Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programe



















optimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti




Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac november zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
43%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 576 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Cesta
Autor: Cormac McCarthy
Vydal: Argo, Slovart
Hodnotenie: 95%
Obsah:
Na vyprahnutú zem sa zniesla ďalšia vrstva prachu a popola. Kýpte stromov sa striedajú s ruinami civilizácie. Mŕtvi nemo svedčia o bolesti a bezmocnosti, poslední živí sa nezastavia pred ničím, ani pred kanibalizmom. Jediná možnosť uniknúť smrti je cesta - na juh. Desivá realita postapokalyptického románu Cormaca McCarthyho o putovaní otca a syna krajinou spustošenou kataklizmou predstavuje svet, v ktorom prestali platiť hodnoty civilizácie a cenu má len to, čo pomôže prežiť ďalší deň. Uprostred nepriateľskej krajiny sa rozvíja nádherný ľudský cit, pevné puto medzi otcom a synom.
Knižná recenzia




Ako rozoznáte dobrého človeka od zlého? Ten dobrý si vás nedá na večeru. Trochu čierneho humoru v knihe, kde inak nič vtipné ani pozitívne nenájdete. Toto nie je žiadna „cesta“ tam a späť. Vrátiť sa nie je kam a tam, kam kráčate, nič nie je. Len ďalšie zúfalstvo, zvyšky sveta pokryté popolom, kde smrť je posledným obyvateľom a ani ona sa už necíti najlepšie...

Po ceste kráčajú otec a syn. Zem zasiahla bližšie neurčená katastrofa, ktorá spôsobila, že svet, aký ho poznáme sa rozpadol. Chlapec si nepamätá časy pred katastrofou. Pozná len šedivé dni, chladné rána a ešte studenšie noci, prázdny žalúdok. Nikdy nevidel iné dieťa. Občas natrafí na pozostatky sveta, aký bol pred katastrofou. Colu zapadnutú v rozbitom automate, vozík zo supermarketu, konzervy s mäsom či kompótom, opustený vlak... Smrť je všadeprítomná. Skrýva sa v oknách opustených domov so šípmi a lukom, v pivniciach, kde biedne zvyšky ľudí slúžia ako strava pre kanibalov, na ceste, no hlavne v každom srdci. Tichučko čaká na svoj čas, ktorý príde.

""Jak se liší, co nikdy nebude, od toho, co nikdy nebylo?“

V tomto svete sa dá len prežiť ďalší deň. Niečo zjesť. Niekde prespať. Možno založiť oheň - ale iba ak ho nemôže nikto zahliadnuť. Nevládneho človeka, ktorý sedí na ceste a čaká na smrť, obísť. Nezastavovať.
"Nemohli sme nic dělat.
Neodpovědel.
On umře.
Nemužeme se s ním rozdělit o to, co máme. Umřeli by sme taky.
Ja vím.
Takže kdy se mnou budeš zase mluvit...
Mluvím s tebou teď.
Určite?
Ano.
Tak jo.
Tak jo.

V revolveri dva náboje. Pre syna. A potom pre seba. No jedného dňa jeden miniete na niekoho iného, ale čo potom?
Namiesto slnečných lúčov sa z neba znáša popol. Všetko je šedivé, farby sa zo sveta stratili. A vy len kráčate...

"Bůh není a my sme jeho proroci."

Cesta je komorný, v istom zmysle intímny príbeh dvoch ľudí s hlbokým filozofickým podtextom. Nie je veľa kníh, ktoré by vo mne zarezonovali takýmto spôsobom. Spôsobili také prázdno a nútili ma zamyslieť sa nad svetom, ľuďmi či morálkou. A šťastím, ktoré máme, no často ho ani nevnímame.
Nič pesimistickejšie už pravdepodobne čítať nebudem. Pochybujem, že sa niekomu podarí vykresliť také prázdno. Toto je post-apokalyptický román vyhrotený na najvyššiu možnú hranicu. McCarthy stvoril svet bez nádeje, svet, kde nemožno zabrániť vymretiu, kde sa už nedá nič pestovať, všetky živočíchy sú mŕtve, a ľudia sa stali kanibalmi, aby prežili. Sem tam si stravu spestria nájdenou konzervu s broskyňovým kompótom, no konzervy už nie je ľahké nájsť.

V celej knihe nie sú spomenuté žiadne mená (no, len jedno a to je falošné), nedozvieme sa, aká katastrofa to všetko spôsobila, čo sa stalo s ľudstvom. Nedočkáme sa žiadneho vyvrcholenia príbehu, nekoná sa záverečný boj o osud sveta. To však ani nie je podstatné. Nie v knihe, kde cesta je cieľom a jediným osudom dvoch ľudí. Ich reč ani nepotrebuje úvodzovky. Dialógy ale i vety sú krátke a úderné, vystihujú temný a pochmúrny svet, kde na nič neostáva sila. Jednoduchosť a strohosť celého príbehu vytvára desivú atmosféru, z ktorej vyvstáva veľa otázok. Načo to všetko? Aký to má zmysel? Kde je Boh? A kam sa stratil človek?
Dejová línia je jasná a prostá, dvaja ľudia a cesta, po ktorej kráčajú. Motívy sa opakujú, najčastejšou vetou, ktorá padá medzi otcom a synom je "Tak jo" s mnohými ukrytými významami. Napriek tomu sa každá scéna, každý výjav z pochmúrneho každodenného života, vrýva do pamäte. Cesta je jednoducho kniha, na ktorú len tak nezabudnete.
Recenzia od Shaola (18. 10. 2012 19:19:08)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)