Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac december zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 577 užívateľov.
hits
Zobraz v plnej veľkosti
David Farland 70%


Stručne o autorovi: Patrí podľa New York Times k najlepšie predávaným autorom takmer päťdesiatich science fiction a fantasy románov, ktoré sú určené deťom aj dospelým. Pracoval ako hlavný porotca jednej z najväčších svetových súťaží písania, ako inštruktor písania, dizajnér počítačových hier i ako filmový producent. V ČR je známy vďaka sérii Runovládci.
Diskusia | Životopis | Vplyvy | Diela | Recenzie | Kúpiť diela

ŽIVOTOPIS

David Farland (skutočným menom John David Wolverton) sa narodil v máji roku 1957 v Springfielde, štát Oregon ako štvrté dieťa zo šiestich. V Oregone žil prvých 18 rokov svojho života. Jeho rodina bola počas jeho detstva chudobná, preto pracoval ako robotník na farme od svojich ôsmich rokov. Keď mal 11 rokov jeho otec si otvoril v mestečku Monroe malú spoločnosť s mäsom a v 12ich tam začal David pracovať ako rezník. V teenagerskom veku sa uňho rozvinul záujem o vedu a niekedy vynechal vyučovanie na strednej škole, len aby mohol sedieť na prednáškach biológie Oregonskej štátnej univerzity.

Svoje prvé knihy napísal vo veku 16 rokov. V jednej sa venoval oblasti živočíchov a v druhej vývoju jadrových zbraní v Spojených Štátoch Amerických. Udialo sa to celé v čase, keď Dave objavil aj svoju lásku k fikcii, keď si prečítal Tolkienovo dielo Pán prsteňov. Nie dlho po tom začal za radom hltať fantasy a science fiction romány od známych autorov, ako napr. Ursula K. LeGuin, Stephen Donaldson, či Frank Herbert. Potom, čo „vyplienil“ miestne knižnice, si začal v hlave vytvárať vlastné fantasy príbehy a tie rozprával svojim spolupracovníkom. Netrvalo ani mesiac, či dva a jeden z priateľov, Paul Toups, mu navrhol, aby všetky svoje nápady skompletizoval a dal ich do knihy. Na ďalší deň si Dave kúpil písací stroj a začal pracovať. Napísal ihneď prvých desať kapitol o chlapcovi, ktorý ide do školy pre čarodejníkov. Dave ale zistil, že písanie je oveľa ťažšie, než vyzerá. Písanie prvých románov vzdal vždy v polovici, no zároveň začal aj študovať ako napísať fikciu, a tak začala jeho dlhá, životná vášeň. V 18ich rokoch sa presťahoval do Idaho, kde navštevoval Rickovu vysokú školu, potom pôsobil dva roky ako misionár v Chicagu, štát Illinois. Taktiež začal prehodnocovať to, či bola voľba stať sa spisovateľom praktickým cieľom jeho života, preto keď sa vrátil zo svojej služby misionára, zapísal sa na Brighamskú Young univerzitu (Brigham Young University), kde študoval mikrobiológiu a plánoval sa tak stať genetickým inžinierom, alebo lekárom.

Láska k písaniu nezomrela v jeho srdci a pochopil, že vlastne môže písať knihy vo svojom voľnom čase, nezávisle od toho, čo pre svoje živobytie robí, a tak začal písať krátke príbehy. Jeho prvý príbeh sa volal „The Making of Charlie Littlehorse“ a vyhral mu malú cenu v univerzitnej súťaži. Príbeh bol uverejnený v študentských novinách. Po tejto pozitívnej skúsenosti začal Dave posielať svoje práce časopisom. Prvé takéto pokusy však boli neúspešné. To ho ale nedemotivovalo a skúsil získať peniaze prostredníctvom výhier z rôznych literárnych súťaží. Jeho cieľom bolo vyhrať prvé miesto, preto napísal v roku 1986 niekoľko príbehov.

Nakoniec sa venoval celoročnej práci, ktorú robil cez univerzitný študijný program (Univerzity Studied program), v nádeji, že to ho pripraví na jeho nový, dvojitý život editora a spisovateľa, pre ktorý sa pevne rozhodol. Cez program sa učil modernú literatúru, kreatívne písanie a editovanie. Dave dokázal tráviť dlhé hodiny každý svoj deň písaním a urobil niekoľko objavov počas toho, čo skúmal pole rozprávania. V roku 1985 rozvinul teóriu „stresovej indukcie/redukcie“ (Stress Induction/Reduction), ktorá je založená na tom, že všetky formy zábavy – rozprávanie, šport – slúžia pre divákov ako emocionálne cvičenie, ktoré končí s uvoľnením stresu. Použitím týchto nových teórii napísal v rýchlom slede za sebou niekoľko príbehov. V roku 1986 bol za svoje snahy odmenený, pretože získal prvé miesto v každej jednej literárnej súťaži, do ktorej sa zapojil.

Cez svoj pseudonym - David Farland - dokázal naplniť svoje sny v oblasti písania fantasy. Svoje meno zmenil preto, aby neplietol svojich čitateľov science fiction diel, kde pôsobil pod menom Dave Wolverton. Iným dôvodom, prečo si vybral toto meno bolo aj to, že sa chcel dostať v políčkach kníhkupectiev vyššie. Vzhľadom na to, že písmeno W sa nachádza veľmi nízko a sotva si ich všimne malý elf. (Meno Farland pochádza od jeho pra, pra, pra, prababky.) Veľmi skoro sa stal medzinárodným bestseller fantasy autorom a jedným z mála autorov, ktorý sa stal bestseller autorom New York Timesu pod viacerými menami. V Anglicku bol menovaný za „Nového kráľa Fantasy“ a v USA sa dostali mnohé jeho knihy na prvé miesto v rebríčkoch predaja. Tretia kniha série Runovládci sa dostala do rebríčka bestsellerov New York Timesu. V súčasnosti pracuje na nových knihách, o ktorých môžu fanúšikovia nájsť informácie na jeho stránke.

VPLYVY

Medzi vplyvy patrí určite Tolkien, ktorého kniha Pán prsteňov ho chytila za srdce a začal tak obľubovať fantasy. Iní autori, ktorí boli spomenutí v jeho životopise ako tí, ktorých rád čítal, patria Ursula K. LeGuin, Frank Herbert, Anne McCaffrey, Orson Scott Card, Stephen Donaldson a mnohí iní.

DIELA

Séria The Runlords (v ČR Runovládci):

1.The Sum of All Men (1998) (v ČR - Suma všech lidí)
2.Brotherhood of the Wolf (1999) (v ČR - Vlčí bratrstvo)
3.Wizardborn (2001) (v ČR - Zrození čarodějky)
4.The Lair of Bones (2003) (v ČR - Jediná Pravá Vládkyně)
5.Sons of the Oak (2006) (v ČR - Doupě kostí)
6.Worldbinder (2007) (v ČR - Čaroděj v srdci světa)
7.The Wyrmling Horde (2008) (v ČR - Wyrmlingské hordy)
8.Chaosbound (2009)

Séria Mummy Chronicles:
1.Revenge of the Scorpion King (2001)
2.Heart of the Pharaoh (2001)
3.The Curse of the Nile (2001)
4.Flight of the Phoenix (2001)

Séria Serpent Catch:
1.Serpent Catch (1991)
2.Path of the Hero (1993)

Séria The Golden Queen:
1.The Golden Queen (1994)
2.Beyond the Gate (1995)
3.Lords of the Seventh Swarm (1997)

Krátke príbehy:
The Sky is an Open Highway (1988) – originálne publikované v júlovom čísle Isaac Asimov's Science Fiction Magazine
My Favorite Christmas (1993) – publikované v Christmas Forever
We Blazed (1995) - publikované v Peter S. Beagle's Immortal Unicorn
In the Teeth of Glory (1995) – publikované v David Copperfield's Tales of the Impossible
The Stone Mother's Curse (1996) - publikované v Return to Avalon

LINKY a RECENZIE

Oficiálna stránka Runovládci
Oficiálna stránka autora

Recenzia Runovládci 1

Recenzia Runovládci 2
Recenzia Runovládci 7


Recenzie pridané užívateľmi Fantasy-Sveta (0)

Tagy: david farland, autor

Pridal(a): Lectrice, 06. 01. 2011 23:33:03

Bookmark and ShareHodnotenie užívateľov: 0 %

Aby ste mohli hodnotiť tento záznam, musíte byť prihlásený.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)