Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programe



















optimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti




Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac december zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 614 užívateľov.
hits
Zobraz v plnej veľkosti
Upír N/A%
Zaradenie: rasa
Diskusia | Galéria

Ide o tvora, ktorý sa vyskytuje najmä v rôznych mýtoch, hororoch, či fantasy. Každý ho pozná podľa charakteristického znaku, že sa živí krvou, ktorú pije svojim obetiam – prevažne ľudským obetiam.

Stručná etymológia slova upír:

S veľkou pravdepodobnosťou ide o slovo slovanského pôvodu, vyskytuje sa vo všetkých slovanských jazykoch. Napr. po bulharsky sa mu hovorí вампир(čitaj vampir), po bielorusky упыр(upir) a po rusky упырь (upír). Niektorí ale tvrdia, že je slovo upír možné spájať s tureckým označením čarodejnice, ktoré po tatársky znie ubyr. Prvé použitie tohto slova, ktoré je aj zdokumentované je z roku 1047 v staroruskej knihe žalmov, ktorý je podpísaný ako Упирь Лихый (Zlý upír). Inokedy sa spomína aj traktát Slovo svätého Grigorija (11. – 12. storočie), kde sa hovorí o tom, že pohania uctievajú upírov. Varianta vampír, ktorá sa vyskytuje najmä v západných krajinách (VB, FR, Nemecko) je odvedená zo srbčiny вампир/Vampir.

Tradičná slovanská kultúra a pojem upír:

Postavu tohto tvora môžeme nájsť v mytológii východných, západných i južných Slovanov. Písomne sa zachovali takéto názvy: u Bulharov: vapir, drakus, žin, ustrel; u Srbov: vukodlak, vaper, lampir; u východných Slovanov: upyrь, upir, oboroteň (akýkoľvek lykantrop)

Upír a jeho vznik:

Podľa slovanskej mytológie ako i u Germánov ide o človeka, ktorý zomrel nečistým spôsobom (rozumej samovražda, poprava zločinca), resp. osoba, ktorá bola vylúčená zo spoločnosti ľudí, alebo ide o človeka, ktorý zomrel nevhodnou smrťou (čarodejník používajúci čiernu mágiu, či obeť čarodejníka). Po tom, čo sa vo svete prijalo kresťanstvo, začali ľudia veriť, že upírom môže byť aj osoba, ktorá bola pochovaná bez obradu, či boli vykonané zle. Srbi zase tvrdili, že ním môže byť aj živý človek, ktorý má vrodené predpoklady sa ním stať.

Upír a jeho vzhľad:

Mohlo ísť o človeka bez kostí, alebo bez nosa, s červenými očami, či kovovými zubami, alebo mohol mať telo pokryté srsťou. U Slovanov z východu mohol mať zmijí jazyk, či byť slepý a hluchý. U Bulharov mohol na seba prijať podobu zvieraťa (rys, vlk, myš). Ak upírom bola žena, vynikala svojou krásou: tvár mŕtvolne bledá, vlasy čierne, pery ako krv a vraj pri pohľade do jej tmavých očí ste mohli zazrieť bábiku. Aj keď išlo o nebezpečného tvora, vďaka svojej charizme sa stal vyhľadávanou osobou.

Vlastnosti upíra:

Vlastnosti a ich možnosti žitia sa silne líšili v jednotlivých povestiach, mytológiách. Kým najčastejšie ide o nočného tvora, ktorého ak zasiahne slnečný lúč, tak zahynie, v slovanskej mytológii si mohol založiť aj rodinu (manželka a deti). Považoval sa za nesmrteľného, mohol však zhorieť. Takisto bolo známe, že potrebuje ľudskú krv, zvieracia nie je dostatočná, pretože ho oslabovala. Hovorilo sa, že žijú medzi normálnymi ľuďmi (najčastejšie sa spomínajú ako obchodníci či mäsiari) a že v hrobe musia spať len v určitý deň v roku. Niekde sa verilo aj v to, že vplyvom nich vzniká mor, hlad, alebo zlé počasie.

Archeologické nálezy, ktoré potvrdzujú vieru v upírov:

V minulosti ako obrana proti upírom existovalo mnoho metód a niektoré z nich sa doložili aj archeologickými nálezmi, ako sú napr.:

- Niekde boli mŕtvi prebodnutí kolom
- Telo dodatočne vyhrabané a spálené
- Mŕtvy bol zavalený kameňmi
- Odseknutá hlava mŕtveho
- Mŕtvemu sypali do úst mak a mnohé iné.

A kde boli doložené tie metódy konkrétne konkrétne? Napr. stredoveké pohrebisko v Lahoviciach pri Bratislave (skúmané v rokoch 1955 - 60). Niekedy je ale ťažké rozlíšiť, či išlo o nejakú popravu, alebo skutočne o opatrenia vyššie menované. Je nutné k tomu poznať dobové a miestne zvyky.

Upíri v histórii a zmienky o nich:

Najstarší písomný opis o činnosti upíra podáva islandská sága o Erikovi Červenom z 13. storočia.
Potom sú to staroruské kresťanské spisy z 11. až 13. storočia.
Najznámejší upír sa spája s historickou osobnosťou krutého kniežaťa Vlada, aj keď postava Draculu s ním má málo spoločného. K vampyrizmu má bližšie grófka Alžbeta Báthoryová (Čachtická pani).
Zmienka o Petrovi Plogojowitzovi, ktorý zomrel v Rakúsko-Uhorsku (1725) a séria náhlych úmrtí iných v tom čase viedla k podozreniu z vampyrizmu. Mária Terézia ukončila hystériu okolo tohto prípadu a vydala zákon zakazujúci otváranie hrobov.
Za najstaršieho upíra sa považuje v literárnom diele Dracula, no niekedy sa hovorí aj o prvej Adamovej žene Lilith, či o Kainovi.

Upíri v súčasnosti:

Čo literárne dielo, to iný upír. Najčastejšie ide o nemŕtvych, teda telá, ktoré boli oživené. V romantickej literatúre a filmoch sa upírom môže stať ten, koho pokúše iný upír a premena trvá určitú dobu. Stretávame sa aj s upírmi, ktorí vraždiť nechcú, pretože nechcú zobrať ľuďom dušu. V novších dielach môže ísť aj o druh démona (Sapkowský), resp. polodémonov, alebo môže ísť o upírstvo vírusového pôvodu.

Typickým a nemenným znakom je pitie, cicanie krvi pomocou predĺžených očných zubov. Buď nimi sajú, alebo len pretrhnú tepnu a olizujú ranu. Takisto sa niekde hovorí o tom, že je pre nich ľudská krv lepšia, nevyhnutnejšia, inde sa zase spomína to, že sa môžu živiť jedlom ako ľudia. Veľká časť upírov je nesmrteľná, alebo dlhoveká. Niekde starnú pomaly, inde zostali v podobe, v akej boli iniciovaní medzi upírov. Známe je aj to, že sa neodrážajú v zrkadle (vyvrátené v Twilighte). Nedajú sa vyfotografovať. Vysvetlenie, ktoré to môže vysvetľovať je napr. také, že pochádzajú z paralelného sveta nachádzajúceho sa medzi zrkadlami a ak sú v našom svete, tak za zrkadlami chýba. Je im vlastná aj zvýšená sila, zlepšené zmysly. Dokážu niekedy i lietať, levitovať, alebo len v podobe netopiera. Disponujú aj hypnotickými, telepatickými vlastnosťami.

Existuje aj iná forma upíra – Dhampir:

Potomok človeka a upíra, ktorý môže mať rôzne schopnosti a slabosti. Je napr. odolný voči svetlu.

Za najstaršieho upíra sa považuje v literárnom diele Dracula, no niekedy sa hovorí aj o prvej Adamovej žene Lilith, či o Kainovi.

zdroj: wikipédia - prepracované/skrátené/preformulované

Tagy: rasy, upir

Pridal(a): Arwen, 14. 12. 2010 04:05:17

Bookmark and Share



Hodnotenie užívateľov: 10 %

Aby ste mohli hodnotiť tento záznam, musíte byť prihlásený.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)