Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac august zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 525 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Hra osudu (3. kniha Einarinn)
Autor: Juliet E. McKennová
Vydal: Triton
Hodnotenie: 75%
Obsah:
Z obálky knihy: Lupičce Livak i Ryšadovi, statečnému bojovníkovi a muži, který krásné zlodějce ukradl srdce, se podařilo uprchnout před pokřivenou magií nebezpečných Elietimm. Čeká je sláva a bohatství, pokud ovšem splní další úkol – vypátrají mocnou, prastarou a dávno zapomenutou magii původních obyvatel Tormalinské říše, která jako jediná může Elietimm porazit. Na cestě do hlubokých lesů a nepřístupných hor však čeká Livak nejedno překvapení...
Knižná recenziaHra osudu ako najslabší článok

V ďalšom pokračovaní príbehov Einarinn sa príbeh znova vracia k Livak, ktorá dostala prácu od arcimága Planira Čierneho a Urodzeného d´Olbriota. Spolu s čarodejníkom Usárom a bratmi Sorgrenom a Sorgradom sa vydáva na cesty po Veľkom lese, aby vypátrala svojich príbuzných – lesných ľudí - a pátrala po náznakoch starobylej éterickej mágie. Samotné pátranie ju dovedie aj k horalom, ktorí sa práve chystajú vziať si pôdu, na ktorú si robia nárok. Livak a jej skupinka priateľov, ktorú uzatvára soluranský čarodejník Gilmarten, sa dostávajú do víru bojov medzi horalmi a nížinármi. Najväčšou hrozbou pre hlavných hrdinov je však záhadný plavovlasý cudzinec z rasy Elietimm, ktorý ťahá v úzadí za všetky nitky.

Autorka sa znova vracia k Livak a prostredníctvom nej rozpráva príbeh a opisuje pátranie po záhadnom Umení. Treba však pri tomto bode poznamenať, že na rozdiel od prvej knihy písanej tiež z pohľadu Livak, je Hra osudu o niečo slabšia. Možno je to tým, že hlavná hrdinka až pričasto zvýrazňuje svoju snahu vytrieskať úžitok zo všetkého, nech sa deje čokoľvek – od polovice knihy sú jej myšlienkové pochody už naozaj únavné. Navyše sa z nej autorka snaží za každú cenu spraviť drsnú postavu a jej charakteristika je niekedy nevýrazná a akoby len dvojdimenzionálna.

Rozprávačovi v prvej osobe sa dá vytknúť aj prílišná zaujatosť detailmi, čo však nie je problémom len tejto knihy. McKennovej hrdinovia, nech už je to Livak alebo Ryšad, sa až pričasto venujú vzorkám na koberci a priečeliam budov, takže dlhé opisy prostredia niekedy otravujú, pretože spomaľujú dej. Naopak, pasáže písané z neosobného rozprávača v tretej osobe – sú to pasáže týkajúce sa horalov – sú oveľa zaujímavejšie a dynamickejšie a v podstate ťahajú celú knihu.

Čo sa týka deja, spočiatku je trochu zbytočne rozťahaný, zatiaľ čo na konci sa veľmi rýchlo všetko vyrieši a ukončí, až má čitateľ pocit, že v skutočnosti by to nebolo také jednoduché ani za veľkej pomoci šťastia a náhody. Práve posledným kapitolám mohla autorka venovať trochu viac pozornosti, miestami to vyznie priam odfláknuto.

Typické „kultúrne“ vsuvky opäť nechýbajú na začiatku kapitol. Ide o prepisy starodávnych básní a piesní, ktoré však miestami pôsobia trochu rušivo, navyše nemajú očividnú spojitosť s dejom. Čitateľ to berie buď ako nutné zlo, alebo tieto začiatočné pasáže jednoducho preskočí. Našťastie sú kapitoly relatívne dlhé, takže piesní je naozaj málo a celkovo sú stráviteľným sústom.

Čo dodať? Príbeh by mohol byť od začiatku trochu dynamickejší, aby udržal čitateľovu pozornosť. Prerušila som čítanie na dlhú dobu a hodnú chvíľu som sa odhodlávala k dočítaniu knihy, pretože nejde o dielo, ktoré by držalo čitateľa pripútaného k stránkam, hltajúc vety, aby sa konečne dostal k rozuzleniu. Rozvláčny začiatok môže mnohých odradiť a ani relatívne slušný koniec nezmení pocit z knihy – že ide o oddychovú vec, ktorá nezarezonuje výrazne v pamäti. Niekomu sa môže páčiť viac, inému menej, každopádne ide o lepší priemer, ktorý nemôže súťažiť s velikánmi ako sú Tolkien a jemu podobní. Asi najslabší diel v sérii.

Osobné hodnotenie: 60%.
Recenzia od Bruja (25. 05. 2009 05:37:29)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)