Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac august zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 526 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Stratený svet v Podzemí
Autor: Roderick Gordon a Brian Williams
Vydal: Chicken House - UK/ Fragment – SR, ČR
Hodnotenie: 80%
Obsah:
Štrnásťročný Will Burrows žije so sestrou a s rodičmi v Londýne. Nie je toho veľa, čo by ho s nimi spájalo, až na posadnutosť kopaním, o ktorú sa delí so svojím otcom, zamestnancom miestneho múzea a amatérskym archeológom. Keď Willov otec jedného dňa nečakane bez stopy zmizne, pustí sa Will so svojím kamarátom Chesterom do nebezpečného pátrania. Netrvá dlho a chlapci sa ocitnú hlboko v podzemí, kde odhalia strašné tajomstvo, ktoré ich môže stáť život. (z prebalu knižky)
Knižná recenziaRoderick Gordon a Brian Williams: „Stratený svet v Podzemí“

Oduševnené výroky, hlásajúce príchod nového literárneho hrdinu, ktorý po prvýkrát v histórii uprednostnil pred čarovným prútikom všedný, ničím nezaujímavý, úplne obyčajný rýľ, zaplnili nielen obálky prvej časti „podzemnej“ ságy, ale aj samotný knižný trh, orientujúci sa svojím obsahom na bájny fantastický žáner.

„Stratený svet v podzemí“ vytvorila (údajne) nevšedná manželská dvojica spisovateľov – Roderik Gordon a Brian Williams. Atypický námet, stvoriť bohom i svetom zabudnutú kolóniu zvláštnych ľudských tvorov, rovnako ako zanietenie pre historické prvky elegantne sa prepletajúce dejovou líniou, vznikol, podľa slov jedného z tvorcov, viac-menej netradične – kúpou starého domu zo 16. storočia v Northamptonshire.

Rozprávkový príbeh o štrnásťročnom chlapcovi, ktorý zdedil po svojom otcovi zvláštnu záľubu, nie je na prvý pohľad ničím výnimočný. Keď však nečakane zmizne doktor Burrows a projekt, na ktorom Will zanietene pracuje, a to za pomoci robustného, ale veľmi dobráckeho kamaráta Chestera, zrazu niekto nečakane sabotuje, zaodie sa úplne všedná dejová línia do skutočne netradičného fantastického habitu. Atraktívne dobrodružstvo na seba nenechá dlho čakať, pretože neznámy izolovaný svet ukrytý kdesi hlboko v podzemí, vyznávajúci náboženský dogmatizmus záhadných, hrôzu naháňajúcich Styxov, vtiahne do svojich útrob takmer každého. A v spleti rôznych intríg, miestami až neuveriteľného vykreslenia sociálnych pomerov podzemného obyvateľstva, pripraví vám s radosťou pár krušných chvíľ.

Kontext možno až nápadne pripomína diela rovnako slávnej britskej autorky J.K.Rowlingovej. Hlavní hrdinovia žijúci v rodinách vyzdvihujúcich materiálne potreby pred vzájomnou súdržnosťou a láskou; rovnako verní kamaráti, prítomní na každom kroku, i tragédie čakajúce na úspešné vyriešenie, ktoré sa nezaobídu bez veľkých strát, či netradičné prostredia, tvoria takmer na vlas identické prvky. Jediný badateľný rozdiel sa nesie v duchu absencie všetkého magického, naturalisticky vykresleného života priemernej anglickej rodiny v dnešnej societe (ide o jedno z tých najemotívnejšej miest v celej knihe), odbornej terminológie a fantastickej lokality. Dokonca, ani rôznorodá škála postáv nenechá čitateľa na pochybách, že drží v rukách niečo, čo sa možno raz zapíše do dejín literatúry pre deti a mládež. Teda, za predpokladu, že dokáže pretrpieť miestami menej záživný a na začiatku celej „Podzemnej“ ságy aj zdĺhavý opis toho, čo bolo, je a aj bude.

Siahodlhé odbočenia od deja, opakovane vysvetľujúce fungovanie oboch prítomných svetov, i okrasné pasáže dávno známych scenérií (či príbytkov), vo vysokej koncentrácii niekedy skôr demotivujú, než nadchnú. Zdĺhavé mučenie (hlavných hrdinov, samozrejme!), ako aj prítomnosť staršieho obyvateľstva, sem-tam strpčuje pátranie po odpovediach, iba tam a sem, niekde medzi bezhlavým útekom do sveta živých a láskyplnou povahou Willovej tety, strácajú o čosi menej dynamické pasáže na svojom rušivom elemente. Nechávajú čitateľa pokojne si vychutnať pár minút dobre plynúceho rozprávania o tom, čo zmôžu dve osamelé ľudské bytosti proti mytologickým zákonom strateného sveta, ktorý sa odmieta vzdať svojej koristi.

Will Burrows, napriek svojím nedostatkom, ktoré sa od knihy ku knihe výrazne zlepšujú, nakoniec, Podzemná sága má už pár ďalších rovnako pútavých častí, žne (aj zo strany nefanúšikov fantastických vecí) uznanie za uznaním. Veď, nároční sú iba tí, ktorí dávno dospeli a neveria, že v úplne obyčajnom klobúku sa môže skrývať i taký veľhad americký. Tak, prečo by sa práve pod tým vaším panelákom nemohol ukryť svet, ktorý by vám závidel i sám profesor Challenger?
Názov: Stratený svet v Podzemí (Tunnels)

Rok vydania (u nás): 2008

Autori: Roderick Gordon a Brian Williams

Žáner: fantasy/science fiction/lost world

Počet strán: 344

Vydavateľstvo: Fragment

Hodnotenie užívateľom recenzie: 85%
Recenzia od Yaonee (16. 04. 2013 07:40:13)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)