Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac november zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
43%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 576 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Křehké věci
Autor: Neil Gaiman
Vydal: Polaris
Hodnotenie: 75%
Obsah:
(anotácia) Tajemný cirkus vyděsí publikum na jediném mimořádném představení a pak zase zmizí do noci, přičemž si jednoho z diváků vezme s sebou... V novele odehrávající se dva roky po událostech z románu Američtí bohové navštíví Stín staré skotské sídlo, aby vzápětí zjistil, že se stal hlavním účinkujícím v prastarém obřadu zahrnujícím stvůry a smrt... Slavný detektiv Sherlock Holmes musí v Hugem oceněné povídce zasazené do podivně proměněné viktoriánské Anglie vyřešit nanejvýš neobvyklou vraždu člen královské rodiny... Dva chlapci se pozvou na mejdan a setkají se tam s dívkami svých snů - a nočních můr... Členové exkluzivního epikurejského klubu si stěžují, že už ochutnali všechno, co se dá jíst - s výjimkou legendárního, velice vzácného a krajně nebezpečného egyptského ptáka... Osm let poté, co ve velké Británii vyšla kniha Kouř a zrcadla (a o pět let později i u nás), nashromáždil Neil Gaiman dost povídek a jiných kratších literárních útvarů, aby se z nich dala sestavit nová sbírka. Jsou v ní strašidelné, humorné i velice zvláštní příběhy, povídky, které získaly prestižní ceny, i ty, které zatím vyšly jen v naprosto okrajových tiskovinách, na internetu nebo vůbec nikde, a obsahuje také novelu doplňující knihu Američtí bohové.
Knižná recenziaNeil Gaiman - Křehké věci


Knihy pána Neila Gaimana vo mne vždy vyvolávali rôznorodé a zvláštne pocity. Nikdy som sa celkom presne nevedela rozhodnúť, či sa mi páčia, alebo nie. Stála som niekde na hranici medzi „ach tá hĺbka“ a „preboha, čo to je?!“ a raz som sa naklonila na jednu stranu a raz na druhú. Sama priznávam, že možno som niekedy tú hĺbku tak celkom nevidela, aj keď som sa snažila. Ale predsa len povedať o Gaimanovi, že jeho diela sú niekedy len nezmyselne poukladané slová a obyčajné braky, by asi bolo nemiestne, obzvlášť keď máte aké-také znalosti o tom, akým uznávaným autorom je. A pokiaľ skúsenejší čitatelia a kritici usúdia, že je v tom, čo robí dobrý, sotva sa s nimi ja môžem hádať. Takže pokiaľ sa mi niekedy od pána Gaimana nejaké jeho dielo nepáčilo, pripisujem to na vrub svojej neznalosti , neskúsenosti a nezrelosti.

Ale vlastne to je na Gaimanovi práve to čarovné (aspoň vo mne sa usadila po čase táto domnienka), že vo vás jeho poviedky a romány vyvolajú neuveriteľné spektrum pocitov o rôznej intenzite, a niektoré, o ktorých ste možno ani nevedeli, že ich niekde v sebe máte. Niekedy cítite hnus a odpor, zdesenie, strach, bolesť, smútok (dosť často v extrémnych rozmeroch) a niekedy jednoducho neviete, čo presne by ste mali cítiť, aby ste sa za svoje pocity nemuseli pred inými, ale ani pred sebou samými, hanbiť. V mysli sa vám vynárajú slová ako hnusné, nechutné, kruté, nezmyselné, tragické, ale aj úžasné, sladké, vzrušujúce, láskavé, melancholické... Gaiman z vás jednoducho vytiahne to najtemnejšie, najhoršie, najdesivejšie, ale aj najkrajšie. Napadajú vám myšlienky, ktorým sami nerozumiete a neviete, kde sa berú.
Prišla som na to, že on vlastne povie nahlas to, čo ostatní majú len niekde hlboko zakopané v hlave a boja sa to vytiahnuť na svetlo, lebo vedia, že by to vyvolalo pobúrenie.

Všetko toto, som pochopila po prečítaní jeho zbierky poviedok Křehké věci. Pre mňa boli jeho Křehké věci práve tými vecami vzadu v mojej hlave, ktoré by som nikdy nevytiahla a nikdy by som sa nad nimi nezamyslela, nebiť jeho. Ale neboli to práve pekné veci a tak neviem, či je to, že sa dostali na svetlo dobré, alebo nie. Každopádne je pozitívne aspoň to, že o nich viem. Křehké věci boli pre mňa zástupom množstva rôznorodých pocitov.

Z mnohých poviedok v tejto knihe mi behal mráz po chrbte, mnohé ma naplnili depresívnymi a smutnými myšlienkami. Väčšinou neboli ani zďaleka veselé. Najhoršia na niektorých nebola tá odpornosť, ale to, že či už v prenesenom význame, alebo nie – boli skutočnosťou. Boli sme to my všetci, kto v nich vystupoval a my sme boli tí, čo robili veci, ktoré sa mi vo chvíli prečítania nepáčili, ale keď som sa nad tým neskôr zamyslela, zistila som pravý dôvod toho, prečo sa mi nepáčili. Lebo boli tak nechutne skutočné. Mohol v nich byť kus sci-fi, kus fantasy, kus čohokoľvek, ale v každej jednej bol kus reality. Možno je to hlúposť, ale toto boli pre mňa Křehké věci. Alebo aspoň tie, ktoré som chápala, alebo si aspoň myslela, že ich chápem.
Tie, ktorým som nerozumela (a dobrovoľne, bez mučenia sa priznávam, že také boli) snáď pochopím, až vyrastiem. A keď nie, aspoň si to môžem stále nahovárať. Ale určite sa k nim jedného zamračeného, upršaného dňa vrátim, aby som sa o tom presvedčila.

Nakoniec, čo dodať? Knihu odporučím len tým, ktorí sa neboja spoznať, čo všetko sa môže ukrývať v ich hlave, tým ktorí sa neboja zvláštnych pocitov. A pokiaľ si ju prečítate a nezistíte nič o čom ste netušili, a nepocítite niečo nové, neviem či to máte ľutovať, alebo sa tešiť.
Recenzia od Mercy (12. 11. 2011 18:03:03)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)