Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac august zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 525 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Amélie a tma
Autor: Petra Neomillnerová
Vydal: Albatros
Hodnotenie: 95%
Obsah:
Amélii je dvanáct… a to už dlouhých 122 let. Má černé vlasy, nosí černé šaty, dokonce i kolo má černé. Její ruce jsou chladné a z temného starého domu, kde žije se svou maminkou, vychází jen v noci. Nemá žádné kamarádky, je prostě jiná a z toho všeho čím dál tím smutnější. Už 122 let… Až nečekané setkání s Markétou ji opět rozveselí, najednou si má s kým hrát, s kým se smát a povídat si. Markéta také řeší své trable – kamarádi ji nechápou a maminka má taktak peníze na to, aby se uživili. Své přátelství drží obě dívky v tajnosti až do chvíle, kdy Amélie zachrání Markétu před utonutím. Pak se jim oběma úplně změní život…
Knižná recenziaKeď dieťa v kníhkupectve ukáže na knihu Petry Neomillnerovej - Amélie a tma, nezačnite ho zhrozene ťahať preč! Neomillnerová dokázala, že to vie i bez sexu a násilia a stvorila Améliu. Preto zabudnite na Lottu, Tinu Salo a Moiru, Amélie sa o dirty fantasy ani nešuchla. Nefajčí, nedroguje, nepije a nesexuje. Vlastne ani neje. Býva s matkou, hrá na klavíri, stavia si veže z kamenia a miluje svoju mačku. Amélia má len 12 rokov, rovnako ako mala 12 rokov pred 122 rokmi, keď sa pre ňu zastavil čas a spolu s mamou ich životy odplavili vody Vltavy. Amélia je totiž duch…

Ale je tiež 12-ročné dievčatko, ktoré zúfalo túži vniesť trochu farieb do svojho čiernobieleho sveta, chce sa hrať a chce mať kamarátov. Mama ju však drží skrátka, lebo je to skrátka mama a o svoju malú dcéru sa bojí. Svet okolo nich sa mení, no ony dve ostávajú stále rovnaké. Bývajú v tom istom dome, nosia stále čierne oblečenie z dôb dávno minulých a ich dni sú jeden ako druhý. Matka Lýdia, za života operná diva, každý deň cvičí hru na klavíri a spieva, Amélia chová hromadu mačiek, sníva a raz za čas vytiahne bicykel a prevezie sa k rieke, ktorá ju zbavila života, kde stavia veže z kameňov a hádže si žabky. A práve na jednom z takýchto výletov stretne Markétu.

Markéta je protiklad Amélie. Je živá ako len dievča pred pubertou môže byť, pokukuje po spolužiakovi, fláka sa s kamarátkou a snaží sa vyrovnať s rozvodom rodičov a finančnými suchotami. Túži sa stať speváčkou, no nepočúva operné árie, ale Amy Winehouse. Má rada mangu a do školských zošitov si kreslí postavičky z Naruta. Amélia a Markéta ani nemôžu byť rozdielnejšie, napriek tomu k sebe nájdu cestičku a stanú sa priateľkami. No ich priateľstvo je zložitejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať...

Amélie a tma je príbeh o krásnej a čistej sile priateľstva, odvahe a láske. Možno to znie ako klišé, ale verte mi, keď poviem, že tento príbeh je čokoľvek, len nie otrepané rozprávanie. Okrem toho, že je pútavý a zaujímavý, je aj inteligentne napísaný, čo ocenia nielen deti ale i dospelí. Autorka do neho nemusela napchať plno bytostí a čarov, aby ho spravila originálnym. Možno sa zdá, že v takej tenkej knihe nemožno ísť do väčšej hĺbky a neostáva nič iné, ako len vyrozprávať jednoduchý príbeh.No to nie je pravda. Neomillnerová si dala záležať a vykreslila obe dievčatá veľmi reálne, čo pre ňu asi nebol veľký problém, keďže sama má dcéru v ich veku. A tak sa obe dievčatá boria pod množstvom problémov. Markéta sa trápi rozvodom rodičom, odsudzovaním spolužiakov i odcudzovaním sa s najlepšou kamarátkou Denisou. Améliu trápi, že s Markétou nemôže podnikať normálne veci, ako návštevu kina či behanie po obchodoch, ale i to, že Markéta vyrastie a ona ostane navždy 12-ročná. A nenájde si chlapca. Navyše ju už nebaví žiť-nežiť stále rovnako, nechce chodiť v čiernom a nechce, aby bola jej mama stále smutná.

Samotný príbeh nie je ničím komplikovaný, a i keď sa toho na neveľa stranách deje viac než dosť, je jasný a prehľadný a nie je v ňom žiadny chaos. Obe dievčatá majú vlastný priestor, príbeh je dávkovaný striedavo z pohľadu Amélie a Markéty, rozdelené sú rozličným fontom a každý rieši iné otázky, čo robí knižku originálnou, pretože nehrozí, že vás začnú dievčatá nudiť. Možno sa zdá, že Amélia a Markéta sú veľmi odlišné, no ich línie na seba krásne nadväzujú a dopĺňajú sa.

Čechov isto poteší, že kniha je (u Peti Neomillnerovej už tradične) zasadená v Českom prostredí a postavy sa neprechádzajú po anonymných uliciach, ale Stromovkou popri Vltave. Autorka tým chcela vzdať poctu svojej milovanej štvrti Praha 7 a malej rieke Vltave, čo sa jej nepochybne podarilo. Amélie a tma je navyše úžasným zážitkom pre oko, pretože text dopĺňajú ilustrácie Vladimíra Kupčíka, ktoré sú jednoducho božské a knihu robia ešte božskejšou a uhrančivejšou!

Petra Neomillnerová urobila správny krok, keď sa vydala prebádať detský svet. Jej rozprávanie je čarovné a citlivé, miestami strašidelné a vždy originálne. Vie, že deti lákajú strašidelné domy a strašidelné domy lákajú deti a umne to využíva. Duchovia odjakživa strašili pod detskými postieľkami, o to príjemnejšie je zistenie, že Amélie sa nedokážete a ani nemusíte báť, pretože tú čiernovlasú copatú dievčinu s temným pohľadom si nedokážete nezamilovať.
Recenzia od Shaola (26. 01. 2014 13:46:00)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)