Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac máj zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
16%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 516 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Kliatba
Autor: Jana Pronská
Vydal: Slovenský spisovateľ
Hodnotenie: 95%
Obsah:
Strhujúci romantický príbeh z pera obľúbenej spisovateľky. Pred mnohými stáročiami kliatba nešťastnej matky odsúdila Markusa Berzeviča na večný život – kliatba taká mocná, že sa ju nedarí zlomiť nijakými čarami. Keď Markus stráca aj poslednú iskierku nádeje, na jeho tajomný Čierny hrad v hlbokých lesoch osud zaveje krásnu Verenu z Orlay. Verena je výnimočná mladá žena, no bude jej srdce dosť veľké a myseľ dosť slobodná, aby prijala neuveriteľnú pravdu o záhadnom hradnom pánovi?
Knižná recenziaPred mnohými stáročiami Markus Berzevič chladnokrvne obetoval snúbenicu Aniku, aby zachránil svojich ľudí pred dobyvateľmi a mohol si užívať s milenkou – čarodejnicou Solveig. Zúfalá Anikina matka neuniesla dcérinu smrť a prekliala Markusa, odsúdiac ho na večný život. Solveig v snahe zmierniť kliatbu darovala Markusovi strážkyňu a jej potomkyne, ktorých poslaním je chrániť ho a hľadať spôsob, ako kliatbu zlomiť. Každý pokus sa však skončí neúspechom a Markus stráca aj poslednú iskierku nádeje... až kým na Čierny hrad osud nezaveje krásnu Verenu z Orlay. Verena je výnimočná žena – jej srdce je dosť veľké a myseľ dosť slobodná, aby prijala neuveriteľnú pravdu o tajomnom hradnom pánovi, ktorý v nej napriek nepriaznivým okolnostiam rozdúcha plamene vášne a čistého citu. Bude však jej láska dosť silná na to, aby Markus uveril v zázrak a konečne sa dočkal odpustenia?

Priznávam, že túto knihu som prečítala doslova na jeden hlt. Autorkin štýl je v nej natoľko vycibrený a rozmanitý, že som si s hrdosťou na slovenský jazyk povedala – konečne žiadny čiernobiely preklad, konečne pestrofarebný slovník a výborná práca so slovami.

Hlavná dejová línia románu sa odohráva v tajomnom stredoveku, ktorému tak akosi bez predsudkov svedčia čary a tajomno. Jana Pronská hneď na začiatku svojho románu načrtáva hlavné charakterové vlastnosti jeho dvoch ústredných postáv – neskúsenej, no oddane milujúcej Vereny z Orlay a drsného a zároveň zlomeného Markusa Berzeviča. Životy týchto dvoch ľudí postupne neustále prepletá, aby ich vzápätí rozdelila a znovu spojila v jeden. Verena prichádza na Markusov hrad náhodne, keď hľadá pomoc pre svojho zraneného otca. Pri vstupe do útrob Čierneho hradu netuší, že medzi ich múrmi nájde muža, ktorý navždy spečatí jej osud. Rovnako tak i Markus zaradí Verenu pri ich prvom stretnutí medzi ženy, ktoré vo svojom nesmrteľnom živote stretol už nespočetnekrát. Autorka im však následne pripravuje osud, ktorý odhaľuje ich pripravenosť bojovať s prekážkami a schopnosť vnímať život z pohľadu toho druhého. Vzájomné spoznávanie sa, odkrývanie a zatajovanie tajomstiev, nazeranie do zákutí duší hlavných postáv – na to všetko sa môže čitateľ, vlastne v tomto prípade skôr čitateľka, tešiť. Pri tejto príležitosti nemôžem nespomenúť Jankino výborné zvládnutie dvoch časových línií, ktoré v románe chronologicky odkrýva a s opisom ktorých sa naozaj majstrovsky vyrovnala. Ladne tak prepája históriu Markusovho prekliatia s jeho súčasným životom, v ktorom už boj o vlastnú záchranu takmer vzdáva. Ako ďalšie veľké pozitívum označujem i záver knihy, v ktorom sa autorka navidomoči pohráva s čitateľovou intuíciou, vopred ukolísanou temer lineárnym sledom udalostí.

Román Kliatba od Jany Pronskej získal právom nálepku historicko-romantický. Dovolím si však vysloviť svoj názor, že osobne by som vekovú kategóriu jeho čitateľov posunula trocha vyššie, a to z dôvodu občas až nezvyklo priamočiareho opisu určitých scén. V tomto smere by azda nebolo na škodu veci, keby autorka zaodela takéto opisy do jemnejšie ladených obrazov. Rovnako mi trochu prekážala čierno-biela farebnosť charakterov hlavných postáv, ktoré sa počas plynutia deja správali azda až príliš predvídateľne.

Napriek spomenutým drobným negatívam dvíham ruky v oslavnom geste a tlieskam, pretože na našom knižnom trhu sa objavila autorka, ktorej druhé meno by mohlo byť Deverauxová. A ešte raz podčiarkujem brilantnosť a rozmanitosť autorkinho jazyka, ktorý bol pre mňa príjemným osviežením po nespočetnom množstve prekladov, ktoré by kvalitou svojho textu mohli pokojne konkurovať strohému reportážnemu štýlu.

A na záver už poviem snáď len toľko, že mojej mamine sa Kliatba páčila až tak, že hneď si utekala kúpiť ďalšie dve Jankine knižky. :)
Recenzia od Ella (18. 12. 2013 15:16:50)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)