Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac júl zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 523 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Spoločenstvo Pevnosti
Autor: Fajkus Martin a Němec Tomáš
Vydal: Fantom Print
Hodnotenie: 90%
Obsah:
Oficiálna anotácia vydavateľstva: Reprezentativní výbor povídek, které se objevily v časopise Pevnost během prvních jedenácti let jeho existence. Uvnitř této knihy na vás čekají příběhy takových vynikajících vypravěčů jako jsou Miroslav Žamboch, Juraj Červenák, Petra Neomillnerová, Vladimír Šlechta či Jiří Walker Procházka. A to je jen pár jmen z plejády autorů, kteří v Pevnosti zanechali nesmazatelný otisk, a jimž naopak časopis přirostl k srdci. A to přestože se většina z nich snaží tvářit jako světem protřelí drsňáci... Neváhejte tedy přijmout pozvánku na šílenou jízdu po světech české fantastiky, při níž budete mít jedinečnou možnost seznámit se s neohroženými hrdiny, kteří nosí meče proklatě nízko u pasu, stejně jako s borci oblečenými v kůži a s nechutně velkými bouchačkami v holstrech, či s ženami, o jejichž vnadách se vám ani nesnilo. A to nepočítáme všemožné záporáky, bestie a démony, ze kterých by se strachy rozbrečel i Darth Vader. Ale vy se bát nemusíte. Máte totiž v rukou to nejlepší z Pevnosti!
Knižná recenziaSpoločenstvo Pevnosti

Kniha Společenstvo pevnosti není čtením na jeden den. Vzhledem ke svému obsahu je vhodná spíše na dlouhé zimní večery, za což může hlavně počet povídek v ní obsažených. Je jich totiž jedenadvacet, a jako celek představují výběr toho nejlepšího, co se objevilo na stránkách časopisu Pevnost v letech 2002 – 2012. Hned na úvod je třeba říci, že se jedná o jeden z nejlepších projektů, který se na našem literárním trhu objevil. Ne každý odebírá Pevnost pravidelně, a díky této knize může získat výbor vynikajících prací ještě více vynikajících autorů.

Při práci na knize Společenstvo pevnosti spojili své síly Tomáš Němec a Martin Fajkus. Tedy bývalý a současný šéfredaktor výše zmíněného časopisu. Zdatně jim sekunduje plejáda autorů, včetně českých i slovenských žijících legend – Miroslav Žamboch, Jiří Walker Procházka, Juraj Červenák… Atmosféru knize dodalo též pět kreslířů a ilustrátorů, včetně veličin typu Karel Zeman či Dan Černý. Jak vidno, na tomto více jak sedmisetstránkovém klenotu spolupracovalo mnoho lidí. A výsledek rozhodně stojí za pozornost.

Jednotlivé povídky jsou vybírány s jistou grácií a obrovskou pečlivostí. Díky tomu vznikla pestrá mozaika stylů, technik i světů. A skutečně se jedná o to nejlepší, co nám Pevnost za jedenáct let existence nabídla. Povídky známých autorů se střídají s těmi méně známými, avšak vysoká kvalita je typická téměř pro všechny.

Oba editoři jsou zkušení matadoři české literární scény, a tak se není co divit, že hned úvodní povídka Juraje Červenáka, Doupě řvoucí smrti, představuje ten nejlepší rozjezd, jaký si čtenář může přát. Skvěle zpracovaná povídka ve stylu akční fantasy nám přináší jeden z prvních příběhů, v němž se objevil bohatýr Ilja Muromec. A je třeba říci, že bohatýr je v plné síle a velice naštvaný.

Kniha se však nezaměřuje jen na akčně laděné kousky, což dokazuje například povídka Trpasličí čest Martina D. Antonína, která v sobě mixuje prvky grotesky, klasické fantasy a hlavně vtipnosti. A pokud si trpaslík chce zachovat čest, měl by hrdinně zemřít. Což se však hlavnímu hrdinovi kupodivu nedaří…

Velice zajímavý, až pohádkový kousek přináší Vladimír Šlechta se svou povídkou inspirovanou různými klasickými pohádkami, Zahrada duchů. Tento alegorický příběh pro mě osobně představuje jeden z vrcholů celé knihy. Je to způsobeno autorovou fantazií, jeho schopností pracovat se slovy i obrazy. A chtě nechtě se musím přiznat, že po dočtení téhle práce jsem knihu musel na nějakou dobu odložit a přemýšlet nad právě přečteným.
Abychom však nenahrávali jen známým jménům fantastické scény, je třeba zmínit, že i ti méně známí předvedli, že umí vykonstruovat silný a poutavý příběh odehrávající se v netypických reáliích, což dokládá například povídka Absolutní smrt od pro mě neznámého Jakuba Maříka. Jedná se o velmi příjemné a oddechové čtení, které mě donutilo zjistit si o autorovi víc, dokonce dohledat jiné jeho práce. A musím říci, že mě vůbec nepřekvapilo, že se právě s povídkou Absolutní smrt umístil v prestižní soutěži Cena Karla Čapka.Jak už však bývá u podobných sborníků zvykem, nesedne každému čtenáři vše. Pro mě osobně byla zklamáním práce Jen tančí, nemluví, nespí autora Pavla Renčína. Ačkoli měla zajímavý námět inspirovaný známým případem únosu Nataschy Kampusch a zpracování na vysoké úrovni, jednoduše se mi jako celek nelíbila. Nic to však nemění na tom, že do Společenstva pevnosti prostě patří, a jistě si své čtenáře najde.

Co se týká celkového zpracování, je provedeno naprosto brilantně. Papírový přebal s úžasným motivem i grafikou ukrývá výborně vyvedené černé desky. Vazba je solidní, přesně jak si obdobná „bichle“ zaslouží. Před každou povídkou je krátký komentář autora, který odkrývá pozadí příběhu či jeho zkušenosti s časopisem Pevnost. Po každé je pak medailonek jednotlivých autorů. Nechybí ani potřebná předmluva i doslov, které doporučuji přečíst. Úplně na konci knihy pak na čtenáře čeká krátké představení výtvarníků, kteří pomáhali s grafickou stránkou.

Kniha Společenstvo pevnosti je, jak již bylo řečeno, jedním z nejlepších počinů, jaký se na naší scéně objevil. Přečíst by si je měl každý fanda fantastiky, protože představuje jeden z nejlepších průřezů dovednostmi českých i slovenských autorů. Bonusem je vynikající zpracování a doprovodné texty. A jsem si jistý, že si v ní to své najde snad každý čtenář…
Autor/ka: Společenstvo Pevnosti
Názov diela: Fajkus Martin a Němec Tomáš
Rok vydania: 2014
Vydavateľstvo: Fantom Print
Počet strán: 704
Jazyk: český
Hodnotenie autorom recenzie: 90%
Pre Fantasy Svet recenziu napísal: Tomáš Dostál

Ďakujeme Vydavateľstvu Fantom Print za poskytnutý recenzný výtlačok.

Společenstvo pevnosti a bestiální Fajkus - Videocast


Recenzia od Yaonee (06. 02. 2015 12:02:03)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)