Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac august zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 525 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Kruh
Autor: Kodži Suzuki
Vydal: Knižní klub
Hodnotenie: 100%
Obsah:
Oficiálna anotácia vydavateľstva: Reportér tokijského deníku Asakawa narazí na případ čtyř mladých lidí, kteří zemřeli bez zjistitelné příčiny v tutéž vteřinu na různých místech. Dopátrá se toho, že se znali a že týden před smrtí spolu tajně flámovali v rekreačním středisku v horách. Asakawa se tam vydá a v horském srubu zjistí, že se čtveřice dívala na jakousi videokazetu. Když si ji pustí, zhlédne sérii znepokojivých obrazových sekvencí následovanou varováním, že divák přesně za sedm dní zemře, neprovede-li přesně uvedené instrukce. Bohužel, část s těmito pokyny někdo přemazal... Ve svižném hororu ožívá pradávný lidský strach a zasuté hříchy přicházejí do našich dnů skrz moderní technologii.
Knižná recenziaKodži Suzuki „Kruh“

… budoucnost se o sebe postará…

Bancho Sarayashi rozpráva, pútavo a mrazivo zároveň, príbeh o jednom nevinnom klamstve, zradenej dôvere a ponurom osude krásnej služobnej Okiku, ku ktorej zahorel sebeckou láskou samuraj Aoyama Tessan. Táto japonská legenda sa radí k významnému kultúrnemu dedičstvu Krajiny vychádzajúce slnka a aj dnes v nej svoju inšpiráciu dokážu nájsť mnohí umelci. Napriek tomu, že sa stále nevie, kedy vznikla, prvé záznamy siahajú až do roku 1741, keď sa stala námetom pre bábkovú hru divadla Toyotakeza.

Pod pojmom Kaidan sa ukrýva japonský ekvivalent známeho slovného spojenia ghost story, čiže duchárskeho (mysteriózneho) príbehu. A Bancho Sarayashi sa svojou výstavbou, formou i témou k podobnej strašidelnej literatúre radí. Je pravdou, že koncept diela si prešiel istou zmenou, za ktorú môžu mnohé jeho adaptácie, ponaučenie vyplývajúce zo sledu udalostí, ktorým takt a smer udávajú hlavní protagonisti príbehu, však ostalo nedotknuté a zanechá vo vás podobne zmiešané pocity viny, smútku i rozhorčenia ako pôvodná predloha, ktorej neskôr vdýchli akúsi romantickú črtu práve popredné umelecké osobnosti ukijo-e (čiže japonských drevorezov).

Hideo Nakata sa radí k významným japonským režisérom hororového žánra s príjemnou prímesou rôznych prvkov či kinematografických čŕt zo západnej kultúry. Do povedomia bežného diváka sa dostal svojimi filmovými snímkami Don't Look Up, Kruh, Sleeping Bride, Chaos, Dark Water, Chatroom či The Complex. Väčšina jeho filmov sa v priebehu rokov dočkala amerických remakeov, ktoré sa im síce kvalitou nedokážu vyrovnať, ale aj napriek tomu vedia kedykoľvek a kdekoľvek niekoho viac alebo menej poverčivého vystrašiť. A istý druh strachu v roku 1998 priniesla aj filmová adaptácia rovnomennej novely Kruh (Ring) z pera slávneho japonského románopisca Kojiho Suzukiho.

„Přestaň! Prosím!“ zaškemrala teď nahlas.
Patnáctiwattová žárovka nad dřezem začala blikat do rytmu trhaného dýchání. Musela být nová, ale moc spolehlivě teď nepůsobila. Tomoko náhle zalitovala, že nezmáčkla vypínač, kterým se rozsvěcovala všechna světla v kuchyni naraz. Teď už k němu ale dojít nemohla. Nemohla se ani otočit, Věděla, co je za ní: pokoj v typicky japonském stylu s osmi žíněnkami tatami a buddhistickým oltářem věnovaným památce jejího dědečka. Nepatrně rozhrnutými závěsy, bylo vidět ven na trávnaté prázdné parcely a na tenký proužek světla z věžáků za nimi. Nic jiného by tam být nemělo…


Hideo Nakata stavil na to, čo majú diváci najradšej a do tejto pochmúrne hravej paranormálnej romanci primiešal aj kúsok dobrého japonského folklóru. Legenda Bancho Sarayashi je síce v príbehu Reiko Asakawaovej prítomná kdesi medzi prechodmi jednotlivých snímok, ale zaručí vám to, čo všetky filmy inšpirujúce sa japonskými duchárskymi príbehmi - živočíšny strach... a to aj napriek tomu, že si knižnú predlohu miestami až barbarsky prispôsobila. Keďže sa divák bude po vzhliadnutí filmu báť ešte dlhých sedem dní (kým sa mu nepodarí zrejme zázrakom privolať na pomoc nejakého poriadne silného shinigamiho!), dokáže sa tento malý prešľap s prižmúrením oboch očí celkom rýchlo odpustiť.Koji Suzuki žije v Tokiu a ešte stále sa venuje písaniu noviel či krátkych príbehov s fantastickým, väčšinou paranormálnym nádychom. Samozrejme, v jeho bohatej tvorbe sa sem-tam objaví aj náučná literatúra, pretože tento popredný japonský autor východnej hororovej literatúry vie dobre poradiť aj v oblasti rodiny a výchovy.

Kruh vyšiel vo vydavateľstve Vertical Inc. v roku 1991. Prekladu do angličtiny sa dočkal až v roku 2004, kedy sa v kníhkupectvách už dávno mohli nájsť pokračovania (Spirála z roku 1995 a Smyčka z roku 1998). Koji Suzuki, úplne pochopiteľne, neostal iba pri jednej strašidelnej novele, ale doprial jej rovno ďalšie časti, ktoré spája nielen rovnaká téma, ale aj niektoré postavy vzájomne ovplyvňujúce svoj život nečakanými rozhodnutiami. O necelý rok od vydania záverečného dielu trilógie sa na knižnom trhu objavuje špeciálna antológia s názvom Narozeniny (The Birthday). Tvoria ju tri tematicky identické poviedky odohrávajúce sa však v inom časovom rámci, avšak formou i výstavbou spadajúce do sveta Kruhu. Tento knižný prequel bol v roku 2000 opäť sfilmovaný. Tento raz sa do neho s chuťou zahryzol japonský režisér Norio Tsuruta, ktorý pospájal dokopy hneď niekoľko námetov zo Suzukiho predlôh. A aj keď si toto spracovanie opäť čo-to prispôsobuje, obmieňa a vysvetľuje po svojom, kvalita filmového cyklu zo sveta Kruhu diváka neurazí. Možno ho tak trošku sklame svojou nedôslednosťou a duchárskym nádychom v populárnom šate, ktorým sa v súčasnosti vyznačuje väčšina podobne ladených filmových snímok.

Otevřel skřínku a vyndal z ní videokazetu. Už ji chtěl zastrčit do přehrávače, když mu náhle cosi zarazilo ruku. Počkat, počkat, tady něco nesedí. Nevěděl sice co, ale jakýsi šestý smysl mu napovídal, že něco není v pořádku. Byl si čím dál jistější, že se mu to jen nezdá. Když se dotkl kazety, měl takový zvláštní pocit. Něco se změnilo, i když jen trošku.
Co? Co se změnilo? Srdce mu bušilo jako splašené. Tohle je děsná situace. A vůbec nič se na ní nelepší. Mysli, vzpomínej. Když jsem si tu kazetu pouštěl naposled… přetočil jsem ji na začátek. A teď je uprostřed. Nebo zhruba ve třetině. Přesně tam někde nahrávka končí. Někdo si tu kazetu pouštěl, když jsem byl pryč.
Asakawa vrazil do ložnice. Šizu s Joko poklidně spaly, obě stočené do klubíčka. Asakawa otočil Šizu na záda a zatřásl jí ramenem.


Bizarný svet filmového Kruhu pôsobí v knihe, naopak, celkom harmonicky a ľudsky. Koji Suzuki je majster písaného slova, pútavého rozprávania i zastierania faktov, ku ktorým sa musíte spolu s hlavnými hrdinami prepracovať. Na pozadí investigatívneho vyšetrovania nám kúsok po kúsku odhaľuje vnútorný svet jedinca čeliaceho smrti. Vyzdvihuje jeho skepticizmus, vieru v lepší zajtrajšok i nádej svitajúcu v akejkoľvek situácii, a to aj za cenu, že so sebou prinesie prehodnocovanie niektorých morálnych hodnôt, ktorými sa riadi spoločnosť i jedinec v nej. Miestami ešte viac kriví už bez tak pokrivenú realitu a do hry necháva vstupovať pochybnosť v najrôznejšej svojej podobe.
Suzukiho postavy nie sú ani čierne a ani biele. Nie sú ani čierno-biele či inak šedé. Nevyznačujú sa automatickým dodržiavaním vopred nalinkovaného osudu, konajú spontánne, prirodzene, ľudsky a hýria tými najrôznejšími farbami bez ohľadu na to, či stoja na strane „dobra“, „zla“ alebo na „neutrálnej pôdne“. Suzukiho postavy sú hĺbavé, snažia sa zapadnúť do spoločnosti a nájsť si v nej svoje miesto i za cenu, že sa istým spoločenským konvenciám vnútorne vzbúria. Suzukiho postavy sú jednoducho reálne. A práve táto ich unikátna vlastnosť dovolí čitateľovi okamžite sa s nimi stotožniť a prežívať na vlastnej koži všetko to, čo si musia odžiť i ony.

Autorova výrazná empatia odtlačená v psychologickom profile prítomných postáv prináša so sebou ešte jednu zaujímavosť. Ak sa na scéne objaví postava, ktorá svojím zjavom má v čitateľovi vyvolať vlnu odporu alebo hnusu, tak ju i vyvolá. Nie je dôležité, na akej strane postava stojí a komu pomáha, pokiaľ je pre ňu a jej charakter príznačné znechutenie či istý odtieň antipatie, bude ju i vás táto jej vlastnosť sprevádzať celým príbehom. Nevtieravo, neobmedzujúco. A ak si na konci takúto postavu zamilujete, čo je celkom príznačné pre tvorbu japonských autorov, vrátane tých, ktorí zahoreli láskou ku komiksom, práca Kojiho Suzukiho padla na úrodnú pôdu. Vedzte, že ste práve v tej chvíli prepadli čaru Kruhu, ktorý vás lapil do svojho sveta, podobne ako Poa jeho Havran.„Škoda. Kdybys měl na to přemýšlení víc času, možná by tě napadlo totéž co mě. Problém je v tom, že jsme si oba od začátku mysleli, že tyhle záběry natočil někdo kamerou, jinými slovy nějakým přístrojem s objektivem. Je to tak?“
„A nenatočil snad?“
„A co je pak ta černá opona, která vždycky na chvíli zakryje obraz?“
Rjúdži posouval film snímek za snímkem, dokud obrazovka nezčernala.
„Proč se to stává jen v reálných scénách a v těch abstraktních ne? Podívej se pořádně na obrazovku. Není úplně černá.“
Asakawa začal obrazovku zblízka zkoumat. Skutečně nebyla úplně černá. Uprostřed té temnoty se vznášel jakýsi bílý opar.
„Je v ní takový rozmazaný stín, že? Právě totiž sleduješ fenomén zvaný přetrvávání zrakového vjemu. A když se na ty záběry díváš, neprobouzí to v tobě úžasný pocit bezprostřednosti, jako bys všechno ve skutečnosti sledoval vlastníma očima?“
Rjúdži se zadíval Asakawovi zpříma do tváře a jednou pomalu mrkl. Černá opona.
„Cože?!“ vydechl Asakawa překvapeně. „Takže to má být mrknutí oka?“


Novela Kruh je zmesou duchárskeho príbehu a detektívnej fikcie, ktorej v istých momentoch decentne a úderne sekunduje hra so symbolikou, folklórom a poverčivosťou človeka. Cez náhodné úmrtia, ktoré na prvý pohľad nič nespája, až po možnú existenciu ľudí s paranormálnymi schopnosťami, ktorí dokážu za istých okolností narušiť silou vôle krehkú hranicu medzi životom a smrťou, nastavuje čitateľovi zrkadlo možnej alternatívnej reality. Vrhá ho do víru nonsensu popierajúceho zákony vedy a techniky. Núti ho spochybňovať isté aspekty samotnej evolúcie a klásť si odrazu také otázky, na aké by zrejme počas svojho života nepomyslel, keby mu do neho nevstúpila podobná náhoda, aká vstúpila do životov hlavných protagonistov príbehu.

Abstraktný svet Kojiho Suzukiho má iba jeden malý nedostatok. Nie je určený pre bežného čitateľa. Námet je spracovaný natoľko náročne, že si žiada vaše plné sústredenie sa. Čitateľ, ktorý má chuť iba na niečo praobyčajne strašidelné, vyhľadáva skôr oddychové a zábavné veci, prípadne iba veci konzumné, mainstreamovo hororové, nebude z tejto knihy dvakrát nadšený. A možno sa pri nej začne časom i nudiť. Čo je viac-menej pochopiteľné. Avšak čitateľ, ktorý má rád výzvy a nebojí sa čítať medzi riadkami napriek náročnej téme, zažije jedno neopakovateľné snové a dych berúce dobrodružstvo s koncom, ktorý má od sladkého happy endu na míle ďaleko, aj keď vyznieva naveľa pozitívne.

Jednej podle toho, co právě cítíš! Nemáme před sebou nic jen nejistou budoucnost! A budoucnost se o sebe postará. Pokud lidstvo včas zapojí svoji vynalézavost, kdo ví, třeba najde řešení. Je to jen další zkouška, kterou musí člověk projít. V každém věku se Ďábel zjeví v novém přestrojení. Můžeš ho stokrát zadupat do země, a stejně se vrátí.

Asakawa vytrvale držel nohu na plynu a auto mířilo k Ašikaze. Ve zpětném zrcátku viděl nebe nad Tokijem, zvolna ustupující do dálky. Plula po něm černá mračna, plazila se jako hadi, kteří dávají světu najevo, že bylo vypuštěno apokalyptické zlo.

Autor/ka: Kodži Suzuki
Názov diela: Kruh
Rok vydania: 2004
Vydavateľstvo: Knižní klub
Počet strán: 256
Jazyk: český
Knižná séria: Kruh
Ďalšie diely: Spirála a Smyčka (český jazyk), The Birthday (prequel v angličtine)

Hodnotenie autorom recenzie: 100%
Tip na dobrý komiks s podobnou témou: Oskar Ed od Branka Jelineka
Ring (japonský trailer)


The Ring (americký trailer)

Recenzia od Yaonee (24. 10. 2014 20:41:21)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)