Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac február zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
43%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
13%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 623 užívateľov.
hits
Zobraz v plnej veľkosti
Postavy z Pána prsteňov N/A%
Zaradenie: bytost
Diskusia | Galéria

Mená a názvy sú podľa slovenského prekladu Pána prsteňov.

Členovia Spoločenstva prsteňa:

Frodo Bublík je hobit pochádzajúci z kraja, ktorý sa volá Grófstvo. Po svojom strýkovi Bilbovi zdedí celý jeho majetok aj s Jedným prsteňom. Dlhé roky žil pokojným životom až do dňa, kedy mu jeho priateľ čarodejník Gandalf nepovedal, že tento prsteň je v skutočnosti Veľprsteň, vládnuci prsteň, ktorý v sebe ukrýva väčšinu moci Temného pána. Za dávno zabudnutých čias ho ukul Temný pán Sauron a podriadil si tak všetky národy Stredozeme. Frodo sa stal jeho Nositeľom a na Elrondovej rade, ktorá sa konala vo Vododole, ho vybrali ako Nositeľa a vybrali mu ďalších osem spoločníkov, ktorí mali za úlohu chrániť Nositeľa a Prsteň, aby sa k nemu nedostal Sauron. Frodo dostal za úlohu zničiť tento prsteň v krajine Temného pána, v Mordore, kde ho má hodiť do plameňov Hory osudu, aby ho navždy zničil. Spoločenstvo sa však rozpadne a Frodo zostane sám so svojím verným sluhom Samom. Spolu sa vydajú do Mordoru. Tam sa im po dlhej nebezpečnej ceste podarí Prsteň zničiť. Zničením Prsteňa sa končí Vojna o Prsteň. Po Vojne o Prsteň sa Frodo vráti do Grófstva, kde žije ešte niekoľko rokov. Potom odíde do Sivých prístavov, kde nasadne na loď, ktorá ho odnesie do Zeme Neumierajúcich, kde žijú nesmrteľní elfovia, čo dostal ako dar od kráľovnej Arwen.

Aragorn je človek, vladyka Dúnadanov na severe, ktorý pochádza zo starého kráľovského rodu, ktorého korene siahajú až do čias, keď bol prvýkrát zvrhnutý Sauron. Vyrastal potajme v Elrondovom dome, kde mu dali meno Estel, a jeho pravé meno bolo utajené. Je Gandalfovým priateľom a postupom času aj Frodovým. Na Elrondovej rade vo Vododole ho vyberú za člena Spoločenstva prsteňa, v ktorom sa stane vodcom po Gandalfovom páde. Je Isildurov dedič a zároveň aj dedič Anárionov. Po tom, čo sa Spoločenstvo rozpadne, sa spolu s elfom a trpaslíkom vydáva na prenasledovanie ohyzdov, ktorí im uniesli dvoch priateľov. Počas Vojny o Prsteň sa spriatelil s Éomerom z Rohanu a jeho sestrou Éowyn. A tiež s ich kráľom Théodenom. Spriatelí sa i s Faramirom z Gondoru, Boromirovým bratom. Dopomohol k mnohým víťazstvám na bojovom poli. Po Vojne o Prsteň sa stal kráľom Západu, čiže Spojeného kráľovstva Gondoru a Arnoru. Keď sa stal kráľom, oženil sa s Arwen, Elrondovou dcérou. Po svojich predkoch zdedil Elendilov meč* / Narsil / Zlomený meč / Andúril (Plameň Západu) – tak ho pomenoval Aragorn. Aragorn má veľa mien. Medzi ne patria aj mená ako Elessar, Elfkam, Estel (v preklade Nádej), Chodec, Telcontar, čo je v elfštine chodec, Dúnadančan, v preklade Muž zo západu (Númenorejčan). Pred tým, ako sa stal členom Spoločenstva, bol lesníkom, preto mu hovoria aj Lesník. Jeho rod sa od neho volá Telcontar. Aragornom Elessarom bola obnovená zašlá dôstojnosť kráľov.
*Elendilov meč bol znova skutý a elfskí kováči na jeho čepeľ vyryli znak siedmich hviezd medzi kosákom mesiaca a svietiacim slnkom a okolo veľa rún.

Gandalf je čarodejník, Frodov a Aragornov priateľ a tiež aj Bilbov. Ako prvý zistí, že prsteň, ktorý má Frodo, je v skutočnosti Veľprsteň. A na jeho radu sa Frodo vydá na cestu do Vododolu, kde sa konala Elrondova rada a na nej sa rozhodlo o osude Prsteňa. Gandalf sa stal vodcom Spoločenstva, až kým neprišli do baní Morie. V Morii sa Gandalf stretol s Balrogom, prízrakom z temných čias. Tento Balrog ho premohol a stiahol so sebou do priepasti. Tam s Balrogom bojoval naďalej, až sa zrútili do vody. Obaja z Morie vyviazli a na úpätí hôr pokračovali v boji. Gandalf Balroga nakoniec zabil, no sám pri tom padol. Na vrchole ležal nejaký čas. Potom ho našiel Pán vetra Gwaihir, ktorý ho odniesol do Lórienu k pani Galadriel. V Lóriene opäť precitá a zostáva v tranze. Keď sa preberie, Galadriel ho oblečie do bieleho odevu a stane sa z neho Gandalf Biely. Predtým bol Gandalf Sivý. Stal sa hlavou Bielej rady čarodejníkov. Vo Vojne o Prsteň sa zaslúžil o mnoho víťazstiev, či už v Rohane alebo v Gondore. Gandalf sa stretne so svojimi druhmi zo Spoločenstva vo Fangorne. A odtiaľ sa s nimi vydá do Rohanu. Začali ho volať Biely jazdec, pretože mal biely háv a koňa, ktorý bol zo vznešeného rodu a volal sa Tieňovlas. Pomôže premôcť Saurona i Sarumana. Dopomôže k tomu, aby sa Aragorn stal kráľom Gondoru. Théodenovi z Rohanu pomôže vyliečiť sa z počarovania, ktoré naňho uvalil Saruman, a stane sa Théodenovým radcom. Z vďaky mu Théoden daruje už spomínaného Tieňovlasa. Gandalf po Vojne o Prsteň odíde spolu s Frodom a elfmi za More, do Zeme Neumierajúcich. Elfovia mu darujú jeden z Trojice prsteňov, ktoré neukoval Sauron. Dostal prsteň Ohňa, Narja Veľká s kameňom, ktorý horel ako červený oheň.

Samved Mukro je hobit, ktorý pochádza z rovnakého kraja ako Frodo, čiže z Grófstva. Je Frodov záhradník a zároveň jeho najlepší priateľ. Spolu s Frodom odíde z Grófstva do Vododolu, kde sa stane členom Spoločenstva prsteňa. Po rozpade Spoločenstva sa sám spolu s Frodom vydá na nebezpečnú púť do Mordoru. Počas cesty neraz zachráni Froda pred smrťou. Keď Froda uštipne Opucha, Sam si myslí, že jeho pán je mŕtvy, a tak mu vezme Prsteň. Stane sa jeho Nositeľom, hoci len na malú chvíľku. Po pár dňoch Froda zachráni z ohyzdieho väzenia a vráti mu Prsteň. Odtiaľ odchádzajú oblečení ako ohyzdi, aby sa mohli ľahšie pohybovať po Nepriateľovom území. Za Samovej pomoci sa Frodovi podarí nakoniec Prsteň zničiť. Po Vojne o Prsteň sa vráti do Grófstva, kde sa ožení s Ruženkou Zrubníkou a obaja žijú u Froda. Postupom času sa im narodí 13(!) detí. Stane sa starostom Hobitova sedemkrát po sebe. Frodovi pomohol dokončiť Veľkú knihu. Keď Ruženka zomrela, odplával za svojím pánom do Zeme Neumierajúcich. Ešte predtým sa stal Hlavným poradcom kráľa Elessara pre Severné kráľovstvo.

Pipin Bral je tiež hobit z Grófstva. Je Frodov bratanec zo štvrtého kolena a spolu s ním sa vydá do Vododolu, kde ho vyberú za člena Spoločenstva prsteňa. Po rozpade Spoločenstva ho unesú ohyzdi spolu s Chichom. Oni si totiž myslia, že majú Froda, teda Nositeľa Prsteňa. Podarí sa im však ujsť zo zajatia a ujdú do Fangornovho lesa, kde sa zoznámia s entom Stromobradom a spriatelia sa s ním. Hobitom sa podarí vyburcovať entov proti Sarumanovi, ktorý sídli v susedstve, a tým pomôžu zbaviť sa jedného nepriateľa. V Železnom páse hobitov nájdu ich štyria priatelia zo Spoločenstva, aby sa porozprávali so Sarumanom uväzneným vo veži Orthank. Sarumanov špeh, ktorý je tam s ním zavretý, po návštevníkoch hodí z okna veže Palantír, vidiaci kameň, ktorý zdvihne Pipin, ale to nemal robiť. Na druhý deň odídu zo Železného pásu a Pipin to nevydrží a vezme Palantír Gandalfovi a pozrie sa doň. Na druhej strane je Sauron, Pán Mordoru, ktorý sa ho vypytuje na rôzne veci, ale Gandalf to zastaví tým, že sa dotkne Pipina a Palantír zakryje plášťom. Gamdalf vysadne na Tieňovlasa a vezme so sebou aj Pipina, ktorého odnesie do Gondoru. Tam sa z Pipina stane Gondorský vojak. Keď správca Gondoru, Denethor, zošalie a upáli sa za živa, Pipin sa stane voľným, ale on ostane naďalej v službách Gondoru. Po Vojne o Prsteň sa vráti s ostatnými hobitmi do Grófstva, kde sa stane vladykom a ožení sa. Aj keď je kráľ jeho priateľ, ostáva stále vojakom v službách Gondoru. Spolu so Samom a Chichom sa stane hlavným poradcom kráľa Elessara pre Severné kráľovstvo. Hovoria mu Pipin, Pip, Pútnik I.

Chicholm Brandylen je tiež hobit z krajiny Grófstvo. Je Frodov priateľ a jeden z družiny, ktorá sa s ním vydala do Vododolu, kde ho vybrali ako jedného z členov Spoločenstva prsteňa. Po rozpade Spoločenstva ho unesú spolu s Pipinom ohyzdi, ktorí si myslia, že chytili Nositeľa prsteňa. Hobitom sa podarí ujsť a dostanú sa do lesa Fangorn, ktorý sa oddávna spomína ako les plný nebezpečenstva. Vo Fangorne sa stretnú s entom Stromobradom, s ktorým sa spriatelia. Chichovi a Pipinovi sa podarí entov vyburcovať proti Sarumanovi, ktorý sídli vo veži Orthank, neďaleko od hraníc lesa Fangorn. V Železnom páse sa im podarí poraziť Sarumana. Tam ich nájdu ich ďalší štyria druhovia zo Spoločenstva a zoberú ich so sebou. Chicho sa vydá na cestu spolu s Rohančanmi, kráľom ktorých je Théoden. Théoden si Chicha obľúbi a hobit sa stane kráľovým panošom. Tak sa stane z Chicha Rohanský jazdec. Ale keďže je hobit a hobiti sú vzrastom polovičnej výšky človeka, kráľ mu zakáže ísť do vojny. No kráľova neter Éowyn sa potajomky tiež vydá do vojny a vezme so sebou aj Chicha. Pred bránami Bieleho mesta sa strhne veľká bitka, v ktorej sa Chicho preslávil ako jeden z dvoch, ktorí zabili Kráľa – černokňažníka, pána nazgúlov. Keď Éomer, brat Éowyn a po Théodenovi kráľ Rohanu, zistil, čo sa stalo, poslal po Chicha a vyznamenal ho. Na počesť mu dal Éomer Rohanské meno Holdwine. Po Vojne o Prsteň sa vrátil spolu s ostatnými do Grófstva. Po nejakom čase sa stal pánom Jelenín. Napriek tomu, že sa stal Rohanským jazdcom, Aragorn, kráľ Západu, zostal jeho priateľom a Chicho sa stal spolu so Samom a Pipinom jedným z troch hlavných radcov kráľa Elessara pre Severné kráľovstvo Západu. Hovoria mu Pútnik Chicholm.

Legolas Zelenolist je elfský princ z Lesnej ríše v Temnohvozde. Do Imladrisu odišiel, aby odovzdal odkaz od svojho otca, kráľa Lesnej ríše. Na Elrondovej rade ho vybrali za člena Spoločenstva prsteňa. Po rozpade Spoločenstva sa vydá spolu s Aragornom a trpaslíkom, ktorý sa stal jeho najlepším priateľom, na nebezpečnú púť za ohyzdami, ktorí uniesli ich priateľov hobitov Pipina a Chicha. Počas toho sa stretnú s rohanským maršalom Éomerom, ktorý im dá kone. Legolas dostane koňa Aroda, na ktorom sa vezie spolu s trpaslíkom. Potom odídu spolu s Gandalfom, ktorého stretnú vo Fangornskom lese, do Edorasu za kráľom Théodenom. Legolas veľmi pomôže rohirrimom v bitke na Helmovom žľabe. Potom spolu s Aragornom odíde Cestami mŕtvych. Odtiaľ sa vráti na lodiach do Minas Tirithu, kde vybojujú veľkú bitku. Po Vojne o Prsteň Legolas privedie z Veľkolesa na juh elfov a tí potom žili v Ithiliene, z ktorého sa stala najkrajšia zem zo všetkých západných krajín. Keď sa kráľ Elessar vzdal života, Legolas nasledoval volanie svojho srdca a odplával za More. Priateľstvom medzi trpaslíkom Gimlim a Legolasom sa zabudlo na všetky spory medzi týmito dvoma národmi (elfovia a trpaslíci sa nenávideli).

Gimli je trpaslík, ktorý sa vydá na cestu do Imladrisu, kde chce hľadať pomoc pre svoj národ v Erebore. Preslávil sa tým, že bol jeden z družiny Nositeľa Prsteňa a že počas celej vojny bojoval v družine kráľa Elessara. Nazvali ho priateľom elfov, lebo vzťah medzi ním a Legolasom, synom kráľa Thranduila, prerástol do tuhého priateľstva, a tiež preto, lebo zostal oddaný pani Galadriel. Po Sauronovom páde priniesol Gimli na juh skupinu trpaslíkov z Ereboru a stal sa pánom Jagavých jaskýň. Spolu so svojím ľudom vykonal v Gondore a Rohane veľké diela. Namiesto pôvodnej brány Minas Tirithu, ktorú zlomil Kráľ – černokňažník, ukovali bránu z mithrilu a ocele. Dopočuli sme sa, že Legolas so sebou vzal aj Gimliho, lebo medzi nimi vzniklo priateľstvo väčšie než medzi akýmkoľvek iným trpaslíkom a elfom. Ak je to pravda, tak je veľmi zvláštne, že by bol trpaslík pre priateľstvo ochotný opustiť Stredozem a že by ho Eldari prijali a že to všetko páni Západu dovolili. Povráva sa však, že jedným z Gimliho dôvodov bolo ešte raz uvidieť krásnu pani Galadriel. A je možné, že ona vďaka svojmu postaveniu medzi Eldarmi preňho získala túto milosť. Nič viac o tejto veci povedať nevieme.

Boromir je človek a pán Bielej veže a nástupca po svojom otcovi, ktorý je správcom Gondoru. Do Vododolu sa vydal potom, čo sa mu sníval prorocký sen. Elrond ho vyberie ako jedného z členov Spoločenstva prsteňa. Boromir nejaký čas Aragorna nemal v láske, pretože Aragorn je dedičom Gondorského trónu, zatiaľ čo Boromir „len“ správcom Gondoru, a to len do vtedy, pokiaľ sa nevráti pravý Kráľ. Ale počas putovania Stredozemou sa lepšie spoznali a stali sa z nich priatelia. Boromir sa pred tým, ako sa rozpadlo Spoločenstvo, pokúsil vziať Frodovi Prsteň. Frodo mu však ušiel a Boromir ostal sám. Vrátil sa do tábora, kde boli aj ostatní členovia Spoločenstva, ale Frodo tam nebol. Vtom ich napadli ohyzdi a všetci sa rozutekali. Boromir šiel brániť malých hobitov, Pipina a Chicha. Počas bitky ho postrelil skurut-hay a na následky zranenia zomiera. Ešte pred tým, ako zomrel, však stihol povedať Aragornovi čo sa stalo medzi ním a Frodom. Aragorn si to nechal pre seba. Aragorn, Gimli a Legolas ho uložili do jedného z člnov, ktoré im darovala Biela pani, a pustili ho po rieke dolu vodopádmi Rauros. Elfské člny sa však nepotopia, a tak, ako šiel čln s mŕtvym Boromirom po rieke Anduin, šiel aj okolo Gondoru a mesta Minas Tirith, kde sa práve zdržiaval jeho brat Faramir, ktorý bol vtedy na stráži.

Ostatné postavy z trilógie:

Arwen Undómiel je elfská princezná, dcéra Elrondova. Pani Vododolu a Lothlórienu. Vododolu preto, lebo jej otec je pán Imladrisu ( v spoločnej reči Vododol) a Lothlórienu, lebo jej matka pochádza z tejto krajiny (Galadriel je Arwenina stará mama). Arwen sa zamilovala do Aragorna, ale Aragorn je smrteľník a ona je elfka, ktorá je nesmrteľná. Jej otec je nešťastný z Arweninej voľby, pretože ak si elf vezme smrteľníka, automaticky sa tento elf stáva tiež smrteľníkom. Arwen hovoria Undómiel, čo znamená v spoločnej reči Večernica, pretože je krásna ako západ slnka. Je priateľkou Spoločenstva, pretože je v ňom je milý a aj preto, lebo zachránila Froda pred nazgúlmi. Po Vojne o Prsteň sa vydá za Aragorna a stane sa smrteľnou (opustil ju život Eldarov – tak to povedal Elrond). Arwen však povedala: „Radšej prežijem jeden život s tebou (Aragorn), ako by som mala žiť všetky životy tohto sveta sama.“ Vydatá je šťastná. Stane sa kráľovnou Spojeného kráľovstva Gondoru a Arnoru. Pôvodne mala odísť spolu so svojím otcom do Zeme Neumierajúcich, ale ona nechcela opustiť svojho manžela a ľud, preto šiel namiesto nej Frodo z vďaky. O Arwen sa tiež hovorí, že je druhá Tinúviel, lebo sa na ňu veľmi podobá a spolu s Arwen sa do Stredozeme vrátila nebeská krása. Celé jej meno je Arwen Undómiel, Večernica svojho ľudu. Po tom, čo jej otec Elrond odišiel za More, ho už nikdy nevidela. Má dvoch bratov dvojičky, ktorí sa volajú Elladan a Eltrohir.

Éowyn je ľudská princezná z Rohanu. Jej strýko je Théoden, kráľ Rohanu. Théoden ju vychoval ako svoju vlastnú dcéru, pretože jej rodičia zomreli, keď bola ešte mladá. Počas Vojny príde do Edorasu Aragorn a ona sa zamiluje do neho, ale Aragorn jej lásku neopätuje, pretože jeho srdce patrí Arwen. Éowyn je bojovná žena a nebaví ju stále sedieť doma a čakať, kedy sa brat a kráľ vrátia z boja. Preto sa preoblečená za muža vydá do boja, kde so sebou vezme aj hobita Chicha. V boji pred bránami Minas Tirithu sa zraní, keď zabije Kráľa - černokňažníka, najväčšieho z nazgúlov. Zasiahne ju choroba, ktorú pomenovali Čierny dych, a tiež si zlomí ruku. Éowyn vyzerá ako mŕtva, ale je nažive. V Domoch Uzdravovania sa zoznámi s Faramirom, do ktorého sa zamiluje. Po Vojne o Prsteň sa vydá za Faramira, Správcu Gondoru, a stane sa kňažnou Ithilienu. Éowyn volajú aj Pani štítu, pretože jej štít rozbil žezlom Kráľ - černokňažník, ktorý sa nato rozplynul, čím sa naplnila dávna veštba – Kráľ - černokňažník nepadne rukou muža. Lebo v legendách sa hovorí, že v tomto súboji mala Éowyn pri sebe aj Théodenovho panoša, ktorý nebolo mužom, ale polovičným z ďalekej krajiny.

Galadriel je elfská kráľovná, Pani Zlatého lesa, Lothlórienu. Je manželka Celeborna, pána Lórienu. Pomohla Spoločenstvu prsteňa svojimi darmi a radami, ktoré im dala. Každému členovi dala sivý plášť, ktorý splýva s okolím, a tiež im darovala tri elfské člny, ktoré sa nikdy nepotopia. A okrem toho dala každému spoločníkovi osobitný dar (Frodo dostal Fiolu so svetlom Elendila, Legolas dostal luk a šípy, ...). Raz v noci, keď Spoločenstvo spalo, prechádzala okolo ich stanov, keď sa Frodo na to zobudil. Sledoval ju a Galadriel ho odviedla k svojmu zrkadlu. Toto zrkadlo nebolo obyčajné zrkadlo, ale čarovné. Opýtala sa ho, či sa chce pozrieť, a on jej odpovedal: „Čo tam uvidím?“. A ona: „Zrkadlo ukazuje mnohé veci. Veci, čo sa už stali, veci čo sa dejú a niektoré veci, čo sa ešte len majú stať.“ Nato daň Frodo pozrel a uvidel v ňom mnoho tvárí. Videl tam trpieť mnoho ľudí, trpaslíkov, elfov a hobitov. Nakoniec tam uvidel Oko Saurona. Oko obohnané ohňom bez viečka. Galadriel je stará mama Arwen a Elrondova svokra. Požehnala Aragornovi a Arwen do ich vzťahu. Je držiteľka jedného z Trojice prsteňov, ktoré neukoval Sauron. Jej prsteň je Nenja - Prsteň Adamant, ktorý je z mithrilu s bielym kameňom. Frodo raz ponúkol Galadriel Veľprsteň, ale odolala jeho volaniu, hoci po ňom veľmi túžila. Po Vojne o Prsteň odišla spolu s Elrondom do Sivých prístavov, kde na ňu čakala veľká loď, ktorá ju odviezla do Zeme Neumierajúcich.

Éomer je človek z Rohanu. Ešte v ranom veku sa stal maršalom marky a prevzal otcovu úlohu strážiť východné pohraničie Rohanu. To Éomer dal Aragornovi, Legolasovi a Gimlimu dva kone. Vo Vojne o Prsteň padol Théodred v bitke proti Sarumanovi pri Isenskom brode. Preto, než Théoden zahynul v bitke na Pelennorských poliach, vymenoval Éomera za svojho dediča a nástupcu. Z Éomera sa stal veľký kráľ a keďže na trón nastúpil v mladom veku, vládol 65 rokov – dlhšie než iní rohanský králi. Vo Vojne o Prsteň sa spriatelil s kráľom Elessarom a s Imrahilom z Dol Amrothu, a preto neskôr často navštevoval Gondor. V poslednom roku Tretieho veku prijal za manželku Lothíriel, Imrahilovu dcéru. Hoci sa Sauron pominul, nenávisť a zlo, ktoré zasial, sa aj naďalej šírili. Preto mal Kráľ Západu veľa nepriateľov, ktorých musel pokoriť, prv než mohol Biely strom pokojne rásť. A kamkoľvek smeroval Elessar, tam s ním šiel aj kráľ Éomer.

Faramir je človek, brat Boromira. Odolal volaniu Prsteňa, hoci ho mal na dosah ruky. Raz, keď sledovali ohyzdov, zajal Froda a Sama. Keď Faramir zistil, kto je Frodo a odkiaľ prišli, začal sa pýtať na svojho brata Boromira, akú úlohu zohral v Spoločenstve a aj na to, ako zomrel. Na to mu, žiaľ, Frodo nedokázal odpovedať, pretože odišiel od Spoločenstva ešte pred jeho smrťou. Keď sa však dozvedel o Frodovom tajomstve, prepustil ich a daroval im putovné palice a zásoby jedla a zostali priateľmi. Vo Vojne o Prsteň Faramira zranil otrávený šíp ohyzdov. Jeho otec Denethor sa zblázni a pokúsi sa Faramira upáliť na hranici zaživa a seba spolu s ním. Nakoniec ho zachráni Pipin, ktorý zavolá Gandalfa. O pár dní tam dorazí aj Aragorn a pomôže vyhrať bitku a následne celú vojnu. Faramir sa ešte vždy nevyliečil zo zranenia, a preto k nemu zavolajú Aragorna, ktorý ho vylieči. V Domoch uzdravovania sa zoznámi s Éowyn, Rohanskou princeznou, do ktorej sa zamiluje. Po Vojne o Prsteň sa Aragorn stane kráľom, preto sa Faramir nemôže ujať správcovstva po svojom otcovi. Aragorn však Faramira vymenuje za Správcu Kráľa Elessara a tiež za knieža Ithilienu. Potom si vezme za manželku pani Éowyn, s ktorou sa usadí v Emyn Arnene.

Théoden bol človek, kráľ Rohanu, strýko pani Éowyn a Éomera. Narodil sa v Gondore, ale neskôr odišiel do domova svojho otca, do Rohanu. Podľa tradície ho v Rohane nazývajú Théoden Obnovený, pretože upadol do Sarumanovej kliatby, ale Gandalf ho z nej vyliečil. V poslednom roku svojho života povstal a priviedol svoj národ k skvelému víťazstvu pri Hlásnej citadele a nato aj na Pelennorských poliach, v najväčšej bitke tohto veku. Padol pri bránach Mundburgu (Minas Tirith). Istý čas odpočíval vo svojej rodnej krajine medzi mŕtvymi gondorskými kráľmi. Neskôr ho preniesli a uložili v Edorase do 8. mohyly jeho línie. Po Théodenovi nastupuje na rohanský trón nová línia kráľov.

Denethor bol človek, správca Gondoru a otec bratov Boromira a Faramira. Jeho obľúbený syn bol Boromir, ktorému zveroval tie najťažšie a najzodpovednejšie úlohy. Denethor sa stal „otrokom“ palantíru a Temného pána. Keď sa zdalo, že Gondor nemôže vyhrať, Denethor sa pomiatol, či už z toho, že jeho milovaný syn je mŕtvy, alebo z toho, že prehrávali, alebo z toho, že jeho druhorodený syn je zranený a pomaly umiera. Rozhodol sa, že keď už prehrávajú a jeho synovia nemôžu vládnuť, tak nebude čakať na smrť, kým si poňho príde, ale upáli sa zaživa a aj svojho syna Faramira, ktorý tiež ešte žil. Faramira sa našťastie podarilo zachrániť, ale Denethor sa úplne pomiatol a už sa mu nedalo pomôcť. Nakoniec sa podpálil. Chvíľu sa ozýval jeho krik, ale potom, akoby uťalo, zostalo ticho. Bolo počuť len praskot ohňa.

Elrond je elfský pán z Vododolu (Imladrisu) a otec Arwen Undómiel. U Elronda sa zišla rada, na ktorej sa zostavilo Spoločenstvo prsteňa. Vychoval Aragorna ako vlastného syna pod menom Estel (Nádej). Elronda veľmi zarmútilo, keď sa dozvedel, že jeho dcéra Arwen si zvolila údel Tinúviel (smrteľný život). Vyliečil Froda zo zranenia od morgulského meča, ktorý bol otrávený. Je držiteľom jedného prsteňa zo stratenej Trojice, ktoré neukoval Temný pán Sauron. Elrond bol pri tom, keď Sauronovi odťali prst aj s Jedným prsteňom, stalo sa to pred 3000 rokmi. Po Vojne o Prsteň sa Elrond zriekol panstva v Imladrise a odišiel do Sivých prístavov. Tam naňho čakala veľká loď, ktorá ho odniesla do Zeme Neumierajúcich. Elrond mal tri deti: synov dvojčatá Elladana a Eltrohira a dcéru Arwen Undómiel. Jeho prsteň bol zlatý prsteň s modrým kameňom – Vilja – najmocnejší z Trojice.

Bilbo Bublík je hobit z ďalekej krajiny nazývanej Grófstvo. Frodo je jeho synovec, ktorého vyhlásil za svojho dediča. Šesťdesiat rokov pred tým, než dal Frodovi svoj Prsteň, ho našiel v jaskyni, kde sa ukrýval pred svetom Glum. Tam ho, dá sa povedať, vyhral od Gluma. Odvtedy Glum nenávidí všetkých hobitov. Bilbo bol už vtedy Gandalfov priateľ. Je priateľom Spoločenstva a aj samotného Aragorna, ktorého volal Dúnadančan, Muž zo Západu. Po tom, čo odišiel z Hobitova a prenechal celý svoj majetok aj s Prsteňom Frodovi, odišiel bývať k elfom do Imladrisu do Elrondovho domu. Začal tu písať knihu o svojich dobrodružstvách, ako našiel Prsteň, ako zvíťazil nad drakom... a tiež chcel napísať akési pokračovanie k nej, a to o putovaní Spoločenstva prsteňa do krajiny Temného pána. Bilbo bol už však starý a bez prsteňa veľmi zoslabol a zostarol. Preto dal túto knihu dopísať Frodovi, keď sa vrátili z cesty. Po Vojne o Prsteň sa vydal spolu s elfmi do prístavov, kde nasadol na loď a odišiel do Zeme Neumierajúcich.

Saruman bol čarodejník a Gandalfov priateľ, kým ho nezradil. Kedysi bol hlavou Bielej rady, ale po zrade ho z nej vylúčili a na jeho miesto dosadili Gandalfa. Žil vo veži Orthank, ktorú vyhlásil za svoju. Vo veži mal ukrytý palantír, vidiaci kameň, prostredníctvom ktorého sa zhováral so Sauronom, ktorý mal svoj palantír v Mordore. Saruman neodolal volaniu Prsteňa a začal ho hľadať a prenasledovať jeho Nositeľa, aby ho mohol získať len pre seba. Našťastie sa mu to nepodarí, pretože nahneval svojich „susedov“ entov, ktorý žijú vo Fangornskom lese, a zaútočia na Železný pas, kde sa nachádza jeho sídlo. Porazia ho a Sarumana uväznia vo veži aj s jeho sluhom. Podarí sa mu však ujsť a oklamať ich a odíde aj so sluhom do Grófstva. V Grófstve ho však nájdu hobiti Frodo a Sam, ktorí sa vrátili z Mordoru, a aj hobiti Chicho a Pipin. Hobiti s ním zvedú boj a vyhrajú nad ním. Sarumana však nezabili, ani jeho špeha. Lenže tento jeho špeh/sluha ho nenávidel, a tak ho zabil pred zrakmi všetkých hobitov. Saruman bol kedysi Saruman Biely, ale keď zradil, farbu mu vzali.

Celeborn je elf zo Zlatého lesa Lothlórienu. Jeho manželkou je pani Galadriel. Ukryje Spoločenstvo pod svoju ochranu a pomôže im radami. Stane sa ich priateľom. Je starým otcom Arwen Undómiel.

Gloch/Sméagol bol to hobit. Ale keď sa dostal pod moc Prsteňa, stala sa z neho príšera. O prsteň ho pripravil Bilbo, ktorý ho od neho vyhral. Odvtedy Gloch nenávidel všetkých hobitov, no najmä Bublíkovcov. Počas svojich ciest sa spriatelí s obrovským pavúkom, Opuchou, ktorej sľúbi, že jej bude do jaskyne vodiť čerstvé mäso. Keď ho nájde Aragorn s Gandalfom, ktorí ho dlhé roky hľadali, chytia ho a odvedú do Lesnej ríše Západného Temnohvozdu k lesným elfom, kde ho uväznia. Ale odtiaľ sa mu podarí ujsť. Prenasleduje Froda, ktorý odišiel z Grófstva, aby ho mohol chytiť a zabiť. A samozrejme zmocniť sa svojho „milášika“. Keď Spoločenstvo odíde z Vododolu, prenasleduje ich. Po rozpade Spoločenstva sa mu podarí votrieť do Frodovej priazne a robí mu sprievodcu na ceste do Mordoru. Gloch ich síce odvedie do Mordoru, ale pripraví im pascu. Tou pascou je vyhladovaná Opucha, ktorá sa nažerie a on bude mať konečne svoj prsteň. Ale nepodarí sa mu to. Pretože Sam mu ujde a Frodovi vezme Prsteň, ktorý leží mŕtvy, a odíde. Keď Sam zistí, že Frodo je nažive, zachráni ho a vydajú sa spolu do Mordoru. Pri Hore Osudu ich znova prepadne Gloch. Frodo ujde aj s Prsteňom a Sam s ním bojuje. Gloch sa mu vyšmykne a ukryje sa. Sam zatiaľ rýchlo beží za Frodom, ktorý je už pri Puklinách Osudu. Zrazu sa tam objaví Gloch a pobije sa s Frodom. Frodo si nasadí Prsteň a stane sa neviditeľným. Gloch ho však cíti a podarí sa mu ho chytiť. Odhryzne Frodovi prst aj s Jedným prsteňom a zrúti sa do Puklín Osudu aj s Prsteňom. Gloch sa pôvodne volal Sméagol, no keď získal Prsteň, odišiel do hôr, kde sa ukryl pred svetlom a meno Gloch dostal podľa zvukov, ktoré stále vydával: „Gloglo“.

Gríma Červivec/Úlis bol človek, sluha Sarumana a jeho špeh u kráľa Rohanu, Théodena, ktorému otrávil myseľ. Bol Théodenovým radcom. Počaroval mu a Théoden bol slabý, nedokázal rozumne uvažovať a dokonca nerozoznal, kto je jeho rodina. Z tohto počarovania ho vyliečil až Gandalf Biely. Odhalil, čo je Gríma zač, a vyhnal ho z kráľovstva Rohan. Úlis ušiel k svojmu pánovi do Orthanku. Keď tam prišli Aragorn, Gandalf, Théoden a ostatní mocný páni, hodil po nich z okna palantír. Neskôr sa mu podarilo ujsť aj so Sarumanom do Grófstva, kde napáchali veľa zlého. Po Vojne o Prsteň ich tam mašli hobiti zo Spoločenstva a vyhnali ich. Lenže Gríma nenávidel všetko, aj seba, a tak Sarumana zabil pred zrakmi hobitov, ktorí ho potom zabili niekoľkými šípmi a on padol na zem mŕtvy.

Tagy: j.r.r. tolkien, pan prstenov

Pridal(a): MonkaAriel, 05. 04. 2010 06:42:44

Bookmark and ShareHodnotenie užívateľov: 76.7 %

Aby ste mohli hodnotiť tento záznam, musíte byť prihlásený.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)