Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac august zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 526 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Strašidelné príbehy
Autor: Henry James
Vydal: nakladateľstvo Plus v Prahe v spolupráci s Albatros Media
Hodnotenie: 100%
Obsah:
Zbierka siedmich poviedok: 1. Nájemné od ducha, str. 7 2. Sir Edmund Orme, str. 43 3. Soukromý život, str. 75 4. Přátelé přátel, str. 113 5. To opravdu správné, str. 142 6. Třetí osoba, str. 157 7. Veselé nároží , str. 192 Alena Dvořáková „O čem vypovídají duchové“, str. 266 Komentáre a vysvetlivky, str. 279 Kto z vás by odmietal uveriť v existenciu strašidiel, ak by sa s jedným z nich nestretol priamo tvárou v tvár? Tak, ako mladý, ambiciózny a zdravo uštipačný rozprávač – pátrač (možno sám detektív – amatér?) v príbehu o Nájomnom od ducha, ktorý je od samého začiatku konfrontovaný nielen záhadným a roky chátrajúcim domom, ale aj trpkým príbehom o sebeckom zavrhnutí vlastného potomka, mátajúceho myseľ dobrácky vyzerajúceho kapitána Diamonda? A aké to len ponaučenie plynie z (ne)plánovaného stretnutia s dámami z Brightonu, ktorých krása roztápa všetky mužské srdcia v blízkom i o čosi vzdialenejšom okolí, v emóciami prekypujúcom príbehu o Sirovi Edmundovi Ormovi? V tej zvláštnej, čitateľsky príťažlivej krátkej próze o zatrpknutom duchovi, ktorý sa vracia zo záhrobia, aby za pomoci potlesku prislúchajúceho Shakespearovmu Hamletovi pripomínal a trestal krivdu páchanú na jeho osobe? Kam asi tak len smeruje sám sujet vo zvyšných piatich rozvláčne vláčnych poviedkach (Soukromý život, Přátelé přátel, To opravdu správné, Třetí osoba, Veselé nároží), zdravo sa smejúcich na čitateľovej naivite, pretože uveril v neexistujúci prelud vlastnej hravej mysle? Čo je teda skutočné a čo iba nami vymyslené?
Knižná recenziaAk sa chcete báť, báť príjemne podmanivo až mrazivo, vysoko esteticky alebo kvetnato prozaicky, prípadne iba tak okato decentne a možno sem-tam živočíšne, pokúste sa aspoň na pár krátkych chvíľ zabudnúť na krvou presiaknuté strany. Na písmená rozštvrtené alebo rozsekané, slová potrhané i porezané, vety bez hláv, rúk či nôh, ako aj na príbehy o strachu bez strachu.

Ak sa chcete báť, báť ľudsky a intímne, priamo vo vašej hlave, nalaďte sa spolu s Henrym Jamesom na vidiny, preludy aj sny miestami bizarné, inokedy hravé, zakaždým však akési dôverné a úzkostlivé. Na veci skutočné, aj ťažko uveriteľné, stojace tam niekde za hranicou ľudského chápania, pretože Henry James, syn zámožného intelektuála Henryho Jamesa staršieho, veľmi nerád čokoľvek prenecháva náhode a svojím excelentným rozprávačským umením vás nielen máta, ale aj baví. A to rovnako famózne ako majstri toho istého remesla, ktorí neodškriepiteľne začínajú práve pri Edgarovi Allanovi Poovi.

Strašidelné příběhy od Henryho Jamesa predstavujú ten pravý (takmer orechový) výber siedmich kratších, krátkych a snáď aj primerane dlhých poviedok, ktoré, podľa slov zostavovateľov tejto knižnej zbierky, ponúkajú různé autorovy přístupy k nelehkému žánru duchařské historky, anglické ghost story. Niet divu, že na ploche ani nie veľkej a ani nie malej dokážu témou úplne jednoduchou, obyčajne dôverne známou, stojacou niekde medzi strašidelnými domami a dvojníkmi, čitateľa pohltiť, rozžuť a vypľuť tak, aby začal pochybovať o tom, či aj on sám nie je náhodou výplodom bujnej fantázie niekoho iného.

Bez ohľadu na to, aká intenzívna je vaša záľuba v „drobných“ skvostoch modernej anglosaskej poviedkovej tvorby, alebo koľko času ste schopní investovať do prenikavého i hĺbavého pohľadu do vnútra ľudskej duše, ktorej přízraky se promítají navenek a zasahují do vnímaní okolního prostoru. Ako aj bez ohľadu na to, či patríte k čitateľom náročným, alebo do pohody, ktorí nepohrdnú víziou na prvý pohľad temnou, čiernou i okázalo hororovou. Víziou bez šarmantného sociopata so záľubou rezať a štvrtiť všetko živé a zmyselné, či s kvapôčkou krvi a tonami živočíšneho strachu, budete schopní nájsť si v tvorbe Henryho Jamesa tú svoju šálku lá(s)kavého napätia, z ktorého vám, úplne prirodzene a pochopiteľne, stoja i tie vlasy dupkom.

Veď kto z vás by odmietal uveriť v existenciu strašidiel, ak by sa s jedným z nich nestretol priamo tvárou v tvár? Tak, ako mladý, ambiciózny a zdravo uštipačný rozprávač – pátrač (možno sám detektív – amatér?) v príbehu o Nájomnom od ducha, ktorý je od samého začiatku konfrontovaný nielen záhadným a roky chátrajúcim domom, ale aj trpkým príbehom o sebeckom (?) zavrhnutí vlastného potomka, mátajúceho myseľ dobrácky vyzerajúceho kapitána Diamonda?

A aké to len ponaučenie plynie z (ne)plánovaného stretnutia s dámami z Brightonu, ktorých krása roztápa všetky mužské srdcia v blízkom i o čosi vzdialenejšom okolí, v emóciami prekypujúcom príbehu o Sirovi Edmundovi Ormovi? V tej zvláštnej, čitateľsky príťažlivej krátkej próze o zatrpknutom duchovi, ktorý sa vracia zo záhrobia, aby za pomoci potlesku prislúchajúceho Shakespearovmu Hamletovi pripomínal a trestal krivdu páchanú na jeho osobe?

Kam asi tak len smeruje sám sujet vo zvyšných piatich rozvláčne vláčnych poviedkach (Soukromý život, Přátelé přátel, To opravdu správné, Třetí osoba, Veselé nároží), zdravo sa smejúcich na čitateľovej naivite, pretože uveril v neexistujúci prelud vlastnej hravej mysle? Čo je teda skutočné a čo iba nami vymyslené?

„Čteme-li Jamesovy povídky, vidíme v nich postupně historika mravů, psychologa, vysoce civilizovaného ducha a nakonec důsledného moralistu, jenž tou svou zaoblenou maličkostí míří na skutečnost a činí tak stylem, jenž se neustále vyvíjí“ (Edel, 1963, „The Tales“, Henry James).

A „čteme-li“ Jamesove poviedky s rozprávačom buď od prvého momentu dôverne známym, alebo až do posledného jeho vydýchnutia zručne utajovaným, avšak s rozprávačom galantne pánskym a s neodolateľne oidipovským komplexom, objavíme v nich anglického dobového mizantropa so „strašidelne“ príťažlivým potenciálom aj pre 21. storočie. Mizantropa so záľubou v preludoch na dotyk nielen pulzujúcich, ale aj mrazivých ako smrť sama.

Henry James, spisovateľ amerického pôvodu s britským občianstvom, sa síce narodil v roku 1843 a vo svetovej literatúre s prívlastkom „tá klasická klasika“ je taký známy ako sám Howard Phillips Lovecraft a, paradoxne, aj taký neznámy ako Joseph Conrad, ak sa teda rozhodneme pobudnúť v končinách domácich. Avšak ani táto skutočnosť nevplýva, v negatívnom slova zmysle, na kvalitu tejto (kvantitatívne úspornejšej) poviedkovej zbierky, napísanej na vysokej, ak nie závratne vysokej umeleckej úrovni.

Nakoniec, výber siedmich kratších, krátkych a snáď aj primerane dlhých poviedok splnil svoj účel, a hoc v nich duchovia onemeli, báť sa ich nikdy neprestanete! Henry James vám to jednoducho nedovolí.

Henry James je mistrem psychologické strašidelné či duchařské povídky a ve svých příbězích líčí strašidla mnohem děsivěji, než jsou přízraky, jež se zjevují na podestách zašlých schodišť či v temných zákoutí neobydlených domů.

Henry James líčí strašidla zrozená z naší mysli trýzněné touhou, nenaplněnou láskou, ale i záští a nenávistí; tato „strašidla nejstrašnější“ díky Jamesovu mistrnému vyprávění vyvstávají čtenáři s nedobytnou naléhavostí. A čtenáři se k jeho povídkám vracejí znovu a znovu, neboť jsou ve své nejednoznačnosti stejně znepokojivé jako život sám.Autor/ka: Henry James
Názov diela: Strašidelné příběhy
Názvy poviedok: Nájemné od ducha, Sir Edmund Orme, Soukromý život, Přátelé přátel, To opravdu správné, Třetí osoba, Veselé nároží
Rok vydania: 2012
Vydavateľstvo: Plus v spolupráci s Albatros Media
Počet strán: 281
Jazyk: český
Vydanie: prvé s doslovom od Aleny Dvořákovej „O čem vypovídají duchové“

Hodnotenie autorom recenzie: 100%
Recenzia od Yaonee (23. 11. 2012 19:38:50)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)