumět. Jejich skutky si nevybavuji, neboť je konali jen pro okamžik. Jejich vzezření si vybavuji matně, podobali se těm opičkám na stromech. Jejich jméno si však vybavuji zřetelne, neboť se rýmovalo se jménem řeky. Ty bytosti včerejšího věku se nazývali Člověk.”


V niektorých príbehoch sa stretávame skôr s náznakom hrôz budúcich, ktoré sa objavia až v neskoršej Lovecraftovej tvorbe (ak ste v knihe čakali desivého a kultového Cthulhu, musím vás sklamať). Medzi takéto príbehy patrí fascinujúca poviedka Dagon či Nyarlathotep.

Oproti súčasným románom majú Lovecraftove poviedky oveľa pomalšie a voľnejšie plynúce tempo, nevyznačujú sa dynamikou a akciou, no mne osobne to vôbec neprekáža. Lovecraft nepredkladá všetko ako na dlani, a mnohé necháva na našej predstavivosti. Zväčša nič nenaznačuje tomu, že keď povie: “obloha je modrá,” myslí tým belasé nebo nad hlavou. Na odtienky významov, ktorými pretkáva svoje texty, natrafíme na každej strane, v každej jednej poviedke. Jeho vynechávanie niektorých hororových opisov, je však občas i na škodu. Mnohé totiž mohli spôsobiť zimomriavky a husiu kožu, no Lovecraft ich zhrnul iba natoľko, že opísať ich ani nie je možné, a teda ich opisovať nebude, čo pôsobí to ako zbytočný balast. Občas sa mi stalo, že pointu niektorých poviedok (Starý poděs, Obrázek v domě či Fakta ohledně zesnulého A. Jermyna a jeho rodiny) som odhalila skoro na začiatku, no práve tieto príbehy boli napísané tak napínavo, že som ich napriek tomu čítala so zatajeným dychom.

Celkovo hodnotím Hrobku pozitívne. Hoci som možno čakala samé hororové poviedky, dostala som niečo viac. Napriek tomu, že Lovecraft možno nebol “majstrom pera” ani vrcholným spisovateľom (on sám sa za takého nikdy nepovažoval), svojimi príbehmi zapôsobil na to moje “ja”, ktoré sa ešte stále trochu bojí tmy, vecí skrývajúcich sa v tieňoch a zvláštnych zvukov v inak tichej noci. Vedel vytvoriť pochmúrnu a desivú atmosféru. A to hlavne v prípade, ak ste si vy, ako čitateľ, vedeli vytvoriť vhodnú atmosféru pri čítaní jeho poviedok. Mne sa to podarilo...
Recenzia od Shaola (09. 11. 2012 11:51:24)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)