Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac júl zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 523 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Dar vlka
Autor: Anne Rice
Vydal: Baronet
Hodnotenie: 65%
Obsah:
Mladý reportér nedávno zaměstnaný u San Francisco Observer. Starší žena, vítající jej v majestátním rodinném domě. On tam přijel psát článek. Ona chce urychleně prodat onen dům. Náhodné setkání mezi dvěma naprosto odlišnými lidmi. Idylická noc – přerušená tragickou událostí – mladý muž je bezdůvodně napaden, pokousán šelmou, ze které díky tmě spatří pouze obrys. Brutální epizoda děsivým způsobem změní Reubenovi celý život. Mladý muž je lapen v extázi a v hrůze, snaží se přijmout, čím se stal, a obává se budoucnosti. Zároveň ho ale vlčí dar nesmírně vzrušuje. Odolává potěšení a vlčí divokosti… zároveň získal silný smysl pro dobro. Na stopě mu jsou vládní složky, média a vědci (důkazy plynoucí z DNA ohrožují jeho dvojí život). Potkává opravdovou lásku a přemýšlí nad stále se vynořujícími otázkami týkající se jeho nové existence: Proč a jak tenhle dar získal? Jaký doopravdy je? Co znamená ona tajemná posedlost dobrem? A jsou tu další takoví jako on – strážci, kteří jako oko v hlavě střeží prastará tajemství a znalosti z alchymie? Během hledání cesty, jež by spasila jeho duši, prožíváním situací, ve kterých musí čelit pokušení, si začíná uvědomovat, že se stává obojím - člověkem i vlkem.
Knižná recenziaKde bolo tam bolo, bol raz jeden mladík, ktorý sa na vlčieho muža premieňal, svoju silu používal na kántrenie zla a ochranu nevinných, pritom však mäso obetí s obľubou požieral a ani sex so ženou vo svojej zvieracej podobe mu nebol cudzí. Proti jeho vôli mu bol daný dar vlka, ktorého by sa už nikdy nevzdal a za ktorý môže Anne Rice.

      

Táto svetoznáma autorka fantasy nás už stihla zoznámiť s mnohými klasickými bytosťami, ktoré tieto svety obývajú - s upírmi, anjelmi či čarodejnicami. Teraz sú vďaka vydavateľstvu Baronet na rade vlkolaci, vlčí muži alebo ako sa sami nazývajú Morphenkindovia. Nevyjú však na mesiac a nemenia sa tak celkom na vlkov. Sú to úplne jedinečné bytosti, ktoré cítia volanie zla a superhrdinsky pred ním zachraňujú nevinných. V podstate ide o takú rozprávku pre dospelých, v ktorej nechýba kanibalizmus (aj keď to závisí od uhla pohľadu), drogy, vraždy či trocha ZOO sexu.
No taká je už Anne Rice. Kto prečítal čo-to z jej tvorby, vie, že sa nevyhýba tabu témam, práve naopak. Cielene ich vyhľadáva. A Dar vlka nie je iný.

“...svět potřebuje svědky, protože se příliš mnoho věcí ztrácí...”

Reuben, hezounek a malý bráška, píše články pre Sanfranciského pozorovateľa. V rámci reportáže sa vyberie do majestátneho starobylého domu, do ktorého sa na prvý pohľad zamiluje. Ako správny citlivý a vášnivý mladík sa zamiluje i do jeho nie až tak starobylej majiteľky. Noc plnú vášne ale rýchlo strieda tragédia, ktorej výsledkom je, že majiteľka domu je mŕtva, dom je prepísaný na Reubena a náš mladý reportér je na pokraji smrti, z ktorej ho zachráni záhadná bytosť. Bytosť, ktorá ho nechtiac pohryzie a tým mu predá vlčí dar. Reuben si nie je istý, či ide naozaj o dar, alebo skôr prekliatie, až kým nezistí, že cíti zlo, že pach zla ho privoláva, núti ho, aby sa ho zbavil, aby zachránil nevinné obete pred hrozným osudom. A tak sa z neho stane niečo ako superhrdina, ktorého jedni oslavujú ako ochrancu nevinných a druhí zatracujú ako nebezpečného psychopata. Nech už je Reuben čím chce, nie je isté, ako sa mu v dnešnom svete technológii podarí ostať na slobode a neocitnúť sa vo väzení či vo výskumnom ústave.

“Jsem dobrý. Vím to. Cítím to. Má duše patří jen mně. Nejsem bytost bez svědomí, bez empatie, bez schopnosti rozeznat dobro.”

Anne Rice mala na začiatku svojej spisovateľskej kariéry obrovskú výhodu. Priniesla do žánru niečo nové, upírov obklopila temnou romantikou, už to neboli bytosti, pred ktorými sa treba len triasť hrôzou, ale do ktorých je možné sa i zamilovať. S vlkolakmi to má už u čitateľa ťažšie. Zo všadiaľ sa naňho valia knihy s touto tematikou a vlkolakov vyobrazujú toľkými spôsobmi, že ich treba rátať na kalkulačke. No Anne Rice sa predsa len podarilo spraviť to inak. V žiadnom prípade nezapiera živočíšnu podstatu vlčích mužov, necháva ich trhať ruky, hlavy i nohy, hodovať na mäse obetí, užívať si rýchly beh lesom i nadľudskú silu. I počas premeny im zachovala osobnosť a svedomie. A dala im jednu schopnosť, ktorou určila celú ich existenciu. Cítia zlo, jeho pach, ktorý ich volá a núti zabíjať. Ale len tých zlých. A tým z nich spravila akýchsi zvrátených superhrdinov, monštrá - nemonštrá, ktoré sa síce zmietajú v morálnych pochybnostiach o svojej existencii, no čitateľ vie svoje a čo je dôležité, vie sa s nimi a s ich činmi stotožniť.


“Reuben to pochopil ve chvíli, kdy ho spatřil, a i mužův pach to potvrdil. Ten muž byl vrah.
      Psi také dokážou vycítit strach, nebo ne? Ať tak či tak, Reuben to dokázal. Uměl rozpoznat zápach bezmoci i vzteku.
      Ne, nelitoval toho. Ta žena byla naživu. Viděl ji, jak utíká uličkou, klopýtá, padá a znovu vstáva, běží k přeplněné ulici plné světel, automobilů i lidí. Míří k životu, který bude nadále žít, k životu, ve kterém se hodně naučí, dozví a udělá.”


Navyše Anne Rice pristupuje ku všetkých nadprirodzeným témam a bytostiam, o ktorých píše, veľmi citlivo. Po Reubenovom nakazení sa zameriava nielen na fyzickú stránku jeho premeny, ktorá je z jeho pohľadu veľmi extrémna, ale hlavne psychickú, ktorá je v istom zmysle ešte extrémnejšia, a donekonečna sa v nej pitve. To je však dobré. Ešte som sa nestretla s knihou, ktorá by sa tak dopodrobna zaoberala každým aspektom premeny človeka na vlkolaka, od jeho “nakazenia” až po zmierenie sa s premenou. A to nehovoríme o svete, ktorý o existencii takýchto bytostí vie. Reuben je spočiatku na všetko sám, nemá mu kto povedať, čo sa s ním deje a ako sa s tým vyrovnať.

“Vždyť jsi to věděl! Nesnaž se předstírat, že jsi v sobě tu bytost necítil! Tu bytost, která se teď dere na povrch... Věděl jsi to!”

A Reuben je veľmi zaujímavá a sympatická postava. Je sexi, mladý, inteligentný, sčítaný a za zmienku stoja i jeho zázračné sexuálne výkony. Pretože ak nie je neobyčajne dobrý v posteli, neviem si vysvetliť, ako inak by po jednej noci strávenej s neznámou ženou prišiel k vlastníctvu domu a celého jeho obsahu (ktorý má možno väčšiu cenu ako samotný dom). Či prečo by sa po dvoch nociach s ďalšou ženou k nemu dotyčná presťahovala.

Napriek tejto chybičke na kráse si autorka dala na charakteroch záležať. Ich vlastnosti vykreslila nevtieravo, pomocou ich dialógov a činov, v náznakoch, nie priamo. Všetky postavy majú dobré i zlé vlastnosti, vlastný vnútorný svet i rôzne pohnútky. Poznáme či spoznávame ich minulosť a zaujíma nás ich budúcnosť. Viac od postáv v knihe nežiadam.

“ Neuplyne den,” pronesl včera u večeře, “kdy bych se neptal na to, jestli má život smysl, nebo jestli je to jen prach a stín. Jestli jsme všichni zatraceni.”

A podľa zásady najprv chváliť, potom haniť, prejdem teraz k niekoľkým negatívam.

Hoci dej je dostatočne zaujímavý, zápletka zložitá a mnohovrstvová (môj obľúbený oslík by povedal, že je ako cibuľa), kniha sa niekedy vliekla slimačím tempom. Hlavne čitatelia zvyknutí na hutnejšie a menej rozvláčne knihy sa môžu začať nudiť. Alebo ešte horšie - síce nevedomky, no i tak na vlastnú škodu, sa neprehryzú ani cez začiatok.
Pri zdĺhavejšom deji však veľmi ochotne prižmúrim jedno oko, pretože i keď toho miestami bolo veľa, opisy, monológy či filozofovanie autorke idú a jej rozprávačský štýl mám veľmi rada. Ale naozaj neviem, ktorý 23-ročný chalan sa vyjadruje tak kvetnato, ako Reuben. Navyše ma neustále sprevádzal pocit, že sa kniha odohráva v ďalekej minulosti, aj napriek iPodom, wifi či DNA testom, a to predovšetkým kvôli správaniu a vyjadrovaniu sa postáv, ktorým by som to všetko zhltla aj s navijakom, ak by sa dej odohrával o niekoľko desiatok rokov dozadu. Takto som mala pocit, že autorka chce z Daru vlka nasilu spraviť moderný román odohrávajúci sa v súčasnom svete, no nedokáže sa vcítiť do súčasných mladých ľudí.

Napriek týmto drobným nedostatkom, je vďaka svojmu jedinečnému poňatiu Dar vlka knihou, ktorú by si nemal žiaden fanúšik týchto chlpatých tvorov nechať ujsť. Anne Rice v nej ponúka mikro- pohľad na premenu jedného človeka na vlkolaka, a aj napriek poetike a hĺbke, s ktorou týchto tvorov opisuje, nezabúda na ich podstatu. Spája román, horor, akciu a trochu detektívky do jedného celku, ktorý síce sem tam vypadne z rytmu, no zakaždým do neho so zvláštnou ľahkosťou znovu vkĺzne. A hoci som už Anne Rice zažila v lepšej forme, Dar vlka je knihou, ku ktorej sa raz určite vrátim.

      
Recenzia od Shaola (14. 04. 2013 18:51:00)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)