Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programe



















optimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti




Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac december zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 614 užívateľov.
hits
Zobraz v plnej veľkosti
Fénix N/A%
Zaradenie: bytost
Diskusia | Galéria

Fénix je mýtická bytosť. Označuje sa ako "ohnivý" vták. Podľa Herodota tento tvor nepotrebuje žiadnu potravu, ale žije iba zo vzduchu a rannej vlahy. Jeho domov leží na východe, v zemi podobnej raji, kde si stavia hniezdo. V každej dobe žije na svete práve jeden Fénix. Jeho perie má zlatisto-červenú farbu, ale po čase stráca svoj lesk ako Fénix starne. Keď uplynie 540 rokov (alebo podľa iných zdrojov 1461 rokov), Fénix si postaví z vonných korení hranicu na najvyššom strome a tú vychádzajúce slnko zapáli. Starý Fénix na hranici zhorí, ale za tri dni z popola vylezie červík, ktorý sa premení cez noc na nového krásneho vtáka. Mladý Fénix vyrobí zo zbytku popola vajce, ktoré odnesie na oltár chrámu v egyptskom One.

Etymológia gréckeho pomenovania Phoenix je spojená s tromi významami - červenou farbou, Feníciou (Grékmi nazývanou Červená zem) a datľovým stromom. Herodotos však našiel predobraz pre svojho Fénixa pravdepodobne v egyptskom slnečnom vtákovi Bennu, o ktorom sa dozvedel od egyptských kňazov v meste On (Helipolis).

Vládne neuveriteľnou, božskou mocou, avšak využíva ju len veľmi zriedka. Jeho perá majú magické vlastnosti a možno ich využiť k výrobe prútikov a elixírov.

Fénix v egyptskej mytológii:

V staroegyptskej mytológii sa Fénix nazýva Benu. Uctievanie Benua sa spája s mestom On, alebo inak známy ako Heliopolis, v Dolnom Egypte. Benu má niekoľko prívlastkov, ako napr. Ten, ktorý sa rodí sám zo seba. Slovo Benu je odvodené od slovesa weben, čo znamená "jasne žiariť" a viaže sa to k pohybu Slnka. Z toho vyplýva, že jeho uctievanie je spojené s uctievaním Slnka, a to najmä v podobe boha Ra. Okrem toho sa ešte tento staroegyptský Fénix spájal s kalendárom Egypťanov, ako aj s pravidelným stúpaním hladiny Nílu. Symbolizoval opakujúce sa javy v prírode, striedanie ročných období a iné. Spájajú sa s ním aj kamene benben - obeliskos. Podľa kozmológie egyptského národa sa Benu vynoril z prvotných vôd a potom z nej prvotná zem, pahorok Benben, kde sa tento nesmrteľný vták usadil. A tu práve spočíval aj chrám boha Réa.

Fénix v činskej mytológii:

Nazýva sa FengChuang. Fen predstavuje mužskú časť, kým chuang ženskú súčasť vtáka, ktorý v sebe spája známe jing a jang. Fengchuang sa spája s južnou svetovou stranou a s piatimi cnosťami, ktoré predstavujú farby jeho pier - červená, žltá, biela, čierna a azúrovo modrá. Podľa mýtov je kráľom 360ich rodov vtákov, spolu s ďalšími 4mi nebeskými zvieratami. Prvý záznam o tom, že bol spozorovaný Feng-chuang je z roku 2647 pred n. l., kedy sa vraj párik Fénixov uhniezdil v cisárskej záhrade. Je symbolom cisárskej rodiny a je spájaný najmä s cisárovnou.

Tagy: fenix

Pridal(a): Arwen, 15. 11. 2010 20:45:34

Bookmark and Share



Hodnotenie užívateľov: 70 %

Aby ste mohli hodnotiť tento záznam, musíte byť prihlásený.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)