Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac júl zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 523 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Myší hlídka 2: Zima 1152
Autor: David Petersen
Vydal: Comics Centrum
Hodnotenie: 100%
Obsah:
Oficiálna anotácia vydavateľstva: Myši, svádějící nekonečný boj o přežití a o to, aby se jim dobře dařilo v drsných podmínkách světa plného dravců, si na svou obranu založily Myší hlídku. Její členové jsou průvodci, průzkumníci, počasníci, stopaři a ochránci myší žijících na územích mezi teritorii. Udržují bezpečné hranice, vyhledávají nové bezpečné cesty mezi vesnicemi a provázejí po nich karavany se zbožím. V případě útoku se musejí postavit každému zlu a nebezpečí, které ohrožuje jejich teritoria.
Knižná recenziaMyší hlídka: Zima 1152

Len malé množstvo komiksových autorov vám ponúka súzvuk estetiky, symboliky, zmyselnosti hravých tónov či živého predstavenia. A iba istý počet grafických románov vás dokáže očariť prirodzene svižnou charakteristikou, citlivým zafarbením výrazových prostriedkov i jazykovým zbližovaním sa. David Petersen, autor fantastickej komiksovej ságy nielen pre deti, to dokázal hneď dva razy za sebou.

Osud Myšej hliadky sa začal písať v dávnych dobách. A hoci sa veľké skutky malých hrdinov už dlho netradujú ústne, môžeme si v nich zalistovať vďaka svedomitej práci vydavateľstva Comics Centrum. Nebyť jeho zanietenia pre netradičné grafické romány či nadšenia z menej typických spôsobov rozprávania epických príbehov, boli by sme ukrátení o jeden výrazný projekt, ktorý sa do knižného sveta vnoril v roku 2007. A o 8 rokov neskôr sa aj nám konečne predstavila skupinka nevšedných myší brániaca svoju česť a vaše teritórium v dobrodružstve známom ako Myší hlídka: Podzim 1152.

Štvordielna komiksová séria s príznačným názvom Myší hlídka (Mouse Guard) je zmesou vysokej fantasy, klasickej rozprávky a tradičných mýtov. Výstavbou vzdialene pripomenie príbehy zo Stredozeme, sujetom zlatú éru európskych komiksov a svojím farebným zdobením vzdáva hold japonskému majstrovskému umeniu drevorytov. V súčasnosti (rok 2016) vám Comics Centrum prináša pokračovanie sledujúce udalosti, ktoré sa v prvej časti zavŕšili víťazstvom hliadok z Opevnenej Hôrky. Lenže cena výhry bola privysoká a následky mrazivej zimy sa už stihli podpísať na jej obyvateľoch.

Myší hlídka: Zima 1152 sa môže popýšiť ustálenosťou kompozičných postupov. Opätovne nadväzuje na štruktúru delenia jednotlivých príbehov z prvej knihy a textová pasáž má aj v tomto prípade za úlohu umocniť prežívanie z prichádzajúceho dobrodružstva, vyzdvihnúť rozprávačskú obradnosť, paralelne rozvíjať dej a zároveň prirodzene vystupňovať jeho gradáciu. Príbeh sa bude preto zväčša odohrávať priamočiaro, len miestami ho oživia menšie digresie, ktoré zastávajú jednoduchú, no za to pomerne dôležitú funkciu zvyšovania napätia a rozsahu rozprávania.

Prítomná gradácia spravidla zvýrazňuje priebeh hlavných dejových motívov, akými sú zápas, plnenie ťažkých úloh, skúšanie povahy hrdinu, jeho odchod, získanie pomocníka či vyrovnanie sa so smrťou, čím sa podčiarkuje ich kľúčové postavenie v deji. Vytvára sa priestor na to, aby sa vedenia bezprostredne ujala komiksová inscenácia a kontrastnosť. Vzhľadom na zvolený zimný motív dominujú ilustráciám studené farby, z ktorých výrazne vytŕča biela a všetky jej jemné tónované prechody. V protiklade s bielou farbou budú stáť farby zemité a teplé. Sú súčasťou povahokresby hlavných hrdinov, ako aj tzv. antropocentrizmu naratívnej kresby.Mouse Guard Song: The Timber MiceTento typ špeciálnej umeleckej techniky príznačnej práve pre grafické romány uprednostňuje hlavných protagonistov deja, ktorým upravuje formu konkrétnej vinety. V jednotlivých obrázkových poliach tak budú práve oni zastávať hlavnú funkciu a všetko, vrátanie obsahu obrázkového poľa, jeho tvaru, počtu alebo konkrétneho radenia v horizontálnom páse, im bude podriadené. Hlavní aktéri tak na seba strhnú všetku pozornosť. Prinútia vás prežívať ich príbehy naplno, zžiť sa s ich útrapami a rôzne odtiene zimného obdobia reálne pocítiť na vlastnej koži. Za týmto všetkým sa ukrýva Petersenova snaha odkryť cez postavy myší život skutočného človeka so všetkými jeho prednosťami aj nedostatkami. Neočakávané zmeny okolností nútia hlavných aktérov príbehu konať tak, ako im to určila ich charakteristika, ale aj motivácia zastretá ich činmi. Tie sú zväčša podmieňované strachom, láskou, pomstou, túžbou, smútkom a klamstvom.

Myší hlídka: Zima 1152 prekročila svoj vlastný tieň. Farebné celostránkové ilustrácie zvýrazňujú jemnú kontúru skutočného sveta, ktorý však Petersen zručne prekryl vymyslenými historkami o myšiach. Poeticky stvárnené vnútorné boje hlavných hrdinov, ich konflikty, sklamania zo zrady, ako aj snaha ochrániť obyvateľov Opevnenej Hôrky od prichádzajúcich útrap, sa časom menia na praktický dekoratívny katalyzátor. Detskému čitateľovi predostrú príbeh o odvahe, priateľstve a veľkých skutkoch, ktoré vzišli z malých činov. Dospelému čitateľovi vyrozprávajú na prvý pohľad úplne obyčajnú príhodu podnikavého ducha, ktorý sa v honbe za osobitným prospechom neštíť intríg, podvodu alebo násilia. Čitateľovi vo všeobecnosti sprostredkujú unikátny zážitok, ktorý sa nenesie na tuctovej vlne superhrdinov či nezapadá prachom súčasného mainstreamu.

Myší hlídka: Zima 1152 nevonia brožovaným dizajnom. Je elegantná, nápaditá, kvalitne vyhotovená, a teda vhodná aj pre zberateľov komiksov či bibliofilov. Čo je však najdôležitejšie, s radosťou sa k nej kedykoľvek vrátite!

Za zimy pochmurné, za zimy temné,
zelená kdys, chladně bílá je země.
Přibývá noci a zásoby mizí,
jen vichr zlý mrtvé plody sklízí.
Čas trpkou písní nám v zátylku dých,
nastal snad dní konec tvých i dní mých?
Je to jen období, vždy skončí přeci,
kdos příprav zanedbal, zoufej a breč si!

Autor/ka: David Petersen
Názov diela: Myší hlídka 2: Zima 1152
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Comics Centrum
Počet strán: 192
Jazyk: český
Hodnotenie autorom recenzie: 100%

Ďakujeme vydavateľstvu Comics Centrum za poskytnutý recenzný výtlačok.Adam Savage Meets Mouse Guard Creator David Petersen!
Recenzia od Yaonee (09. 12. 2016 16:37:43)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)