Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac november zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 577 užívateľov.
hits
NOVINKA | 9.1.2011 02:33 | KOMENTÁRE [1]
AUTOR: P.C. Castová: ,,Milujem zakladať svety na mýtoch a legendách."

Interview s P.C. a Kristin Castovými, autorkami bestsellerovej série Škola noci.

Príbeh odvážnej Zoey Redbirdovej, hrdinky Školy noci, si získal čitateľov v takmer štyridsiatich krajinách po celom svete a medzi nami sa nájde len málokto, kto by o ňom doposiaľ nepočul. Pri príležitosti vydania ôsmej časti si P.C. a Kristin našli prostredníctvom Facebooku čas odpovedať na nejednu z otázok zvedavých fanúšikov. Neboli ste priamo pri tom? Nevadí, máte unikátnu možnosť vychutnať si celý chat ešte raz:

Ahoj všetci! Vitajte na živom chate s P.C. a Kristin Castovými, autorkami bestsellerovej série Škola noci!

Kristin:: Ahoj!
P.C.:: Ahojte!

Ďalšia (deviata) kniha sa má volať Destined, poviete nám, o čom bude?
P.C.: Nemôžem, pretože som s ňou sotva začala. A sama nikdy neviem, čo sa v budúcich knihách stane. Napríklad - Stark sa mal pôvodne zamilovať do Stevie Rae a nie do Zoey, ale Z. a S. mali svoje vlastné plány!

Je pravda, že Prebudená bola posledná kniha zo Zoeyinho uhla pohľadu?
P.C.: Nie. Knihy prestanú sledovať Zoeyin uhol pohľadu až keď sa jej príbeh skončí, ale to sa tak skoro nestane.

Koľko kníh okrem nej ešte plánujete vydať?
Kristin: Máme zmluvu na dvanásť kníh. Destined vychádza v novembri 2011 a nie, ešte zďaleka nie je dokončená.

Je pravda, že sa po skončení Školy noci plánuje séria o Stevie Rae?
P.C.: Spin off séria - no, ja vážne neviem. Rozprávam príbehy tak, ako ku mne prichádzajú. Píšem v knihách príbehy iných postáv. Môžem vám prezradiť, že Erik bude mať v ďalšej knihe jeden malý vlastný (nie, nebude so Zoey). A súhlasila som, že napíšem sériu mini kníh o príbehoch Draka a Anastázie, Lenobie a Neferet. Budú vychádzať medzi vydaniami "veľkých" kníh.

Bude Škola noci sfilmovaná? Niečo som začul ale neviem, či je to pravda.
P.C.: O filme toho veľa známe nie je. Hotový je scenár (a je úžasný). Nemám nad filmom žiaden vplyv, takže mi neostáva nič iné, len bezmocne sedieť a čakať - tak ako vy ostatní.

Máte v hlave nejakých vysnených hercov?
P.C.: Nemám. Mám v hlave postavy tak, ako ich vidím ja.

Je Kalona založený na mytológií, alebo ste si ho úplne vymysleli?
P.C.: Kalona pol inšpirovaný legendou o Luciferovi.

Ktorá z postáv je vaša najobľúbenejšia?
P.C.: Myslím, že najlepšie sa mi píše z pohľadu Afrodity. Vždy ma pobaví.
Kristin: Môj obľúbený je Damien! Je taký rozkošný (obzvlášť v reálnom svete)! Milujem ho!

Sú niektoré postavy založené na skutočných ľuďoch?
Kristin: Väčšina z našich postáv sú založené na našich priateľoch a rodine, alebo tínedžeroch zo strednej školy, kde mama učila.

Kedy postavy trocha dospejú? Chápem, že je to séria pre mládež, ale keď prejdete toľkými skúškami a situáciam, nie je možné, aby vás to nepoznamenalo.
P.C.: Postavy SÚ dospelé na ich vek, a preto sa so skúškami, stratami a zmenami - ktorými prechádzajú - dokážu vyrovnať. Časom sa budú učiť a dospievať ešte viac. No, niektoré z nich budú. Podobne ako skutoční ľudia, niektoré z nich nedospejú len tak... nanešťastie...

Na kom sú založení Vojvodkyňa a Nala?
P.C.: Vojvodkyňa je mix labradorov môjho najmladšieho brata. Má absolútne úžasné psy! Nala je založená na skutočnej mačke - Kristininej Nale.

Máte stanovené, s kým Zoey skončí? Je jej spriaznená duša Heath, alebo Stark?
Kristin: Ešte sme sa nerozhodli. Obe tvrdíme, že je pre tínedžerku nezdravé, aby sa zamerala na iba jedného a iba jedného chlapca. Zoey si vyberie svojho partnera keď na to bude dostatočne dospelá a skúsená, aby na to prišla sama.

Aké scény píšete najradšej?
P.C.: Mám rada tie, kde je veľa dialógov. Písať ich je zábava!

Je písanie zábavné?
P.C.: Niekedy je to zábava a niekedy ťažká práca. Istým spôsobom záleží, kde v rukopise som. Prvá polovica je drina. Druhá už ide rýchlejšie.

Neznechuťujú vám recenzie písanie? Nepovedali ste si niekedy, že by ste najradšej skončili?
Kristin: S mamou sa snažíme nečítať negatívne recenzie. Nechceme si do našich životov púšťať tento typ energie. Píšeme knihy, ktoré by sme sami chceli čítať. Nesedíme pri počítači a nesnažíme sa zisťovať, čo by chceli ostatní - ak by sme to robili, nebola by žiadna Škola noci.

Píšete radšej spolu, alebo oddelene? Nestane sa, že sa na niečom nedokážete zhodnúť?
P.C.: Milujem pracovať s Kristin. Ja najprv všetko napíšem, potom pošlem rukopis Kristin, ktorá mi robí niečo ako editora na tínedžerský jazyk a popkulúru. Kryje mi chrbát! Pomáha mi to uvoľniť sa a ponoriť do príbehu.
Kristin: Mama napíše prvý náčrt a ja jej robim tínedžerského jazykového editora. A tiež veľa mažem, ale ona sa tvári, že si to nevšíma! Heehee! V skutočnosti sa vždy zhodneme. Možno preto, lebo nežijeme spolu a keď mi volá, môžem ju ignorovať. Hahahahaha!!!

Stane sa vám niekedy, že vás písanie tak chytí, až zabudnete na čas?
P.C.: Áno, často pri písaní stratím pojem o čase, obzvlášť pri koncoch. Kristin na mňa už pár krát kričala niečo v zmysle ,,Mama, sedíš pri tom už osem hodín! Ženská, vstávaj! Zjedz niečo!"

A stane sa vám, že sa zaseknete a neviete, ako ďalej?
P.C.: Neverím v autorský blok. Myslím, že ku nemu prichádza, keď si ľudia neuvedomia, aké náročné písanie je - a že napísať knihu je tvrdá práca. Pravda je, že nie každý, kto chce byť autorom, dokáže napísať knihu. Ja som napríklad chcela byť veterinárkou. Či by som dokázala pracovať s výkalmi a parazitmi a umierajúcimi zvieratami? Sakra, nie! Takže moja kariéra ako veterinárky skončila, ale aj tak sa mi nápad stať sa ňou páči. Myslím si, že nápad stať sa autorom sa páči mnohým ľuďom, ktorí sa na tú prácu vôbec nehodia. Takže píšem aj skrz autorský blok pretože je to moja práca písať knihy. Tak isto, ako keď som učila na strednej škole, a aj keď sa mi nechcelo, prišla som a hodinu odučila. Dáva to zmysel?

Prečo ste sa rozhodli, že chcete knihy písať z pohľadu ostatných postáv?
P.C.: Zmenili sme uhol pohľadu, aby sme mohli rozpovedať príbehy ostatných postáv. Pohľad z prvej osoby iba od jednej postavy je v tak rozmanitých knihách veľmi obmedzujúci.

Z pohľadu ktorej postavy píšete najradšej?
Zaujímavo sa píše z pohľadu Rephaima. Je to veľmi komplexná postava a nerozmýšľa tak, ako obyčajné decká. Je to výzva, ale mám to rada.

Ako sa číta Rephaim?
Kristin: Rephiam = [Rafájm]

Neuvažovali ste niekedy nad kapitolou z Nyxinho pohľadu? Možno vo forme preludu, ale pohľad do mysle bohyne, do jej pocitov voči tomu, že nemôže zasahovať a daru slobodnej vôle - bolo by to veľmi nápomocné.
P.C.: Nie som si istá, či by to fungovalo. Bojím sa, že by som vyzradila priveľa. Teda chcem povedať, Nyx je bohyňa! Vie veci, o ktorých smrteľníci netušia...

Kniha, ktorú vám trvalo napísať najdlhšie...?
P.C.: Označená.

Kto vymýšľa všetky básne, Kristin?
Kristin: Nie, ja nie. Na druhú stranu, práve píšem svoju vlastnú knihu (bez maminy), a ten štýl v nej je veľmi poeticky ladený. Milujem písať poéziu!

Keď séria skončí, budete ako autor spokojná, alebo sa budete len tak potĺkať lebo nebudete mať nikoho, kto by si s vami o nej pokecal tak, ako teraz Kristin?
P.C.: Úprimne, vždy zosmutniem, keď ukončím sériu, takže je to skvelý pocit vedieť, že v Škole noci mám pred sebou ešte niekoľko nenapísaných kníh.

Plánujete už, na čom budete pracovať po skončení Školy noci?
P.C.: Kristin a ja sme už preberali našu ďalšiu sériu. Máme aj základný náčrt. Bude paranormálna, ale nie o upíroch, a zasadená v po-apokalyptickom svete. A áno, bude to pre mládež.

Nezatúžili ste niekedy po normálnom živote? Bez termínov na odovzdanie a tak...?
P.C.: Písanie je môj normálny život. Je to moja práca, a tak isto, ako keď som učievala, rada si dám/potrebujem prestávku, ale väčšinou je to naozaj, naozaj dobrá práca a určite by som ju nemenila.

Čo robíte, keď knihu dopíšete? Začnete hneď pracovať na ďalšej, alebo si dáte krátku prestávku?
P.C.: Po dokončení rukopisu si dám krátku pauzu, ale o ďalšej knihe rozmýšľam stále.

Ak by ste sa mohli vrátiť a niečo v prvých častiach zmeniť, čo by to bolo? Alebo ste s nimi úplne spokojné?
P.C.: Či by som niečo z prvých kníh zmenila? ÁNO! Keď som písala Označenú, nemala som ani poňatia, že kníh zo Školy noci bude dvanásť. Keby som to vedela, nevymedzila by som hranice môjho sveta na tak úzko, aby ma pri písaní nezaháňali v príbehu do rohov.

Vyberáte pre knihy názvy pred, po alebo počas písania? Napadlo mi to, lebo v knihách sa občas opakujú, podľa čoho ich vyberáte?
P.C.: Pred, počas aj po! A niekedy mi s výberom pomôže moja editorka. Je to trochu zvláštne, ako názvy vždy zapadnú, dokonca aj keď ich nepoznám od začiatku.

Čo na knihy hovorí vaša rodina?
P.C.: Naša rodina je na nás pyšná a veľmi nás podporuje. Môj otec (starý otec!) bol vždy náš najväčší fanúšik. Pre tých, ktorí ste čítali moje Divine: môj otec JE Papa Parker.

Zmenila vás sláva? Správajú sa ku vám ľudia teraz inak, ako pred tým?
P.C.: Naši skutoční priatelia (a rodina) sa ku vôbec nesprávajú inak, ako predtým, pretože Kristin ani ja sme sa tiež vôbec nezmenili. Dnes som napríklad zašla do stredoškoleskej triedy môjho brata, zatiaľ čo on učil chémiu, a potom som čítala Prebudenú pre triedu pokročilých výtvarníkov (ktorú učí môj starý známy) a decká ma počas toho skicovali. Všetci sa správali normálne, aj keď jedno dievča trošku zajačalo...

Chcela som sa spýtať na Upírsku sociológiu... všetky tie príbehy, obrázky a kresby - je to všetko úplne vymyslené? Celá história, obrázky a vôbec?
P.C.: Jop, všetko v Upírskej sociológií som si vymyslela, aj keď veľa vecí odkazuje na históriu a mýty vo svete Školy noci (tak ako knihy samotné). Napríklad som vzala mytologické postavy z legiend o Amazonkách, premenila ich na upírov a vyrozprávala ich príbeh z hľadiska môjho príbehu.

Kde beriete všetky tie nápady? Milujem, aká bohatá tá kniha je, milujem celú tú históriu.
P.C.: Milujem zakladať svety na mýtoch a legendách. Históriu som si v hlave sama pre seba prepisovala odjakživa, takže mi nerobí problém premienať minulosť na novú, fiktívnu budúcnosť. Inšpirujú ma staroveké kultúry, cestovanie a stretávanie nových ľudí.
Kristin: Čo sa týka inšpirácie, proste mám scénu pred očami a neviem, odkiaľ prišla. Takže naozaj neviem, kde moja inšpirácia pramení. Bože, zniem ako keby som sa zbláznila.

P.C., napísali ste aj iné knihy, ako Škola noci?
P.C.: Áno, napísala som hromadu iných kníh. www.pccast.net

Kristin, tvoj príbeh v Kisses from Hell (pozn.: najnovšia kniha v populárnej sérií poviedkových antológií) bol skutočne úžasný, priam poeticky napísaný. Zaujímalo by ma - píšeš tým štýlom aj svoju knihu?
Kristin: Som rada, že sa ti príbeh páčil. Pravdu povediac, v súčasnosti pracujem na tom, ako z neho spravím celú sériu!

Kedy vyjde prvý diel?
Kristin: Vôbec netuším, ale až to bude, dám vám vedieť na mojom Facebooku.

Kristin, ako zvládaš písanie popri štúdiu na vysokej škole?
Kristin: Koordinovať písanie a školu je ťažké, ale je to podobné väčšine študentov, ktoré popri škole pracujú na plný úväzok. Dívam sa na píasnie ako na moju prácu, ktorú musím spraviť, a to ma povzbudzuje.

Prezradíte nám, ako boli stvorené červené mláďatá?
P.C.: Nemôžem, v budúcnosti to ešte bude dôležité. Ale poviem ti, že to má dočinenia s viac, než len s Neferet.

Odkiaľ pochádza nápad s tetovaniami?
P.C.: Tetovania sú inšpirované starou mytológiou o bohyniach. Keď sa veľkňažka rozhodla nasledovať cestu svojej bohyne, bola zvyčajne niečim označená - jeden zo spôsobov boli tetovania.

Keby ste boli upírky, aké nadanie by ste si vybrali?
P.C.: Ak by som mohla, chcela by som ovládať zem.
Kristin: Chcela by som ovládať všetky živly, pretože som sakra úžasná.

Prečo ste sa rozhodli, že sa bude séria odohrávať v Tulse?
P.C.: Tulsa je náš domov. A tiež si myslím, že realizmus je pri tvorení nadprirodzeného sveta dôležitý. Pre mňa je potom ľahšie uveriť v mágiu. A okrem toho Tulsu milujeme.

Máte v Oklahome ozajstné levanduľové polia?
P.C.: Jop! Máme! Farma babičky Redbirdovej je založená na skutočnom mieste!

Keď v knihe spomínate iné knihy a filmy, znamená to, že ste ich všetky čítali alebo videli?
Kristin: Jediný spôsob ako môžem knihu alebo film spomenúť je, že sme ju už čítali alebo videli.

Poznáte knihy Laurell K. Hamiltonovej?
P.C.: Jop, poznám a som Anitin veľký fanúšik! Hlavne čo sa prvých častí týka. Taktiež fandím aj Sookie.

Aké ďalšie knihy by ste nám odporučili?
P.C.: Je ťažké zúžiť to na jednu knihu, taže tu je pár mojich najväčších lások:
451 stupňov Fahrenheita
Ako zabiť vtáčika
Krása od Robina McKinleyho
The Silver Metal Lover od Tanithy Lee
Všetky knihy zo série Cudzinka od Diany Gabaldon

Neprekáža vám, keď vás prirovnávajú ku iným autorom a knihám? Napríklad ku Súmraku?
P.C.: Pokiaľ je to inteligentné a rozumné porovnanie, neprekáža. Nemám rada, keď ľudia rozprávajú o niečom, o čom vôbec nič nevedia, a predpokladajú, že moje knihy sú "Úplne ako Súmrak" len preto, že sú v nich upíri. Ach jaj.

Chcela by som napísať a vydať vlastnú knihu, mohli by ste mi dať nejaké rady?
P.C.: Rady pre nádejných autorov: v archíve na mojom blogu nájdete o téme celý príspevok, ale v skratle - moja rada je brať písanie knihy ako každú inú prácu. Zistite si niečo o vydávaní kníh. Vybrúste svoje schopnosti. Áno, to znamená aj gramatiku a interpunkciu. Naučte sa niečo o rukopise. Naučte sa, ako sa rukopis mení na knihu. Premýšľajte o tom ako o práci a nezromantizujte si to. Potom si sadnite a píšte a píšte a prepisujte a prepisujte.

Prečo (v angličtine) píšete slovo upýr s ypsilonom a nie normálne s mäkkým i?
P.C.: Páči sa mi, ako to s ypsilonom vyzerá. Heehee.

Skončí séria šťastne?
P.C.: Niektoré postavy budú šťastné, niektoré nie. Tak ako v reálnom živote...

Na akú adresu vám môžu fanúšikovia poslať list?
PC and Kristin:
c/o Katy Hershberger
175 Fifth Avenue
New York, NY 10010

P.C.: Všetkým vám ďakujeme za vašu podporu a vernosť. Ste najlepší! S každou ďalšou knihou sa snažím rozvíjať môj svet a vyrozprávať viac a viac príbehov ostatných postáv, a zároveň sa stále držať toho Zoeyinho.
Ľúbim vás! Ďakujeme, že ste prišli! S Kristin si teraz ideme dať niečo talianske.Zjedli by sme od hladu aj slona...

Kristin: Každému vravím, e máme tých najlepších fanúšikov. Tieto dve hodiny to len potvrdzujú! Ľúbime vás a ďakujeme za vernosť a entuziazmus. Ďakujeme, že sa s vami môžeme podeliť o naše príbehy!


ČLÁNOK PRIDAL: Luu
Ďalšie novinky z kategórií AUTOR

Tagy: skola noci, p.c.cast, kristin cast


Bookmark and Share
PRIDANIE KOMENTÁRA
Meno: 54.165.57.161
Nadpis:
Text:
Autorizácia: Ako neprihlásený návštevník musíte prejsť procesom autorizácie, aby sa zabránilo pridávaniu nezmyselných odkazov automatickými robotmi.
Prosím opíšte obidve slová z obrázka (oddelené medzerou) do textového poľa nižšie. Pre podrobnejšie informácie kliknite na ikonu otáznika vedľa obrázka.

UPOZORNENIE Váš komentár nesmie obsahovať hanlivé, ohovárajúce, vyhrážajúce sa alebo rasisticky motivované poznámky, a musí byť plne v súlade s legislatívou platnou na území Slovenskej republiky a Európskej Únie. Akékoľvek porušenie týchto podmienok bude ihneď a bez výnimky potrestané odstránením komentára, alebo BAN om.
Administrátori, prípadne iné poverené osoby, majú právo odstrániť akýkoľvek komentár podľa vlastného uváženia, bez udania dôvodu.

Administrátori, prevádzkovatelia, registrátor, ani technickí správcovia nie sú zodpovední za komentáre odoslané užívateľmi. Za komentár nesie plnú zodpovednosť jeho odosielateľ.

IP adresa internetového pripojenia bude zobrazená pri komentároch neprihlásených užívateľov.
DISKUSIA
1. IP 41.83.126.142 16.5.14, 03:47
Ahoj
Ahoj drahá,
Prosím, kontaktujte ma cez moju e-mailovú id pre viac komunikácie.
gracebaby_w10@yahoo.co.uk
Ďakujem.
 
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)