Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac október zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 540 užívateľov.
hits
Zobraz v plnej veľkosti
Zlatý skarabeus 100%
Autor: Edgar Allan Poe
Ilustrátor: -
Žáner: horor, mystery, crime fiction
Vydal: Tatran
Séria: -
Názov a dátum vydania (zahraničie): Tales of Mystery and Imagination; 1843
Názov a dátum vydania (Slovensko): Zlatý skarabeus; 1967
Názov a dátum vydania (Česká republika): Zlatý skarabeus a jiné povídky; 1959
Počet strán: 296
Ďalší diel:
Postavy:
Diskusia | O titule | História | Reakcie | Adaptácie | Súvisiace odkazy | Zaujímavosti | Kúpiť

OBSAH

Zlatý Skarabeus predstavuje zbierku 21 poviedok:

1. Zlatý Skarabeus (str. 7)
2. Stretnutie (str. 36)
3. Súdok amontillada (str. 46)
4. Ligeia (str. 52)
5. Príbeh zo Skalnatých hôr (str. 65)
6. Maska červenej smrti (str. 74)
7. Berenice (str. 79)
8. Oválny portrét (str. 86)
9. Diablik zvrátenosti (str. 89)
10. Morella (str. 94)
11. Zánik Domu usherovského (str. 99)
12. Človek davu (str. 116)
13. Rukopis nájdený vo fľaši (str. 124)
14. Zostup do Maleströmu (str. 133)
15. Prípad M. Valdemara (str. 146)
16. Za živa v hrobe (str. 154)
17. Vražda na ulici Morgue (str. 165)
18. Záhada Marie Rôgetovej (str. 195)
19. Okuliare (str. 237)
20. "Ty si to bol" (str. 257)
21. William Wilson (str. 269)

Rozprávač E. A. Poe (str. 286)
Vysvetlivky (str. 294)

Najznámejšou poviedkou z tejto Poovej knižnej poviedkovej série je poviedka pod názvom Zlatý skarabeus, ktorá rozpráva krátky, napínavý a decentne detektívny príbeh o trošku bizarnom hľadaní ešte bizarnejšieho pokladu.

Anotácia

Vypravěč nám představí svého velmi dobrého přítele Williama Legranda, který žije na Sullivanově ostrově (nedaleko Charlestonu v Jižní Karolíně) a vášnivě se zajímá o brouky. Když k němu jednou vypravěč přijde na návštěvu, musí chvíli čekat, než se Legrand vrátí i se svým sluhou Jupiterem. Po návratu Legrand nadšeně oznamuje, že našel úžasného brouka, ale zrovna jej na cestě potkal přítel, který si jej zapůjčil a bude se s ním tedy moci předvést až později. Nicméně jeho entuziasmus je tak velký, že se brouka vypravěči rozhodne alespoň nakreslit. Jupiter o broukovi sice tvrdí, že je tak těžký, jako by byl z opravdového zlata a snad i zlatý je, ale pánovo nadšení nesdílí. Legrand však nemůže najít žádný papír a tak použije zbytek pergamenu, který nalezne v kapse. Vypravěč se ve chvíli, kdy mu Legrand kresbu podává, mnohem více věnuje psovi, jenž jej nadšeným vítáním málem povalí. Pak si však obrázek pořádně prohlédne a prohlásí, že brouk vypadá jako lebka. Legrand si od něj papír zmateně vezme a od chvíle, kdy si jej prohlédne důkladněji, s ním není řeč a tak vypravěč odjede raději domů.

O něco později jej navštíví Jupiter, že se pánovi přitížilo a že jej prosí, aby co nejrychleji přijel. Vypravěč neváhá a vypraví se za přítelem. Legrand vyhlásí, že se jde hledat poklad, a počíná si přitom tak, že vypravěč pochybuje o jeho příčetnosti. Nakonec však svolí k účasti. Po nálezu pokladu, jenž provázely menší obtíže, začne vypravěč téměř věřit na kouzelnou moc brouka. Legrand pak příteli vysvětlí, jak na poklad došel.

Nejspíš jej zde ukryl kapitán Kidd, který na kus pergamenu (ten našel na pláži poblíž brouka Jupiter a aby na brouka nemusel sahat, zabalil ho do něj - a ten také vytáhl Legrand, když jiný nemohl najít) napsal zvláštním inkoustem zašifrovanou zprávu, jak se k pokladu dostat. Vzkaz se díky speciálnímu inkoustu objevil až po zahřátí, jakmile jej vypravěč přiblížil ke krbu ve chvíli, kdy jej vítal pes. Legrand jej nakonec vyluštil a nemohl si odpustit drobnou mystifikaci jako odezvu na přítelovy pochybnosti o své příčetnosti.


O TITULE

Edgar Allan Poe "Zlatý skarabeus": Hviezdoslavova knižnica, zväzok 140. Z anglického originálu Tales of Mystery and Imagination, J. M. Dent and Sons, London 1908, preložil Michal Breznický, verše prebásnil Valentín Beniak. Poviedky Súdok amontillada, Maska červenej smrti, Zánik Domu usherovského, Vražda na ulici Morgue, Záhada Marie Rôgetovej preložil a doslov napísal Ján Vilikovský. Verše prebásnil Viliam Turčány.

HISTÓRIA

O Edgarovi Allanovi Poovi vieme, že „má niekoľko zásluh o poviedku, predovšetkým tú americkú. Na prvom mieste: sám jej pomáhal dať podobu.

Poviedka ako špecifický literárny útvar sa začína rozvíjať v prvej polovici 19. storočia, aj keď, v podobe rozprávky existovala už od pradávna, a krátke, vtipné novely preslávili aj Boccaccia. Lenže čoraz lacnejší papier i tlač – vedno s rastúcim vzdelaním širokých vrstiev – vytvárajú akúsi literárnu revolúciu“
(Vilikovský, doslov) a časopisy či noviny odrazu hľadajú pútavý a krátky beletristický materiál.

O Edgarovi Allanovi Poovi vieme, aj to, že „nebol prvým americkým spisovateľom, ktorý sa venoval tomuto zvláštnemu poviedkovému žánru, predišli ho napr. Washington Irving či Nathaniel Hawthorne, lenže Poe ich všestranne prevýšil ako umeleckou hodnotou, tak imaginárnou silou svojich diel,“(Vilikovský, doslov) a práve z tohto dôvodu je aj u nás kategorizovaný ako autor hrôz či fantastiky, ktorý sa s radosťou sústreďoval predovšetkým na temné stránky života, ako aj na jeho najmedznejšie predstavy.

Áno, Edgar Allan Poe má istú záľubu v takzvaných nadprirodzených témach. Avšak oveľa hlbší a mučivejší je jeho záujem o smrť a umieranie, o čom svedčí nakoniec aj jeho zbierka krátkych prozaických textov - poviedok „Zlatý skarabeus“, kde ani tak nepôjde o problém „posmrtného života“ ako o problém totožnosti, napr. poviedka Morella, v ktorej sa matka priam vtelí do svojej dcéry, pretože práve jej narodenie bolo príčinou jej smrti" (Vilikovský, doslov).

Problém totožnosti sa vyskytne aj v krátkych prózach: príbeh zo Skalnatých hôr či Človek z davu, kde neznámy, zazretý náhodou z obloka, prestáva byť konkrétnym jednotlivcom a stáva sa symbolom celého ľudstva, a rovnako tak téma dvojníka vystáva aj v poviedke William Wilson, kde siaha až do pradávnych alegórií o boji dobra so zlom cez Goodwinovho "Caleba Wiliamsa" z konca 18. storočia až po autorov neskorších.

U Poea však necítime len morálny protiklad dobra a zla, ale aj zvláštne stotožnenie sa s hlavnou postavou, z ktorej je cítiť, že celé autorovo zaujatie týmto špecifickým problémom má svoje hlbšie korene: jednak v neistote jeho spoločenského postavenia, jednak v neistote vnútornej, psychickej.

Tento milovník šerosvitu a duchovných záhad však nie je celý Poe; je aj Poe logik, racionalista, bystrý žurnalista so záľubou v prírodných vedách. Nielenže napísal niekoľko poviedok, ktoré by sa dnes dali právom označiť za science-fiction a ktoré sa zakladajú na solídnej znalosti vedeckých faktov, ale k tomu všetkému obohatil techniku poviedky, najmä jedného jej druhu, ktorý nazývame príbeh s s tajomstvom.

A práve táto zaujímavá technika odhaľovania pravdy sa v Zlatom skarabeovi neukrýva ani tak v rozlúštený zvláštnej „šifry“, ale v Legrandovom správaní – až na konci poviedky sa dozvieme, prečo rozprávačov priateľ pôsobil dojmom šialenca a prečo vyzývavo hojdal chrobákom.


Dôležitou funkčnou zložkou krátkych próz postavených na tajomstve (napr. Prípad M. Valdemara, Vražda na ulici Morgue Zlatý Skarabeus) je napätie vyplývajúce z falošného riešenia. "Poeova zásluha je v tom, že prišiel na myšlienku podať rozprávanie o zločine metódou príbehu s tajomstvom, pretože intuitívne vytušil základné kompozičné znalosti pomaly sa formujúceho nového literárneho žánru, a to detektívnej fikcie (detektívny román – detektívka), a keďže svoje diela staval do značnej miery „od konca“, kalkuláciou ex post, nepridal nič viac, ako holá motivická výstavba vyžadovala. Preto sa ja tento kánon, ktorý zaviedol, udržal v literatúre tak dlho" (Vilikovský, doslov).

REAKCIE

LEGIE - databáze knih Fantasy a Sci-Fi

BookFan

Recenzie pridané užívateľmi Fantasy-Sveta(0)

ADAPTÁCIE

V roku 1983 vznikla ve Španělsku filmová adaptace této Poeovy povídky s názvem En busca del dragón dorado. Napsal ji a režíroval Jesús Franco (ztvárnil též ve filmu postavu jménem James P. Johnson).

Dále hrají: Flavia Hervás, Ivana Mayans, Rosa Maria Minumer, Luis Rodríguez, César Antonio Serrano, Trino Trives.
(wikipédia - zdroj)

SÚVISIACE ODKAZYZAUJÍMAVOSTI

Podľa wikipédie:

„Zlatý brouk“ ovlivnil skotského spisovatele Roberta Louise Stevensona v jeho románu o hledání pokladu "Ostrov pokladů" (1883). Stevenson přiznává toto ovlivnění: „Vloupal jsem se do galerie pana Poea … není pochyb, že kostlivec (v mém románu) je převzat od něj.“

Poe sehrál rozhodující úlohu při zpopularizování šifer v novinách a časopisech během své éry i po ní. William Friedman, americký přední kryptolog se začal o svůj obor více zajímat po přečtení povídky „Zlatý brouk“ v dětství. Později se mu podařilo rozluštit japonský kód ‚Purple‘ během druhé světové války.

Tagy: edgar allan poe, horor, mystery, crime fiction, zbierka poviedok

Pridal(a): Yaonee, 13. 11. 2012 08:15:28

Bookmark and ShareHodnotenie užívateľov: 100 %

Aby ste mohli hodnotiť tento záznam, musíte byť prihlásený.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)