NOVINKA
| 26.10.2016 18:54 | KOMENTÁRE [0]
PODUJATIE: Nemám páru 2 2. ročník steampunkového festivalu
Jaký byl druhý ročník jediného zcela steampunkového festivalu Nemám páru?
Shrnuto jedním slovem: Vynikající! Ne, tohle rozhodně nebyla jen další víkendová párty, mající nějaký program jen tak mimochodem, ani tady nikdo neocenil plastové kabelky s provazem a rovné, zlaté kšilty usazené na bok s velkými písmeny na čele – steampunkový festival Nemám páru měl styl a úroveň.
To ostatně bylo cítit už ze samotného místa konání. Brněnský klub Slowone se pro steampunkovou akci perfektně hodil. Klub leží v suterénu hotelu Slovan, jeho atmosféru i originální tvar mu v roce 1928 dal slavný architekt Bohuslav Fuchs. Prvorepubliková majestátnost a úroveň je znát už při prvním kroku na schodiště vedoucí do klubu a neopouští návštěvníka až do jeho odchodu. Aktuální úroveň klubu byla také patrná hned na první pohled – WC byla krásně čistá a na dámách nebyly fronty – což se, uznáte sami, dnes jen tak nevidí!
Samotný program festivalu byl výborný a zval na jednu skvělou věc vedle druhé. Večer otevřela přednáška o Době jedové, kde Jana Hlavinková seznámila diváky s tím, jak se vesele trávili ve viktoriánské éře. Mě osobně pak nejvíc zaujala přednáška o okultismu ve viktoriánské době, kterou přednášela Petra Slováková s Martinou Bellovičovou. Teď už vím, že ta paní v oblečení z předminulého století s rezavými nůžkami na živý plot v ruce, která občas stojí v mém pokoji, není moje zahradnice a neusmívá se proto, že by mě měla ráda…
Kromě zajímavých přednášek se každý mohl odreagovat a zatančit si u živé hudby steampunkových kapel z Maďarska a Rakouska, které v ČR vystupovaly vůbec poprvé, a jejichž hudba bylo něco zcela jiného, než u nás můžete běžně slyšet. Kdo poslouchal a tančil, určitě nelitoval. Obě skupiny měly také vyšperkované rekvizity pro své vystoupení mnoha steampunkovými a efektně vypadajícími doplňky. Maďaři Lies of the Machine předvedli strhující „Psychocircus“ show, jejich frontman nejen skvěle zpíval, ale i bavil publikum a tančil. Rakouští Turm und Strang, zpívající německy, hráli příjemně k poslechu skladby ze svého posledního alba Laudanum ins Ohr. Osobně se mi více líbila skupina Lies of the Machine, která mě oslnila svou vibrací na strunách a krásným zpěvákovým hlasem a na které jsem si ráda zatančila a rovnou i zapařila s cizími a zároveň příjemnými lidmi dokud mi nohy málem samovolně nevzplanuly. Též musím pochválit obecenstvo k hromadnému pomalému „tanci“, jen chyběl v ruce ten epický oheň.


U stánků prodejců si mohli všichni koupit zajímavé věci, pokud by jim snad nestačily ty, které vyhráli v tombole nebo by se na ně zrovna steampunkové štěstí neusmálo. V mojí tašce nakonec skončilo ručně vyráběné černé mýdlo, ale koupit šlo spoustu krásných dalších věcí jako náušnice, náhrdelníky, brože, náramky, čelenky, kloboučky, sukně, trička… od značek jako Classy lady, Sleeping beauty a dalších. Tržiště doplňoval workshop vedený značkou Reny fashion, kde si zájemci mohli vytvořit pod vedením lektorky vlastní šperk a nemálo jich nabídku využilo. Na akci samozřejmě nechyběla ani steampunková literatura. Spisovatelka a jedna z pořadatelek akce, Petra Slováková, zde měla k prodeji své knihy a v tombole jste si mohli zasoutěžit i o Démona z East Endu, kterého si každý fanoušek mohl nechat podepsat. Mezi dalšími knihami od nakladatelství Fantom Print či Host se daly vyhrát i krásné šperky, doplňky či cd hostujících skupin. Nechyběla ani soutěž kostýmů, kde mi přišel opravdu stylový drátěný klobouk Tomáše Volného. Krásné a originální byly i další kostýmy, nouze nebyla ani o steampunkové zbraně nebo mechanické ruce, které byly skutečně velice pěkně zpracované. Ovšem i ti, kdo přišli na akci v civilu, se tu mohli poohlédnout po něčem stylovém do šatníku a oslovit například módní salón Victorian Catherine či Petru Vyoralovou a její značku Porcelain Doll, které dokáží navrhnout i vyrobit krásné šaty, doplňky i oblečení na míru. Když už je řeč o kostýmech, pak nesmím zapomenout ani na barmanku klubu Slowone, která byla také laděna do steampunku!
Čeho všeho je schopné lidské tělo pak bylo vidět při vystoupení skvělé tanečnice Mayi Full Power, která si postupně sundávala části kostýmu a s každou další bylo vidět, zvlášť na pánské části publika, že hlemýžď není jediný tvor, který dokáže vysunout oči do úctyhodné vzdálenosti. Obě taneční vystoupení, přičemž první bylo laděno do stylu tribal fushion a druhé více do burlesky, byly skvělým doplněním večera. Dále v programu bylo Bartitsu, reálná pouliční sebeobrana při které se neschvátíte a kterou předváděl Dům rytířských ctností. Ze začátku byla přednáška o teorii a ke konci se to rozproudilo do neočekávané krásné kreace při šermu vycházkovými holemi až k nedobrovolnému “ znásilňování “ nevinné slečny, ale nemusíte se bát, vše dobře dopadlo…
Dalším programem byla divadelní hra Čaj o páté s názvem Budoárové nesváry, kde si zahráli Diuk, Margueritte a Clarissa. Celá hra se skládala, ze tří postav – hrabě, lady a svůdná služebná alias holka pro všechno. Líbily se mi připravené kulisy, osvětlení, kostýmy, zpracovaný scénář a dobře padnoucí charakteristiky jednotlivých postav. Celý děj obsahoval skoro všechny žánry – romantiku, drama, trochu sci-fi, akci, reakci…během vystoupení jsme se mohli též mile zasmát jednotlivým scénkám a nečekanému zvratu, u kterého se zatajil dech. Hodnocení výkonu 11/10.
Celou akci zkušeně moderoval Tomáš Dostál, který byl ve fešném obleku připomínajícím Zora. Celkově se akce zúčastnilo téměř dvě stě lidí, což bylo mnohem víc, než bylo očekáváno. Avšak ani přesto klub nepůsobil stísněně, ačkoliv prostorů kolem stánků mohlo být o něco víc.


Akce to byla velmi vydařená. Kdo na ní nebyl, o hodně přišel. Ale nemusíte plakat do ozubených koleček, zrezly by. Raději si je namažte strojním olejem a vraťte je na hřídele robotických paží a motorů svých vzducholodí. Do příští skvělé akce alespoň máte možnost připravit si ještě lepší kostýmy! Mimochodem i moje „zahradnice“ mi teď řekla, že příště účast neomlouvá ani smrt, protože ona je mrtvá už 166 let a stejně chce přijít…
Autorka textu: Jurtíková Leona
Akci pořádal Český steampunk ve spolupráci s partnery: Steamzine – e-zin českého steampunku a Fantasy svet.net – česko-slovenský web o fantastice.
Sponzoři akce: Petra Slováková a Gabrielle Taroka, Porcelain Doll, Classy Lady, Victorian Catherie, Sleeping Beauty, Reny Fashion, Val manufactory, DJ Zlyhad, Drogerie.cz Madel – Italské čistící prostředky, Lumber´s shop – obchod s alternativní módou.
Knižní sponzoři: Brokilon, Epocha, Host, Fantom Print, Jota, Luděk Wellart.
Fotobanka Michal Pospíšil
Ďalšie novinky z kategórií PODUJATIETagy: nemam paru, steampunk, steamzine.cz, petra slovakova, fantasy, tomas dostal
|
|
PRIDANIE
KOMENTÁRA |
|
|
DISKUSIA
|
K novinke nie sú žiadne komentáre. |
|