Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac august zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
43%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 588 užívateľov.
hits
NOVINKA | 15.12.2013 08:59 | KOMENTÁRE [0]
AUTOR: Petra Slováková a jiné podivnosti

Živím se normální prací (kupodivu), ale je pravda, že se to stíhá dost špatně.

Redakcia: Prvýkrát si na seba o čosi výraznejšie upozornila rozsiahlou poviedkou Cvrček v krabičce, ktorá ti čochvíľa vyjde aj v knižnej podobe a ktorá v roku 2012 vyhrala medzinárodnú literárnu súťaž Cena Karla Čapka 2012 (udeľovaná je ČS Fandomom) v súťažnej kategórii Novela. Potom si až dvakrát za sebou vyhrala prestížnu literárnu súťaž Poviedka Istroconu 2012 a 2013, ktorá ti priniesla niekoľko zaujímavých ponúk od slovenských fantastických vydavateľstiev. Napriek tomu, že súťažíš už niekoľko rokov, a to pomerne úspešne a nielen s prozaickými textami, oveľa viac sa ti darí práve u nás. Bolo by od nás trúfalé opýtať sa ťa na to, prečo sa aj tie české rovnako fantastické vydavateľstvá o teba tak príjemne nepobijú?

Petra Slováková: Přiznám se, že netuším. Ale na Slovensko se ráda vracím, a to i soutěžně, protože lidé jsou tam víc otevření novým věcem. V tomhle ohledu jsou schopni toho hodně snést, nemají takové předsudky jak u nás a nezajímá je až tak, jak moc je ta věc komerčně úspěšná, když se jim prostě líbí. V Česku je to o moc složitější. Je to uzavřený rybník, kde se autoři těžko prosazují, pokud nemají aspoň dobré kontakty. V současné době se snažím někomu vnutit svůj steampunkový román a narážím stále na otázky, co jsem vyhrála a vydala, a když odpovím, všichni se děsně diví, jak to že mě teda neznají. Asi to odpovídá samo o sobě i na otázku: koho ty soutěže vlastně dneska zajímají a proč je teda vlastně někdo pořádá…?

Popřípadě když nemáte reference, dozvíte se, že si je máte obstarat. Když si je obstaráte, zjistíte, že je to hezké, ale že to stejně nevydávají. Takže je to dneska složité. Vydavatelé se taky potřebují něčím uživit, takže jim to člověk nemůže mít za zlé.

Navíc je těžké vydat žánr, který se u nás teprve probojovává do širšího podvědomí. Vzhledem k tomu, že steampunk začíná být v kurzu, bojím se toho, aby to neskončilo mezi mainstreamem, který bude psát každý, aniž by chápal nějaké širší souvislosti. Často se i u vydavatelů setkávám s tím, že tyhle věci neznají, což je trochu podivné, vzhledem k tomu, že by se alespoň v tomhle orientovat měli. Zásadně jsem proti tomu, aby se někdo cpal mermomocí do věcí jenom proto, že jsou zrovna teď cool. Občas když čtu některé steampunkové věci, tak si říkám, že autor o tom, co psal, neměl vůbec páru…

Další věc, co mi vadí, je, že se pořád objevují stejná jména pořád dokola. Když si vezmete výsledky z některých soutěží a pět ročníků po sobě tam vidíte pořád ty samé lidi, akorát v jiném pořadí, je asi něco špatně. Na Slovensku se tyhle trapasy naštěstí tolik nedějí. Ale možná jen píšu věci, které se pro náš trh nehodí. Buď jsou málo komerční, nezáživné nebo prostě blbé. To už je o názoru. Nicméně doufám, že někdy vydám knihu i v Česku.

Redakcia: Všetky tvoje diela majú jednu zaujímavú črtu. Viac-menej sa pohybujú v pre nás ešte málo preskúmaných tmavých vodách New weird-u a steampunk-u. Pamätáš sa na to, kedy si k nim po prvýkrát privoňala a čím ťa oslovili?

Petra Slováková: New weird je asi můj pokrevní žánr, protože jinam svá díla zařadit neumím. Kdykoliv jsme něco psala, vždycky to bylo divné. Nemám moc ráda klasickou fantastiku a vadí mi stokrát ohraná témata, takže jsem se snažila vymyslet něco nového, popřípadě ty věci nějak zpestřit a udělat si po svém. Kvůli tomu pořád narážím na odpor u zavilých fanoušků klasických příběhů, kteří stále melou to svoje a neumí nikdy o látce přemýšlet jinak. Nemám ráda poučky o tom, že všechno už bylo napsáno. Myslím, že to je výmluva lidí, kterým vadí používat mozek nebo něco na ten způsob. Když člověk automaticky sedne k psaní s tím, že v příběhu nutně musí být zloděj – hobit, elf – lučištník, člověk – hraničář… a všichni musí jít splnit quest, asi se ta literatura nikam nepohne. Přijde mi, že lidé v tomhle neumí být sví. Že píšou to, co všude vidí, aniž by nad tím přemýšleli, proč to vlastně chtějí napsat. Ve všednosti je nuda. Originalita se dneska nenosí. Nejsem moc konzument literatury, u které se nepřemýšlí. Pro mě jsou knihy spíše pro zamyšlení než pro oddych. Navíc se mi líbí uměleckost textu. Proto se mi New weird zalíbil jako žánr a v podstatě jsem se k němu jen tak přiškatulkovala, než abych ho začala cíleně psát. Myslím, že to je spíš stav mysli, než styl psaní.

Ke steampunku jsem se dostala někdy před šesti lety skrz gothickou subkulturu. V zahraničí se dostal tenhle styl oblékání do módy a mně se zalíbil, proto jsem se o něj začala hlouběji zajímat. Vzhledem k tomu, že vychází z 19. století, jsem nešla ani tak daleko od goth. Tehdy mi to přišlo jako geniální nápad – mix dobových věcí s vymyšlenými vynálezy a fikcí. V podstatě si s tím můžete vyhrát jakkoliv chcete. Vůbec někdy žasnu nad tím, co jsou lidé schopni vymyslet. Je to takový lehce hračičkovský styl. To mi vyhovuje, jsem skrytý šílený vynálezce.

K psaní v tomto žánru jsem se dostala až o pár let později, když jsem si přečetla nějaké zahraniční knihy. Steampunk je ve své podstatě strašný kýč, ale když ho milujete, není co řešit. Problémem je, že ho pořád mnoho lidí nezná nebo ho chápe úplně špatně. Často ho mylně přiřazují k historické próze, což je absolutně scestné, protože ve své podstatě je to fikce. Několikrát se mi stalo, že mi někdo vyčítal historickou nepřesnost toho, že tam vystupují smýšlené postavy nebo se příběh nedá přesně zařadit k určité dataci, ale nikomu nevadilo, že v povídce létají vzducholodě, které v té době ještě nebyly, nebo že královna Viktorie jezdí na parou poháněném kolečkovém křesle, nemluvě o tom, že spoře oděné děvy v kožených oblečcích by tak maximálně skončily v base za pohoršování veřejnosti.Redakcia: Napísať dobrý príbeh, ktorý by svojou kvalitou spĺňal všetky požiadavky, aké vo svojej charakteristike ukrýva nielen steampunk, ale aj New weird, nie je vonkoncom ľahké. Na aké chyby by si mali dávať autori pozor, aby sa vyhli žánrovému fó pá?

Petra Slováková: V New weirdu se asi dá hodně věcí akceptovat, takže tam je to poněkud volnější. Co se týče steampunku, autoři by si měli uvědomit, že steam je od slova pára. A že retrofuturismus není jen steampunk. Že ta škatulka zaštíťuje několik subžánrů, o kterých je dobré si něco zjistit. Také je dobré vědět něco o technologiích, protože všechno musí na něco fungovat. Většinou se setkávám s tím, že lidé do všeho nacpou všechny různé pohony a zdroje, a pak to působí trochu jak pěst na oko. Ony se ty subžánry sice vzájemně prolínají, ale pak nastává například otázka – proč by někdo používal ještě zastaralou parní technologii, když může ve velkém hromadně vyrábět elektřinu? Jako u každého žánru je dobré si o tom něco zjistit, protože abyste pak mohli žonglovat, musíte mít nějaký základ. Každý žánr (i fantasy) má vlastní pravidla a nemůžete to všechno svádět na magii a nevysvětlitelné faktory.

Když jsem poprvé poslala steampunk do jedné nejmenované české soutěže, pochopili ho asi dva porotci a zbytek mi psal poznámky typu: „co je tohle za divný žánr“ a „proč tam je furt ta pára“ či „takový vynález v té době nebyl“. Paradoxně, nedlouho potom jsem měla svou steampunkovou premiéru i na Slovensku a tam se to zdaleka obešlo bez podobných nedorozumění. Říkám to jako člověk, který zkoušel hodně soutěží, takže vyvozuje z vlastních zkušeností.

Redakcia: Krst tvojej prvej knihy prebiehal síce na FénixCone (7. december 2013, Brno), ale pre slovenských milovníkov dobrej fantastiky by mala byť kniha dostupná vo vydavateľstve Hydra. Nás by však zaujímalo, kde by sme mohli nájsť tvoj druhý novelový titul Železonoc a jiné podivnosti?

Petra Slováková: Železonoc by měla být dostupná na stránkách vydavatele a v distribučních sítích, které využíval Martin Králik i pro časopis Jupiter. Kniha by tedy měla být sehnatelná ve formě e-booku i na Palmknihách. Pro milovníky papíru bude k dispozici i verze „on demand“, tedy tisk na objednávku. Přišlo nám líto ochudit o zážitek ty, kteří e-bookům příliš nefandí. Člověk si tedy bude moct vybrat, co mu více vyhovuje. Možnosti, kde se kniha dá sehnat, budou na rogerbooks.eu. Pravděpodobně po křtu.Redakcia: Aké zvláštne zaklínadlo by mal autor odriekať, aby sa mu podarilo to čo tebe – vydať za taký krátky čas dva plnohodnotné a celkom rozsiahle knižné tituly?

Petra Slováková: Myslím, že jediné zaříkadlo, které člověk potřebuje, je: „Zvedni zadek a běž něco dělat!“

Bez toho to prostě nejde. Na knize i na sobě musíte pracovat a sama se neudělá. Většina práce přijde nazmar, ale s tím se musí počítat. Stejně jako s tím, že zabijete spoustu času nejen se psaním, ale i s korekturami, úpravami, grafikou, domluvami, nabízením, a možná i nezdarem. Někdo si radši řekne, že by za tu dobu raději mohl zkouknout všechny epizody Upířích deníků, ale to už musí posoudit každý, co je pro něj důležitější. Situace je složitá jak na trhu a s vydavateli, ale i v soutěžích, protože se každému netrefíte do vkusu. Osobně jsem se kdysi rozhodla, že si prostě budu psát to, co chci, navzdory tomu, co se očekává. Když jsem se snažila psát něco jen proto, aby se to zalíbilo, neměla jsem k tomu žádný vztah. Nelíbilo se mi to, nenaplňovalo mě to. Líbilo se to povrchním čtenářům, ale nemělo to duši. Teď jsem ráda, že vychází kniha, která je kyberpunkový New weird, nebo povídky, jaké najdete v Železonoci. Jsou to věci, za kterými si stojím, protože jsem si je psala tak, jak se líbí mě, a jak jsem je chtěla mít. Ano, kdybych měla rozum, píšu upíří romance nebo pojednání o odstínech vagíny, kterých je na trhu tisíce a vydělávají, ale pro mě je psaní jistá forma umění. Raději budu psát pro okruh čtenářů, kteří umí uvažovat, než pro masy. Je to těžší a pomalejší cesta, ale člověk si uvědomí, že po ní chce opravdu jít. Nebo tak nějak.

Redakcia: A o čom vlastne tvoja druhá kniha bude?

Petra Slováková: Železonoc a jiné podivnosti bude sbírka deseti povídek. Jedná se o žánrově pestrou kolekci věcí, z níž mnohé něco vyhrály nebo se dobře umístily v soutěžích. Objeví se tam známé věci jako titulní Železonoc, která vyšla v časopise Pevnost, či Kóma (tamtéž). Jediným čistě steampunkovým zástupcem je Vlčice, vítěz Poviedky Istroconu, kde se čtenář poprvé setkal s ústřední dvojicí postav – Viktorem a Lilianou. Kromě toho tam budou i čtyři nové věci, z nichž nejdelší je asi New weird Tisíc jehel. Převažuje sice sci-fi žánr, ale najde se i něco laděného do moderní fantasy, jako je například Hrdinka. Fantasy prvky jsou znatelné i v povídce Jeřabinova snoubenka, kterou by většina lidí spíše označila za slovní onanii. Kromě těchto žánrů se tam objevuje i horor, čisté sci-fi Ta pravá nebo moje oblíbená povídka Navždy. Jsem moc ráda, že se na knize podílely i skvělé ilustrátorky jako Kateřina Perglová, Jitka Šenkeříková nebo Zuzana Droppová. Doplňuje to různorodost povídek.

Redakcia: V šiestom čísle elektronického magazínu o fantastike Jupiter si mala uverejnenú poviedku s názvom Půlnoc, hořící hodiny a odbíjející kyvadlo, v ktorej vystupuje unikátna trojica ešte unikátnejších literárnych postáv. S osobným strážcom kráľovnej Viktórie Michaelom Sterlingom, ako aj so šarmantne uleteným súrodeneckým duom Kelbyovcov (Liliana a Viktor), sme sa už raz stretnúť mohli. Bolo to zhodou okolností opäť raz v časopise Jupiter (číslo 3/2012, Vlčice, poviedka Istroconu 2012). Ako je to vlastne medzi tebou, slečnou Kelbyovou a jej bratom či pánom Sterlingom?

Petra Slováková: Máme spolu skvělé vztahy! Na to, jak nárazově ta povídka vznikla, se divím, že jsem se k tomu docela brzy vrátila a začala psát dál. Pro mě jsou to výrazné a sympatické postavy. (A fešné :D)

Redakcia: Inšpirovala si sa niečím alebo niekým, keď si tieto fiktívne charaktery preberala k životu?

Petra Slováková: Neinspirovala jsem se při tvorbě kupodivu nikým. Vlčice vznikla ryze pro soutěž Poviedka Istroconu a nebýt tématu Vlkodlaci, asi bych nikdy nic podobného nestvořila. Znechucená všemi těmi upířími ságami, kde vlkodlaci běhali bez trička, jsem se kroutila odporem jen při pomyšlení, co mám na tohle napsat. Nicméně mi to nedalo a nakonec jsem si řekla, že si to znechutit nenechám (tedy ne až tak :D) a udělám to po svém. Takže jsem zahodila předsudky a napsala steampunk s vlkodlakem. Inspirovala jsem se jak ve viktoriánské době, tak i v příběhu dvou vlčích sester, které našli v Indii. Nicméně děti se už od určitého věku nenaučí lidskému chování, proto jsem chtěla, aby Lilianu unesli ve věku, kdy si už alespoň zhruba uvědomovala, kam patří. Hodně jsem si pomohla rozličnými mýty staré Británie a legendami o vlkodlacích. Vypustila jsem slintající monstra z amerických filmů, proto se hlavní hrdinka mění jen ve většího vlka, což jí umožňuje pronikat skrz nepřátelské armády jako posel tajných zpráv. Chtěla jsem vytvořit hrdinku, která by byla žensky křehká, ale zároveň odvážná a nebude působit ani protivně ani uťáple, jak se většinou takovým postavám stává.

Oproti tomu Viktor je typ věčně bádajícího génia, který je nadprůměrně inteligentní, ale pro obyčejný život nepoužitelný. Při natáčení knižního traileru se do rolí obsadili herci, kteří k těm postavám měli nějaký vztah, a tak trochu se v nich asi i našli. Jakmile jsem vybírala obsazení, už jsem si dokázala přesně přiřadit, koho bych si tam představovala.

Jediným problémem tedy zůstává Michael Sterling, protože vysocí svalnatí blondýni s dlouhým copem a chybějícím okem se i v dnešní době špatně shánějí. Sterling se poprvé objevil právě v Půlnoci a kupodivu hned nějak upoutal pozornost. Je šarmantní, drzý a jeho ego mi vždycky zacloní výhled natolik, že si ani neuvědomuji, jak si tu postavu představuju po obličeji. Když jsem psala knihu, ani jsem s ním nepočítala. Ale jakmile jsem ho tam pokusně přidala, zjistila jsem, že to funguje mnohem lépe. Navíc dvojici skvěle sekunduje a tvoří romantickou linku svým „vztahem“ s Lilianou.Redakcia: Dočkáme sa niekedy aj knihy, príp. série kníh z tohto parou nasiaknutého alternatívneho knižného sveta?

Petra Slováková: Já doufám, že někdy ano, ale závisí to na spoustě věcí. Například na tom, jestli pro takovou věc seženu vydavatele. Příběh románu se točí ohledně nevyjasněných úmrtí, které se odehrávají v alternativním, temném Londýně. Sourozenci Kelbyovi mají odhalit, zda se jedná vůbec o vraždy, a v tom případě vypátrat viníka. Ve svém pátrání rozplétají složité uzly vedoucí skrz dvorské intriky a tajná spiknutí. Hodně jsem pracovala jak s historií, tak s okultismem, takže se tam objevuje i velká dávka skrytých symbolů a nadpřirozena. A samozřejmě nechybí ani romantika, i když je spíše jen v náznacích. Ono se totiž dost špatně dvoří dívce, která je vlkodlak.

Myslím, že k této trojici hrdinů si lidé snáze vytvoří vztah než k temným postavám z jiných mých věcí. Ráda bych se k nim vrátila i v několika dalších povídkách, pokud to bude časově možné.

Redakcia: Okrem toho, že píšeš, ilustruješ či prednášaš, vyrábaš aj rôzne dekoratívne šperky či doplnky. Ako sa všetky tieto kreatívne činnosti vôbec dajú zladiť s prácou, ktorá ti väčšinou, ak nie stále, pohltí takmer celý deň? Nakoniec, zatiaľ sa ako spisovateľka či ilustrátorka na voľnej nohe zrejme neživíš, alebo?

Petra Slováková: Živím se normální prací (kupodivu), ale je pravda, že se to stíhá dost špatně. Většinu věcí dělám dlouho do noci a o víkendech. Doba, bohužel, není moc příznivá a asi nikdy nebude ideální na to, aby se člověk živil tím, co ho baví. Ale zatím jsem ještě v naivním přesvědčení, že kreativitě musím ten čas věnovat, jinak bych byla ovce v politováníhodném a nefungujícím systému.

Redakcia: Zrátať všetky zbierky, zborníky či antológie, v ktorých si mala niekedy niečo uverejnené, by bolo zrejme nad naše sily. Kam by mal však čitateľ zavítať, ak by dostal chuť na teba a tvoju tvorbu?

Petra Slováková: Na internetu mám pár věcí, které se dají přečíst zadarmo, kdyby se člověk chtěl podívat, co to vlastně píšu. Odkazy na ně mám na stránkách. Určitě bych doporučila povídku Navždy - vyšla v Jupiteru 6.5 a bude i v knize Železonoc a jiné podivnosti. Je to New weird, který charakterizuje to, o čem moje věci jsou. Někdo v tom uvidí hold knihám o Petru Panovi, jiní pokřivenou verzi dětského motivu zbavenou krásy a uvrženou do brutality a psychedelických fantazií a někdo postapokalyptickou vizi toho, čím jsme se jako lidstvo metaforicky stali. Z knih bych doporučila například sborník O dračí řád: Času navzdory, kde mám povídku Tma není jen černá, což je takový temný fantasy steampunk. A v neposlední době mi vyšel i New weird Oheň nosí dým v časopise Lemurie, což je vůbec podle mě jedna z nejlepších věcí, co jsem kdy napsala. Hlavní postavou je elfí král Oberon, který tvrdě boří mýty o zženštilých dendrofilních elfících, kteří si v lese hledají svůj vytoužený suk.

Redakcia: Vieme o tebe, že aj keď oddychuješ, tak na niečom zaujímavom pracuješ. Ako vyzerá tvoj edičný plán pre najbližší rok, ak to teda nie je kráľovnou Viktóriou označené za prísne tajné?

Petra Slováková: Ediční plán je zatím poměrně neznámý i pro mě jako autora. Zatím se snažím něco vytvořit ve zbývajícím volném čase. Vydat svůj steampunkový román a nejlépe i napsat něco kvalitního. Toť asi nejpravděpodobnější věc. Zbytek je ve hvězdách.

Redakcia: Veľmi pekne ti ďakujeme za tento fantastický a ťažkými strojmi nasiaknutý rozhovor a držíme ti v blízkej i v tej vzdialenej budúcnosti všetky palce, ktoré sa nám podarí nájsť, odcudziť či iným spôsobom si privlastniť.Železonoc a jiné podivnosti - Booktrailer 2013Rozhovor pre Fantasy svet pripravila Veronika Inglotová, fotky a ďalší ilustračný materiál sa prevzal z hlavnej facebookovej stránky autorky (Petra Slováková).


ČLÁNOK PRIDAL: Yaonee
Ďalšie novinky z kategórií AUTOR

Tagy: petra slovakova, vydavatelstvo hydra, vydavatelstvo rogerbooks, cvrcek v krabicce, zelezonoc a jine podivnosti


Bookmark and Share
PRIDANIE KOMENTÁRA
Meno: 44.200.175.255
Nadpis:
Text:
Autorizácia: Ako neprihlásený návštevník musíte prejsť procesom autorizácie, aby sa zabránilo pridávaniu nezmyselných odkazov automatickými robotmi.
Prosím opíšte obidve slová z obrázka (oddelené medzerou) do textového poľa nižšie. Pre podrobnejšie informácie kliknite na ikonu otáznika vedľa obrázka.

UPOZORNENIE Váš komentár nesmie obsahovať hanlivé, ohovárajúce, vyhrážajúce sa alebo rasisticky motivované poznámky, a musí byť plne v súlade s legislatívou platnou na území Slovenskej republiky a Európskej Únie. Akékoľvek porušenie týchto podmienok bude ihneď a bez výnimky potrestané odstránením komentára, alebo BAN om.
Administrátori, prípadne iné poverené osoby, majú právo odstrániť akýkoľvek komentár podľa vlastného uváženia, bez udania dôvodu.

Administrátori, prevádzkovatelia, registrátor, ani technickí správcovia nie sú zodpovední za komentáre odoslané užívateľmi. Za komentár nesie plnú zodpovednosť jeho odosielateľ.

IP adresa internetového pripojenia bude zobrazená pri komentároch neprihlásených užívateľov.
DISKUSIA
K novinke nie sú žiadne komentáre.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)