Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac november zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
43%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 576 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Brisingr
Vydal: Random House (UK), Fragment (SK)+(CZ)
Hodnotenie: 70%
Obsah:
Nepriateľské vojská sa v tretej knihe mimoriadne úspešnej série Odkaz Dračích jazdcov konečne stretávajú. Eragon predstavuje najväčšiu nádej pre lepšiu budúcnosť Alagaesie. Môže sa tento kedysi jednoduchý farmársky chlapec stať vodcom, ktorý zjednotí povstalecké vojsko a porazí kráľa? Z ďalšej obrovskej bitky proti bojovníkom Kráľovstva na Horiacich pláňach, Eragon so Zafirou, jeho drakom, ledva vyviazli živí. Avšak ešte stále majú toho obaja veľa na svojich pleciach, keďže Eragon konečne našiel vlastné hranice vďaka mnohým prísahám, ktoré nemusí byť schopný splniť, vrátane jeho sľubu bratrancovi Roranovi, v ktorom sa zaviazal, že mu pomôže zachrániť Roranovu milovanú, Katrinu, z Galbatorixových pazúrov. Ale Eragon dlhuje svoju vernosť aj inými. Vardeni zúfalo potrebujú jeho silu a schopnosti, tak ako aj elfovia a trpaslíci. Keď sa nepokoj napokon zahryzne do povstalcov a nebezpečenstvo hrozí z každého rohu, Eragon musí učiniť rozhodnutie; rozhodnutie, ktoré ho povedie naprieč celým Kráľovstvom a možno aj ďalej; rozhodnutie, ktoré môže viesť k nepredstaviteľnej obeti. Konflikt, akcia, dobrodružstvo a jedna zdrvujúca smrť čaká na čitateľov v knihe, v ktorej Eragon bojuje za Vardenov, zatiaľ čo sa ich Galbatorix snaží nemilosrdne zničiť a získať Eragona pre vlastné záujmy. Vďaka bohatému a hĺbkovému prieskumu Eragonovej dospievajúcej psychiky Brisingr báda, ako sa Eragon vyrovnáva s rolou vodcu a s morálnymi záväzkami, ktoré len ťažko dopadajú na plecia mladého Jazdca.
Knižná recenziaBrisingr zatiaľ najlepší zo série

K prvým dvom Paoliniho knihám som sa dostala len nedávno a treba povedať, že rozdiel medzi Eragonom a Eldestom bol takmer hmatateľný. Preto moja zvedavosť vzrástla, keď som dočítala Eldesta a takmer hneď som sa dostala k anglickej verzii Brisingra.

Svojím prvým dielom ma Paolini nijako extra nepresvedčil o svojom spisovateľskom talente; bolo očividné, že knihu napísal mladý chlapec, ktorý svoj štýl ešte len hľadá, a psychologizácia postáv miestami dosť krívala. Eldest bol na kvalitatívne vyššej úrovni a Brisingr s náskokom predbehol oba prequely.

Samotný príbeh rozpracovaný v tretej časti je hlbší, napínavejší a predovšetkým pôsobí oveľa reálnejšie. Eragon stále len dospieva, no už nie je taký zbrklý a aj správanie má pokojnejšie. Postupne sa z neho stáva skutočný Jazdec, nepôsobí už tak neisto. Osobne mi je najsympatickejší práve v treťom dieli. Čo sa týka ostatných postáv, tiež je u nich badať určitý vývoj. Miernym sklamaním však bol Roran – z veľmi sľubnej postavy na začiatku knihy z neho Paolini spravil vojaka, ktorý vo zvyšku knihy nemá inú prácu ako masakrovať stovky ľudí. Jedinou svetlou chvíľkou pri Roranovi (v posledných dvoch tretinách knihy) bola situácia, keď bez reptania prijal trest za neuposlúchnutie rozkazov.

Bez mučenia sa priznám, že čítam Odkaz dračích jazdcov len kvôli vzťahu Eragona a Arye. Stavila by som svoj počítač na to, že sa nakoniec dajú dokopy, a zaujíma ma, ako to nakoniec Paolini vyrieši. Isté náznaky boli viditeľné už v Brisingri. Narozdiel od prvých dvoch kníh, kde si Arya udržiava veľký odstup od Eragona, v Brisingri mu zrazu porozpráva o istých súkromných veciach, čo by sa dalo pripísať emotívnemu vypätiu, a následne je voči Eragonovi oveľa ústretovejšia, čo na môj vkus prišlo príliš rýchlo a nijako originálne.

Až na pár miernych ukĺznutí sa toho knihe nedá veľa vyčítať. Paolini prišiel s niekoľkými zaujímavými nápadmi (napríklad Eldunarí) a vďaka skúsenostiam sa mu podarilo vytvoriť zaujímavý príbeh. Veľké plus, ktoré mu nemôžem odoprieť, je, že sa nesnaží zbytočne idealizovať. Príbeh už oveľa menej pripomína nereálnu rozprávku, skôr naopak. Možno by to chcelo ešte trochu prepracovanejšie dialógy a nerozpisovať sa zbytočne o niektorých detailoch, ktoré tak vytvárajú nudné úseky v knihe.

Celkovo je Brisingr veľmi slušné dielo, ktoré zaujme predovšetkým mladších čitateľov. Výrazný posun v Paoliniho štýle naznačuje, že štvrtý diel bude ešte kvalitnejší, pokiaľ sa bude vyhýbať klišé. Z môjho pohľadu predstavuje Brisingr lepší priemer.

Osobné hodnotenie: 79%
Recenzia od Bruja (27. 02. 2009 22:23:20)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)