Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac december zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 577 užívateľov.
hits
Zobraz v plnej veľkosti
John Ronald Reuel Tolkien 100%


Stručne o autorovi: J. R. R. Tolkien (1892 – 1973) svetoznámy anglický spisovateľ, profesor angličtiny v Oxforde, jeden z najlepších filológov svojich čias, autor mnohých vedeckých prác, sa preslávil predovšetkým ako tvorca nezvyčajnej fiktívnej krajiny, ktorá uchvacuje všetky generácie čitateľov na celom svete. Pre neutíchajúcu popularitu a vplyv jeho diel je Tolkien považovaný za otca modernej „high fantasy“.
Diskusia | Životopis | Vplyvy | Diela | Recenzie | Kúpiť diela

ŽIVOTOPIS

J.R.R. Tolkien sa narodil 3. januára 1892 v Bloemfonteinu, hlavnom meste Oranžského slobodného štátu (dnes časti Juhoafrickej republiky), Arthurovi Tolkienovi, riaditeľovi miestnej bankovej pobočky a jeho žene Mabel Tolkienovej (rodenej Suffieldovej). Mal iba jedného súrodenca, brata Hilary Arthur Reuel Tolkiena, ktorý sa narodil 17. februára 1894.
Keď mal tri roky odcestoval do Anglicka spolu s matkou, ktorá si nemohla zvyknúť na africké podnebie.
Najskôr bývali u príbuzných na farme Bag End vo Worcestershire, čo bolo pravdepodobne inšpiráciou pre názov Dno pytle v jeho knihách.
Otec však zomrel v Južnej Afrike na krvácanie do mozgu. Strata živiteľa rodiny prinútila Tolkienovu matku krátko žiť u svojich rodičov v Birminghame, v roku 1896 sa presťahovali do dediny Sarehole, neskôr do Warwickshire (teraz časti Birminghamu).
Spolu s bratom trávil hodiny skúmaním starého vodného mlynu v Sarehole a močiaru v Moseley. Zážitky z detstva boli neskôr zdrojom inšpirácie pre scenérie v jeho knihách. Hovorí sa, že Sarehole bola predlohou pre Kraj, domov hobitov
Mabel učila svojich dvoch synov, a J.R.R. bol dychtivým žiakom. Získal rozsiahle vedomosti v botanike, ale najobľúbenejšími hodinami boli lekcie o jazykoch.
Krátko navštevoval Školu svätého Filipa, absolvoval Školu kráľa Edwarda v Birminghame a Exeterskú Fakultu v Oxforde. Približne v dobe kedy začal Tolkien chodiť do tejto školy Mabel Tolkienová a jej sestra May Incledonová se stali katolíčkami. Tolkienov zápal pre vieru možno doložiť listami C. S. Lewisovi počas jeho obrátenia na kresťanstvo, v ktorých vyjadril svoje kresťanské hodnoty.
V roku 1904, keď mal Tolkien 12 rokov, zomrela na cukrovku.
Ako sirotu ho vychovával otec Francis Xavier Morgan z birminghamského Oratória vo štvrti Edgbaston.
Tunajšej architektúre dominovala 29 m vysoká budova známa ako Perrott's Folly. Bola postavená roku 1758 Johnom Perrottom a je najzvláštnejším architektonickým prvkom Birminghamu. Blízko nej stojí neskoršia Victorianská veža, a o tejto dvojici sa hovorí, že dali námet k Minas Morgul a Minas Tirith, Dvom vežiam po ktorých bol pomenovaný druhý zväzok Pána Prsteňov.
Keď mal 16, zamiloval sa do Edith Brattovej (neskôr sa stala predlohou pre postavu Lúthien) a napriek mnohým prekážkam sa s ňou oženil. Po celý zvyšok života ostala jeho jedinou láskou.
Na začiatku Prvej svetovej vojny narukoval do Britskej armády k Lancashirským strelcom (Lancashiree Fusiliers), kde slúžil ako nadporučík. Nakoniec bol prepustený po tom, ako strávil väčšinu roka 1917 v nemocnici, pretože trpel zákopovou horúčkou.
Počas uzdravovania začal pracovať na The Book of Lost Tales, sérii rozprávkových príbehov založených na milovanej mytológii a folklóre. Ako tvrdia Tolkienovi žiaci, vojna ovplyvnila jeho práce v tom, že videl fantasy ako únik pred drsnou realitou priemyselného a vojnového 20. storočia, a z tohto pohľadu je potrebné pozerať sa na jeho odmietanie alegórie vo všetkých jej formách.
Po vojne Tolkien pracoval najskôr v Oxforde na Novoanglickom slovníku (Oxford English Dictionary).
V roku 1920 sa presťahoval do Leedsu, kde na katedre angličtiny miestnej univerzity získal titul profesora anglosaského jazyka (1924), ale v roku 1925 sa vrátil naspäť do Oxfordu. V roku 1945 sa na Mertonskej fakulte v Oxforde stal profesorom anglického jazyka a literatúry, kde zostal až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1959.
Tolkien a Edith mali 4 deti:
John Francis Reuel (1917),
Michael Hilary Reuel (1920),
Christopher Reuel (1924),
Priscilla Anne Reuel (1929).

John Ronald Reuel Tolkien zomrel 2.septembra 1973 na dovolenke v Bournemouthe.
Bol pochovaný so svoju ženou na Wolvercote Cementary v severnom Oxforde. Na náhrobku v Oxforde na cintoríne Wolvercote sú pri ich menách vytesané aj mená Beren a Lúthien na počesť jedného z najväčších príbehov lásky v Stredozemi.

Tolkienov životopis vyšiel v knižnom vydaní v dvoch spracovaniach, a to J.R.R. Tolkien – A Biography od Humphreyho Carpentera z roku 1977 a J.R.R. Tolkien: The Man who created The Lord of the Rings od Michaela Corena z roku 2001.

Zdroj: www.panprstenov.com, www.wikipedia.sk

VPLYVY

Žriedlom spisovateľovej inšpirácie boli grécka, rímska, keltská a anglosaská mytológia, artušovské, karolínske a germánske legendy. V jeho diele sa prejavilo všetko, čím bol: tvorivým spisovateľom, filológom, historikom, etnografom, umelcom a oddaným kresťanom.

DIELA

Beletria a poézia

- 1936 Songs for the Philologists (doslova Piesne pre filológov) – zbierka humorných básní, autorom spolu s E. V. Gordonom a inými
- 1937 The Hobbit or There and Back Again (v slovenčine Hobit, v češtine Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky) (Praha, Odeon, 1979)
- 1945 Leaf by Niggle (v češtine Nimralův list) – krátky príbeh – alegórie Tolkienovej tvorby, v češtine vyšlo v zbierke Pohádky (Winston Smith, Praha 1992)
- 1945 The Lay of Aotrou and Itroun – vydané vo Welsh Review
- 1949 Farmer Giles of Ham (v češtine Farmář Giles z Hamu) – stredoveká báj, v češtině vyšlo v zbierke Pohádky (Winston Smith, Praha 1992)
- 1953 The Homecoming of Beorhtnoth, Beorhthelm's Son (v češtine Návrat Beorhtnothe, syna Beorhthelmova) – vydané spolu s esejou Ofermod – táto báseň vyšla aj v češtine v zbierke Příběhy z čarovné říše (Mladá Fronta, Praha 1997)
- trilógia The Lord of the Rings (v slovenčine Pán prsteňov, v češtine Pán prstenů, Mladá fronta, Praha 1990–1992)
a) 1954 The Fellowship of the Ring (v slovenčine Spoločenstvo prsteňa, v češtine Společenstvo prstenu, Mladá fronta, Praha 1990)
b) 1954 The Two Towers (v slovenčine Dve veže, v češtine Dvě věže, Mladá fronta, Praha 1991)
c) 1955 The Return of the King (v slovenčine Návrat kráľa, v češtine Návrat krále, Mladá fronta, Praha 1992)
- 1962 The Adventures of Tom Bombadil and Other Verses from the Red Book (v češtine Příhody Toma Bombadila) – v češtine vyšlo v zbierke Příběhy z čarovné říše (Mladá Fronta, Praha 1997)
- 1967 The Road Goes Ever On (doslova "Cesta vedie stále ďalej") – pochodová pieseň, ktorej útržky môžeme nájsť v Pánovi prsteňov aj v Hobitovi, hudbu zložil Donald Swann
- 1964 Tree and Leaf – zbierka obsahujúca:
a) On Fairy-Stories (doslova "O rozprávkach")
b) Leaf by Niggle (doslova "Nimralov list")
- 1966 Tolkien on Tolkien – autobiografia
- 1967 Smith of Wootton Major (v češtine Kovář z Velké Lesné) – hrdinský príbeh z histórie Malého kráľovstva, v češtine prvýkrát v zbierke Pohádky (Winston Smith, Praha 1992), samostatne (Aulos, Praha 1995)

Vedecké práce

- 1922 A Middle English Vocabulary (doslova "Slovník strednej angličtiny") (voľný preklad "Slovník stredovekej angličtiny")
- 1924 Sir Gawain and the Green Knight – nové vydanie stredoanglickej básne s poznámkami, spoluautor s E. V. Gordonom
- 1925 Some Contributions to Middle-English Lexicography
- 1925 The Devil's Coach Horses
- 1929 Ancrene Wisse and Hali Meiohad
- 1932/1935 Sigelwara Land – časť I a II
- 1934 The Reeve's Tale – znovuobjavenie jazykového humoru v originálnom rukopise Chaucerových Canterburských poviedok)
- 1936 The Monsters and the Critics (doslova "Príšery a kritici") – skriptá zaoberajúce sa kritickým rozborom básne Beowulf
- 1944 Sir Orfeo – vydanie stredovekej básne
- 1947 On Fairy-Stories (v češtine O pohádkách) – Tolkienova úvaha o povahe a zmysle rozprávok a fantastických príbehov, v češtině vyšlo v zbierke Pohádky (Winston Smith, Praha 1992)
- 1953 Ofermod – vydané s básňou The Homecoming of Beorhtnoth, Beorhthelm's Son ( doslova „Návrat Beorhtnotha, syna Beorhthelma“))
- 1953 Middle English „Losenger“
- 1962 Ancrene Wisse: The English Text of the Ancrene Riwle
- 1963 English and Welsh
- 1966 Jerusalem Bible – preklad a poznámky

Z pozostalosti

- 1975 Preklady Pearl a Sir Orfeo
- 1976 The Father Christmas Letters
- 1977 The Silmarillion (v slovenčine Silmarillion, v češtine Silmarillion, Mladá fronta, Praha 1992)
- 1979 Pictures by J. R. R. Tolkien
- 1980 Unfinished Tales of Númenor and Middle-earth
- 1980 Poems and Stories (The Adventures of Tom Bombadil, The Homecoming of Beorhtnoth Beorhthelm's Son, On Fairy-Stories, Leaf by Niggle, Farmer Giles of Ham a Smith of Wootton Major)
- 1981 The Letters of J. R. R. Tolkien (zostavené Christopherom Tolkienom a Humphreyom Carpenterom)
- 1981 The Old English Exodus Text
- 1982 Finn and Hengest]]: The Fragment and the Episode
- 1982 Mr. Bliss
- 1983 The Monsters and the Critics
- 1983–1996 The History of Middle-Earth:
a) I. The Book of Lost Tales 1 (1983)
b) II. The Book of Lost Tales 2 (1984)
c) III. The Lays of Beleriand (1985)
d) IV. The Shaping of Middle-earth (1986)
e) V. The Lost Road and Other Writings (1987)
f) VI. The Return of the Shadow (The History of The Lord of the Rings
vol. 1) (1988)
g)VII. The Treason of Isengard (The History of The Lord of the Rings
vol. 2) (1989)
h)VIII. The War of the Ring (The History of The Lord of the Rings vol.
3) (1990)
i) IX. Sauron Defeated (The History of The Lord of the Rings vol. 4)
(1992)
j) X. Morgoth's Ring (The Later Silmarillion vol. 1) (1993)
k) XI. The War of the Jewels (The Later Silmarillion vol. 2) (1994)
l) XII. The Peoples of Middle-earth (1996)
Index (2002)
- 1995 J. R. R. Tolkien: Artist and Illustrator – zbierka Tolkienových ilustrácií
- 1998 Roverandom (v češtine Tulák Rover) – príbeh, ktorý v roku 1925 Tolkien rozprával svojmu synovi, ktorému sa stratila hračka - čiernobiely psík Rover (Mladá fronta, Praha 1995)
- 2007 The Children Of Húrin - príbeh z obdobia predchádzajúci Pána Prsteňov, už skôr načrtnutý v diele "The Silmarillion"

Audio záznamy

- 1967 Poems and Songs of Middle-Earth, Caedmon TC 1231
- 1975 JRR Tolkien Reads and Sings his The Hobbit & The Lord of the Rings, Caedmon TC 1477, TC 1478

Po slovensky


- 2001 - Pán prsteňov, Spoločenstvo prsteňa (Lord of the Rings, Fellowship of the Ring)
- 2001 - Pán prsteňov, Dve veže (Lord of the Rings, Two Towers)
- 2002 - Pán prsteňov, Návrat kráľa (Lord of the Rings, Return of the King)
- Hobit (The Hobbit or There and Back Again)
- 2003 - Silmarillion (The Silmarillion)
- 2006 - Nedokončené príbehy (The Unfinished Tales)
- 2007 - Húrinove deti (The Children Of Húrin)

LINKY a RECENZIE

www.tolkien.co.uk
www.biographyonline.net/writers/tolkien_jrr.html

a mnoho ďalších....

Recenzie pridané užívateľmi Fantasy-Sveta (0)

Tagy: j.r.r. tolkien, hobit

Pridal(a): Bonifácia, 06. 10. 2008 21:52:36

Bookmark and ShareHodnotenie užívateľov: 98.5 %

Aby ste mohli hodnotiť tento záznam, musíte byť prihlásený.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)