Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac august zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 526 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Upírske denníky 2: Súboj
Autor: L. J. Smithová
Vydal: HarperCollins Publishers / Fragment
Hodnotenie: 75%
Obsah:
Z obálky knihy: Damon je vďaka ľudskej krvi, ktorou sa živí, oveľa silnejší než jeho mladší brat. Čoskoro sa ukáže, že skutočným dôvodom Damonovho príchodu do mesta je Elena, ktorá sa mu veľmi páči, a nemieni ju nechať svojmu nenávidenému mladšiemu bratovi. Bratia búrlivo bojujú o Eleninu priazeň, pričom Stefan vyhráva, pretože Elena ho miluje a Damona zo srdca nenávidí. Ten na ňu však použije svoju mágiu a stále viac ju proti jej vôli dostáva do svojej moci...
Knižná recenziaSlabé pokračovanie slabej jednotky

Príbeh trojuholníka Stefan – Elena – Damon pokračuje ďalej. Damon sa snaží nekalými prostriedkami ovládnuť Elenu a pripútať si ju k sebe, ona však bojuje a odmieta všetko, čo sa Damona týka. Navyše Elene zmizne denník a ako čoskoro zistí, má ho jej najväčšia rivalka Caroline, ktorá chce počas slávnosti zakladateľov mesta denník použiť na to, aby usvedčila Stefana zo všetkých vrážd, ktoré sa v meste odohrali.

Kniha pokračuje v štýle naznačenom v prvom dieli. Ak je niečo, čím autorka rozhodne nešetrí, tak je to znova prehnaný pátos. Áno, fajn, dobre, Elena je do Stefana zamilovaná, ale miestami sa ich „duchaplné“ dialógy stávajú zabijakom pre diabetikov a vážnym ohrozením pre nediabetikov. Navyše sa Elena znova predvedie ako krásny príklad blbej pubertiačky, keď zatajuje pred Stefanom, že sa Damon pokúša ovládnuť jej myseľ. Kto iný by jej dokázal pomôcť a poradiť, ak nie Stefan? Nie, slečna Viem-všetko-najlepšie-tak-sa-mi-nesnažte-radiť nepovažuje úprimnosť v takej vážnej veci za dôležitú, čo má, samozrejme, ku koncu fatálne dôsledky. Až si niekto môže pomyslieť: tak ti treba. Naozaj, celá kniha je len o hlúposti niekoľkých pubertiakov a ich odhodlaní ubližovať si navzájom, pričom čitateľ darmo premýšľa nad tým, čo tým všetkým chce autorka povedať. (Vari je morálnym poslaním knihy heslo Nekradnite si denníky?) Nič originálne v tomto. Rovnaké ako ďalších X dievčenských románov, ktoré sa ani nezaoberajú upírmi.

Opäť, jediná postava, ktorá je ako-tak stráviteľná, je Damon alias nenávisti hodný zloduch. Aj to len vzhľadom na kvalitu zvyšných postáv. Bonnie má svoje svetlé chvíľky, hoci autorka jej nedovolí nič, len väčšinu času pišťať od strachu a hlavnej hrdinke slabo sekundovať. Meredith zase prehodí dokopy päť viet, ale jej správanie vyvoláva z akéhosi dôvodu podráždenie. V celej knihe sa zatiaľ nezjavila jediná skutočne charizmatická postava, ktorú by si čitateľ fakt zamiloval štýlom „povedz o tej postave niečo zlé a rozbijem ti držku.“ Nikto, s kým by sa náročnejší čitateľ mohol zosobniť. Celý príbeh pláva na povrchu a akokoľvek sa autorka snaží, na tom povrchu zostáva až do konca.

A Stefanovým odhodlaním porušiť svoje zásady to autorka totálne zabila. Jej opis akoby naznačoval, že dobrému chlapčekovi stačí vysať zopár arogantných spolužiakov, aby sa silou dostal na Damonovu úroveň, ktorý si svoje schopnosti rozvíja storočia. Možno sa tento predpoklad ukáže v tretej knihe ako mylný, ale v Súboji to nič nenaznačilo. Poukazuje to buď na autorkinu nedôslednosť alebo slabo vypracovanú koncepciu obmedzení schopností, o ktorých píše niekoľkokrát, ale v podstate ich nikdy nevysvetlí. Elena sa o upíroch dozvie len veľmi málo, čo je neprirodzené vzhľadom na zvedavosť nás všetkých, moderných ľudí. Ak by išlo o stredovek, tak ok, upírstvo je tabu; ale koncom dvadsiateho storočia? Smithová sa zaoberá skôr intrigami v škole ako vzťahom Eleny a Stefana, čo je veľkým sklamaním. Vzťah upíra a smrteľníčky sa totiž nedá odbiť tromi vetami na dvadsať strán.

Jediným pozitívom zostáva teda len nanervylezúci Damon. A možno ešte ten záver – autorka rada usekne knihu v polovici akcie. To je asi jediný dôvod, prečo čítať ďalej; zvedavosť, že čo zase Gilbertová pokašle. Všetko ostatné je slabý vývar.

Osobné hodnotenie: 45%
Recenzia od Bruja (15. 01. 2010 23:04:34)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)