Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac august zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
43%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 588 užívateľov.
hits
NOVINKA | 22.12.2013 18:47 | KOMENTÁRE [3]
AUTOR: Tomáš Prokůpek: Karel Franta Kniha komiksů

„Komiks v Česku právě prožívá své vůbec nejlepší období. Zmizely všechny ideologické tlaky, v češtině jsou dostupné překlady špičky světové produkce a díky globálně propojenému světu je dnes snadné dostat se ke kterémukoli zajímavému titulu, na jehož české vydání nedošlo" (Generace nula: český komiks 2000 – 2010, Tomáš Prokůpek).

Tomáš Prokůpek predstavuje jednu z tých významných osobností komiksovej kultúry v Českej republike, ktorá svojou tvorivou prácou žije takmer 24 hodín denne. A necelých 7 dní v týždni je až po uši zahrabaný nielen zaujímavými starými, staršími a najstaršími grafickými novelami, komiksovými zošitmi, úsmevnými stripmi či komiksami všeobecne, aké vám český komiksový fond môže ponúknuť, ale aj rôznymi (aj tými medzinárodnými) projektami. A o jednom takom farebnom komiksovom projekte, ktorý môžete v súčasnosti s úžasom obdivovať na pultoch našich aj vašich kníhkupectiev, sme sa s ním porozprávali.

Redakcia: České vydavateľstvo Albatros vydalo nedávno zaujímavú komiksovú publikáciu s názvom Karel Franta Kniha komiksů, ktorú máš viac či menej na svedomí práve ty. Akým spôsobom si vlastne s Albatrosom nadviazal spoluprácu a bolo ťažké presvedčiť vedenie, aby odkleplo projekt, ktorý sa predsa len trošku líši od bežného knižného (konzumného) titulu?

Tomáš Prokůpek: S Albatrosem jsem začal spolupracovat před pěti lety – tehdy jsem oslovil Ondřeje Müllera, programového ředitele Albatrosu, s nápadem vydat stripy s Ferdovou Mravencem, které vycházely v Lidových novinách v letech 1933 až 1941. Ondřejovi se ten nápad líbil, knížku jsme dali dohromady a vyšla dokonce i slovensky jako Dobrodružstvá Ferda Mravca. Přitom se ukázalo, že máme s Ondřejem podobné názory na komiks a že oba považujeme za smysluplné vydávat souborně českou klasiku, aby její autoři nebyli neprávem zapomenuti. Začali jsme společně připravovat další projekty a postupně se z nás stali přátelé. Když jsme dokončili Ladovy Nezbedné komiksy a řešili, co by šlo vydat dál, navrhl jsem Karla Frantu, jehož tvorbu mám od dětství velmi rád. Ondřejovi se ten nápad zalíbil, a tak jsme se po asi ročním snažení propracovali ke Knize komiksů Karla Franty.

Redakcia: Karel Franta predstavuje nielen výnimočnú osobnosť, ale aj suverénny medzník vo výtvarnom aj komiksovom umení, a to či už v Českej alebo Slovenskej republike. Napriek tomu sa o ňom v súčasnosti hovorí iba zriedkakedy. Väčšinou si na neho s radosťou zaspomína staršia generácia, sem-tam komiksoví „fajnšmekri“. Odkiaľ prišiel podnet zmapovať a následne čitateľovi priblížiť rozsiahlu a pozoruhodne rozmanitú prácu práve tohto umelca?

Tomáš Prokůpek: Úplně původně se ten nápad zrodil v hlavě Jardy Hlaváčka, velkého znalce staršího českého komiksu, který si mi v mailu postěžoval, že nikdy nevyšel souborně celý Frantův Malý Vinnetou, a nadhodil, jestli to nechci zkusit iniciovat. Začal jsem o tom přemýšlet a došel jsem k tomu, že by bylo skvělé udělat knihu, která by z Frantovy rozsáhlé komiksové tvorby shrnula jeho autorské projekty, tedy ty, ke kterým si sám napsal scénář.Redakcia: Spomínaš si na to, ako vyzeralo tvoje prvé stretnutie s tvorbou Karla Frantu a čím všetkým ťa jeho komiksy očarili?

Tomáš Prokůpek: Důležitou část mé komiksové iniciace představovalo setkání s dětskými časopisy z přelomu 50. a 60. let, které odebíral můj táta, a byly schované u babičky. V těch prastarých Ábécéčkách, Ohníčcích nebo Pionýrech bylo mnohem více kreseb a méně fotek než v časopisech, které jsem jako kluk odebíral já, a díky tomu mě velmi přitahovaly. Karel Franta byl od roku 1956 výtvarným redaktorem Pionýra, jeho kreseb i komiksů tam vyšlo plno a nějak se mi dostaly pod kůži. Odjakživa mě na nich bavila jejich hravost a pozitivní náboj, který z nich vyzařoval.

Redakcia: Koľko času ti zaberie práca na takýchto zaujímavých komiksových projektoch? Predsa len, nie vždy sú hľadané informácie, príp. samotné literárne pramene ľahko a rýchlo dostupné.

Tomáš Prokůpek: Nedokážu přesně odpovědět, kolik času to zabere – většinou hodně. Nejdřív se musí zjistit, kolik podkladů se dochovalo v originálech, pak je nutné dohledat ty zbylé v dobových tiscích. Je potřeba všechny ty komiksy pročíst, vyzpovídat autora a v ideálním případě taky další pamětníky (čím víc, tím lépe), nastudovat, co k tomu tématu kdo napsal přede mnou, a pak vypotit průvodní texty… Někdy se zapojuju i do grafických prací, třeba u Ferdy Mravence jsem podklady z Lidových novin i sám scanoval a pak čistil…

Redakcia: Dalo by sa o tebe povedať, že si tzv. guru (v dobrom slova zmysle) komiksu v Českej republike. Nielenže aktívne bádaš, hľadáš či vydávaš, ale aj spovedáš, vystavuješ alebo tvoríš. Je náročné byť niekým, kto chce našim aj vašim čitateľom, kritikom a predovšetkým skeptikom, ak teda ide o komiks, ukázať, že aj toto (laicky napísané) obrázkové umenie je plnohodnotné a má nám čo ponúknuť?

Tomáš Prokůpek: Slovu guru bych se bránil, bohužel nejsem charismatický vůdce, kterého by následovaly davy – na tom ještě musím zapracovat. A ani to vlastně nemám tak, že bych někoho moc chtěl přesvědčovat, že komiks je umění. Ve skutečnosti je to tak, že jen dělám, co mě baví. Po řadě let, kdy jsem to všechno kutil po večerech, se tomu teď můžu věnovat v podstatě profesionálně, takže je to vlastně méně náročné, než dřív, protože se tomu můžu věnovat soustředěněji a mám na to víc času. A pokud na mě občas přijde potřeba hlásat do světa nějaké pravdy, snažím se ukazovat, že komiks tady má dlouhou tradici a nabýval nejrůznějších podob, takže z toho množství vzniklých prací jde vybrat dost zajímavých kousků. A v poslední době občas opravdu dochází i na to umění.Redakcia: Väčšina komiksových fanúšikov sa na komiksy obyčajne pozerá ako na oddychové a predovšetkým zábavné čítanie. Avšak komiksy sú v súčasnosti stredobodom záujmu rôznych vedných disciplín a komiksových štúdií. Ak by sa teda nejaký ten čitateľ odvážil do tejto problematiky ponoriť hlbšie, akou štúdiou alebo odbornou knihou by mal začať, aby sa jednoducho v tej zložitej stavbe komiksov nestratil?

Tomáš Prokůpek: Pokud bych měl mluvit o textech dostupných v češtině, jako první seznámení s problematikou může posloužit McCloudova publikace Jak rozumět komiksu. Na druhou stranu je to ale dílo nadšeného amatéra, sice plné dobrých postřehů, ale je přesto poněkud nekonzistentní. Proto je trochu komické, jak se na něj pořád dokola odkazují studenti ve svých diplomových pracích jako k nejvyšší autoritě. Myslím, že zásadní bude kniha Martina Foreta a Pavla Kořínka, která má vyjít v roce 2014 a bude shrnovat aktuální stav teoretických bádání na poli „comics studies“.

Redakcia: Ako je to vlastne medzi tebou a komiksom?

Tomáš Prokůpek: Já mám komiks moc rád. Těžko ale říct, jestli i on cítí totéž ke mně.

Redakcia: Mimochodom, čo všetko sa vo svete českého komiksu zmenilo, keď si zavelil do útoku?

Tomáš Prokůpek: Když jsme s Tomem Kučerovským začali v roce 2000 vydávat AARGH!, český komiks se právě začínal pomaličku probouzet po letech hibernace. Od té doby se toho změnilo opravdu hodně – roste tu už druhá autorská generace, komiks se vystavuje v respektovaných galeriích, přednáší na vysokých školách, dají se na něj sehnat granty a po letech experimentů tu už pomalu začíná formovat i domácí mainstream. Je to ale samozřejmě souběh progresivního dění ve světě s aktivitami řady lidí tady.

Redakcia: S komiksom aktívne pracuješ pár pekných dlhých rokov, takže si určite prišiel do styku s veľkým množstvom úžasných a naozaj unikátnych titulov. Našli sa medzi nimi aj také, ku ktorým sa rád vraciaš a bez väčšieho či menšieho zaváhania by si ich kedykoľvek, kdekoľvek a komukoľvek ihneď odporučil?

Tomáš Prokůpek: Hm, to je docela těžká věc, baví mě toho spousta a občas jsou to spíš docela divné věci. Ale pokud bych měl mluvit o těch čtenářsky vstřícnějších, jako zásadní dílo vnímám Staudkovu Muriel a andělé, Skálův komiks Velké putování Vlase a Brady, mám velkou slabost pro Pavla Čecha (například jeho Velké dobrodružství Pepíka Střechy), moc si vážím tvorby Renáty Fučíkové, která se často na hraně komiksu pohybuje, a většinou mě dobře pobaví i příhody Fanouše z dílny Dana Černého.

Redakcia: Vo svojich publikáciách, antológiách, zbierkach či zborníkoch ponúkaš priestor aj nášmu domácemu komiksu. Akým spôsobom si autorov vyberáš a je si vôbec z čoho vyberať? Ak ide o slovenský komiks, nevyzerá to s ním dvakrát ružovo. Hlavne noví autori sú tak dobre poskrývaní, až sú sem-tam nechtiac prehliadaní...Tomáš Prokůpek: Autory nejčastěji vybíráme s Tomem Kučerovským do AARGH!u a tam se jednak řídíme svým osobním vkusem (který máme každý trochu jiný), ale zároveň se do každého čísla snažíme dostat aspoň jednu dvě práce tvůrců, kteří se teprve hledají, ale u kterých tušíme nějaký potenciál. Něco nám kreslíři posílají sami, něco nacházíme na internetu, v poslední době taky občas zasedáme v porotách různých soutěží.

Redakcia: Vymenovať či spočítať všetky tvoje aktivity by nám zabralo zrejme veľmi veľa času. Ak by však naši čitatelia prejavili o tvoju prácu záujem, kde by ťa mali začať hľadať?

Tomáš Prokůpek: Asi hlavně v našem sborníku AARGH! (Analphabetbooks.com)


Redakcia: Určite sa ťa na to už niekto niekedy v nejakom rozhovore z roku X opýtal, ale pracuješ v súčasnosti na niečom novom, zaujímavom a komiksovému oku lahodiacom?

Tomáš Prokůpek: Teď právě jsme s Tomášem Kučerovským dokončili ZOOOM 2, malou monografií Pavla Čecha. S Albatrosem máme rozjeté asi tři další projekty, o kterých ale zatím nemůžu nic prozrazovat. A v rámci Centra pro komiksová studia ÚČL AV ČR a FF UP, k jehož založení nedávno došlo, právě vydáváme sborník z „komiksologického“ kolokvia, které nedávno proběhlo v Olomouci, a v přípravě už jsou i další publikace.

Redakcia: Veľmi pekne ďakujeme za nádherný a obohacujúci rozhovor, komiksu v Českej republike držíme palce, a tak trošku dúfame, že sa s tebou niekedy ešte raz takto príjemne porozprávame.

Rozhovor pre Fantasy svet pripravila Veronika Inglotová, ilustračný materiál poskytol internet.

Křest knihy Dědečkové (Pavel Čech / vydavateľstvo Albatros a Tomáš Prokůpek)


Signály z neznáma: Český komiks 1922 - 2012


Naše tipy a odporúčania:

Komiksové príručky

FORET, M. 2010. Mezi literárnem a výtvarnem: komiks jako obrazoslovní amalgám. In: Česká literatura – časopis pro literární vědu, Praha : nakladateľstvo Karolinum, 2010. ISSN 0009-0468. 581 s.

GROENSTEEN, T. 2005. Stavba komiksu. Brno : nakladatelství Host, 2005. ISBN 80-7294-141-0. 218 s.

ECO, U. 2006. Skeptikové a těšitelé. Praha : nakladatelství Argo, 2006. ISBN 80-7203-706-4. 361 s.

KOŘÍNEK, P. 2010. Komiksový bod obratu. In: Česká literatura – časopis pro literární vědu, Praha : nakladatelství Karolinum, 2010, ISSN 0009-0468. 626 s.

KARPINSKÝ, P. 2009. Niekoľko poznámok o dejinách a vývoji svetového a slovenského komiksu. In: Slovo o slove, Prešov : Prešovská univerzita v Prešove, Pedagogická fakulta, Katedra komunikačnej a literárnej výchovy, 2009. ISBN 978-80-8068-972-8. 391 s.

KARPINSKÝ, P. 2011. O seriálovosti kreslených seriálov. In: K poetologickým a axiologickým aspektom slovenskej literatúry po roku 1989 IV, Prešov : Grafotlač Prešov, 2011. ISBN 987-80-555-0324-0. 275 s.

MCCLOUD, S. 2008. Jak rozumět komiksu. Brno : nakladatelství BB/art s.r.o. ve spolupráci s nakladatelstvím Jiří Buchal – BB/art, 2008. ISBN 978-80-7381-491-9. 216 s.Komiksové stránky:

Komiksárium

AARGH! komiksový časopis

KomiksFESTČLÁNOK PRIDAL: Yaonee
Ďalšie novinky z kategórií AUTOR

Tagy: komiks, karel franta, kniha komiksov, tomas prokupek, literatura pre deti a mladez, fantasy


Bookmark and Share
PRIDANIE KOMENTÁRA
Meno: 44.200.175.255
Nadpis:
Text:
Autorizácia: Ako neprihlásený návštevník musíte prejsť procesom autorizácie, aby sa zabránilo pridávaniu nezmyselných odkazov automatickými robotmi.
Prosím opíšte obidve slová z obrázka (oddelené medzerou) do textového poľa nižšie. Pre podrobnejšie informácie kliknite na ikonu otáznika vedľa obrázka.

UPOZORNENIE Váš komentár nesmie obsahovať hanlivé, ohovárajúce, vyhrážajúce sa alebo rasisticky motivované poznámky, a musí byť plne v súlade s legislatívou platnou na území Slovenskej republiky a Európskej Únie. Akékoľvek porušenie týchto podmienok bude ihneď a bez výnimky potrestané odstránením komentára, alebo BAN om.
Administrátori, prípadne iné poverené osoby, majú právo odstrániť akýkoľvek komentár podľa vlastného uváženia, bez udania dôvodu.

Administrátori, prevádzkovatelia, registrátor, ani technickí správcovia nie sú zodpovední za komentáre odoslané užívateľmi. Za komentár nesie plnú zodpovednosť jeho odosielateľ.

IP adresa internetového pripojenia bude zobrazená pri komentároch neprihlásených užívateľov.
DISKUSIA
3. IP 41.83.126.142 16.5.14, 03:25
Ahoj
Ahoj drahá,
Prosím, kontaktujte ma cez moju e-mailovú id pre viac komunikácie.
gracebaby_w10@yahoo.co.uk
Ďakujem.
2. Yaonee 23.12.13, 12:51
:) Ďakujeme, Tomášovi pretlmočím nadšenie.

Chcela som nájsť niekoľko ukážok so strašidlom, ale internet je zatiaľ taký skúpy na slovo. Dúfam, že keď budem nahadzovať recenziu, tak sa ich pár objaví.
1. Shaola 23.12.13, 12:34
Rozhovor je skvelý a ukážky z komiksov - no, povedzme, že mi pripomínajú detstvo, a že mám obrovskú chuť po nich siahnuť! Sú proste krásne, farebné a zábavné. :)
 
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)