Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac júl zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 523 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Upírske denníky 1: Prebudenie
Autor: L.J.Smithová
Vydal: HarperCollins Publishers / Fragment
Hodnotenie: 70%
Obsah:
Z obálky knihy: Elena je najkrajšie dievča v škole a dvorenie všetkých chlapcov prijíma ako kráľovná. Nový chlapec, krásny a tajomný Stefan, ju však ignoruje a dokonca sa jej vyhýba. O to viac ho chce Elena získať! To sa podarí až na školskom plese, keď Elena padne do rúk násilníckej partie a Stefan ju zachráni. Obaja sa rýchlo zblížia a Stefan jej prezradí svoje temné tajomstvo. Je totiž upír...
Knižná recenziaUpírske denníky majú ku kvalitným „denníkom“ ďaleko

L. J. Smithová pridáva svoju trošku k úspešnému upírskemu trendu. Prichádza so sériou o trojuholníku Stefan – Elena – Damon, ktorá už bola aj sfilmovaná. Mladá dievčina sa zamiluje do krásneho mladého cudzinca, ten sa jej však vyhýba. Po čase mladý muž neodolá a prejaví svoje city. Dvojica by mohla byť dokonale šťastná, ak by A) mladík nebol krvilačný upír a B) na dievčinu by si nerobil zálusk jeho diabolský brat. Až na ten bod B je všetko stará ošúchaná klasika. Trošku novátorstva sľubuje akurát tak prítomnosť temného Damona. Smithová vydala prvýkrát svoje dielo v roku 1991, dávno pred tým, než dušami romantických tínedžeriek otriasol príbeh Belly a Edwarda. Avšak podobne ako Meyerová si neodpustila zopár nechutných klišé. Jedno šťastie je, že knihu zbytočne nenaťahovala.

Hlavná hrdinka Elena je hviezda školy, po ktorej túži každý žiak. Ona sama dobre vie, že so svojím výzorom dokáže získať akéhokoľvek jedinca mužského pohlavia, ktorý sa okolo nej točí. Preto ju nadmieru irituje, keď sa na škole zjaví záhadný krásavec Stefan Salvatore, ktorý ju okázalo ignoruje. Slečna horenoska sa teda rozhodne, že aby mala pokoj v duši, získa chlapca za každú cenu. Čo sa týka vývinu Eleny, autorka si veľmi hlavu nelámala. Behom jednej krátkej chvíle sa z arogantnej povrchnej dievčiny (nie je to priamo spomenuté v knihe, ale JE arogantná a povrchná; stačí si trošku analyzovať jej zmýšľanie) stáva citlivá, na všetko odhodlaná zamilovaná mladá žena, dokonalosť sama, ktorá by nezahanbila hollywoodsky ideál univerzálnej hrdinky. Toľká dokonalosť a šírka ducha priam vyvoláva žalúdočné problémy. Okamžite je oddaná Stefanovi a nastupujú klasické zamilované tirády typu „keď nie som s ním, lámem sa na kúsky.“ Absolútne odfláknuté, čo sa Eleninho charakteru týka. Žvásty vhodné fakt len pre tínedžerky. My o niečo staršie baby potrebujeme pomaly dávku živočíšneho uhlia na upokojenie žalúdka.

Rovnako nudne pôsobí dokonalosť Stefana a jeho uvažovanie, ktoré ho stavia do podobného postavenia ako Edwarda Cullena. Damon, drsný, skazený a zhýralý zabijak, vyznieva oveľa sympatickejšie a reálnejšie. A nie je to len bad-guy syndrómom. Je to tým zrelým mužským vyžarovaním, vedomím, kam siahajú jeho schopnosti a čo všetko dokáže. Správa sa ako zlý dospelý chlap, zatiaľ čo Stefan ani po storočiach života neprejavuje známky mužského zmýšľania. Autorka akoby videla len výzor stredoškoláka; celkom zabúda na to, že jej hlavný hrdina by mal byť uvažovaním muž.

Najlepšie scény sú práve tie, keď sa zjaví Damon. Všetko ostatné je typická tínedžerská kniha, ktorá navyše vyznieva miestami tak, akoby bola napísaná celá počas jedného víkendu. Znova je tu školský ples, kde sa spustí prelomová udalosť. Elena, urazená pre to, že si Stefan dovolil prísť s inou babou, flirtuje ako posledná šľapka s každým chlapcom, čo sa k nej priblíži, z nejakého neznámeho dôvodu si klasicky vyberie slizkého chruňa a ako demonštráciu svojej „dospelosti“ sa nechá odviesť na cintorín, kde by bola znásilnená, ak by sa v poslednej chvíli nezjavil hrdinský Tristan na svojom drahom aute a nezachránil ju z pazúrov podliaka. Uf. To tie spisovateľky fakt nepoznajú iný spôsob, ako dvoch ľudí zblížiť? Naozaj potrebujú písať takéto melodrámy? Po X-tej knihe s takýmto priebehom to už začne nudiť alebo až liezť na nervy (podľa momentálnej nálady). Čo k tomuto dodať – Elena si zaslúži pár faciek, aby sa „uvedomila.“

Prvý diel Upírskych denníkov nie je teda žiaden zázrak. Príjemné oddychové čítanie pre romantické duše, najlepšie násťročné, ako už bolo spomenuté, no inak nič nové. Nádej ale žije – pokračovania by sa napokon mohli ukázať v celkom inom svetle. Snáď autorka začne časom seriózne písať a nebude sa snažiť opiť nás rožkom.

Osobné hodnotenie: 58%
Recenzia od Bruja (29. 12. 2009 02:54:11)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)