Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac máj zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
16%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 516 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Nad českými zeměmi slunce nezapadá
Autor: Jan Kotouč
Vydal: Brokilon
Hodnotenie: 80%
Obsah:
Anotácia vydavateľstva: České střemhlavé bombardéry proti carským bitevním lodím V polovině 19. století postihla svět katastrofa. Celé části zemského povrchu byly vymazány, hladiny oceánů se zvedly. Zanikly celé státy, jiné vznikly. Jedním z nich bylo Česko-slovenské království.
Knižná recenziaJan Kotouč: Nad českými zeměmi slunce nezapadá

Jan Kotouč se zaměřuje především na subžánry military sci-fi a space operu, přičemž většina jeho tvorby se točí kolem konfliktů ve vzdálené budoucnosti, v sektoru Hirano. Namátkou jmenujme Pokračování diplomacie, Bitva o Sinaj či Volání do zbraně. Se svou nejnovější knihou však opustil mezihvězdný prostor a vplul do neznámých vod světových moří a alternativní historie.

„Miluju vytváření literárních světů a nejzajímavější literární světy jsou ty, které nám otevře alternativní historie.“ Toto je citát z autorova doslovu, který měl být spíše úvodem. Sto let po takzvané Velké bouři (která by se dala přirovnat k celosvětovému zemětřesení se všemi jeho důsledky. Především vylití světových oceánů). Je Česko-slovenské království námořní velmoc a moře začíná v Dukelském průsmyku. Pokud si knihu Nad českými zeměmi slunce nezapadá, chcete opravdu užít, musíte zkrátka přistoupit na tuto základní premisu.

Velká bouře je jen záminkou pro to, aby autor mohl na nové mapě (stejně jako v počítačové hře Civilization V., která byla jednou z jeho inspirací) rozehrát velkou námořní a posléze i leteckou bitvu. Ale to by bylo zatraceně málo. Naštěstí Jan Kotouč ví, že dobrý příběh není jen o posouvání lodiček a letadýlek po mapě světa a tak nám kromě popisu parádních leteckých a námořních bitev představuje i kvalitní zápletku.

Samozřejmě je tu ten velký konflikt naznačený již v anotaci knihy. Ruský car se rozhodne obsadit Česko-slovenské kolonie v Africe a zničit Česko–slovenskou námořní flotilu jedním drtivým úderem. Zároveň se vše odehrává v době, kdy se rozhoduje o zavedení námořních bombardérů. Tedy zbraně, kterou zatím nikdo nikdy nepoužil, a která má v Česko-slovenské armádě více odpůrců, než obdivovatelů. Ovšem na pozadí těchto velkých událostí se zde odehrávají i osobní dramata a malé, lidské bitvy.

Přiznávám se, že mám rád příběhy, ve kterých na pozadí velkých dějinných událostí (ať už smyšlených nebo skutečných) prožívají svá dobrodružství a krize obyčejní hrdinové (asi proto mě okouzlil Křižník Thor Františka Novotného či Valdštejnova éra Vlada Ríši). A proto jsem byl tolik nadšený, když se přede mnou začaly rýsovat příběhy námořního kapitána Melichara, pilota Lukáše Berga, Pavla Grecka, Jana Hermana nebo Alžběty Severové. Každý z nich si sebou nese vlastní démony a každý z nich se s nimi musí nějak popasovat. Ať už jeto Melichar kterému rusové potopili loď, Berg, jenž se snaží vymanit ze stínu svého slavného otce, či tajný agent Česko- slovenské rozvědky Grecko.

I když je Kotoučův svět hodně komplexní a propracovaný a vhled do námořní hierarchie a fungování celé vojenské mašinerie velmi fundovaný, nejvíc mě oslovily právě příběhy těch několika hrdinů, kterým autor věnoval více pozornosti.

Popravdě řečeno místy jsem se v tom množství jmen a šarží ztrácel. O to víc je mi to líto, protože většina z nich ve finále posloužila autorovi jen jako „kanonenfutter“ potrava pro kanóny. Zase na druhou stranu oceňuji, že dal autor dost prostoru i nepřátelské straně a tak čtenář nemá pocit, že proti Čechům a Slovákům, stojí pouze bezejmenná rudá masa.Také s povděkem kvituji, že se rozhodl opatřit knihu dodatky a tabulkami, díky kterým si zvídavý čtenář může snadno doplnit veškeré znalosti historie jeho světa, zeměpisné a politické souvislosti, či dokonce Celkové srovnání námořních sil, Žebříček hodností nebo soupis všech válečných lodí včetně výzbroje a výtlaku. Vlastně chybí tu jen podrobné mapy bitev a (ze zřejmých důvodů fotodokumentace) a kniha Jana Kotouče, by se mohla směle popasovat s každou knihou v žánru vojenské historie.

Nad českými zeměmi slunce nezapadá, vyšla v péči nakladatelství Brokilon, v edici Brokilon alternativa a je vidět, že jí Robert Pilch věnoval náležitou péči.

Byť je kniha Jana Kotouče široce rozkročená a dost přelidněná, což příběhu v první třetině trochu podráží nohy, jde o hodně zajímavý krok stranou. A to především díky zápletce, komplexnímu světu a preciznosti, kterou autor věnoval všem dobovým a vojenským reáliím. Proto potěší především fanoušky military. Ovšem pokud se nebojíte objevovat, nová a netradiční spojení ve světě literární fantasie, překvapí vás České země kvalitním příběhem.

V rámci alternativní historie válek pak Jan Kotouč lehce zaostává za Žábami v mlíku Jana Drnka.
Autor/ka: Jan Kotouč
Názov diela: Nad českými zeměmi slunce nezapadá
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Brokilon
Počet strán: 317
Jazyk: český
Hodnotenie autorom recenzie: 80%

Ďakujeme vydavateľstvu Brokilon za poskytnutý recenzný výtlačok. Recenziu napísal: Jan Procházka

Dovoľujeme si čitateľov upozorniť, že uverejnený text neprešiel jazykovou úpravou. Za porozumenie ďakujeme.
Recenzia od Yaonee (03. 10. 2016 16:21:01)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)