Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac júl zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 523 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Tisíc toliarov za Olgu Stadnicku
Autor: Miloš Ferko
Vydal: Artis Omnis
Hodnotenie: 75%
Obsah:
Cyklus poviedok ponúka príbehy na pozadí kulís alternatívnej Sibíri osídlenej osadníkmi nemeckej Hanzy. Reálie sú však len pozadím pre subjektívne ladené pohľady na bohatý a vzrušujúci život Olgy Stadnickej, prvej vôbec známej melancholickej akčnej hrdinky. 190 cm vysoká dievčina s vlasmi farby mamutej srsti putuje tajgou, púšťou i tundrami, prepadáva banky i vlaky, bojuje a miluje zničujúco, vášnivo a na akčnú hrdinku nepatrične zložito... Knižka prináša bezpochyby doposiaľ nie príliš rozšírený žáner osternu, krížený s dekadentnou fantasy – v podobe, akú by príbehom v prípade existencie alternatívnej Sibíre dal napríklad Alexander Grin.
Knižná recenziaSnový výlet do alternatívneho sveta

Predstavte si Sibír. Rok bližšie nešpecifikovaný, no nie je to taká dávna minulosť. Používajú sa strelné zbrane, ženy sa v opaľujú na pláži lížuc zmrzlinu a najužitočnejším zvieraťom je mamut. V takomto svete vyrastá aj hlavná hrdinka Olga Stadnicka, ktorej poznávacím znamením sú vlasy farby mamutej srsti a obľúbené schmiedty. Po starej mame šamanke zdedila magickú moc, ale nerada ju využíva. Radšej píše napínavé fantastické príbehy, cestuje hore-dolu po Sibíri a problémy rieši čisto chlapským spôsobom – nekompromisnou streľbou.

Tisíc toliarov za Olgu Stadnicku nie je román. Ide o zbierku dvadsiatich siedmich poviedok, ktoré spája jediná centrálna postava - Olga Stadnicka. Miloš Ferko v nich rozpráva jej dobrodružstvá a zážitky z detstva. Netrápi čitateľa vyčerpávajúcimi opismi; radšej necháva postavy, aby sa charakterizovali prostredníctvom dialógov a v prípade Olgy aj myšlienkových pochodov. Jednotlivé poviedky na seba nenadväzujú. Nie sú vôbec zoradené chronologicky. Olgine zážitky z detstva sa striedajú s jej dobrodružnými cestami po Sibíri. Spočiatku som bola zmätená; očakávala som jasnú dejovú líniu, sledujúcu určitý cieľ. Postupne som si však na Ferkov štýl zvykla a prestala som medzi jednotlivými poviedkami hľadať súvislosti či spájajúce prvky. Nechala som sa unášať lyrickým štýlom a objavovala som snové čaro jeho sveta.

Ferkov štýl je veľmi špecifický. Nepamätám sa, či som niekedy čítala knihu aspoň vzdialene podobnú tej jeho. Predtým, ako som sa pustila do prvej poviedky, som si myslela, že pôjde o nejaký druh westernu (v tomto prípade osternu) – hlavná hrdinka si vychutnáva nezávislý život, pomáha spravodlivosti svojou presnou muškou a popritom strieda romániky. Vážne, čo by vám napadlo pri takejto anotácii? „ ... 190 cm vysoká dievčina s vlasmi farby mamutej srsti putuje tajgou, púšťou i tundrami, prepadáva banky i vlaky, bojuje a miluje zničujúco, vášnivo a na akčnú hrdinku nepatrične zložito...“ Po prvých troch poviedkach som preto bola veľmi zmätená a začal sa mi v hlave tvoriť mierny chaos. Nielen kvôli už vyššie spomínanej nenadväznosti poviedok, ale hlavne kvôli štýlu samotnému. Miloš Ferko napísal dlhočiznú báseň – a napísal ju vo forme prózy. V celej knihe nejde o akciu či Olgine zážitky. Dôležité sú opisy prírody a pocitov, pri ktorých sa Ferkovi podarilo zopár naozaj skvostných metafor. Tie sa striedajú s krátkymi dialógmi, pohybujúcimi sa na hrane absurdity. Celé to pripomína jeden dlhý rozkúskovaný farebný a voňavý sen.

Najviac mi na knihe prekážali dve veci: prvou sú chyby a preklepy, ktorých je požehnane, napríklad písmenká navyše, zlé koncovky, zlé rody. Pri niektorých mi bolo jasné, že ide o preklepy, no v istých prípadoch som si nebola istá, či to autor nespravil naschvál – vznikli by celkom zaujímavé slovné hry. Aby však vynikli, text musí byť bezchybný. Rozhodne to chce ešte jednu poriadnu korektúru. Druhým negatívom bola organizácia dialógov. Častokrát som mala problém rozoznávať, kto vlastne hovorí, pretože sa inštinktívne domnievam, že nový odsek, pokiaľ ten predchádzajúci končil úvodzovkami, znamená zmenu postavy – čiže rozpráva niekto iný. V knihe to neplatilo, na mnohých miestach som mala problém rozoznať, komu slová patria. Dialógy totiž nie sú vecné a úplne logické. Autor akoby nijako nekontroloval tok svojich myšlienok, len nechal prsty skákať po klávesnici.

Ak sa rozhodnete knihu prečítať, nečakajte, že to bude oddychovka. Text si vyžaduje stopercentnú pozornosť od prvej po poslednej stránky. Istým spôsobom ma čítanie vyčerpalo – neustále som musela analyzovať vety, uvažovať nad tým, aký význam má tá ktorá epizóda v Olginom živote a čo tým všetkým vlastne autor chce povedať. Mňa osobne to bavilo a nemala som veľký problém pokračovať v čítaní. Bolo to pre mňa nové a originálne. Obávam sa však, že väčšina ľudí nebude mať takú trpezlivosť pre Ferkove hry so slovami. Myslím, že mnohí knihu po niekoľkých stranách odložia a už sa k nej nevrátia, pretože nedostanú to, čo je teraz v móde – jednoduchosť, dynamiku a prvoplánovosť. Ak máte radi experimenty a hrabanie sa v texte, smelo do toho. Tisíc toliarov za Olgu Stadnicku rozhodne má čo ponúknuť.

Moje hodnotenie: vzhľadom na to, že to bolo pre mňa originálne a nové, hodnotím relatívne vysoko – 73%. Zaslúši si opätovné prečítanie.
Recenzia od Bruja (29. 09. 2012 15:27:42)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)