Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac december zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 577 užívateľov.
hits
Zobraz v plnej veľkosti
Ivan Jefremov 100%


Stručne o autorovi: Ivan Antonovič Jefremov (22. apríla 1908 - 8. októbra 1972) bol svojho času veľmi populárny sovietsky spisovateľ - autor dobrodružnej a sci-fi literatúry (alebo vedecko-fantastická literatúra podľa vtedajšej terminológie). Ako to často býva u dobrých sci-fi autorov, mal aj vedeckú kariéru - bol paleontológ, zúčastnil sa mnohých vedeckých expedícií po Sovietskom zväze, po druhej svetovej vojne, uskutočnil niekoľko výprav za paleontologickými nálezmi do Mongolska.
Diskusia | Životopis | Vplyvy | Diela | Recenzie | Kúpiť diela

ŽIVOTOPIS

Svoju spisovateľskú cestu začal uverejňovaním poviedok, ktoré čerpali z geologických a paleontologických námetov. O svojich cestách do Mongolska napísal knihu "Cesta vetrov", v ktorej sa okrem iného ako druhý na svete zmienil o možno mýtickom živočíchovi, (jeho sprievodcovia po púšti Gobi však o ňom hovorili ako o reálnom) - ktorého volali Olgoj chorchoj. Kryptozoológovia citujú jeho vyjadrenia z cestopisu "Cesta vetrov". Ako paleontológ je aj zakladateľom tathonómie - vedeckej disciplíny na pomedzí paleontológie a historickej geológie ktorá, skúma za aký dlhý čas sa biologický objekt stane objektom paleontologickým a aké sú podmienky zachovania skamenelín. Ako spisovateľ sci-fi sa stal celosvetovo známy románom Hmlovina Andromédy.

Nadanie, záujmy a schopnosti Ivana Jefremova sa prejavili veľmi skoro - ako štvorročný sa naučil čítať, v šiestich rokoch už čítal Julesa Vernea a obľuboval knihy o cestovateľoch, námorníkoch a vedcoch. Ivan Jefremov mal skutočne pestrý a v detstve ťažký život. Ako 12-ročný sa zúčastnil občianskej vojny na strane červených. Opustený rodinou sa pridal k vojakom ako mnoho ďalších detí - takým deťom sa hovorilo "syn pluku". V bojoch bol zranený a od toho času sa trocha zajakával. (Zaujímavosť - jeho zajakanie slúžilo ako predloha pre postavu v knihe Pondelok začína v sobotu - iných ruských spisovateľov sci-fi - bratov Strugackích).

Po demobilizácii ako trinásťročný odišiel do Petrohradu s pevným odhodlaním študovať, takže gymnázium zvládol za dva a pol roka. Popri štúdiu si musel zarábať na živobytie ako nakladač, pilčík, závozník a nakoniec šofér nákladiakov v nočných smenách (mal ledva pätnásť rokov). Ako 15-ročný sa stal námorníkom, v roku 1923 urobil skúšky na kormidelníka námorného loďstva a na jar 1924 odišiel na ďaleký východ a plavil sa po Tichom oceáne.
Zoznámenie s akademikom Suškinom viedlo k ďalšiemu prudkému zvratu v živote Jefremova - k zoznámeniu sa s paleontológiou a túžbe venovať sa vede. Ešte v roku 1924 nastúpil na fakultu biológie univerzity v Leningrade (v tom roku Petrohrad premenovali). Ako študent sa začal zúčastňovať paleontologických expedícií na Povolžie, Ural a do Strednej Ázie, neskôr aj na Sibír a ďaleký východ. Ako 19-ročný objavil obrovské nálezisko vyhynutých jašterov na severe Ruska. Zážitky z expedícií zúžitkoval neskôr pri písaní svojich prvých poviedok. Diaľkovo vyštudoval geológiu a banské inžinierstvo, v roku 1935 ukončil Leningradský banský inštitút a v tom istom roku sa stal kandidátom biologických vied, o šesť rokov neskôr i doktorom vied. V roku 1935 začal pracovať v Paleontologickom ústave v Moskve. Svojimi vedeckými prácami sa stal známym aj v zahraničí.

Následky početných expedícií sa v období druhej svetovej vojny prejavili ťažkou formou reumatickej horúčky a následnou nebezpečnou chorobou srdca. Počas dlhodobého liečenia sa začal venovať písaniu poviedok z prostredia ktoré dôverne poznal - geologických, paleontologických a kartografických expedícií obohatenými o vedeckofantastické a dobrodružné príbehy. Vo svojej poviedke Diamantový komín sa mu podarilo predpovedať objav náleziska diamantov v Jakutsku, v poviedke Jazero hôrnych duchov zase objav ložísk ortuti v Altaji. Dokonca v poviedke Tiene minulosti predpovedal aj objav holografie. Prvý poviedkový súbor mu vydali v roku 1944.

Po vyliečení viedol ďalšie paleontologické expedície do Mongolska. Skúsenosti a zážitky z výprav po Mongolsku opísal v románe Cesta vetrov, ktorý možno zaradiť do oblasti literatúry faktu. Obnovená choroba srdca sa stala prekážkou v účasti na ďalších expedíciách. Za svoje vedecké zásluhy dostal niekoľkokrát štátne vyznamenania. Desiatky rokov výprav sa prejavili na jeho zdraví a musel sa dlhodobo liečiť a samozrejme sa už nemohol ďalej túlať po svete. Začal sa intenzívnejšie venovať literárnej tvorbe. Ako spisovateľ sa stal známy predovšetkým románom Hmlovina Andromédy, ktorý vyvolal polemiku medzi sovietskymi spisovateľmi o vedecko-fantastickej literatúre. Po úspechu románu Hmlovina Andromédy sa začal venovať literárnej činnosti a napísal niekoľko rozsiahlejších prác, ktoré patria medzi vrcholy rusko-sovietskej sci-fi literatúry. Jefremov ako málokto opísal utopickú komunistickú spoločnosť. Napriek tomu po smrti v roku 1972 boli zhabané jeho písomnosti, vrátane niekoľkých neuverejnených diel pre podozrenia zo špionáže v prospech Veľkej Británie.

Na jeho počesť pomenovali aj planétku - 2269 Efremiana.

VPLYVY

Vplyv na jeho tvorbu mali samozrejme vedecké oblasti, ktorým sa sám venoval.

DIELA

Poviedky:
Stretnutie nad Tuscarorou
Helénske tajomstvo
Jazero hôrnych duchov
Cestami starých baníkov
Olgoj chorchoj
Cutty Shark
Podmesačná hoľa

Biely roh
Tiene minulosti
Diamantový komín
Observatórium Nur-i-Dešt
Zátoka dúhových vôd
Atol Fakaofo


Novely a romány:
Lode Vesmíru
Na kraji Oekumeny
Putovanie Baurdžeda
Cesta vetrov
Mlhovina Andromedy
Srdce zmije
Afaneor, dcéra Acharchellena
Ostrie britvy
Päť obrazov
Hodina býka
Thais Athénská

LINKY a RECENZIE

recenzia Hmloviny v Androméde

Recenzie pridané užívateľmi Fantasy-Sveta (0)

Tagy: jefremov, scifi

Pridal(a): jozoj, 04. 11. 2010 03:13:43

Bookmark and ShareHodnotenie užívateľov: 0 %

Aby ste mohli hodnotiť tento záznam, musíte byť prihlásený.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)