Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac december zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 577 užívateľov.
hits
Zobraz v plnej veľkosti
H. P. Lovecraft 80%


Stručne o autorovi: Americký básnik, spisovateľ, esejista venujúci sa žánrom fantasy, science fiction a predovšetkým hororu, ktoré majstrovsky skombinoval v žánri zvanom Weird fiction. Miloval štúdium a zaoberal sa napríklad vedami ako je astronómia, chémia, geológia, filozofia, psychológia, antropológia a iné. Preslávil sa svojimi poviedkami o mýte Cthulhu, ktorý popisuje podivné, temné a abstraktné sily, ktoré obývali planétu Zem pred vznikom ľudstva.
Diskusia | Životopis | Vplyvy | Diela | Recenzie | Kúpiť diela

ŽIVOTOPIS

Howard Phillips Lovecraft sa narodil 20. Augusta 1890 v Providence. V meste, ktoré obdivoval počas celého svojho života a o ktorom sa v mnohých svojich básňach zmieňuje. Jeho otec bol Winfield Scott Lovecraft, obchodný cestujúci a jeho matka sa volala Sarah Susan Phillips. Väčšinu času počas svojho detstva trávil čítaním kníh, alebo denným snívaním v priestorných chodbách ich domu. Toto pokojné obdobie narušila tragédia v roku 1893, keď mal Lovecraft tri roky. Jeho otca začali zužovať na ceste v Chicagu halucinácie a v hotelovej izbe utrpel psychotický záchvat. Bol umiestnený do nemocnice pre duševne chorých, kde aj zomrel na následky paralýzy v roku 1898.

V neskoršej dobe ho teda vychovávala jeho neurotická, panovačná matka, dve tety, ktoré sa z neho snažili vyformovať skutočného gentlemana a starý otec Whipple Van Buren Phillips, ktorý v ňom zažal lásku k tajomnu a E. A. Poeovi. Môžeme povedať, že Lovecraft mal voľnú výchovu. Mohol ísť spať, jesť kedy chcel a čo chcel. Chodieval spať veľmi neskoro a v tomto období trpel aj nočnými morami, preto sa vyhýbal spánku. Vzťah s matkou bol komplikovaný. Na jednej strane matka svojho syna milovala a na druhej ho i nenávidela a často ho obviňovala z otcovej smrti.

Lovecraft bol veľmi nadaný chlapec. Už vo veku dvoch rokov vedel čítať. Školu navštevoval len zriedka. Svojimi vrstovníkmi bol šikanovaný a nepochopený a susedia ho považovali za čudáka. Prvé knihy, ktoré obľuboval boli Homérove eposy a rozprávky Tisíc a jednej noci. Neskôr si obľúbil Edgara Allana Poea, ktorý patril k najvýznamnejším vzorom jeho tvorby. Veľmi ho zaujali aj prírodné vedy, konkrétne inklinoval k chémii a astronómii. Jeho záujem o astronómiu postupom času prerástol vo vášeň a bol natoľko vzdelaným v tejto oblasti, že publikoval články v mestskom denníku Providence Journal. Okrem toho sa venoval aj fyzike, konkrétne ho veľmi zaujala teória relativity od Alberta Einsteina.

Niekoľko mesiacov pred dokončením strednej školy sa nervovo zrútil. Dôvodom bola smrť jeho starého otca i zánik jeho sna stať sa kozmonautom, pretože pochopil, že neovláda matematiku, ktorá je natoľko potrebná pre túto kariéru. Nikdy teda strednú nedokončil, aj keď pôvodne chcel študovať na Brownovej univerzite. V tomto ťažkom duševnom rozpoložení strávil niekoľko rokov a uvažoval i nad samovraždou. Z tejto krízy sa začal dostávať von v období, keď napísal časopisu The Argosy veršovanú sťažnosť, kde kritizoval komerčné a fádne poviedky autorov. Články zaujali prezidenta UAPA (United Amateur Press Association) Edwarda F. Daasa, ktorý ho k sebe pozval. Začali vznikať jeho prvé diela ako The Tomb, či Dagon. Ďalšou jeho vášňou bolo i dopisovanie. Okruh jeho "dopisovacích" partnerov sa rozširoval a patrili medzi ne i osobnosti ako napr. Robert E. Howard (autor kníh o Conanovi), Clark Asthon Smith, či Richard Bloch (autor príbehu Psycho).

V roku 1931 zomrela jeho matka na následky nepodarenej operácie močového mechúra. Táto strata opäť silno zasiahla Lovecrafta, ktorý zase uvažoval o samovražde. No pozbieral sa a bol schopný usporiadať zhromaždenia amatérskych žurnalistov UAPA – kde už bol v tomto období vo funkcii prezidenta. Tu sa zoznámil so svojou budúcou manželkou Soniou Greene. Odsťahovali sa spoločne do New Yorku – štvrte Brooklyn. Ich manželstvo nepatrilo medzi najšťastnejšie, pretože Lovecraft odmietal akékoľvek bozky, či dotyky (zohrával tu úlohu jeho silný komplex menejcennosti). Po dvoch rokoch sa manželia priateľsky rozišli, no nikdy sa oficiálne nerozviedli. Istý čas ešte zostával v New Yorku, no časom ho začal nenávidieť, najmä kvôli rasovým dôvodom a napísal tak xenofóbnu a rasistickú poviedku The Horror in Redhook.

V roku 1933 sa vrátil do rodnej Providence. Tu napísal svoje najznámejšie diela ako Call of Cthulhu, The Shadow over Innsmouth, At the Mountains of Madness, či The Shadow out of Time. V roku 1936 mu zomrel blízky priateľ R. E. Howard a taktiež bola u neho diagnostikovaná rakovina čriev, posilnená zápalom ľadvín. V roku 1937 sa dostal do nemocnice. Ešte v tom istom roku zomrel. Bol pochovaný v rodinnej hrobke, no jeho priatelia mu postavili aj vlastný hrob a naďalej vydávali jeho práce, ktoré sa, kvôli svojej sebakritike, neodvážil vydať.

Jeho povaha stručne: Bol vysoko inteligentný, mal mimoriadnu pamäť, tvorivosť. Bol tichý, melancholický, zasnený človek láskavej povahy. Aj keď sa vo svojich dielach venoval nadprirodzenu, bol osobou racionálnou. Miloval prechádzky po starobylých mestách, krajinách, prírode. Netajil sa nenávisťou voči odlišným rasám, jazzu, náboženstvu, homosexualite. Bol zástancom nihilizmu.

Tvorba: V dielach môžeme pociťovať jeho kozmický pesimizmus, indiferentizmus, ktorý poukazuje na to, že realita je krehká ilúzia, deliaca ľudské vnímanie od nesmierne abstraktnej, desivej existencie, ktorého odhalenie vedie neodvratne k tragickému koncu – samovražda, šialenstvo. Za svojho života nebol obľúbencom čitateľov, ba dokonca bol nenávidený. Zomrel v chudobe a zabudnutí, ale napriek tomu sa posmrtne stal jedným z najvplyvnejších hororových autorov 20. storočia.

VPLYVY

Veľkým vzorom jeho tvorby bol Edgar Allan Poe, ktorého čítal od detstva. Taktiež na neho mal vplyv jeho starý otec, ktorý mu otvoril dvere do sveta tajomna a nadprirodzena.

DIELA

*Annotated Supernatural Horror in Literature
*V Horách šílenství (At the Mountains of Madness and Other Novels)
*Bezejmenné město (The Nameless City)
*Dagon a jiné horory (Dagon and Other Macabre Tales)
*Dobrodružství Arthura Gordona Pyma (The Narrative of Arthur Gordon Pym of Nantucket)
*Four Prose Poems
*Houby z Yuggothu (Fungi from Yuggoth )
*H.P. Lovecraft in the Argosy: Collected Correspondence from the Munsey Magazines
*H.P. Lovecraft: Letters to Henry Kuttner - listy
*H.P. Lovecraft: Letters to Richard F. Searight - listy
*H.P. Lovecraft: Letters to Samuel Loveman and Vincent Starrett - listy
*Herbert West - Reanimator
*Historie Necronomiconu (History of the Necronomicon)
*Hrůzný stařec (The Terrible Old Man)
*Král viditelného světa (Lord of a Visible World: An Autobiography in Letters)
*Miscellaneous Writings
*Mysteries of Time and Spirit: The Letters of H.P. Lovecraft and Donald Wandrei
*Nyarlathothep
*Pes (The Hound)
*Selected Letters I (1911-1924) - vybrané listy
*Selected Letters II (1925-1929) - vybrané listy
*Selected Letters III (1929-1931) - vybrané listy
*Selected Letters IV (1932-1934) - vybrané listy
*Selected Letters V (1934-1937) - vybrané listy
*Supernatural Horror in Literature
*Šepot ve tmě
*The Ancient Track: The Complete Poetical Works of H. P. Lovecraft
*The Ancient Track: The Complete Poetical Works of H.P. Lovecraft
*The Best of H.P. Lovecraft: Bloodcurdling Tales of Horror and the Macabre
*Volání Cthulhu a jiné strašidelné příběhy (The Call of Cthulhu and Other Weird Stories)
*Případ Charlese Dextra Warda (The Case of Charles Dexter Ward)
*The Commonplace book
*The Doom That Came to Sarnath and Other Stories
*The Dream Cycle of H.P. Lovecraft: Dreams of Terror and Death
*Snové putování k neznámému Kadathu (The Dream-Quest of Unknown Kadath)
*Hrůza v Dunwichy (The Dunwich Horror and Others)
*The H.P. Lovecraft Christmas Book
*The Horror in the Museum and Other Revisions
*The Challenge from Beyond
*The Loved Dead and Other Revisions
*The Lurking Fear and Other Stories
*Temný oceán(The Night Ocean)
*Stín času (The Shadow out of Time)
*Stín nad Innsmouthem(The Shadow over Innsmouth)
*Věc na prahu a jiné strašidenlé příběhy (The Thing on the Doorstep and Other Weird Stories)
*Hrobka a jiné příběhy (The Tomb and Other Tales)
*The Transition of H.P. Lovecraft: The Road to Madness
*Slavnost (The Festival)
*Velcí starci (Great Old Ones)
*Zjevení ze tmy (The Haunter of the Dark)

* v niektorých krajinách vyšla séria kompletných jeho diel v troch knihách (napr. Maďarsko)

LINKY a RECENZIE

Recenzia Voalnie Cthulhu
Recenzia Prichádza z temnôt
Recenzia v Horách šílenství
Životopis wikipedia
Spoločnosť Cthulhu Lives na počesť mýtu Cthulhu

Recenzie pridané užívateľmi Fantasy-Sveta (0)

Tagy: h. p. lovecraft

Pridal(a): Lectrice, 05. 10. 2010 10:14:05

Bookmark and ShareHodnotenie užívateľov: 70 %

Aby ste mohli hodnotiť tento záznam, musíte byť prihlásený.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)