Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac máj zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
16%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 516 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Devět mečů slávy – Hrôd Beraht
Autor: Miroslava Kvášová
Vydal: Straky na vrbě
Hodnotenie: 92%
Obsah:
Z obálky knihy: „V temném čase, kdy se i ochránci lidí přidali na stranu zla, umírá král rukou zrádce a svět se hroutí v ohních války. Najde mladý princ tajemný čtvrtý Meč slávy, který je podle legend poslední nadějí? Tulák, chlapec, zachmuřený válečník, dvojice rychlonohých horalů, lučištník, rytíř a princ – na jejich bedrech teď leží osud světa. Družina se vydává na cestu mlžnými průsmyky hor, chmurným přítmím hvozdu i strašlivými močály, aby nalezla Meč, který byl ztracen. Dokáže však osm mužů vzdorovat silám zla? V jejich patách se ženou Snuggovi lovci a cesta vede územím nepřítele. A kdo ví, zda se zrádce neskrýva i ve vlastních řadách...“
Knižná recenziaKvalitná fantasy od našich susedov

Prečo sú hrdinské eposy už stáročia také obľúbené? Čím to je, že čitatelia siahajú po knihách, ktoré opisujú náročný boj proti Zlu, ktoré musí byť zákonite porazené? Možno je to len tým, že poriadna fantasy v Tolkienovom štýle je pre niekoho skvelým relaxom. Možno je to detská radosť z toho, že Dobro je víťaz a Zlo schytá zaslúžený kopanec do... slabín. V každom prípade, hrdinské ságy sú in. A česká spisovateľka Miroslava Kvášová prichádza s vlastnou verziou toho, ako dostať Zlo na kolená.

Devět mečů slávy – Hrôd Beraht prináša všetko, čo je potrebné na namiešanie kvalitného hrdinského príbehu. Predstavuje nám Zlo, jeho služobníkov aj temné ciele. Na opačnom konci barikády stoja tí dobrí, ktorých ale čakajú dlhé a náročné dni v boji proti nepriateľovi. K tomu sa pridáva silná mágia, niekoľko starých legiend a zopár originálnych scén.

Základom knihy je družina pozostávajúca zo záhadného tuláka, neskúseného chlapca, zachmúreného bojovníka, dvoch mlčanlivých rýchlonohých horalov, odvážneho lukostrelca, čestného rytiera a zmäteného princa. Čakáte druhých tolkienovcov? Nenechajte sa uniesť predčasnými závermi, pretože medzi skupinami je rozdiel, hoci ten, kto si zámerne zatvára oči, si to nemusí nikdy všimnúť. Kvášovej skupina sa vytvorí nie preto, žeby sa jej členovia dobrovoľne prihlásili na účasť v misii; skôr ide o výsledok udalostí a nevyhnutnosti. Navyše Kvášová kladie oveľa väčší dôraz na vývoj charakterov postáv, ako na ich činy. Tolkienovi hrdinovia si od začiatku uvedomujú, čo je správne. Trápi ich hlavne to, či nájdu v sebe dosť sily na splnenie úlohy. Kvášovej muži sa v prvom rade musia rozhodnúť, čo je podľa nich správne, ktorý z cieľov bude ich hlavný a čo sú ochotní vo svojom živote obetovať. Každá z postáv sa pasuje so svojimi vlastnými neistotami a pochybnosťami, hľadá svoju cestu a uplatnenie nielen v skupine, ale v živote ako takom. Kvášová vypracovala krásne rozmanité charaktery, každý s istými plusmi a mínusmi, len je škoda, že sa niektorým nevenovala viac, napríklad mladému lukostrelcovi. Na druhej strane je to tak možno lepšie, že sa zbytočne nezaoberá každým jednotlivcom. To je už na zvážení každého čitateľa.

Kdesi som čítala názor približne v tom zmysle, že Kvášová absolútne odflákla charaktery postáv. Vraj sú slabo rozpracované, ničím výnimočné, bla...bla... Hlúposť. Postavy sú rozpracované dostatočne, problém bude možno v tom, že väčšinou nedostali dostatok miesta na to, aby sa prejavili. Čosi vyše štyristotridsať strán naozaj nie je dosť na to, aby sa popri dynamickom príbehu jednotlivé postavy vyjadrovali na dve strany a viedli siahodlhé monológy. A povedzme si rovno – muži radšej mlčky konajú, akoby sa posadili do kruhu a v skupinovej terapii riešili vzájomné problémy. Práve toto je veľkým plusom autorky: postavy vyznievajú reálne, „uveriteľne“, navyše v zásade mužsky, hoci ich vytvorila žena. Takým Gemmellovým hrdinom (a Gemmell je teda celkom pojem vo svetovej fantasy v porovnaní s Kvášovou) akoby niekedy chýbal testosterón – niektorí mladí hrdinovia sú až neprirodzene sentimentálni. V oblasti postáv ho Kvášová – otvorene vyhlasujem – s náskokom poráža.

Samotný príbeh je zaujímavý a napínavý, núti čitateľa obracať jednu stránku za druhou. Navyše Kvášová zbytočne nešpekuluje ani neprikrášľuje, nevytvára plytké hollywoodske scénky. V jednoduchosti je krása – a platí to aj pre túto knihu. Rozhodnutia postáv sú navyše logické a konečne sa stretávame s hrdinami, ktorí sa zbytočne neurážajú, netrucujú, nesnažia sa hlavou rozbiť hradný múr ani nevystrájajú blbosti, nad ktorými čitateľ nechápavo krúti hlavou, lebo si postupne plne uvedomia, kde sú ich priority.

Autorka si ponechala aj zadné dvierka a ak to okolnosti umožnia, možno sa dočkáme pokračovania, čo by bolo rozhodne plusom, pretože ide o kvalitnú fantasy, ktorú si môžeme pokojne uložiť na poličku k svetovým velikánom hrdinských príbehov. Áno, aj k Tolkienovi. Jeho Pán prsteňov by určite nebol zahanbený z takejto spoločnosti.

Osobné hodnotenie: 94%
Pôvodná recenzia napísaná pre časopis Fantázia.
Recenzia od Bruja (23. 02. 2010 03:51:16)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)