Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac august zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
16%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 530 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Tajomný gén Atlantídy, Desivý mor Atlantídy, Zázračný svet Atlantídy
Autor: A. G. Riddle
Vydal: Motýľ
Hodnotenie: 90%
Obsah:
Anotácia prvej časti: Tajomný gén Atlantídy je provokatívny technotriler o globálnych genetických experimentoch a pradávnych sprisahaniach a mystériách ľudskej evolúcie. Výskumná loď objavila pri pobreží Antarktídy záhadnú štruktúru pochovanú hlboko v ľadovci. Bola tam celé tisícky rokov, a nie je ľudským výtvorom. Immari si myslia, že vedia, čo to je, ale nechcú nič riskovať. Nadišiel čas, aby zrealizovali svoj veľký plán: ľudstvo sa musí buď ďalej vyvíjať, alebo v krátkom čase zahynúť. Doktorka Kate Warnerová odišla pred štyrmi rokmi do Jakarty v Indonézii, kde sa jej podaril nečakaný objav: liek na autizmus. Alebo si to aspoň myslí. No netuší, že to, čo objavila, je v skutočnosti oveľa nebezpečnejšie. Jej výskum by mohol prepísať ľudské dejiny a naštartovať ďalšiu fázu ľudskej evolúcie. Kate a agent David sa pustili do pretekov s časom, aby odhalili globálne sprisahanie a zistili pravdu o tajomnom géne Atlantídy... a ľudského pôvodu. Dostanú sa do vzdialených kútov sveta a do tajov svojej vlastnej minulosti. Immari sú im v pätách a nezastavia sa doslova pred ničím. Záleží im len na jedinom: nájsť gén Atlantídy a aktivovať ďalšiu fázu ľudskej evolúcie. Aj za tú cenu, že by museli zabiť 99,9 % svetovej populácie. David a Kate ich môžu zastaviť... ak dokážu jeden druhému veriť. A zostať nažive.
Knižná recenziaA. G. Riddle a jeho knižná trilógia Záhada pôvodu

Knižná trilógia Záhada pôvodu (menovite Tajomný gén Atlantídy, Desivý mor Atlantídy a Zázračný svet Atlantídy) zdvihla v roku 2013, kedy bola publikovaná jej prvá časť, dopyt raketovou rýchlosťou. Do dnešného dňa bolo predaných viac ako jeden a pol milióna výtlačkov a debutujúci americký autor A. G. Riddle sa stal tak povediac cez noc malou senzáciou. Provokatívny vedecko-fantastický technotriler o globálnych genetických experimentoch, pradávnych sprisahaniach a mystériách ľudskej evolúcie sa síce nemôže vyrovnať veľdielam majstrom klasického vedecko-fantastického žánru (A. C. Clarke, H. G. Wells, I. Asimov, J. Verne či E. R. Burroughs), ale svedomito môže konkurovať modernej vedeckej fantastike.

V duchu Michaela Crichtona (Kmeň Andromeda, Guľa, ale aj Park dinosaurov) a v medziach spoločenskej a antropologickej vedeckej fantastiky, ktoré už v minulom storočí upustili od technickej emancipácie a zamerali sa na modelovanie sveta s jasne vyznačenými sociálnymi koordinátmi, predkladá A. G. Riddle senzačný príbeh, v ktorom dominantnú úlohu bude zohrávať práve idea literárneho humanizmu.

Riddlov triptych, napriek priamo nalinkovanej zápletky s romantickým nádychom, kombinuje niekoľko výrazných prvkov - apokalyptickú víziu sveta, cestovanie v čase aj naprieč vesmírom, utopistické ilúzie či ľahký biopunk. Riddle ich však kombinuje s citom a určitou postupnosťou. Nič nevyhrocuje ani umelo nesilí. Dávkuje ich úmerne k tempu rozprávania, čím čitateľa prirodzene vťahuje do príbehu a vzbudzuje v ňom záujem o všetko, čo sa v jeho fiktívnom svete deje. Špecifickým znakom Riddlovej tvorby je presah, a to nielen v oblasti žánru. Svojmu textu tak Riddle dodáva plastickosť, istú exotickú príťažlivosť i ľahkosť, s ktorou sa tzv. soft science fiction pohráva.

Bez ohľadu na citeľné megalomanstvo, ktoré je pre súčasnú americkú literatúru často príznačné, oplýva Riddlova trilógia príjemným spádom. Dôverne na vás pôsobí reálny i vymyslený svet, hlavné alebo vedľajšie postavy, rôzne konflikty a spôsoby ich riešenia, vyhrotené situácie, ale aj akcia, o ktorú nebude núdza a ktorej je možno v istých momentoch viac než dosť. Ani to však neuberá románom na ich príťažlivosti, ba, dalo by sa povedať, že vás to skôr motivuje k tomu, aby ste otočili ďalšiu stránku, pretože nič z ďaleka nekončí. Naopak, začína sa.

Záhada pôvodu má spolu niečo vyše 1100 strán, hravé obaly a súvislý text členený do väčších celkov po niekoľkých kapitolách. Väčšina kapitol je venovaná buď jednej, alebo druhej hlavnej postave, sem-tam obsahujú retrospektívny exkurz, denníkové pasáže aj záznamy zo vzdialenej budúcnosti. So zreteľom na bohatosť výstavbových postupov, ktoré sa pri práci s textom využili, mohlo by sa vám zdať, že text ako celkom nebude pôsobiť kompaktne. Opak je však pravdou. Od prvej strany nemáte výrazný problém zorientovať sa v deji, nastolenej problematike, čase, priestore i postavách, ktoré do príbehu vstupujú a vystupujú podľa toho, na aký účel majú poslúžiť a kam ďalej majú osudy hlavných hrdinov posunúť.

Sviežosť prináša aj vnútorná štruktúra všetkých troch románov. Zatiaľ čo Tajomný gén Atlantídy prebýva v minulosti a pohráva sa s možnou pandemickou hrozbou, ktorá má svet, taký, aký ho poznáme od nepamäti, uvrhnúť do záhuby, Desivý mor Atlantídy čelí krutej realite súčasnosti. Rozohráva politickú hru, v ktorej za kratší koniec ťahá obyčajný človek, pešiak v partii plnej intríg a „vyššieho“ dobra. Efektívne pretriasa pálčivé témy globálnych rozmerov a otvára tak otázku nadchádzajúcej budúcnosti, v ktorej sa má ľudská rasa od základov zmeniť. Zázračný svet Atlantídy posúva hranice ľudského chápania do úplne inej dimenzie. Hlavné slovo bude mať vyspelá veda a technika, „mimozemská“ civilizácia i záchrana národov. Hrozba ako taká zahnaná nebude a viac-menej pomerne šťastný koniec sa vzhľadom na predložené kuriózne úsudky, ku ktorým postavy (ale aj autor sám v podobe rozprávača) dospievajú, umne vyhýba vedecko-fantastickému klišé, čo poteší nejedného fanúšika populárnej fantastiky.

Prítomné postavy oplývajú čiernobielou charakteristikou, ktorá ničím zvláštnym nevybočuje z radu známych archetypov. Už na začiatku rozprávania sa vie, kto patrí medzi tých dobrých a kto, naopak, medzi tých zlých. I tak vás časom prekvapia. Ich schopnosť prirodzene reagovať na vyhrotené situácie a riešiť ich podľa toho, ako boli autorom „naprogramované“, ďalej sa vyvíjať a nevybočiť zo svojej úlohy, prinášajú do prežívania práve prečítaného nový rozmer. Postavy sú jednoducho ľudské. Majú svoje klady aj zápory. Ich nálada sa mení podľa okolností a schopnosť logicky uvažovať, pochopiteľne, od emočného rozpoloženia a stresovej situácie. Rovnako tak ani komplikácie, ku ktorým dochádza vďaka rozdielnemu nazeraniu na to, čo je správne a čo nie, nenesú v sebe akt zbytočného hrdinstva. Riddlova povahokresba je autentická. K jej autentickosti napomáha prostredie, v ktorom sa ocitáme (len zriedka opúšťame americkú pôdu), vecnosť textu, predovšetkým jeho aktualizácia alebo mýtizácia, a v neposlednom rade samotná entropia.

A. G. Riddle vo svojich dohovoroch upozorňuje, že prvotný impulz, ktorý mu dodal odvahu napísať až trojdielny vedecko-fantastický román, vzišiel z jeho túžby vyrozprávať čitateľovi možno známy príbeh tak trochu iným spôsobom. Príbeh, aký by si chcel práve on sám prečítať a ktorý sa bude, paradoxne, páčiť užšej čitateľskej základni. Svoj zámer splnil. Záhada pôvodu predstavuje senzáciu. Známu. Môžete sa s ňou stretnúť na televíznych obrazovkách, veľkých filmových plátnach, v komiksoch i hrách. Má taký trošku hollywoodsky nádych, ktorý tvorí príjemný kontrast k pevne vytýčeným cieľom a základným špecifikám soft science fiction. Nebojácne kombinuje rôzne prvky, štýly, žánre, vedecké hypotézy aj dohady. Pohráva sa s genetickým základom našej populácie, jemne sa rýpe v smutnej minulosti, verí v morálny kódex, ale aj v ľudskú tvrdohlavosť. Predstavuje dlho hľadanú oddychovú knižnú kvalitu, ktorá vám príjemne vyplní voľný čas a možno rozšíri aj vaše obzory.

Prvá časť z trojdielnej knižnej série s názvom Záhada pôvodu, Tajomný gén Atlantídy, od A. G. Riddla vyšla vo vydavateľstve Motýľ v roku 2015. Vydavateľstvo sa s prekladom popasovalo celkom statočne. Až na niekoľko drobných chybičiek či nezrovnalostí oproti pôvodnému textu nie je ich práci na tomto rozsiahlom projekte čo vytknúť. Ak teda po malej senzácii s veľkými rozmermi poškuľujete, urobte krok vpred a kúpte si ju. Nebude to zlá voľba. Len si dajte pozor na jedno – soft science fiction je predsa len ľahším a okázalejším čítaním. Preto vám nemusí sadnúť. Ale o tom predsa literatúra, nakoniec, je.
Autor/ka: A. G. Riddle
Názov diela: Záhada pôvodu (Tajomný gén Atlantídy, Desivý mor Atlantídy, Zázračný svet Atlantídy)
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: Motýľ
Počet strán: 1112
Jazyk: slovenský
Hodnotenie autorom recenzie: 90%

Ďakujeme vydavateľstvu Motýľ za poskytnuté recenzné výtlačky.

Online ukážky (v angličtine): TU
Recenzia od Yaonee (02. 10. 2016 22:37:44)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)