Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac január zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 548 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Inheritance
Autor: Christopher Paolini
Vydal: Random House (UK), Fragment (SK)+(CZ)
Hodnotenie: 75%
Obsah:
Nie je to tak dávno, keď bol Eragon-Tieňobijca, Dračí jazdec, len chudobným farmárskym chlapcom a jeho drak, Zafira, len modrým kameňom v lese. Teraz však osud celého ľudstva spočíva na ich pleciach. Dlhé mesiace prípravy a boja priniesli víťazstvá a nádej, ale tiež srdcervúcu stratu. A rozhodujúci boj je pred nimi - musia čeliť Galbatorixovi. Keď k tomu dôjde, musia byť obaja dosť silní, aby ho porazili. A ak to nedokážu oni, nedokáže to nikto. Nebude žiadna druhá šanca. Jazdec a jeho drak sa dostali oveľa ďalej, ako sa ktokoľvek odvažoval dúfať. Ale môžu zvrhnúť zlého kráľa a nastoliť v Alagaësii poriadok a spravodlivosť? A ak áno, za akú cenu?
Knižná recenziaNie je to tak dávno, čo bol Dračí jazdec Eragon obyčajným chudobným farmárskym chlapcom a jeho dračica Zafira obyčajným modrým kameňom v lese. Teraz však práve od nich závisí osud celej civilizácie. Jazdec a jeho drak došli ďalej, než sa odvážil ktokoľvek iný. Podarí sa im poraziť samotného kráľa zla a obnoviť v Alagaëzii spravodlivosť? A ak áno, za akú cenu?

Pamätám si, keď som o Odkaze dračích jazdcov počul po prvýkrát. Nebolo to však až tak dávno. Do tejto série som šiel s obavami. Tak veľa strán? Nebude autor sériu zbytočne naťahovať? Nebude to len ďalší zlepenec všetkých iných fantasy sérii? Po prvých stranách Eragona som však naisto vedel, že som sa obával zbytočne. Odkaz dračích jazdcov, ktorý sa končí dlhoočakávaným záverečným dielom Inheritance, patrí medzi série, ktoré vám môžu dať všetko, čo súčasná fantasy literatúra ponúka. A štvrtá časť? Neveril som, že môže byť lepšia než ostatné. Ale bola. V niečom naozaj. Dlhé čakanie na záver teda naozaj nebolo zbytočné.

Paolini dokázal svoj príbeh rozvrhnúť na tisíce strán. Postupne sme si zvykli na starodávny jazyk, na autorove detailné opisy (ktoré v štvrtej časti rozhodne nechýbajú) každej situácie alebo charakteru. Ba prežívali sme príbeh s hlavnými postavami. Dospievanie človeka a draka zároveň. Zamilovali sme si Zafirin nežný humor. Eragonovi držali palce a vžili sa do jeho roly. A zrazu je všetkému koniec. Odkaz dračích jazdcov sa postupne uzatvára. A vážení, máte sa na čo tešiť.

Galbatorixa treba poraziť. No neexistuje ľahká cesta ku hviezdam. Treba veriť. Pretože nádej umiera posledná. Už na začiatku vkĺznete do rozbehnutého deja. Prvá polovica knižky je viazaná skôr na opisy. To môže niektorých čitateľov začať nudiť, no milovníci autorovho štýlu si prídu na svoje. Paolini si dal záležať na každom jednom detaile. Priebeh bitky, krajina, tvár novej postavy alebo čokoľvek iné. No od druhej polovice vám v žilách tuhne krv. Žiadne hluché miesta, ktoré ste mohli nájsť na prvých stranách. Prichádzajú nečakané zvraty, odhalené tajomstvá a odpovede na všetky otázky. Listujete a listujete... a prichádza koniec. Posledná stránka. Koniec.

Knižka je, ako aj predošlé diely, písaná z viacerých pohľadov. Hlavnú, Eragonovu, dejovú líniu geniálne dopĺňa Nasuada či Roran. Čitateľ tak má možnosť spoznať pravú tvár vznešenej Nasuady. Ja som bol teda poriadne prekvapený, pretože moja mienka o jej charaktere bola úplne odlišná. Môj názor na Rorana ale ostáva nezmenený. Ako postava mi občas poriadne liezol na nervy. No chýbala mi Angela. Áno, bylinkárka Angela. V knižke síce vystupuje, ale opäť ostáva neodhalená a podľa môjho názoru málo „popísaná“. Keďže sa séria končí, a pravdepodobne ďalšie pokračovanie nebude, autor jej predsa len mohol venovať viac pozornosti.

Keby sa dávala cena za „seknutie“ deja v tom najlepšom, Paolini by sa určite umiestnil na popredných miestach. Už-už sa máte dozvedieť podstatnú informáciu... a on prehodí pohľad. Niekedy bolo naozaj strašné vydržať a nepozrieť sa na samý koniec. Počas štyroch dielov sme mali možnosť pozorne sledovať autorov vyvíjajúci sa štýl. Zatiaľ čo v prvej časti (ktorú mimochodom začal písať v detstve) pôsobí „neostrieľane“, v tretej či štvrtej používa o mnoho zložitejšie súvetia a slová z okraju slovnej zásoby.

Čo vám ponúkne záver tejto série? Ponúkne vám skrátka všetko. Napätie. Emócie (citlivé povahy, pripravte si balík vreckoviek :D). No i humor. A koniec, ten koniec! Nebudem však prezrádzať. Vydržte do vydania. Už len pár dní. Knižku hodnotím tým najvyšším možným hodnotením. A naozaj zaslúžene.
Recenzia od Domčo (22. 04. 2012 23:31:35)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)