Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac december zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 577 užívateľov.
hits
NOVINKA | 20.12.2013 09:16 | KOMENTÁRE [2]
Poohliadnutie sa za fantastickým rokom 2013 (I.)

Bolo si z čoho vyberať? Ale áno, bolo!

Rok 2013 bol fantastický. A to nielen filmovými snímkami, ktoré zavítali do našich či vašich kín, ale aj knižnými titulmi, ktoré stojí za to mať doma vo svojej súkromnej knižnici, pretože sa k nim jednoducho oplatí raz za čas (ak nie pravidelne) vrátiť. Rovnako fantastický výber nám ponúkali aj tvorcovia televíznych seriálov, a to či už úplne nových, alebo takých, ktoré netrpezlivo čakali na svoju ďalšiu veľkolepú televíznu sezónu. A pretože je zakaždým ťažké (ak nie takmer nemožné) zhrnúť všetky tieto papierové i vizuálne klenoty do nejakého toho povestného TOP 10 rebríčka a prisúdiť im ešte k tomu všetkému aj poradie, budú nasledujúce riadky také trošku iné.

Fantastický rok 2013 bol a vlastne stále je plný čarovných prekvapení, ktoré sa v tomto mojom prípade začínajú vo svete čiernych písmen a bielych alebo sem-tam takmer bielych strán.

Vydavateľstvo Albatros Media a.s. a tzv. „výbor zo strašidelných poviedok“ aj tento rok stavili na kvalitu a čoraz väčšiu popularitu hororového žánra a pre čitateľov, ktorí vášnivo hltajú jednu ghost story za druhou, pripravili zbierku 10 strašidelných poviedok od uznávanej americkej spisovateľky kvalitných moderných hororových príbehov 20. storočia a držiteľky prestížnej Pulitzerovej ceny Edith Whartonovej:

„O Edith Whartonovej sa obyčajne zvykne hovoriť, že patrí k výrazným osobnostiam svojej doby. Napriek tomu, že väčšinu svojho detstva strávila pripútaná k lôžku a so strachom zo strašidelných knižiek, dokázala vniesť do hororového žánra, ktorý začal svoju púť práve pri Edgarovi Allanovi Poovi, nezabudnuteľne príťažlivú modernú podobu. A tá tak trošku časom stereotypné viktoriánske sídla a obyvateľov v nich okorenila poriadnou dávkou nového spoločenského rozmeru. Zatiaľ čo väčšina jej rovesníkov – spisovateľov (napr. už raz spomínaný Henry James) riešila otázky existencie, príp. neexistencie duchov a viery v nich, Edith Whartonová problematiku sveta duchov doplnila o ezoterický a magicko-náboženský formát či napínavý rozprávačský postup.“

Samozrejme, tematika strašidelných príbehov nie je ani z ďaleka vyčerpaná. Už niekoľko týždňov sa na policiach či poličkách veľkých, stredných a malých kníhkupectiev (dokonca aj tých online!) zohrieva kniha s názvom Příběhy sběratele starožitností (Strašidelné spisy I.) od priekopníka hororového žánru a popredného anglického spisovateľa Montague R. Jamesa, ktorá by zaručene nemala chýbať v ktorejkoľvek rozsiahlej zbierke zanieteného zberateľa všetkého duchárskeho:

„Na konci 19. století, v době, kdy vrcholila éra anglických duchařských příběhů, přichází Montague R. James – uznávaný odborník na staré rukopisy a učenec, který nově definoval klasický duchařský příběh tím, že do něj věrohodné reálie, opravdové násilí a krutá, nic nepromíjející strašidla. V nakladatelství Plus vychází souborně celé Jamesovo dílo věnované žánru ghost story ve dvou svazcích s vysvětlivkami, komentáři a zasvěceným esejem v druhém svazku, tak jak je tomu zvykem v edici Pandaemonium.“ (oficiálny text distribútora)Vydavateľstvo Albatros Media a.s. sa nešpecializuje iba na knihy, ktoré strašia. Vydavateľstvo Albatros Media a.s. ponúka aj hravé knižné tituly plné farieb, magických tvorov a lákavých miest, pri ktorých zaplesá duša aj malého čitateľa. Najmocnejšie kúzlo od Zuzany Csontosovej predstavuje prvú pôvodnú slovenskú knihu vydavateľstva Albatros pre deti od siedmich rokov, ktorá sa knižnej verejnosti predstavila 29. októbra 2013 v priestoroch kníhkupectva Panta Rhei v Bratislave:

„Tvorba Zuzany Csontosovej spĺňa všetky dôležité atribúty autorskej rozprávky, ktorej výskyt je, bohužiaľ, na pultoch našich kníhkupectiev ojedinelý, ak sa teda budeme pohybovať medzi dielami súčasných domácich autorov. Tvorba Zuzany Csontosovej je unikátna aj tým, že sa opätovne prinavracia k počiatkom rozprávky ako takej, k jej ľudovosti, ľubozvučnosti, hravosti, ľahkosti, poučnosti a predovšetkým k motívom typickým pre náš domáci literárny detský fond 20. storočia. Prostredníctvom jednoduchých zápletiek a metaforicky vykreslených postáv (či už tých fantastických alebo úplne obyčajných) s citom a predovšetkým zručne zhmotňuje či už bežné pálčivé problémy spoločnosti a jedinca v nej, alebo sa snaží oživiť dávno zabudnuté remeslá, krásy slovenských miest i mien, ako aj oprášiť zvučné tóny slovenčiny v dobách, kedy každé jedno slovo malo svoj špecifický šum, konkrétnu vôňu a jasný obraz.“

A toto zaujímavé vydavateľstvo rovnako tak hravo nadväzuje na nemecký literárny fond pre deti a mládež, z ktorého vybralo v tento predvianočný čas zbierku niekoľkých úsmevne nadpozemských rozprávok od českého autora Petra Chudožilova, ktorý v súčasnosti pôsobí a žije v Nemecku:

„Petr Chudožilov, povídkář, fejetonista, esejista a autor pohádek, jehož dílo bylo oceněno Čestnou listinou IBBY a prestižní Evropskou cenou za nejlepší německou pohádku, se vrací i k těm nejmladším českým čtenářům! Kniha fantaskních povídek pro děti Příliš mnoho andělů vychází v překladu samotného autora po dvaceti letech od prvního vydání v německém jazyce. Děj devatenácti jímavých příběhů, v nichž hrají hlavní roli andělé strážní, domácí a mnozí další, se odehrává ve světě nepohádkové každodennosti.“ (oficiálny text distribútora)Vo vodách českej literatúry ešte chvíľočku pobudneme. Tomáš Prokůpek, guru (v dobrom slova zmysle) komiksu v Českej republike, zostavil a práve vo vydavateľstve Albatros Media a.s. vydal rozsiahlu zbierku komiksov s názvom Karel Franta Kniha komiksů, v ktorej sa snaží čo najplastickejšie priblížiť fanúšikom „kreslených seriálov“ s gurmánskymi chúťkami tvorbu Karla Franty, ktorá predovšetkým v časopiseckej ére detských a mládežníckych časopisov predstavuje suverénny medzník vo výtvarnom aj komiksovom umení, a to či už v Českej alebo Slovenskej republike:

„Karel Franta patří k nejvýznamnějším českým ilustrátorům dětské literatury. Současně se řadí mezi nejkvalitnější tvůrce obrázkových seriálů pro menší čtenáře – a to nejen jako kreslíř, ale i jako scenárista. Kniha komiksů Karla Franty nabízí kompletní soubor všech jeho rozsáhlejších autorských příběhů, které publikoval v 60. a 70. letech v časopisech Ohníček, Pionýr a Sluníčko. Nejznámějšího Malého Vinnetoua doprovázejí cykly SOS, Strašidýlko Kuk a Návštěva z pralesa.“ (oficiálny text distribútora)Abstraktný knižný svet vydavateľstva Albatros Media a.s. ponúka dobré a kvalitné knižné tituly, o ktorých by sa dali skladať lyricko-epické úvahy ešte dlho. Ibaže ja tu mám pre vás niekoľko vydarených kníh, ktoré v Albatrose nenájdete a ktoré musíte aspoň raz v živote ovoňať!

Vydavateľstvo Slovart sa do istej miery preslávilo aj tým, že pomerne dlho a dobre baví veľkých aj malých čitateľov knižnou sériou Pamäti Štikúta Strašného Šťukovca III. A aj tento rok vám na knižné pulty vo vybraných kníhkupectvách prinieslo v poradí 9 časť Ako ukradnúť dračí meč, ktorá je, podobne ako pokračovanie Hobita, oveľa temnejšia či ešte viac dynamickejšia:

„Cressida Cowellová sa narodila 15. apríla 1966 v Londýne. Okrem toho, že má manžela a jedného syna, dve dcéry a pár nezbedných mačiek, ako jediná na svete sa môže pochváliť vzácnymi návodmi Ako si vycvičiť draka a Ako si vycvičiť Vikinga. Táto 44-ročná anglická spisovateľka píše od útleho veku, avšak svoju prvú skutočnú knihu vydala až v roku 1999. V súčasnosti sa jej meno spája predovšetkým s tvorbou pre deti a mládež, spomedzi ktorej výrazne vytŕča jej dračia séria pod knižným prívlastkom Pamäti Štikúta Strašného Šťukovca Tretieho. Tie so železnou pravidelnosťou vychádzajú od roku 2003, k nám však prileteli o necelé tri roky neskôr a od 21. septembra tohto roku nájdete na pultoch zahraničných kníhkupectiev v poradí jedenástu časť Ako oklamať dračieho hrdinu, ktorá ani zďaleka úsmevné dobrodružstvá malého smaragdovozeleného a takmer bezzubého draka obecného čiže záhradného neuzatvára.

Podľa slov autorky, ilustrátorky a prekladateľky v jednom Cressidy Cowellovej stále je čo objavovať, a tak je teda otázne, kedy sa dračia téma aspoň ako tak vyčerpá a syn náčelníka Chlpatých chuligánov Viking Štikút nájde konečne svoj vytúžený pokoj.“
Dôkaz o tom, že sú dnes rozsiahle knižné série vyhľadávané a populárne, nám ponúka aj vydavateľstvo Fragment, ktoré si pre nás v roku 2013 prichystalo dve lákavé novinky. Jedna z nich je taká trošku smutná, pretože po 5 rokoch prináša ukončenie podzemného drobrodužstva od zaujímavej spisovateľskej dvojice Rodericka Gordona a Briana Williamsa Osudné tajomstvá v Podzemí:

„Atypický námet, stvoriť bohom i svetom zabudnutú kolóniu zvláštnych ľudských tvorov, rovnako ako zanietenie pre historické prvky elegantne sa prepletajúce dejovou líniou, vznikol, podľa slov jedného z tvorcov, viac-menej netradične – kúpou starého domu zo 16. storočia v Northamptonshire.

Will Burrows, napriek svojím nedostatkom, ktoré sa od knihy ku knihe výrazne zlepšujú, nakoniec, Podzemná sága má slušný počet rovnako pútavých častí, žne (aj zo strany nefanúšikov fantastických vecí) uznanie za uznaním. Veď, nároční sú iba tí, ktorí dávno dospeli a neveria, že v úplne obyčajnom klobúku sa môže skrývať i taký veľhad americký. Tak, prečo by sa práve pod tým vaším panelákom nemohol ukryť svet, ktorý by vám závidel i sám profesor Challenger?“


Tá druhá vám zase vyčaruje úsmev na tvári. Tí z vás, ktorí tento rok nadšene čakali na príchod druhej časti filmového spracovania knižnej série o jednom mladom a tak trošku roztržitom polobohovi (Percy Jackson a more oblúd), mi určite dajú za pravdu, že aj prvý diel druhej knižnej série z tohto zvláštneho starovekého sveta, ktorý sa snaží prispôsobiť sa zlozvykom 21. storočia, má svoje svojské čaro a milovníkovi dobrých fantastických kníh zaručí pozoruhodne farbisté chvíľky:

„Knižná séria Percy Jackson obsahuje 5 naozaj objemných kníh, ktoré sa s nami, so slovenskými čitateľmi, na takú malú chvíľu rozlúčili v roku 2011, aby nás o necelé 2 roky opäť prekvapili. Rick Riordan a vydavateľstvo Fragment vám, milé dámy a milí páni, vážení polobohovia a vážené polobohyne, spanilé devy a švárni junáci, veľké príšery i malé príšerky, predstavujú voľné pokračovanie úspešnej série Percy Jackson Bohovia Olympu: Proroctvo (kniha prvá), ktorá má úctyhodných 520 strán a 56 kapitoliek. Tie sú písané či už z pohľadu Jasona, Piper alebo Lea, t.j. z pohľadu našich troch hlavných hrdinov, ktorí úsmevne a jedinečne približujú svoje rozprávanie o ich takmer smrteľnom dobrodružstve. To sa začalo v Grand Canyone, pokračovalo v Tábore polokrvných a zatiaľ sa skončilo v záhadnom bunkri číslo 9.“

Ukážka z knihy:


Hororom sa naša púť zaujímavými knižnými kúskami z roku 2013 začala, hororom sa i skončí. Susan Hillovú preslávili dve veci – české vydavateľstvo Metafora a Daniel Radcliffe. Ten nielenže zdobí obálku jej krátkej novely, ale vo filmovom spracovaní Hillovej Ženy v čiernom stvárnil kľúčovú postavu, advokáta Arthura Kippsa. Napriek tomu, že Hillovej rukopis vyšiel v roku 1983 a do našich kníhkupectiev ho prinieslo spomínané vydavateľstvo v roku 2012, filmové spracovanie sa postarlo o menší čitateľský boom a vynieslo knihu v tomto roku medzi celkom populárne knižné tituly:

„Mrazivý příběh ze staré Anglie, Pyšný a osamělý Dům u Úhořího močálu vévodí slaným, větrem bičovaným mokřinám, přes něž vede cesta po hrázi s nezvyklým názvem Devět životů. Mladý londýnský právník Arthur Kipps, který je vyslán na pohřeb jediné obyvatelky domu, však netuší, jaká tragická tajemství se za zavřenými okenicemi skrývají.

Teprve když zahlédne vyzáblou mladou ženu, od hlavy k patě oděnou v černém, začne se ho zmocňovat plíživý pocit nejistoty, který ještě posilují podivné poznámky místních obyvatel a neochota mu cokoli bližšího sdělit. Kdo je ona tajemná dáma a co má společného s hrůznými událostmi, které se ve zdech opuštěného sídla a kolem něj odehrály - či snad odehrávají dodnes?“ (oficiálny text distribútora)
Teraz by mal prísť moment, kedy by som sa mala vo svojom zhrnutí rezko prehupnúť do druhej polovici rebríčka obľúbených filmov či televíznych seriálov za rok 2013. Nuž, mala. Skôr, ako to však urobím, dovolím si stručne, sucho a heslovito odporučiť niekoľko unikátnych kníh, ktoré s fantastickou literatúrou majú pramálo spoločné a ktoré síce nevyšli v tomto roku, ale svojím bytím mi ho spríjemnili natoľko, až si vydobyli svoje čestné miesto v roku končiacom číslicou 13. Do pozornosti vám preto s radosťou dávam nasledujúce (trošku aj detektívne!) knižné tituly:

1. Sir Arthur Conan Doyle „Dobrodružství brigadýra Gérarda“ (rok 2009, 797 publikácia nakladateľstva Edice / Toužimský & Moravec, 358 strán)

2.Paul Doherty (pseudonym Michael Clynes) „Smrtící relikvie“ (rok 2010, vydavateľstvo Moba, 224 strán)

3. Caroline Grahamová „Psáno krví“ (séria Midsomerské vraždy, rok 2010, vydavateľstvo Knižní klub, 432 strán)

4. Maureen Jenningsová „Případy detektiva Murdocha (6. díl): Neřestí mé krve“ (rok 2012, vydavateľstvo Jota, 352 strán)

5. Klára Jarunková „Tulák“ (rok 2002, vydavateľstvo Dilema, 114 strán)(pokračovanie už čoskoro...)


ČLÁNOK PRIDAL: Yaonee

Tagy: fantasy, literatura pre deti a mladez, edit wharton, cressida cowell, zuzana csontosova


Bookmark and Share
PRIDANIE KOMENTÁRA
Meno: 52.90.49.108
Nadpis:
Text:
Autorizácia: Ako neprihlásený návštevník musíte prejsť procesom autorizácie, aby sa zabránilo pridávaniu nezmyselných odkazov automatickými robotmi.
Prosím opíšte obidve slová z obrázka (oddelené medzerou) do textového poľa nižšie. Pre podrobnejšie informácie kliknite na ikonu otáznika vedľa obrázka.

UPOZORNENIE Váš komentár nesmie obsahovať hanlivé, ohovárajúce, vyhrážajúce sa alebo rasisticky motivované poznámky, a musí byť plne v súlade s legislatívou platnou na území Slovenskej republiky a Európskej Únie. Akékoľvek porušenie týchto podmienok bude ihneď a bez výnimky potrestané odstránením komentára, alebo BAN om.
Administrátori, prípadne iné poverené osoby, majú právo odstrániť akýkoľvek komentár podľa vlastného uváženia, bez udania dôvodu.

Administrátori, prevádzkovatelia, registrátor, ani technickí správcovia nie sú zodpovední za komentáre odoslané užívateľmi. Za komentár nesie plnú zodpovednosť jeho odosielateľ.

IP adresa internetového pripojenia bude zobrazená pri komentároch neprihlásených užívateľov.
DISKUSIA
2. Yaonee 23.12.13, 12:45
Ďakujem krásne. Bojovala som sama so sebou, pretože tých kníh bolo v tomto roku veľmi veľa, len väčšina z nich vyšla buď už dávno, alebo nebola taká veľmi fantastická. Vlastne, dá sa viac-menej zostaviť nejaký ten TOP 10, keď tých kníh je ako maku? Vždy to bude taký malý a milý vnútorný boj :D
1. Shaola 23.12.13, 10:22
Yaonee, krásny prehľad, na mnoho knižočiek z neho sa chystám (hlavne na tie duchárske), niektoré mám už prečítané a sú naozaj úžasné! Hlavne ten Albatros si u mňa osobne tento rok šplhol, pretože vydal množstvo skvelých kníh! :) Teším sa na pokračovanie! :)
 
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)