Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac február zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
43%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
13%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 623 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Jonathan Strange & pán Norrell
Autor: Susanna Clarkeová
Vydal: Slovart
Hodnotenie: 100%
Obsah:
Oficiálna anotácia vydavateľstva: Fascinujúci román a literárna predloha rovnomenného seriálu BBC. Pred niekoľkými storočiami, keď v Anglicku ešte existovala mágia, bol najväčším mágom všetkých čias Havraní kráľ. To on spojil vedomosti féerov a ľudí a vytvoril anglickú mágiu. Teraz, na začiatku 19. storočia, je už len legendou, lebo Anglicko viac v mágiu neverí. Všetko sa zmení, keď sa v kráľovstve zjaví samotársky pán Norrell z Hurtfewského opátstva. Vďaka nemu sa sochy v Yorskej katedrále začnú pohybovať a rozprávať. Anglickom sa rozšíria správy o návrate mágie a pán Norrell sa presťahuje do Londýna v presvedčení, že musí vláde pomôcť vo vojne proti Napoleonovi. Stretne šikovného mladého mága Jonathana Strangea, ktorého prijme za žiaka. Mladík je šarmantný, bohatý a arogantný a ich partnerstvo sa čoskoro zmení na súperenie.
Knižná recenziaSusanna Clarkeová: Jonathan Strange a pán Norrell

Začiatkom roka 2016 nám vydavateľstvo Slovart prinieslo jeden z najlepších fantasy románov posledných rokov. Naozaj! Jonathan Strange a pán Norrell je fenomenálny príbeh, aký som zatiaľ mohol čítať. Je to príbeh o dvoch odlišných mágoch zo začiatku 19. storočia, ktorý si prirodzene žije vlastným životom. A napriek tomu je úplne návykový. Vlastne, je ťažké určiť, kedy mu úplne prepadnete.

Áno, hlavné postavy tu máme dve. Do istej miery sú stereotypné. Veď to poznáte, na jednej strane tu máte pána Norrella, opatrného, úzkostlivého a uzavretého učenca, ktorý nechce nič iné len študovať mágiu a slúžiť vlasti. Na strane druhej tu je Jonathan Strange, jeho žiak. Je mladý, búrlivý a neopatrný. Čiže presný opak svojho mentora. A potom tu máme samotnú autorku diela, ktorá dokonale vystihla rozdielnosť týchto dvoch mužov. Jej rukopis je nielenže nasiaknutý prímesou už spomínaného 19. storočia, kedy bola situácia medzi Anglickom a Francúzskom do značenej miery napätá, ale aj vôňou čarovného dobrodružstva, akým by nepohrdol ani taký Harry Houdiny. A to ani vtedy, ak by situácia, v ktorej sa odrazu ocitol, bola značne nelichotivá, pretože vo Francúzsku nebol pri moci nikto iný ako sám Napoleon Bonaparte. Nuž a táto zaujímavá zmes dala vzniknúť takmer 800-stranovému napínavému príbehu s pozoruhodným nádychom tajomnosti. A keďže je mágia na ústupe, s čím sa poslední mágovia nechcú zmieriť, je otázne či sa im ju podarí vrátiť naspäť do Anglicka...

Prečo vlastne po tomto románe siahnuť? Z viacerých príčin. Predovšetkým však kvôli perfektnému vykresleniu postáv! Niektoré sú vyobrazené do posledného detailu a iné len základnými poznávacími znakmi, čím dávajú priestor čitateľovi upraviť si ich podľa vlastnej vôle a predstavivosti. Takže sa nemáte čas nudiť. A 800 strán vám ujde rýchlejšie, ako by vám to bolo milé.

Priznám sa však, že niekedy som sa pristihol, že som nechápal, ako na seba jednotlivé časti vlastne nadväzujú. Rozprávač skákal od deja k deju, od príhody k príhode, a to dosť neohrabane. Aspoň na prvý pohľad. Našťastie sa isté postupy (aj autorský zámer) vyjasnili či už po niekoľkých stranách, alebo hneď v ďalšej kapitole. Bolo potrebné iba pozorne čítať. A to bolo niekedy ťažké. Veď vás rozptyľovalo toľko úžasných vecí! Odolať im, naozaj nebolo v mojich silách.

Sem-tam sa stávalo, že postavy zámerne odkazovali na nejaké miesto, imaginárne vzácne knihy alebo autobiografie. Aby týmto narážkam čitateľ pochopil, autorka svoj zámer vyriešila zručne, a to poznámkami pod čiarou. Takže sa nemusíte báť, že nebudete odrazu vedieť, o čom (alebo o kom) sa postavy vlastne rozprávajú. Vtipné, v dobrom, je hádam len zistenie, že niekedy sa na strane nachádza viac poznámok ako hlavného textu. Čo už :).

Jonathan Strange & Mr. Norrell: Trailer - BBC One


Román Jonathan Strange a pán Norrell vám spôsobuje stavy beztiaže. Aj preto je vhodný pre každého správneho fanúšika fantasy či mágie ako takej. O jeho kvalite a veľkom úspechu vás presvedčí aj fakt, že od roku 2015 BBC vysiela seriál s rovnakým názvom, ktorý síce svojím zvláštnym spôsobom, ale čo už, vychádza priamo z knihy. Môj celkový dojem je však veľmi pozitívny. Nenašiel som nič, čo by som mohol vytknúť, pretože si to to vytknutie žiadalo. Jednoducho som si všetko po celý čas užíval. Každú stránku. Každé písmenko. Každú postavu. Každé magické miesto... všetko! Jonathan Strange a pán Norrell od Susanna Clarkeovej môžem vrelo a hlavne každému odporučiť.
Autor/ka: Susanna Clarkeová
Názov diela: Jonathan Strange & pán Norrell
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Slovart
Počet strán: 768
Jazyk: slovenský
Hodnotenie autorom recenzie: 100%

Ďakujeme vydavateľstvu Slovart za poskytnutý recenzný výtlačok. Pre Fantasy svet a vydavateľstvo Slovart recenziu napísal: Marek BlahútSusanna Clarke & Neil Gaiman | SCI-FI-LONDON
Recenzia od Yaonee (02. 05. 2016 19:55:55)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)