Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac december zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 604 užívateľov.
hits
Zobraz v plnej veľkosti
Zaklínač 95%
Vyvinuli: CD Projekt RED
Žáner: akčná RPG
Módy: Single-player
Cieľová skupina: 18+
PEGI:
vulgárne slovánásilie
Platformy: PC
Médiá: DVD
Systémové požiadavky: Windows XP * 2,4 GHz procesor * 1024 MB RAM * 128 MB grafická karta
Single/Multi player: S
Diskusia | O hre | Hra | Vývoj | Reakcie | Súvisiace odkazy | Galéria

O HRE

Zaklínač je počítačová hra z dielne poľského herného štúdia CD Projekt RED založená na knihách o zaklínačovi Geraltovi z Rivie od poľského spisovateľa fantasy Andrzeja Sapkowského. Hra bola vydaná v Rusku 24. októbra 2007, v Európe 26. októbra 2007 a v USA 30. októbra 2007. Vydavateľom v Poľsku bola spoločnosť CD Projekt, v ostatných krajinách to bola spoločnosť Atari. Hra beží na upravenom engine Aurora od spoločnosti BioWare. Je kompletne preložená do češtiny vrátane dabingu. Od vydania hry bolo publikovaných viacero patchov a aktualizácií, najnovšia verzia hry je verzia 1.5. 17. mája 2011 by malo vyjsť pokračovanie hry pod názvom Zaklínač 2: Vrahové králů, bohužiaľ bez českého dabingu.

Rozšírená edícia
Takmer po roku bola vydaná vylepšená verzia hry pod názvom Zaklínač: Rozšířená edice. V USA vyšla 16. septembra 2008, v Európe 19. septembra 2008 a v Austrálii 2. októbra 2008. Medzi hlavné vylepšenia patria: 2 nové dobrodružstvá Cena neutrality a Vedlejší účinky, výrazné technické a herné vylepšenia (kratšie načítania, lepšie animácie, nový inventár, ...), rôznorodejšie postavy, viac ako 200 nových animácií a editačný nástroj D’jinni. Česká rozšírená edícia okrem samotnej hry obsahuje ešte manuál, sprievodcu hrou, poviedku Zaklínač, DVD Zákulisie Zaklínača, CD so soundtrackom, CD s hudbou inšpirovanou Zaklínačom a farebnú mapu sveta.

HRA

V hre ovládate postavu zaklínača Geralta z Rivie. Geralta nájdu v bezvedomí ostatní zaklínači a odvezú ho na Kaer Morhen. Geralt stratil pamäť a nepamätá si takmer nič zo svojej minulosti. Na Kaer Morhen zaútočia banditi Salamandry a ukradnú zaklínačské tajomstvá, pričom zabijú Lea – mladého adepta na zaklínača, ktorý ešte neprešiel celým výcvikom. Zaklínači prisahajú pomstiť Leovu smrť a získať späť ukradnuté tajomstvá a vydávajú sa každý do inej svetovej strany pátrať po stopách banditov. Geralt sa vyberie do Temerie...

Časovo sa dej hry odohráva až 5 rokov po udalostiach opísaných v knihách. Príbeh je teda vymyslený, nemá v knihách oporu. Všetko ostatné však veľmi verne kopíruje zaklínačské univerzum, ktoré vytvoril Andrzej Sapkowski. V hre stretnete množstvo známych postáv, ako napríklad čarodejnicu Triss Ranuncul, trpaslíka Zoltana Chivaya, barda Marigolda, princeznú Addu, mladú medičku Shani, starostu Wyzimy Velerada, zaklínačov Vesemira, Lamberta a Eskela a iných. Navštívite Kaer Morhen – domov zaklínačov, ako aj Wyzimu – hlavné mesto Temerie. Stretnete sa v boji s bruxou, ghúlom, graveirom, strigou, kikimorou i so strašným zeuglom. Budete si môcť pripravovať zaklínačské elixíry, ktoré vylepšia niektoré vaše schopnosti. A samozrejme nebude chýbať ani možnosť nadviazať intímny vzťah so ženami.

Hra je rozdelená na sedem častí: prológ, 5 veľmi rozsiahlych kapitol a epilóg. V každom dejstve sa vám sprístupnia nové lokácie, takže sa nemusíte obávať neustáleho chodenia po tých istých miestach. Hra ponúka obrovské množstvo úloh, či už povinných hlavných alebo dobrovoľných vedľajších, takže budete mať neustále čo robiť. Celkový odhadovaný herný čas je viac ako 90 hodín, čo je na dnešné pomery viac ako dosť.

Vývoj postavy
Hra ponúka bohaté možnosti vývoja hlavnej postavy. Geralta môžete „vylepšovať“ až v troch rôznych oblastiach: v oblasti jeho vlastností, v oblasti zaklínačských znamení a v oblasti zaklínačských bojových štýlov.

Vlastnosti
Geralt má štyri základné vlastnosti: silu, obratnosť, výdrž a inteligenciu. Sila ovplyvňuje napríklad intenzitu úderov v boji, odolnosť voči zraneniu alebo účinky kritických zásahov. Obratnosť ovplyvňuje účinnosť zásahov, úhybov a krytov. Výdrž ovplyvňuje napríklad množstvo energie potrebnej na zoslanie znamenia, rýchlosť regenerácie energie alebo odolnosť voči jedom, bolesti a podpáleniu. Inteligencia ovplyvňuje intenzitu zoslaného znamenia a umožňuje Geraltovi naučiť sa rozpoznávať bylinky a získavať z nich alchymistické ingrediencie, vybaviť si informácie o bežných netvoroch, naučiť sa miešať elixíry, vyrábať oleje na meč alebo petardy. V priebehu hry si postupne budete môcť aktivovať pre každú jednotlivú vlastnosť po 18 vylepšení.

Zaklínačské znamenia
Geralt ovláda aj zosielanie zaklínačských znamení. Ide o jednoduchú mágiu, ktorá sa vám veľmi zíde (nielen) v boji s netvormi. Znamení je 5; na začiatku neovládate ani jedno, ale v priebehu hry sa ich postupne všetky naučíte, keď narazíte na tzv. kruhy živlov. Znamenie Aard vyvolá telekinetický výboj, ktorý môžete použiť na odhadzovanie a omračovanie nepriateľov a odstraňovanie rôznych prekážok. Znamenie Igni vytvorí pyrokinetickú vlnu, ktorou môžete podpáliť protivníkov alebo zapaľovať táborové ohne. Znamenie Quen vytvorí okolo vašej postavy dočasné ochranné pole, cez ktoré sa nepriatelia nedostanú, čo vám poskytne čas na regeneráciu, vypitie zaklínačských elixírov alebo naolejovanie meča. Znamením Yrden umiestnite na zem magickú pascu, ktorá dokáže rôznym spôsobom zraňovať nepriateľov, napríklad ich oslepí, otrávi, spôsobí im bolesť a pod. Znamenie Axie má účinky na psychiku nepriateľov, dokáže ich omráčiť, vyvolať v nich paniku alebo strach, prípadne ich na krátky čas úplne ovládnuť a urobiť z nich vašich spojencov. Podobne ako Geraltove vlastnosti môžete vylepšovať aj znamenia, pre každé z nich existuje celkom 18 rôznych vylepšení.

Zaklínačské bojové štýly
Hra má veľmi originálny súbojový systém. Geralt má k dispozícii dva meče: oceľový, ktorý je vhodný na bežných nepriateľov ako sú ľudia, elfovia alebo trpaslíci, a strieborný, ktorý je určený na zabíjanie netvorov. Vždy keď narazíte na nepriateľa, ako prvú vec si musíte zvoliť správny meč, pretože napríklad oceľovým mečom netvorom takmer vôbec neublížite. Geralt tiež ovláda celkom tri zaklínačské bojové štýly: silný štýl, rýchly štýl a skupinový štýl. Silný štýl uprednostňuje silu pred rýchlosťou a presnosťou. Pri tomto štýle zasadzuje Geralt svojim protivníkom zvlášť silné a ničivé údery. Je vhodný proti pomalým a opancierovaným nepriateľom, naopak je neúčinný proti hbitým a rýchlym protivníkom. Rýchly štýl je opakom silného štýlu. Geraltove údery sú rýchle, krátke a presné. Tento štýl je vhodný proti rýchlym, ľahko ozbrojeným protivníkom, proti silným nepriateľom však veľa nezmôže. Skupinový štýl je vhodné použiť, keď vás prepadne skupina slabších protivníkov. Geraltove údery potom predstavujú veľmi dlhé seknutia mečom, ktorými je schopný zasiahnuť viacero nepriateľov naraz. Účinnosť tohto štýlu stúpa s počtom nepriateľov. Pre každý meč (oceľový alebo strieborný) si môže Geralt zvoliť jeden z troch zaklínačských bojových štýlov (silný, rýchly alebo skupinový), celkom teda ovláda 6 rôznych zaklínačských bojových štýlov. Každý z týchto 6 zaklínačských bojových štýlov je možné podobne ako vlastnosti alebo znamenia vylepšovať, existuje 14 vylepšení pre každý štýl. Samotný boj potom prebieha nasledujúcim spôsobom. Na nepriateľa zaútočite, keď naňho kliknete. Geralt zasadí protivníkovi sériu úderov mečom. V prípade, že v čase posledného úderu mečom stihnete včas kliknúť, Geralt nadviaže na prvú sériu úderov mečom (sekvenciu) a vykoná ďalšiu sekvenciu, účinnejšiu ako tú predtým. Počet sekvencií, ktoré je možné takto na seba nadviazať, počet jednotlivých úderov mečom v sekvencii ako aj účinky úderov závisia od aktuálne zvoleného zaklínačského bojového štýlu a od aktivovaných vylepšení pre tento štýl.

Každým zabitím protivníka, splnením úlohy, vyriešením záhady alebo objavením skrytého objektu získate skúsenostné body. Keď týchto skúsenostných bodov nazbierate určitý počet, postúpite na novú úroveň a obdržíte tzv. talenty. Talenty slúžia na aktivovanie jednotlivých vylepšení v oblasti Geraltových vlastností, zaklínačských znamení alebo zaklínačských bojových štýlov. Pri voľbe vylepšení, ktoré chcete aktivovať, však buďte veľmi uvážliví, pretože aj pri maximálnej snahe nie je možné získať v hre taký počet talentov, aby sa dali aktivovať všetky vylepšenia.

Alchýmia
Alchýmia v Zaklínačovi je významným prvkom hry. Najmä ak budete hrať hru na najvyššej obtiažnosti, bez alchýmie nemáte prakticky žiadnu šancu prežiť súboj so silnými alebo početnými protivníkmi. Môžeme ju rozdeliť do troch oblastí: miešanie elixírov, výroba olejov a výroba petárd.

Elixíry
Elixíry majú rôznorodé účinky, napr. Puštík urýchľuje regeneráciu energie, Vrba zvyšuje Geraltovu odolnosť voči omráčeniu a zrazeniu k zemi, Kočka umožňuje vidieť v tme, Petriho filtr zosilňuje účinnosť všetkých zaklínačských znamení, atď. Na prípravu elixírov potrebujete alchymistický základ a stanovený počet a druh jednotlivých substancií. Niektoré elixíry môžu vyžadovať aj špeciálne substancie, takým sa potom hovorí mutagény. Alchymistickým základom pre väčšinu elixírov je alkohol. Alkoholu sa v hre vyskytuje veľmi veľa druhov a môžete ho nájsť v príbytkoch postáv, kryptách, sudoch a na mnohých iných miestach, prípadne si ho kúpiť od niektorých postáv. Základných substancií používaných pri miešaní elixírov je 6. Sú to Vitriol, Hydragenum, Rebis, Aether, Quberith a Vermillon. Tieto substancie sú obsiahnuté napr. v rastlinách, mineráloch alebo častiach tiel zvierat. Elixíry môžete miešať na základe receptov, ktoré získate z rozhovorov s postavami alebo z nájdených zvitkov, prípadne môžete tiež experimentovať a náhodne skúšať rôzne kombinácie základov a prísad (substancií). Elixíry majú však jednu negatívnu vlastnosť, a to toxicitu. Znamená to, že Geralt nikdy nesmie užiť príliš veľa elixírov naraz, pretože by si predávkoval organizmus a mohol by aj zomrieť.

Oleje
Ďalšou oblasťou alchýmie je výroba olejov na meč. Pre výrobu olejov opäť potrebujete alchymistický základ, ktorým je v tomto prípade zvierací tuk, a stanovený počet a druh jednotlivých základných substancií. Recepty na výrobu olejov sa môžete dozvedieť z rozhovorov s postavami alebo z nájdených zvitkov, prípadne môžete experimentovať. Olejov je celkom 9 a majú rôzne účinky. Existujú oleje určené špeciálne len na určitý druh netvorov (napríklad Olej proti upírom, Olej proti mrchožrútom, Olej proti preludom, ...), ale aj oleje, ktoré účinkujú takmer na všetkých netvorov (napr. Crinfridský olej spôsobí neznesiteľnú bolesť všetkým netvorom, ktorí sú citliví na bolesť).

Petardy
Petardy sú ďalším prvkom hry oživujúcim súboje s nepriateľmi. Vyrábajú sa podobne ako elixíry alebo oleje na meč, ibaže alchymistickým základom sú rôzne druhy prachu. V hre je možné naučiť sa pripravovať celkom 5 rôznych petárd, napríklad petardu Samum, ktorá omráči každého nepriateľa v dosahu, alebo petardu Kráľ a kráľovná, ktorá vnesie do sŕdc okolitých nepriateľov strach a hrôzu.

Minihry
Hra obsahuje aj tri zaujímavé minihry. Najzábavnejšou z nich sú pravdepodobne pokrové kocky, ktoré si môžete v priebehu hry zahrať s niektorými postavami. Hrá sa na dve víťazné kolá o orény (temerijská mena). Ďalšie dve minihry sú pästné súboje a súboje v pití. Tieto sú po čase už dosť nudné, ale oplatí sa ich absolvovať, pretože od porazených súperov môžete získať rôzne zaujímavé informácie alebo predmety.

VÝVOJ

Hru vyvinulo poľské herné štúdio CD Projekt RED. Je postavená na engine Aurora známom napr. z hry Neverwinter Nights 2, ktorý bol však veľmi podstatne upravený a vylepšený. Prvý koncept hry začal vznikať už v roku 2002. Hlavnou postavou nemal byť Geralt, ale neznámy zaklínač. Naplno sa však práce na hre rozbehli až v roku 2005. Ranný náčrt príbehovej línie odsúhlasil aj samotný Andrzej Sapkowski, ale inak sa na prácach na hre nepodieľal. Na tvorbe hry sa podieľali napr. známi poľskí spisovatelia Jacek Komuda a Maciej Jurewicz (spoluautori scenára), Przemysław Truściński (autor concept artov) alebo Tomasz Bagiński (autor prvého oficiálneho teasera a intra hry).

REAKCIE

Pri hodnotení hry treba rozlišovať medzi pôvodnou verziou hry a rozšírenou edíciou. Už pôvodná hra získala v recenziách vysoké hodnotenia, ale obsahovala aj veľmi veľa rôznych chýb (napr. časté a dlhotrvajúce loadingy, nevhodné farby inventára, veľa technických bugov). Rozšírená edícia, ktorá vyšla o rok neskôr, však tieto chyby napravila a okrem toho priniesla aj ďalší zaujímavý bonusový obsah. Rozšírená edícia získala v recenziách omnoho vyššie hodnotenia ako pôvodná verzia hry a viacerí recenzenti ju neváhali označiť za najlepšiu RPG hru roka.

Hra získala približne 100 rôznych ocenení a doposiaľ sa jej na celom svete predalo viac ako 1,5 milióna kópií. Podľa stránky www.metacritic.com k 1. decembru 2010 získala pôvodná verzia hry celkové kumulatívne skóre 81 zo 100 založené na 50 recenziách a rozšírená edícia hry získala celkové kumulatívne skóre 86 zo 100 založené na 30 recenziách. Užívateľské hodnotenia sú však oveľa vyššie, v prípade pôvodnej verzie hry je to celkové kumulatívne skóre 9.3 z 10 založené na 400 hodnoteniach a v prípade rozšírenej verzie hry je to celkové kumulatívne skóre 9.1 z 10 založené na 130 hodnoteniach.

Stránka IGN.com udelila Zaklínačovi ocenenie pre najlepšiu PC RPG hru roku 2007. Rovnaké ocenenie získal Zaklínač aj od stránky GameSpy.com a amerického magazínu PC Gamer. Ocenenie RPG hra roku 2007 podľa užívateľov získal Zaklínač od stránky GameSpot.com.

The Witcher Cinematic intro bolo nominované na ocenenie Visual Effects Society Award v kategórii Outstanding Pre-Rendered Visuals in a Video Game (2007). Soundtrack hry, ktorého autormi sú Pawel Blaszczak a Adam Skorupa, získal od internetového rádia Rivendell ocenenie Radio Rivendell Fantasy Award v kategórii Najlepší fantasy soundtrack v hre (2007).

Recenzie na hru Zaklínač
recenzia na stránke bonusweb.idnes.cz
recenzia na stránke doupe.zive.cz
recenzia na stránke games.tiscali.cz
recenzia na stránke hry.sme.sk
recenzia na stránke sector.sk

Recenzie na hru Zaklínač: Rozšířená edice
recenzia na stránke sector.sk

Všetky prípadné uvedené hodnotenia boli platné v čase uverejnenia tohto KB záznamu, odvtedy sa mohli zmeniť.

Recenzie pridané užívateľmi Fantasy-Sveta (0)

SÚVISIACE ODKAZY

Oficiálna stránka hry: www.thewitcher.com
Česká fanúšikovská stránka hry: www.thewitcher.cz

Tagy: zaklinac, andrzej sapkowski

Pridal(a): fantasy, 05. 12. 2010 06:54:01

Bookmark and ShareHodnotenie užívateľov: 90 %

Aby ste mohli hodnotiť tento záznam, musíte byť prihlásený.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)