Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac júl zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 523 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Marina
Autor: Carlos Ruiz Zafón
Vydal: CooBoo
Hodnotenie: 95%
Obsah:
„Po patnácti letech se mi vrátila vzpomínka na ten den. Viděl jsem toho mladíka, jak se potuluje mlhou kolem nádraží Estación de Francia, a jméno Mariny mě znovu zasáhlo jako čerstvá rána. Každý z nás má ve své duši zamčené nějaké tajemství. A tohle je to moje.“ Píše se rok 1980 a mladý student Oskar Drai na jedné ze svých zasněných toulek potkává odvážnou Marinu. Společně se vydávají za záhadným znamením černého motýla. Nemají však ani tušení, jaké hrůzy na ně v temných uličkách Barcelony čekají.
Knižná recenzia“Marina mi jednou řekla, že vzpomínáme jen na to, co se nikdy nestalo.”


      Keď sa po lúčení rodia spomienky, nie vždy sú zrkadlom skutočných udalostí. Kniha Marina je spomienkou. Výnimočnou a čarovnou, vyblednutou ubehnutým časom, no predsa jasnou a zreteľnou. Je to príbeh lúčenia, zanecháva príchuť nostalgie na špičke jazyka, v srdci túžbu po priateľstve, v hlave chuť na dobrodružstvo a zimomriavky po celom tele. A nie preto, že sa odohráva v období Vianoc...

“Ocitli jsme se v zakleté Barceloně, v labyrintu duchů, v nemž ulice měly mytická jména a kde nám za zády chodili skřítci.”


      Španielskeho spisovateľa Carlosa Ruiza Zafóna je potrebné predstavovať už naozaj málokomu. Jeho čarovanie so slovami k slovenským a českým čitateľom preniklo už v niekoľkých knihách (Tieň vetra, Anjelska hra, Zajatec neba, Kníže z mlhy, Půlnoční expres a Marína). Pán Zafón to so slovami vie. Vie to s nimi tak dobre, že vás očarí nielen príbehom ale i mestom, kde sa odohrávajú. Barcelone znovu a znovu vdýchne dušu a spôsobí, že sa zatúžite túlať jej tajomnými uličkami. Barcelona v podaní Carlosa Ruiza Zafóna je totiž naozaj začarovaným a lákavým miestom. Presvedčí sa o tom i Oskar Drai, pretože Marina je jeho príbehom, jeho spomienkou, prvou láskou i jeho lúčením.

“Po patnácti letech se mi vrátila vzpomínka na ten den. Viděl jsem toho mladíka, jak se potuluje mlhou kolem nádraží Estación de Francia, a jméno Mariny mě znovu zasáhlo jako čerstvá rána. Každý z nás má ve své duši zamčené nejaké tajemství. A tohle je to moje.”


      Oskarovo rozprávanie začína od konca, od okamihu, keď sa na týždeň stratil zo sveta a sedem dní a sedem nocí nikto nevedel, kam zmizol. Keď ho potom našiel policajt na nádraží Estación de Francia, nikomu neprezradil, kde bol. Až teraz, po dlhých rokoch, odhalil svoj príbeh...
Jedného dňa sa Oskar zatúlal uličkami Barcelony do starého domu, kde akosi omylom ukradol hodinky. Pokazené zlaté hodinky, ktoré ho fascinovali, a i napriek výčitkám svedomia si ich na istý čas nechal. Keď sa ich s roztrasenými kolenami rozhodol vrátiť majiteľovi, spoznal Marinu a jej otca Germána, ktorí ho prijali veľmi láskavo i napriek krádeži. Oskar i Marina boli osamelí a obaja túžili po spoločnosti a keď jedného dňa zbadali ženu v čiernom, ako dáva kvety na hrob označený len znamením čierneho motýľa, vydali sa po stopách dobrodružstva. Symbol ich prenasledoval všade, kam šli a postupne odokryl príbeh Michaela Kolvenika, vynálezcu a lekára. V temných uličkách Barcelony však číha nejedna skrytá hrozba, na ktorú môžu byť dvaja mladí ľudia krátki…

      Akokoľvek sa môže Marina javiť nostalgicky či magicko-realisticky, nie je to romantický príbeh (i keď romantika z tej temnej atmosféry trochu vyžaruje), žiadne bozky a vyznania lásky sa nekonajú. Naopak - Marina je naozaj strašidelná a hororová kniha. Anotácia je v tomto smere skúpa a neprezradí, že čarovné a lákavo vyzerajúce uličky Barcelony vás chcú pohltiť v tieňoch, že v starých budovách a kanáloch sa odohrávajú desivé lekárske experimenty a že pri nevinnom pátraní po pôvode obyčajného znamenia nejakého motýľa môže ísť o život. I Oskarove roprávanie sa nesie skôr v nostalgickom duchu, ktorý však v konečnom dôsledku dáva vyniknúť strachu a hrôze ešte viac a zimomriavky robí ešte mrazivejšími…      Ak by som mala Marinu opísať jedným slovom, bolo by to slovko tajomstvo. Tajomstvá nás totiž prevádzajú celou knihou, či už je to Marinino tajomstvo, ktoré má pred Oskarom, tajomstvo príbehu Michala Kolveníka či Evy Irinovovej, tajomný znak čierneho motýľa či žena v čiernom a v neposlednom rade tajomstvo Barcelony. Všetky Zafónove knihy sa vyznačujú zvláštnou tajomnou atmosférou, no tie, ktoré sa odohrávajú v Barcelone, sú ňou špecifické a výnimočné, akoby Barcelona ožila a priamo ovplyvňovala dej. Mesto ale svoje tajomstvá neodhaľuje ľahko a rozhodne nie zadarmo, čo Oskar s Marinou veľmi rýchlo zistia, i keď spočiatku nechápu, čo sa deje - prečo v opustenej budove našli starý fotoalbum s fotkami rôzne znetvorených ľudí, prečo sa okolo nich z času načas vznáša hnilobný pach a prečo ich prenasleduje niečo, čo neumiera, ani keď sa po tom vystrelí. Zafón veľmi postupne odhaľuje jednotlivé dieliky skladačky a príbeh posúva veľmi nečakaným mrazivým smerom. I čistokrvného dobrodružstva a akcie je na každej strane dosť a dosť. Zafón čitateľom dopraje chvíľky oddychu len keď vystrieda Oskarovo rozprávanie s akýmisi spoveďami postáv, ktorých životov sa znamenie čierneho motýľa nejakým spôsobom dotklo.
Sympatické je, že postavy nie sú spravené nasilu. Oskar je fajn chalan. Marína je príjemné dievča a má krásne zvláštny vzťah s otcom. Interakcie medzi postavami sú skvelo zvládnuté. Verím každému slovu, ktoré povedal Oskar Marine, verím všetkému, čo Zafón napísal o ich vzťahu, verím tomu, že sa medzi nimi mohlo zrodiť tak silné puto za taký krátky čas.

“Léta jsem utíkal, aniž jsem vědel před čím. Myslel jsem si, že když budu běžet dál, až za obzor, stíny minulosti se budou držet stranou a nepřijdou mi do cesty. Myslel jsem si, že když odjedu dostatečne daleko, hlasy v mém nitru navždy umlknou.”


      Asi málokomu sa podarilo tak snúbiť nostalgiu s temnou hororovou atmosférou a akciou, ako sa to podarilo Zafónovi v Maríne. I mne, ktorá som odolná hrôzam všetkého druhu vďaka Stephenovi Kingovi či H.P. Lovecraftovi, občas prebehli zimomriavky po chrbte. Marína je príbeh hodný Mary W. Shelley - napínavý a akčný, nedovolí vydýchnuť ani na malú chvíľu.
Zdá sa, že Zafónovou špecialitou sú príbehy, ktoré mali byť zabudnuté, no našťastie sa zjavili v pamäti majstra rozprávača, ktorý ich rozpovedal obratne s obrovskou dávkou citu, mrazivo s hrejivým dotykom sily priateľstva. Ak sa knihe vo vás podarí prebudiť silnú emóciu, má to vyhrané. Pri Maríne od Carlosa Ruiza Zafóna som si neuvedomila, ako veľmi sa mi dostala Marína s Oskarom a Germánom pod kožu, až kým som (nie naposledy) neprevrátila posledné stránky knihy. Marína sa však nestratila, ostala mi v spomienkach, rovnako ako Oskarovi...

Recenzia od Shaola (30. 07. 2014 08:56:35)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)