Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac august zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
41%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
16%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 530 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Strážcovia Varadína
Autor: Juraj Červenák
Vydal: Slovart
Hodnotenie: 95%
Obsah:
Epos o protitureckých vojnách v Uhorsku, Sedmohradsku, Chorvátsku a Stredomorí v druhej polovici 17. storočia. Kapitán Kornélius Báthory, šermiar, rytier a básnik, už mnohokrát preukázal svoje vojenské kvality. Ako človek však zlyhal, keď po smrti manželky zanevrel na svojho syna a radšej dal prednosť vojenskej kariére. Dnes, keď má Michal Báthory 12 rokov, Kornel chce všetko napraviť a opäť mu byť otcom. Osud však chce, aby úprimnosť svojho pokánia dokázal veľkými obeťami a podstúpil neslýchané útrapy. Michal je totiž zajatý lúpežnými martalovcami a kým sa jeho otec vystrábi z ťažkých zranení, stopy po chlapcovi pohltí Osmanská ríša. Skončil v otroctve alebo v niektorom z janičiarskych výcvikových táborov? Je len jediný človek, ktorý vie, kam presne Michala odvliekli. A ten sa práve pripojil k tureckej invázii do Sedmohradska. Kornel sa vydáva na cestu k transylvánskej pevnosti Varadín, proti ktorej už tiahne obrovská presila Turkov...
Knižná recenziaFamózny výlet do slovenskej histórie

Fantasy a sci-fi čítam od malička, slovenských autorov však nepoznám. Hanba mi, tak veru. Popri záplave zahraničných kníh človek ľahko prehliadne domácu kvalitu. Našťastie som si jedného dňa povedala, že je načase prečítať si niečo od „toho Červenáka.“ Zohnala som si Strážcov Varadína a so skepsou mne vlastnou som sa pustila do čítania.

Z toľkých strán človek počúva, že slovenská tvorba nie je nič moc, až tomu napokon uverí a podvedome sa začne slovenským knihám vyhýbať. Poznám ľudí, ktorí to robia. A takmer som skončila v rovnakej skupine. Strážcovia Varadína mi však doslova vyrazili dych a dokázali, že Červenák patrí do svetovej triedy. Minimálne v mojom osobnom vesmíre.

Históriu milujem, mojím obľúbeným obdobím v slovenských dejinách sú práve protiturecké vojny. Od začiatku do konca som žasla nad detailami, ktoré Juraj Červenák do knihy vložil. V jeho podaní ožíva Uhorsko 17. storočia, zo strán vystupujú reálne postavy a imaginárne iba zvýrazňujú celkový dojem, že kniha je dokonalým denníkom protitureckých bojov. Pri čítaní som pravidelne zažívala pocit, že sledujem životné osudy skutočných postáv, ktoré sú aj dnes živé. S mnohými z nich som sa v mysli skamarátila a až ma niekedy mrzelo, že s nimi nemôžem aj v skutočnom živote podniknúť nejakú výpravu. To tiež svedčí o tom, aké dôveryhodné postavy dokáže Červenák vytvoriť. Všetka česť.

Červenák píše famózne. Neuveriteľne pútavým spôsobom posúva dej vpred, vťahuje doň čitateľa a nedovolí mu vydýchnuť, kým sa nedostane na poslednú stranu. Knihu som prečítala za niekoľko hodín a jej záver mi pripomenul staré dobré časy, keď som neskutočne trpela pri čakaní na ďalší diel Harryho Pottera. Takmer ma porazilo pri predstave, že budem musieť čakať celé mesiace na pokračovanie Kornelových dobrodružstiev a tešila som sa na akúkoľvek správu o pokračovaní ako somálsky pes na rezeň (to bolo v čase, keď Strážcovia iba vyšli a čítala som ich prvýkrát).

Tým, že Juraj Červenák zasadil príbeh do 17. storočia, si uplietol na seba poriadny bič. Nejde len o historické detaily spomenuté vyššie, ktoré si musel naštudovať, ale aj o dialógy. Kornel a jeho družina nemôžu hovoriť slovenčinou, akú používame dnes, zároveň nemôže úplne odrážať dobovú reč, lebo by jej nikto nerozumel. Červenák našiel ideálnu rovnováhu. Postavy hovoria dokonale zrozumiteľným štýlom a zároveň zanechávajú dojem, že naozaj pochádzajú zo 17. storočia. Dialógy plynú ľahko a prirodzene. Hoci sa kde-tu vyskytnú tvrdšie vulgarizmy, vôbec mi neprekážali; naopak, perfektne mi do deja a danej situácie zapadali. Kto ohŕňa nad slovníkom postáv nos, mal by si uvedomiť, že v maximálne vypätej chvíli, keď človeku alebo jeho blízkemu hrozí smrť, nebude na nepriateľa hádzať zdrobneninky. „Zomri, ty chudák“ by v takej situácii vyznelo asi dosť smiešne. V tomto som na Červenákovej strane.

Fantasy prvky sa neobjavia v knihe hneď; chvíľu to trvalo, kým som sa k nim dostala. Celkovo ich je v knihe pomenej. Nehemží sa to tam čarodejníkmi, vílami ani čarovnými zvermi, nestretneme elfov ani trpaslíkov, no znova autor ideálne prepojil nadprirodzené so skutočným. Tým, že to nepreháňal, vzbudil vo mne dojem, že je všetko skutočné, že tajomný šém skutočne lieči a mlyny sú strašidelné miesta. Aj tu som si prišla na svoje.

Celej knihe nemám čo vytknúť. Dej, atmosféra, postavy – jednoducho čitateľská lahôdka. Červenák sa do môjho štýlu trafil priam dokonale a Strážcovia sú jednou z najlepších kníh, ktoré som kedy čítala. Navyše mi to veľmi dobre padlo po všetkých tých tínedžerských romancách, ktoré zaplavujú náš trh. Kvalita od prvej po poslednú vetu. Dávam stovečku a idem sa čitateľsky vytešovať!

Osobné hodnotenie: 100%
Recenzia od Bruja (12. 02. 2012 01:07:31)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)