Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac december zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 614 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Hrabě nula
Autor: William Gibson
Vydal: Laser-books
Hodnotenie: 80%
Obsah:
Oficiálna anotácia vydavateľstva: Moře, pláž, hotel kdesi v Mexiku: Turner se snaží zapomenout, že se kdy živil jako žoldák v soubojích mezi korporacemi a že po poslední akci trvalo čtvrt roku, než se jeho roztrhané tělo dalo zase dohromady. Někdejší zaměstnavatelé s ním ale mají jiné plány – specialista na biočipy ze společnosti Maas-Neotek se chystá přeběhnout ke konkurenci z Hosaky a Turner mu má zajistit hladkou cestu. Běh událostí se ovšem chystají ovlivnit i další hráči, z nichž někteří nejsou a nikdy nebyli lidmi. Mladý Bobby Newmark touží proniknout mezi kyberkovboje a zlodějíčky dat. Přání se mu nečekaným způsobem vyplní hned při první akci, ale Bobby bude mít ještě co dělat, aby vyvázl se zdravou kůží. V kyberprostoru zuří válka a božstva vúdú, která se v matrixu začala zjevovat, by ráda přijala tělesnou podobu...
Knižná recenziaHrabě nula (Count Zero, 1986)

Nakladatelství Laser-books se zapsalo do srdcí čtenářů nejen novinkovými tituly, ale také svou edicí Mistrovská díla SF, v nichž představuje či opět vydává nejzásadnější romány žánrů, které se nám tak líbí. Není se tedy co divit, že po sérii knih, jejichž obálky se pyšní jménem zakladatele a guru kyberpunku, Williama Gibsona, se konečně nového (a mnohem lepšího) překladu dočkal i druhý díl kultovní série Sprawl – román Hrabě nula (v originále Count Zero – zdatnější angličtináři pochopí mnohovrstvovou narážku v pojmenování).

Představovat Williama Gibsona je pro mě, starého kyberpunkera, stejně ostudné, jako milovníkům mangy vysvětlovat, kdo je to Naruto. Vždyť tento muž díky svému románu Neuromancer, jenž je mimochodem prvním dílem již zmíněné série Sprawl, položil základy žánru pyšnícího se mottem high tech low life, kyberpunku. Pokud by snad někdo váhal, stačí se podívat na film Johnny Mnemonic, jenž vznikl právě podle povídky Williama Gibsona, a ačkoli se jedná o film béčkový, stojí za podívání (povídku je možné přečíst ve sbírce Jak vypálit chrom – taktéž edice Mistrovská díla SF nakladatelství Laser-books). Navíc právě v Neuromancerovi je nádherná zmínka o tom, že Johnny zemřel. Pokud by však někdo stále váhal, co je to kyberpunk, nechť se zaměří na filmovou trilogii Matrix sourozenců Wachovských, která vznikla podle knihy Shismatrix Gibsonova dobrého přítele Bruce Sterlinga.

Ale zpět k Hraběti nula. Tento román v sobě spojuje několik dějových linek, které se, ač se to zdá neproveditelné, na konci pěkně spojují. Oproti autorově prvotině, románu Neuromancer, se jedná o dílo přístupnější širší čtenářské veřejnosti. Je to způsobeno i tím, že Gibson zvolil jiný styl psaní. Román je popisnější, dějové linky jsou přímočařejší a oproti Neuromancerovi nevyžaduje tolik představivosti. A ačkoli se jedná o román jednodušší, rozhodně stojí za přečtení. Má totiž co nabídnout čtenářům znalým problematiky, tak i díky své přístupnosti i naprostým nováčkům.

Příběh nám představuje trojici rozdílných hrdinů – zabijáka Turnera, jenž je přizván k poslední akci, která nedopadne zrovna nejlépe, mladého Bobbyho Newmarka (jenž je nejvíce podobný hrdinovi Neuromancera), který se snaží prorazit jako „kovboj“ kyberprostoru, a Marly Krushkovou, která pracuje jako dealerka umění a která je najata, aby vypátrala původce tajemných boxů. Přestože by se mohlo zdát, že třetí jmenovaná do knihy moc nesedne, je to právě ona, která všechny dějové linky spojí do celistvého útvaru. V románu se také objevují pasáže s vúdú kyberprostoru, které jsou velice poutavé a zajímavé. Jen škoda, že jim autor nevěnoval více pozornosti. Takovéto ozvláštnění známého kyberprostoru je dle mého přínosem.

Kniha vychází v klasickém formátu edice Mistrovská díla SF, s úžasnou obálkou Tomasze Maronského, která perfektně dokresluje atmosféru předkládaného příběhu. O překlad se postaral Pavel Bakič, a je nutno říci, že odvedl vynikající práci. Troufám si dodat, že oproti původnímu překladu je ten nynější daleko blíže autorovým představám (četl jsem anglický originál, takže mám s čím porovnávat) a že se překladatel dokonale sžil s Gibsonovým stylem, jeho psaním i imaginacemi. Co se korektur týká, nemám výjimečně nejmenších námitek. Všem čtenářům také doporučuji přečíst něco málo o autorovi na konci knihy. O tento kratičký článek se postaral Martin Šust, jenž se v dané problematice pohybuje a čtenářům nabízí ucelený pohled na Williama Gibsona.

Pokud se vám líbí Gibsonovy knihy, zcela jistě byste Hraběte nulu neměli nechat bez povšimnutí. Ačkoli se jedná o samostatné pokračování Neuromancera odehrávající se o dlouhých sedm let později, nádherně dokresluje autorův svět a dokazuje, proč je Gibson králem kyberpunku. Navíc, přestože originál vyšel již v roce 1986, román nezastaral, ba naopak se stal aktuálnějším a v mnoha ohledech působivějším. A to i díky tomu, že některé z věcí, jež autor vymyslel, my právě prožíváme. Jestliže s jeho tvorbou teprve začínáte, Hrabě nula je ideálním odrazovým můstkem před mnohem složitějším a dle mého názoru i propracovanějším Neuromancerem. Tak jako tak je Hrabě nula kniha, která by vás rozhodně neměla minout.
Ukážka - online listovanie priamo TU

Autor/ka: William Gibson
Názov diela: Hrabě nula
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: Laser-books
Počet strán: 330
Jazyk: český
Hodnotenie autorom recenzie: 80%

Pre Fantasy svet a vydavateľstvo Laser-books recenziu napísal: Tomáš Dostál

William Gibson: Technology, Science Fiction & the Apocalypse


William Gibson: The Decline of "Cyberspace"
Recenzia od Yaonee (28. 09. 2015 21:32:00)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)