Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac august zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
16%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 530 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Zatmenie
Autor: Stephenie Meyer
Vydal: Tatran
Hodnotenie: 94%
Obsah:
„Bella?“ Spoza môjho chrbta sa ozval Edwardov jemný hlas. Otočila som sa a videla som ho, ako zľahka vybieha po schodoch na verandu a vlasy má od behu rozviate. Ihneď ma strhol k sebe do náručia, presne ako predtým na parkovisku a pobozkal ma. Ten bozk ma vydesil. Bolo v ňom priveľa napätia, príliš intenzívne sa prisával na moje pery – ako keby sa bál, že už nám viac času neostáva. Seattle pustoší séria záhadných vrážd, zákerná upírka pokračuje vo svojej honbe za pomstou a Bella sa znova ocitá obkľúčená nebezpečenstvom. Uprostred týchto udalostí je prinútená vybrať si medzi svojou láskou k Edwardovi a svojím priateľstvom s Jacobom – s vedomím, že pre jej rozhodnutie by mohol opäť vzplanúť odveký boj medzi upírmi a vlkolakmi. A keďže sa veľmi rýchlo blíži aj termín jej maturity, musí sa rozhodnúť ešte v jednej veci: život alebo smrť. Ale čo je vlastne život a čo smrť?
Knižná recenziaMeyerová nesklamala

Po bestselleroch Súmrak a Nov prišiel do našich kníhkupectiev aj preklad tretieho dielu série, Zatmenie. Stephenie Meyerová poriadne zamotáva životy hlavných hrdinov.

Tento raz rodinu Cullenovcov znepokojujú početné vraždy v blízkom Seattli, zatiaľ čo Bellu trápi odveká rivalita medzi Edwardom Cullenom a Jacobom Blackom. A práve jej láska a hlboká oddanosť Edwardovi stojí na inej strane barikády ako pevné priateľstvo s Jakeom. Je odhodlaná zmazať smiešne stereotypy a neznášanlivosť medzi vlkolakmi a upírmi, lenže od začiatku to vyzerá na tuhý boj. No a nebola by to Bella, ak by sa medzitým nedostala do smrteľného nebezpečenstva a nevyvolala kopu komplikácií.

Dej, načrtnutý už v Súmraku, ľahko pokračuje a speje k neodvratnému koncu. Rozhodne treba dať Meyerovej plus za celé spracovanie knihy. Ak sa fanúšikovia série nedokázali odtrhnúť od predchádzajúcich dvoch dielov, pri treťom azda zabudnú aj jesť a plniť podobné životu dôležité úlohy. Akcia, záhady a neustály pocit napätia v pozadí nútia čitateľa hltať stránku za stránkou, kým celý prekvapený otočí poslednú a s vyvalenými očami si povie: „To je všetko? To myslí fakt vážne, že je koniec knihy?“

Predovšetkým v prvej polovici príbehu sa Meyerová nesústredila toľko na podrobné opisovanie Belliných pocitov, takže aj z tohto hľadiska je kniha prudko čitateľná v porovnaní s druhým dielom, kde Bellino sentimentálne a miestami priam extrémne patetické správanie liezlo poriadne na nervy. Bohužiaľ, v poslednej tretine Zatmenia sa znova do popredia dostávajú emócie. Opäť som sa nemohla ubrániť rezignovaným povzdychom a túžbe otrieskať knihu o hlavu priamo Belle za to, ako sa po celý čas správa, keď príde reč na blížiace sa problémy. A tak ako si Meyerová zaslúži plus za napínavý príbeh, tak si zaslúži aj mínus za to, že Belline vlastnosti rozšírila o neustále nutkanie obetovať sa a zvaľovať vinu na seba. V závere knihy to už fakt dosť otravuje.

Nielen Bella má svoje muchy; v Zatmení už začína trochu krívať aj Edwardova dokonalosť, keď niektoré opatrenia privádza do extrémov. No a o Alice a jej zvyku organizovať všetkým naokolo život ani netreba hovoriť. Spolu s Jakeom sú tieto postavy častokrát v situáciách, keď je ich konanie už unavujúco rozčuľujúce, hoci zarytí fanúšikovia na nich ani teraz nedajú dopustiť, o tom niet pochýb.

Príjemným oživením knihy je humor, ktorého je konečne trochu viac v porovnaní s predchádzajúcimi dielmi. Neustále konfrontácie hlavných hrdinov vyvolávajú potrebu odseknúť niečo ironické alebo jedovaté a treba uznať, že dosť veľa hlášok sa Meyerovej vydarilo. Trefné reakcie postáv príjemne oživia celý dej a ešte viac ženú čitateľa k poslednej stránke. Z tohto hľadiska asi najlepšia z trojice kníh.

Významnú úlohu zohráva aj slovenský preklad Lucie Halovej, ktorý musím pochváliť. V porovnaní s českým prekladom aj anglickým originálom je slovenská verzia oveľa dynamickejšia, živšia a predovšetkým rečovo bližšia mladým ľuďom. Slangovejší jazyk predovšetkým v dialógoch a preklad ako taký je veľkým plusom Zatmenia.

Ak všetko zhrniem, s čistým svedomím môžem vyhlásiť, že zatiaľ ide jednoznačne o najlepší diel série. Cieľovú skupinu čitateľov (-násťročné slečny) vo väčšine prípadov Zatmenie doslova nadchne. No a my ostatní si prinajmenšom príjemne oddýchneme pri veľmi slušnej knihe.

Osobné hodnotenie: 85%

Recenzia vznikla pre časopis Fantázia - www.fantazia.sk
Recenzia od Bruja (07. 05. 2009 01:18:27)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)