Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac august zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
43%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 588 užívateľov.
hits
NOVINKA | 5.5.2014 09:34 | KOMENTÁRE [1]
AUTOR: Len dva svety sú skutočné

Americký autor s neamerickým menom (a poľskými koreňmi), ktorého literárny fantasy a science fiction svet poznal skoro od polky minulého storočia, je napriek priepasti času neustále v kurze.

Roger (Joseph Christopher) Zelazny (13. máj 1937 – 14. jún 1995), najviac známy vďaka svojej sérii kníh Kroniky Amberu, bol niekoľkými cenami ovenčený autor (6 x Hugo Award, 3 x Nebula Award, 2 x Locus Award), ktorého objemnú tvorbu jednoznačne nezavriete do žiadnej škatuľky. So Zelaznym môžete jednoducho a pohodlne navštíviť svety paralelné, magické, našej vlastnej minulosti, ako aj svety viac či menej možnej budúcnosti. Jedno je však isté, nikdy nezostanete stáť, nikdy sa nevrátite na to isté miesto a k tomu všetkému spoznáte nielen techniku, ale aj mágiu, o akej ste ešte nepočuli.

Podľa môjho názoru je Zelazny autor mnohých tvárí i prekvapení a jeho knihy rozhodne nepredstavujú čítanie pre každého. Pokiaľ hľadáte oddychovú literatúru na nedeľné popoludnie po ťažkom obede, kedy je vašou prioritou skôr stráviť rezeň a nie rozjímať, Zelazneho do ruky neberte. Nebudete mu totiž rozumieť. Na to, aby ste mu porozumeli, alebo si naplno užili zákruty jeho myšlienok a, častokrát, nejasné náznaky, alebo naopak, jasné a do očí bijúce závery, fakty či vysvetlenia, až o ne priam zakopávate, potrebujete mať naozaj otvorenú myseľ a naplno sa sústrediť. Len tak môžete objaviť čaro, ktoré sa v jeho svetoch skrýva.

Jeho knihy sa v minulosti v Českej republike dočkali vydaní či už v nakladateľstve AND Classic (spomínané Kroniky Amberu), Laser-books (Prokletý Dilvish, Alej prokletí) alebo Aradan (Mé jméno je Legie, Oko kočky). Posledné nakladateľstvo, ktoré sa do boja za znovuobjavenie Zelazneho pustilo, je pomerne známe fantastické nakladateľstvo Straky na vrbě.

Práve toto nakladateľstvo už niekoľko dlhých rokov vydáva vo viac či menej pravidelných intervaloch diela Rogera Zelazného, ktorých počet sa v súčasnosti vyšplhal na už pomerne úctyhodné číslo 15-tich vydaných zväzkov.

Prioritou boli spočiatku Kroniky Amberu. Len z nich sme sa v pomerne krátkom čase dočkali prvých 5-tich častí (Devět princů Amberu, Pušky Avalonu, Znamení jednorožce, Paže Oberonova, Dvory chaosu), ktoré tvoria jeden celok, jednu uzavretú kapitolu Kroník Amberu, takzvanú Corwinovu ságu. Bohužiaľ, druhej kapitoly v podobe ďalších 5-tich častí sme sa už v tomto nakladateľstve nedočkali. S vynikajúcim prekladom Jana Kantůrka a naozaj trefnými a nezameniteľnými obálkami Tomáša Kučerovského je prvá pätica kníh naozaj zberateľským kúskom a množstvo fanúšikov aj päť rokov po vydaní poslednej časti stále dúfa v to, že sa dočkajú dokončenia celej ságy, a to práve v tomto vydavateľstve (priznávam sa, som jedným z nich).


O to viac zvláštne vyznela istá správa, ktorá internetom preletela takmer pred rokom a ktorá informovala o tom, že druhá pätica, tzv. Merlinova sága, začala opäť vychádzať vo vydavateľstve Classic (AND Classic), ktoré Zelazného Kroniky Amberu vydávalo už aj v minulosti. Jej úvodnou časťou je kniha Trumfy osudu (nasledujú časti Krev Amberu, Znamení Chaosu, Rytíř stínů a Princ Chaosu), ale, bohužiaľ, nemôže sa pochváliť takou skvelou obálkou ako jej predchodcovia od Strák na vrbě . Napriek prepracovanejšiemu prekladu, než bol ten úplne prvý v tom istom vydavateľstve, čitateľov iste nepotešia rôzne odchýlky, prešľapy, štylistické nedostatky, menej presný preklad, ktorým sa pri zmene vydavateľa, a hlavne prekladateľa, dá len ťažko vyhnúť.

Čo-to o Kronikách Amberu:

V tejto sérii existujú len dva skutočné svety – Amber, reprezentujúci vesmírny Poriadok, a Dvory Chaosu, zastupujúce prvotný Chaos. Všetky ostatné svety (vrátane Zeme), ktorých je nespočetne mnoho, sú len tzv. „tiene“ (jedná sa o typický príklad multivesmíru). Niektoré „tiene“ sa od seba líšia len nepatrne, iné sú naopak také odlišné, že v nich dokonca platia iné fyzikálne zákony.
Potomkovia kráľovských rodín z obidvoch skutočných svetov môžu medzi „tieňmi“ cestovať pomocou mágie, aktivovanej špeciálnym obrazcom nazývaným v Ambere Vzor a v Dvoroch Chaosu Logrus.V prvej časti knižnej série tzv. Corwinovej ságy sa stretávame s hlavnou postavou, princom Corwinom (z Amberu), ktorý sa prebúdza v pozemskej nemocnici a nepamätá si, kto je. Prenasleduje ho ale zvláštny pocit, že zabudol oveľa viac, ako iba svoje meno, a že sem akosi nepatrí. Niekto sa ho pokúsil zabiť a on najskôr musí zistiť to, kto a hlavne prečo. A tak trošku verí, že mu to osvetlí aj to, kým je a odkiaľ prišiel... príbeh pokračuje návratom do rodného Amberu a zapojením sa do boja o trón, ktorý vypukol medzi jeho súrodencami po zmiznutí ich spoločného otca Oberona...

"Neví, kdo je. Nepamatuje si ani, jak se jmenuje.
Ví jen, že se ho někdo pokusil zabít.
A že ten někdo za to zatraceně zaplatí..."

Druhú sériu rozpráva Merlin, syn Corwina, čarodejník a princ Chaosu. Po štúdiu v „tieni“ Zeme a po práci v počítačovej firme chce v pokoji žiť v tieňoch a pokračovať v práci na svojom vynáleze. Miesto toho sa však ocitne v ohrození života. Snaží sa pochopiť úklady okolo seba, nájsť svojho pred rokmi strateného otca a nenechať sa len unášať prúdom udalostí...

Táto knižná séria zahŕňa aj prequel s názvom Úsvit Amberu (obsahuje časti První stín Amberu, Amber a Chaos, Kouzlo Amberu, Stíny Amberu, Meč Chaosu - nedokončená), ktorý rozpráva príbeh šermiara Oberona od doby, kedy mu bolo prezradené, že je potomkom kráľovského rodu Chaosu. Jeho otec Dworkin nakreslí trvalý Vzor a príbeh nerušene pokračuje stvorením Amberu, pričom cesta vojny a zrady medzi Poriadkom a Chaosom je zavŕšená dočasným prímerím medzi Oberonom a Dvormi Chaosu.

K príbehom zo sveta Kroník Amberu patrí aj niekoľko samostatných poviedok z tohto univerza, ktoré takisto vyšli v minulosti v nakladateľstve AND Classic.

Stratiť sa vo svete Amberu je veľmi ľahké a je tak trošku nemožné sa z neho potom vyslobodiť. Pokiaľ sa raz zamilujete do týchto príbehov a ich hrdinov, vedzte, že zostanú s vami už navždy. Niekedy hore, no väčšinou dolu z kopca – aj tak hlavným postavám závidíte tento nebezpečný a nikdy nekončiaci kolotoč udalostí a zatúžite aj vy aspoň na chvíľu držať v rukách tromfy osudu.ČLÁNOK PRIDAL: Mercy
Ďalšie novinky z kategórií AUTOR

Tagy: roger zelazny, kroniky amberu, devet princu amberu, pusky avalonu, znameni jednorozce, paze oberonova, dvory chaosu, straky na vrbe


Bookmark and Share
PRIDANIE KOMENTÁRA
Meno: 44.200.175.255
Nadpis:
Text:
Autorizácia: Ako neprihlásený návštevník musíte prejsť procesom autorizácie, aby sa zabránilo pridávaniu nezmyselných odkazov automatickými robotmi.
Prosím opíšte obidve slová z obrázka (oddelené medzerou) do textového poľa nižšie. Pre podrobnejšie informácie kliknite na ikonu otáznika vedľa obrázka.

UPOZORNENIE Váš komentár nesmie obsahovať hanlivé, ohovárajúce, vyhrážajúce sa alebo rasisticky motivované poznámky, a musí byť plne v súlade s legislatívou platnou na území Slovenskej republiky a Európskej Únie. Akékoľvek porušenie týchto podmienok bude ihneď a bez výnimky potrestané odstránením komentára, alebo BAN om.
Administrátori, prípadne iné poverené osoby, majú právo odstrániť akýkoľvek komentár podľa vlastného uváženia, bez udania dôvodu.

Administrátori, prevádzkovatelia, registrátor, ani technickí správcovia nie sú zodpovední za komentáre odoslané užívateľmi. Za komentár nesie plnú zodpovednosť jeho odosielateľ.

IP adresa internetového pripojenia bude zobrazená pri komentároch neprihlásených užívateľov.
DISKUSIA
1. IP 41.83.126.142 16.5.14, 03:24
Ahoj
Ahoj drahá,
Prosím, kontaktujte ma cez moju e-mailovú id pre viac komunikácie.
gracebaby_w10@yahoo.co.uk
Ďakujem.
 
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)