Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac október zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 540 užívateľov.
hits
NOVINKA | 29.3.2016 12:27 | KOMENTÁRE [0]
INÉ: Rozhovor: Na slovíčko s Petrom a Petrom

Českému komiksu sa darí. Nový superhrdina je toho neodškriepiteľným dôkazom. Neveríte?

Zázračné interview s bleskovým Petřem a Petřem

Koncom minulého roka pripravili dvaja Petrovia pre komiksových nadšencov obrovské prekvapenie. V susedných Čechách, spolu s Bleskom, pokrstili MAGICKÝ POČÁTEK novopečeného tuzemského superhrdinu s menom ZÁZRAK. Za komiksom, ktorý sa nesie v Marvelovskom duchu, a pritom si žije vlastným životom a pravidlami, stoja práve Petrovia, ktorí nie sú až takí neznámi.

Ten prvý Peter sa volá Petr Macek a je bývalým šéfredaktorom Prásku na TV Nova. V súčasnosti je vedúcim televíznej sekcie Blesk a okrem ZÁZRAKU na svedomí aj nemalé množstvo zaujímavých publikácií. Petr Macek sa postaral aj o knižnú podobu filmu Choking Hazard. Taktiež prispel do série Marka Stona (Ve stínu pravdy, Vnitřní záležitost, Královský Gambit, Zachraňte Titanic) a nevyhol sa ani populárnemu Star Treku (Star Trek: Q alternativa, Zrcadla). Prsty má zapletené aj vo fenomenálnom Sherlockovi Holmesovi a jeho trojica detektívok bola postupne vydávaná vo vydavateľstve MX Publishing v Londýne.

Kníh Petr Macek, samozrejme, napísal oveľa viac, no tak trochu spadajú pod iný než ten fantastický žáner a venujú sa prevažne šovbiznisu (Lesk a špína showbyznysu, Slunce, seno, 30 LET!, 40 let s Chalupáři či Diagnóza: Ordinace a mnohé iné tituly...). Pokiaľ ide o jeho nový komiks s názvom ZÁZRAK a podtitulom Dechberoucí, svoje skúsenosti uplatňuje Petr i ako nekompromisný scenárista, ktorý dáva svojmu hrdinovi občas poriadne zabrať.

Petr, ktorého si dovolím označiť číslom dva, nie je nikto iný ako známy autor rôznych populárnych českých komiksov Petr Kopl. Patrí k veľkým fanúšikom Sherlocka Holmesa, čo sa odzrkadlilo aj na jeho vysoko hodnotenej komiksovej sérii Victoria Regina (Sherlock Holmes: Pes Baskervillský, Poslední Případ Škandál v Čechách), ktorej súčasťou sú aj iné nezabudnuteľné knižné diela oživené pomocou cartooningu (Dracula, Tajemný hrad v Karpatech, Ztracený svět). Známe sú i jeho staršie komiksové adaptácie, akými sú napríklad Kráľ Artuš, Tři mušketýři či fantasy komiks Watemaa, avšak neodmysliteľnou súčasťou jeho tvorby sú aj také práce ako Morgavska a Morgana (Čtyřlístek), Vesmírny záchranáři a, samozrejme, fanúšikom dobre známe komiksy Štěky dne, ktoré vyšli aj v románovej podobe Štěky Broka Špindíry. Z vlastného univerza obohatil český komiksový svet o diela typu Zápisník dobrodruha I. – III., Údolí Stínu a Procitnutí. Najnovšie môžeme Petrove komiksy vidieť aj v magazíne Bublifuk. Čoby veľký fanúšik komiksov má konečne dokázať, že komiks Zázrak, ktorý sa vymyká doterajšej scéne, má svoj osobitný štýl a tendenciu niečo zmeniť.

Keď sa však s Petrami stretne ďalší Peter (dokonca „JA“ zo Slovenska), niet divu, že naša téma bude nielen o Zázrakoch, ale aj o komiksoch. Veď posúďte sami...

Peter III.: Ahojte Petřové, volám sa Peter a dlho som rozmýšľal, na čo sa vás opýtam. Rozhodol som sa preto začať rovnako, ako to urobil „ZÁZRAK“. Čiže pekne od začiatku. Ako ste sa vy dvaja vlastne stretli a k tomu všetkému ešte vytvorili prvého českého superhrdinu?

Petr M.: Ok, takže… to mi tak jednou Steve Emecz z MX Publishing London, kde vyšly anglické verze dvou mých detektivek, napsal, jestli vím, že vydávají ještě jednoho Čecha. Nevěděl jsem, neznal jsem, ale Petrovy komiksy se mi líbily, tak jsem ho kontaktoval, jestli se nechce potkat. Říkal jsem si, že bychom se mohli spojit a uspořádat v Londýně nějakou společnou autogramiádu nebo tak. A taky mě napadlo, že bych ho třeba přesvědčil, že by udělal komiks podle nějaké mé knížky. Zázrak vyplynul z našich debat až později.

Petr K.: OK, seznámili jsme se oklikou přes vydavatelství MX, když jsme zjistili, že v Londýně vydávají dva Češi. Už nevím, jestli kontaktoval Petr mě, nebo já jeho, ale vzájemně jsme se shodli, že by to chtělo komiks. A teď nechci nějak rozlišovat, kdo s čím přišel první, to je jedno. Zázrak je naše společné dílo a tečka.

Peter III.: Keďže si redaktorom Blesku, Petře I., a spisovateľom zároveň, ako zareagovali tvoji kolegovia, keď si im po prvýkrát povedal o svojom pláne vytvoriť český komiks o superhrdinovi?

Petr M.: Já myslím, že co se mě týče, tak se nediví už ničemu.

Peter III.: Petře II., aké scenáre preferuješ?

Petr K.: Scénář, kde mám volnější ruku pro dramatizaci. Takže popis děje, ne jednotlivých panelů.


Peter III.: Čo spolupráca, ide to?

Petr M.: Ide.

Petr K.: Perfektně. Petr, kromě toho, že píše, zastává kompletně práci redakce a naprosto nechápu, jak to stíhá. Já jen sedím doma a kreslím, co mi napíše.

Peter III.: Rovnako tak, ako tvojho kolegu, aj mňa by zaujímalo, odkiaľ na to všetko kradneš čas?
Prezraď...


Petr M.: Když děláš to, co tě baví, tak si čas vždycky najdeš.

Peter III.: Znie to priam idylicky, no netvrďte mi, že nemáte občas problém v niečom spraviť kompromis. Čitatelia by určite chceli vedieť, kto dal komu do držky ako prvý... a mňa by skôr zaujímalo to, v čom je najťažšie sa dohodnúť?

Petr K.: K dohadům dochází, to by snad ani jinak nešlo. Ale Petr má právo veta ve scénáři, já v kresbě, takže tak to prostě musí být. Do držky jsme si ještě nedali. Každopádně až k tomu dojde, uděláme z toho crossover.

Petr M.: Nedali, a není to jen proto, že se vídáme relativně velmi málo. Já žiju v Praze, Petr 2 v Jihlavě. Hlavně jsme si hned na začátku řekli, že já budu mít hlavní slovo v příběhu, Petr v kresbě. Ano, občas ho nutím něco překreslit, on mi občas rozmluví nějakou scénu, ale jinak máme úplně shodnou představu v tom, co chceme dělat a jak by to asi mělo vypadat.

Peter III.: Inšpirujete sa skôr americkou, európskou alebo inou komiksovou kultúrou?

Petr M.: Mě osobně děsně baví Marvelovská "silver age", takže pokud ji v tom někdo alespoň částečně spatřuje, není to pro mě kritika, ale pochvala... Snažíme se jí vzdát hold.

Peter III.: Môžete našim čitateľom prezradiť nejaké zaujímavosti z prapôvodných návrhov príbehu a kostýmu hlavného hrdinu? Určite sa prvotné predstavy odlišovali od toho, čo čítame dnes.

Petr K.: Ne moc, najít originální střih komiksového hrdiny je naprosto nemožné, zvlášť když plánujete udělat klasického hrdinu. Nakonec jsme se shodli, že je nám jedno, jestli bude něčemu podobný, hlavně, že bude sexi a bude dobře vidět. Takže kdo chce, najde v něm něco ze Spider-mana, Spawna, Dr Strange i Shazama. Tomu se prostě nelze vyhnout, aby nebyl podobný někomu z těch milionů kostýmů, které už za ta léta existují. Podmínka tedy byla: Musí se nám líbit, být trochu tajemný a výrazný.

Petr M.: Co se příběhu týče, tak jednou z mých raných myšlenek bylo, že při výbuchu v muzeu David s golemem díky magii splynou, a vytvoří jednu bytost. Byl by to vlastně David, který by se vlivem událostí občas nečekaně měnil v golema. Princip Hulk. Petr mi to naštěstí rozmluvil.

Peter III.: K akému existujúcemu superhrdinovi by ste prirovnali Davida, keďže nemáte Hulka?

Petr M.: My ho nechceme k nikomu přirovnávat. Snažíme se mu vdechnout unikátnost.

Petr K.: Měl by to být asi něco mezi mladým dr. Strangem a Spider-manem. Takový je to typ. Snažíme se ale, aby byl co nejvíce originální. Jeho vlastnosti se brzy vyhraní. Je to cesta.

Peter III.: Čo myslíš, je ťažšie písať knihu alebo komiks?

Petr M.: Obecně si myslím, že pokud máš ambici nebo talent na tvořeni příběhu, tak způsob, jakým pak slova kladeš za sebe, už je jen řemeslo. Scénář, beletrie, komiks, to všechno jsou sice různé poskládaná slova a formy, ale příběh za nimi je vždy to nejdůležitější.

Peter III.: Počúvaj, Sherlocku, v počiatočnom štádiu sa tvoj zázračný štýl stretol s viditeľnou kritikou. Myslíš si, že fanúšikovia čakali skôr niečo, na čo už od teba boli zvyknutí?

Petr K.: Snažím se najít ideální cestu podle charakteru a atmosféry příběhu. Nejsem neomylný a chvíli mi trvalo najít správné koleje. Celé je to jeden velký experiment, jaký zatím nemá v Česku obdoby. Prosekáváme cestu tajemným pralesem plným nástrah. Možností je mnoho a správných je jen pár. Je třeba dobře hledat. Kdysi byla pohádka, kde hrál Oldřich Nový pekelníka řídícího orchestru a scházel jim bubeník, a tak si na světě chytli jednoho člověka. No a on jim to tam praštil mimo noty. Když se pekelník zeptal, co to znamená, řekl mu, že to tam prostě tak cítí. Pekelník nevěděl, co to slovo znamená, ale věděl, že to tam pasuje, tak nakázal ostatním čertům, aby hráli taky s "cejtím". Já to prostě kreslím s "cejtím". Musí mě to bavit. V každé straně hledám něco, co jí dá smysl, rychlost, dynamiku, nebo atmosféru. No a to bez "cejtím" nejde.Peter III.: Petře I., máš univerzum skompletizované niekde bokom na papieri, alebo vzniká postupne?

Petr M.: Prvních 13 dílů je napsaných, nebo má alespoň hotovou synopsi.

Peter III.: A úhlavný nepriateľ sa už objavil? Či si čitatelia ešte počkajú?

Petr M.: Připomínáš mi člověka, který dokoukal konec filmu, a hlesl: To je všechno? :)))

Počkej si! Z děje nic prozrazovat nebudu.

Peter III.: A ty, Petře II., máš už dopredu premyslených kreslených hrdinov či aspoň komparzistov?

Petr K.: Komparz chodí po ulici, vidím je v metru, autobuse, v obchodě. Baví mě studovat jejich postoje a typy. Někdy lituji, že u sebe nemám skicář, nebo mám plné ruce, nebo se prostě stydím. Všechno stojí za nakreslení a ulice jsou plné neuvěřitelné a neuchopitelné rozmanitosti, kterou od stolu v pracovně nemám šanci vymyslet. Hrdinové - to je je íná, ty jsou vždy konstrukce. Je pak nesmírně těžké, dosáhnout toho, aby byli zajímavější, než komparz.

Peter III.: Málokto vie, že hlavný hrdina si prepožičal scenáristovho roztomilého Jacka Russela. Čo z tvojho osobného života sa ešte dostalo medzi okienka a bubliny?

Petr M.: Tak celý svůj profesní život jsem strávil jako novinář, a značnou část z toho v Blesku, takže přiznávám, že jsem si vypůjčil pár jmen kolegů. I sama budova redakce vypadá tak, jak je nakreslena. Osudy ale ne, od nás nikdo technošémy nekrade.

Peter III.: ... a tvojho?

Petr K.: Teď nerozumím otázce. Jestli se něco z mého osobního života dostalo do komiksu o Zázrakovi? Můj soukromý život je Zázrak, takže je to prostě cyklus. Teď žiju zázrakem. Zázračný rok. Těch slovních hříček je spousta. :))

Peter III.: Do akej vekovej kategórie možno ZÁZRAK zaradiť? Mám dojem, že jeho hranica sa z čísla na číslo posúva smerom nahor.

Petr M.: Snažíme se, aby věková hranice byla co nejširší. Nechceme Zázrak odsoudit do nějaké uzoučké skupiny.

Peter III.: Zatiaľ posledná obálka (piateho čísla) obsahuje nacistický znak. Nebojíte sa, že pobúrite rodičov, ktorí svojim ratolestiam komiks kupujú? Zároveň vám dávam možnosť im to vysvetliť. Ja osobne som tento krok ocenil, pretože len ukázal, že tematicky stále dokážete prekvapiť.

Petr K.: Ano, hákový kříž je šokující. Nebudu zastírat, že je to trochu marketingový tah. Ale tohle číslo bude opravdu hodně temné. No co. Harry Potter taky dospěl a poslední díly jsou už skoro horory. My to bereme jen trochu víc hopem. Hákový kříž není tabu. A popravdě by ani neměl. Něco symbolizuje. Je to zlo, které nesmí být zapomenuto. Vyhýbání se mu je jako shazování soch. Být to na mě, zakázal bych odstraňování soch. Ať se pod nimi mění popisky. Ale vůbec by mi nevadilo, kdyby uprostřed Jihlavy stál Hitler a pod ním napsáno vrah národů. Aspoň bychom viděli, jak je tu za chvíli přeschováno. Před pár lety byla z parku poblíž mého domu odstraněna socha, vzdávající úctu těhotným matkám. Jen proto, aby byla nahrazena prof. Masarykem. Nic proti panu prezidentovi, ale co nám ta těhule udělala?

Peter M.: Svastika, byť si ji nacisté přivlastnili jen na kratičký výsek historie světa, je díky nim nejrozpoznávanější symbol zla. Víc za tím nehledejte. Dobrodružství Zázraka prostě čerpají z historie, a do té naší nacisté neblaze zasáhli, a proto dostanou na frak. V Indiana Jonesovi také nikoho nepobouřili.

Peter III.: Fanúšikovia hodnotia ZÁZRAK kladne, čo je v podstate dosť logické, vzhľadom na čoraz zaujímavejší stupňujúci sa príbeh. Kvalita sa odráža aj na tvojich ilustráciách Petr K. Čo si myslíte o neprajníkoch, ktorí namiesto preukázanej podpory vašim ZÁZRAKOM opovrhujú?

Petr M.: Ja si nemyslím, že by nás měli chválit, aby podpořili český komiks. To by byla špatná motivace, a takovou pochvalu bych ani nechtěl. Spíš bych jim poradil, aby svou energii věnovali k vytvoření vlastního komiksu, stvořeného podle jejich ideálu, a vydavatele, potažmo čtenáři svým zájmem sami rozhodnou, co chtějí. Konkurence je vítaná, může nás udělat jen lepšími.

Petr K.: Každý má naprosto nezadatelné právo náš komiks ignorovat. Ale velmi mne baví lidé, kteří si náš komiks kupují jen proto, aby ho mohli na internetu hejtovat. To, že mě nějaký komiks, film, nebo seriál nebaví, nic nevypovídá o jeho kvalitě. Nedívám se třeba na milostné filmy. To ale neznamená, že jsou špatné! To jen znamená, že mě tento žánr nebaví.. Takže ho také nebudu hodnotit. A nebudu ho sledovat, nebudu si ho kupovat. Přesto máme několik pravidelných hejtrů, kteří pláčou nad tím, jak jsme špatní... přesto už si koupili čtvrté číslo... Proboha, kdo je k tomu nutí???

Nicméně, kladných reakcí je naštěstí víc. Lidí, kteří pochopili, o co se snažíme a co je naším záměrem.

Peter III.: Tak ako to teda podľa vás vyzerá s českou komiksovou scénou dnes?

Petr M.: V mainstreamu dnes česká komiksova scéna téměř neexistuje. Široká veřejnost vnímá Čtyřlístek, ten je obecně známy, ale jinak asi nic. Existuje tady pouze něco, čemu říkám česká komiksová kavárna, tedy uskupení tvůrců a samozvaných odborníků, kteří se buď vzájemné plácají po ramenou nebo na sebe plivají špínu. Jejich výtvory i kritiky si ale zase čtou jen oni sami mezi sebou. Mám z nich pocit, že komiks vidí jako něco intelektuálního, já zase chci, aby to byla hlavně zábava. Proto Zázrak může vycházet každý měsíc v takovém nákladu, v jakém vychází, což se tady doposud žádnému z těch uznávaných odborníků a tvůrců nikdy nepovedlo. Vím, že Zázrak považují za škvár, ale já mám příliš práce s psaním dalších dílů, než abych jim to vymlouval.

Petr K.: Z mého pohledu má komiksová scéna dva celkem nesmiřitelné tábory. Takzvanou českou komiksovou kavárnu, která nenávidí cokoli, co se dotkne komerce. Je to parta hipsterů a samozvaných komiksových teoretiků, která by byla ráda, kdyby zůstal komiks pouze pro zasvěcené. Pak odměňují nejasné pseudo-psychologicko-filozofické bláboly cenou, pojmenovanou po tom nejkomerčnějším komiksu všech dob. Pak je tu jejich pravý opak. Strana, která si hraje na sběratele a protože mají něco načteno, tak se pokládají za odborníky. Ale ve skutečnosti tihle lidé neumí komiksy číst, protože u nás vycházejí pouze vyvázané v knihách. Většina těch takzvaných sběratelů sešity moc nemusí a neuvědomují si, že ty komiksy, které čtou v knihách, jsou z 99% kresleny pro formát krátkého časopisu. Potom vás překvapí jejich údiv, když vám řeknou, že byl ten Batman tak strašně nudnej, jak tam pořád opakuje, co se stalo v minulých číslech a je to nuda číst. Ano, je to nuda, protože byly tyto komiksy vytvořeny primárně pro časopis, ve kterém se musí orientovat i člověk, který se nedostal k předešlým číslům. Když to pak dostanete do knihy, zjistíte, že takových dvacet procent bublin nemusíte vůbec číst. Ani pro jeden z těch "táborů" Zázraka netvoříme. Kreslíme ho pro lidi, kteří se neberou tak vážně. Pro lidi, kteří se chtějí bavit a kteří chtějí zažít to vzrušení, když dávají dohromady sbírku. SB9RKU! Ne knihy, které za ně někdo už sesbíral a svázal a přednesl na stříbrném tácu.

Peter III.: Veľmi oceňujem vašu komunikáciu s čitateľmi prostredníctvom facebookovej stránky ZÁZRAK, ako aj to, že postrehy čitateľov beriete skutočne vážne, ako to bolo v prípade obálky druhého čísla. Teraz vám obom dávam možnosť prihovoriť sa vašim čitateľom. Takže, čo by ste im odkázali?

Petr M.: Já čtenáře ničím úkolovat nepotřebuju, já jim chci jen říci, že jsem rád, že se jim Zázrak líbí, a ať už bude mít 1 sezonu nebo 10, už teď jsme si díky nim splnili sen.

Petr K.: Já nevím, no prostě děkujeme za podporu a přeji hodně zábavy při četbě nejen Zázraka. Užívejte si komiksy, jsou super!

Za rozhovor ďakuje nielen Peter číslo III., ale aj celá redakcia Fantasy svetu!ČLÁNOK PRIDAL: Yaonee
Ďalšie novinky z kategórií INÉ

Tagy: zazrak, komiks, fantasy, sci-fi, akcia, marvel studios, petr kopl, petr macek


Bookmark and Share
PRIDANIE KOMENTÁRA
Meno: 3.238.4.24
Nadpis:
Text:
Autorizácia: Ako neprihlásený návštevník musíte prejsť procesom autorizácie, aby sa zabránilo pridávaniu nezmyselných odkazov automatickými robotmi.
Prosím opíšte obidve slová z obrázka (oddelené medzerou) do textového poľa nižšie. Pre podrobnejšie informácie kliknite na ikonu otáznika vedľa obrázka.

UPOZORNENIE Váš komentár nesmie obsahovať hanlivé, ohovárajúce, vyhrážajúce sa alebo rasisticky motivované poznámky, a musí byť plne v súlade s legislatívou platnou na území Slovenskej republiky a Európskej Únie. Akékoľvek porušenie týchto podmienok bude ihneď a bez výnimky potrestané odstránením komentára, alebo BAN om.
Administrátori, prípadne iné poverené osoby, majú právo odstrániť akýkoľvek komentár podľa vlastného uváženia, bez udania dôvodu.

Administrátori, prevádzkovatelia, registrátor, ani technickí správcovia nie sú zodpovední za komentáre odoslané užívateľmi. Za komentár nesie plnú zodpovednosť jeho odosielateľ.

IP adresa internetového pripojenia bude zobrazená pri komentároch neprihlásených užívateľov.
DISKUSIA
K novinke nie sú žiadne komentáre.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)