Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac júl zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 523 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej, Bezduché mesto a Knižnica duší
Autor: Ransom Riggs
Vydal: Jota (Albatros)
Hodnotenie: 52%
Obsah:
Oficiálna anotácia vydavateľstva: Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Zvláštní sbírka velice podivných fotografií. Strašidelný příběh jako dělaný pro Tima Burtona. To vše čeká na odhalení v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, nezapomenutelném románu, kde děj a děsivé fotografie přináší jedinečný čtenářský zážitek. Náš příběh začíná strašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje rozpadající se trosky sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Když Jacob bloumá jeho opuštěnými ložnicemi a chodbami, ukazuje se postupně, že děti slečny Peregrinové byly víc než podivné. Byly možná nebezpečné. Možná byly na opuštěném ostrově drženy v jakési karanténě z velmi dobrých důvodů. A nějak – i když to zní jako něco nemožného – jsou možná stále naživu.
Knižná recenzia3 x Ransom Riggs = Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej, Bezduché mesto a Knižnica duší

Knižná trilógia Ransoma Riggsa o neobyčajných deťoch a ich guvernantke slečne Peregrinovej má mnoho šťavnatých prívlastkov. Od prirovnania k moderným knižným X-menom, cez istú paralelu s Harrym Potterom pre -násťročných, až po dobrodružné putovanie fantastickým svetom na štýl Percyho Jacksona, Železného druida i kroník Narnie. Chválospevom sa nešetrí. Nakoniec, kto by nebol zvedavý na príbeh, v ktorom ožívajú staré kabinetky, neobyčajnosť je výsadou a cestovanie v čase nikdy nebolo jednoduchšie?

Do prvého dielu neobyčajných detí sa dalo začítať v roku 2012 (vydavateľstvo Jota - Albatros). Bol trošku nenápadný a rozvláčny, ale pomerne rýchlo si našiel svoju skupinu čitateľov, ktorá mu ostala verná až do konca. Z radu bežných kníh pre deti a dorast, ale aj pre nadšencov YA, výrazne nevytŕčal. Oveľa viac pozornosti na seba strhol až tento rok, kedy bol do kín uvedený rovnomenný film, pod ktorý sa podpísal populárny americký režisér so záľubou v temných a excentrických fantasy snímkach Tim Burton.

Svet Ransoma Riggsa má veľa nedostatkov. Paradoxne, pre väčšinu čitateľov budú príťažlivé, pretože sú zručne ukryté a rozprávanie ponúka presne to, čo čitateľ chce. Zábavu, dobrodružstvo, smrť, vojnu, konflikt, lásku a šťastný koniec. Fantastické prvky dopĺňajú a zároveň ďalej posúvajú jednoduchý sujet, ktorý sa snaží vyzdvihnúť hlavne rodinno-sociálne problémy. V strede pozornosti stojí obyčajne neobyčajný hrdina, jeho útrapy, snaha obnoviť narušené príbuzenské zväzky a kdesi v pozadí autorovo moralizovanie o rodových rozdieloch či rozporoch medzi rodičmi a deťmi. Ransom Riggs ponúka rozmanitý repertoár a opozerané podoby funkcií postáv v deji. Pridŕža sa typického kánonického ukončenia súčasnej fantastickej rozprávky a snaží sa odovzdať čitateľovi niečo hodnotné.

V porovnaní s inými podobne ladenými knižnými ságami pre deti a dorast nedokážu neobyčajné deti jednotlivé autorské koncepcie naplniť. V mnohých prípadoch majú predpoklady skĺznuť ku klišé alebo gýču. Okrem svojej neobyčajnosti, ktorú zaujímavo vizualizujú do textu vložené staré fotografie, nie je nikde markantná autorova snaha pracovať nielen s čitateľovou predstavivosťou, ale aj s fantastickým svetom ako takým. Dej sa hýbe pomalými krokmi vpred a rovnako obšírne oboznamuje čitateľa so zákonitosťami slučiek, dôležitosťou ymbryniek, históriou neobyčajných, vznikom Bezduchých či delením fantastického sveta, ktorý je od toho skutočného takmer na nerozoznanie.

Namiesto toho, aby sa autor dôkladnejšie vyhral so silnými pasážami, ktoré by mu pomohli príbeh prehĺbiť a rozprávanie zatraktívniť, pristupuje k jednotlivým zložkám pasívne až prvoplánovo, čo sa negatívne odzrkadľuje pri formovaní postáv. Hýbatelia deja, napriek ich množstvu, neprechádzajú výraznejším prerodom. Sú viac-menej do počtu a nositeľmi kratších informácií, ktoré hlavní hrdinovia potrebujú na to, aby sa mohli pri záchrane sveta posunúť ďalej.


Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti


Prvý diel (Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej) načrtol problematiku, s ktorou sa musí Jacob, hlavný hrdina fantastického románu, popasovať. Do jeho putovania mu priniesol niekoľko priateľov, s ktorými nadviazal užší vzťah, a ktorí ho majú na jeho ceste za neobyčajnosťou sprevádzať. Zvedavosť ho zoznámi s temperamentnou Emmou Bloomovou, nadľudsky silnou Bronwyn Bruntleyovou, neviditeľným Millardom Nullingsom, médiom Horaceom Somnussonom a zvyšnými žiakmi triedy slečny Peregrinovej, ymbrynky slučky z 3. septembra 1940.

Druhý diel (Bezduché mesto) prinúti Jacoba a jeho priateľov opustiť bezpečné miesto a zachrániť život zranenej guvernantky, ktorá uviazal vo svojej zvieracej podobe. Deti sa ocitajú tvárou v tvár nebezpečenstvu, ktoré na všetky slučky a svet neobyčajných uvrhli nielen Bezduchý, ale aj táto konkrétna slučka sama. Zem sa zmieta vo vojne a nikto, ani neobyčajní, to nemá ľahké.

Tretí diel (Knižnica duší) konfrontuje filozofiu ymbryniek s realitou. Hovorí o veciach, na ktoré sa uvalilo tabu. Rozoberá rôzne životné príbehy neobyčajných, ktoré sa až nápadne podobajú na tie ľudské, avšak s nejakým tým magickým nádychom. Núti nielen Jacoba, ale aj deti, ktoré prežili a rozhodli sa konečne niečo pre svoj svet urobiť, vybrať si. Voľba menšieho zla hrá zásadnú úlohu v rozuzlení deja, a do šťastného konca vnáša štipku patetickosti.

Ransom Riggs si pre vás pripravil málo konzistentnú fantastickú zmes Pána prsteňov a Harryho Pottera. Jeho družina neobyčajných stráca svojho Gandalfa sivého či Albusa Dumbledora hneď na začiatku putovania. Rozpadá sa ešte skôr, ako vôbec stihla vzniknúť. Puto priateľstva však prekvitá aj vtedy, keď je všetko stratené. Umelo drží pri živote nádej aj osud hlavného hrdinu. Na povrch sa predierajú nedostatky v podobe zdĺhavých opisov málo dôležitých činností, ľúbostných pletiek, spochybňovania vlastného nadania, absurdných hrdinských činov, vždy úspešného plnenia úloh, alebo pokrokového myslenia, ktoré sa končí v zárodku a slúži iba na to, aby sa konkrétna postava v špecifickej situácii v očiach čitateľov zaskvela.

Neobyčajnosť, ktorá predstavuje hlavné lákadlo celej série, používa Riggs len na okrasu. Venuje jej minimálnu pozornosť. Jeho postavy, i sám rozprávač, o nej síce stále hovoria, avšak okrem niekoľkých kabaretných trikov, ktoré sa x razy zopakujú, pracuje s ňou autor veľmi šetrne, ak vôbec. Vzhľadom na iné podobne ladené literárne diela, akými sú napríklad Doktor Jekyll a pán Hyde, Frankenstein, Neviditeľný, Oskar Ed alebo Kráska a zviera, nedokáže Riggsova knižná séria prekročiť akékoľvek očakávanie, ktoré do nej vložil či už autor sám, alebo čitateľ. Riggs neobyčajnosti prisúdil populárny status podobne tak, ako je to napríklad pri Hostiteľovi. Nepovyšuje ho na pomôcku, ktorá by dokázala rozlíšiť charakteristické vlastnosti prítomných postáv na úrovni ich pôvodu. Siaha po ustálených kanonicky tvarovaných fantastických motívoch, čím príbeh už tradične ukotvuje v rovine priemernosti.

Úspech Ransoma Riggsa tkvie v schopnosti predať sa. Podobne to funguje všade a aj keď neobyčajné deti vyvolali na isté obdobie rozruch, čoskoro sa na ne zabudne. Z čitateľského povedomia ich vytlačia oveľa lepšie diela.

Slečna Peregrinová a jej sirotinec môžu predstavovať pomerne zaujímavé čítanie pre ten typ čitateľov, ktorí sa zatiaľ so žiadnym podobným príbehom o neobyčajnosti nestretli. Schéma Riggsových románov ponúka slušný odrazový mostík do sveta inakosti. Zoznamuje čitateľa so základnými vzorcami, motívmi, lokalitami, povahokresbami, konfliktmi a inými fantastickými prvkami, ktoré sú hojne pri výstavbe neobyčajných príbehov využívané. Snaží sa aktívne pracovať aj s emóciami, nezachádza však do hĺbky, ale aspoň načrtáva to, čo väčšina rovnakých knižných sérií rieši. Kvalitatívne však pokrivkáva.

Tvorba Ransoma Riggsa však stojí za zvážanie, pokiaľ patríte k tej skupine čitateľov, ktorí si čo-to odžili na vyššie spomenutých dielach a iba pred nedávnom privoňali k trošku kontroverznému seriálovému projektu, akým je American Horror Story.

Autor/ka: Ransom Riggs
Názov diela: Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej, Bezduché mesto a Knižnica duší
Rok vydania: 2012
Vydavateľstvo: Jota - Albatros
Počet strán: 1278
Jazyk: český a slovenský
Hodnotenie autorom recenzie: 52%Recenzia od Yaonee (16. 11. 2016 20:22:03)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)